Yurt Dışından Getirilen Cihazların Kayıt (IMEI) İşlemleri - Sinan Yorulmaz

Sinan Yorulmaz


Bir Yazılımcının Günlüğü

18 Eylül 2016
Yurt Dışından Getirilen Cihazların Kayıt (IMEI) İşlemleri

IMEI Kaydı
18 Eylül 2016 Genel 13.512 Okuma 119 Yorum

Ülkemizdeki fahiş fiyat politikası yüzünden bende yurt dışından bir akıllı telefon satın aldım. Tabi aldığım bu telefonu maksimum 4 ay içerisinde bir pasaporta işletmem ve “Yolcu beraberinde getirilen cihaz” kapsamına sokmam gerekiyordu. Şimdi ise benimle aynı durumda olan ve bu işlemlerin nasıl gerçekleşeceğini merak edenler için, tek tek anlatacağım.

1. İlk olarak, yurt dışına çıkış yaptıktan sonra son 4 ay içerisinde ülkemize giriş yapmış birinin pasaportu gerekiyor. Eğer bir pasaportunuz yoksa herhangi birininde pasaportu olabilir, sizin adınıza olması gerekmiyor.

2. İşlemlerimizin tamamını E-Devlet üzerinden halledeceğimiz için eğer bir E-Devlet üyeliğiniz yoksa, hemen en yakın PTT’den alınız. Ayrıca belirteyim, pasaport sizin değilse, pasaportunu kullanacağınız kişinin E-Devlet üyeliği olması gerekiyor. (Bu ikisine sahipseniz artık telefonumuzun IMEI numarasını resmi olarak kaydetmek için www.turkiye.gov.tr adresine girebiliriz.)

3. E-Devlet sitesindeyken arama kutucuğuna “IMEI Kaydet” yazarak arayın ve ilgili sayfaya giriş yapın. Sayfaya giriş yapar yapmaz dikkat etmeniz gereken hususlar karşınıza gelecektir ve bu adımı atlayın.

IMEI Kaydı

4. Sonraki sayfada karşınıza “Başvuru Türü, Cep Telefonu, IMEI No, Belge Türü, Pasaport Türü” vb. bilgileri girebileceğiniz kutucuklar çıkacaktır. İlk olarak “Başvuru Türü” kısmında “Kendi bilgilerim ile başvuru yapacağım.” seçili olsun. Daha sonra cep telefonunuzu da girin. “IMEI No 1” kısmına ise *#06# yaparak telefonunuzdan öğreneceğiniz IMEI numarasını girin. (Bazı telefonlarda iki veya üç IMEI numarası olabiliyor; duruma göre IMEI No 2 veya IMEI No 3 kısımlarını da doldurabilirsiniz.) Akabinde “Yurda Giriş Yapılan Belge Türü” kısmında, bir pasaport ile kayıt yapacağımızdan “T.C. Pasaportu” seçeneğini seçin. Yakın zamandaki tüm pasaportlar “Yeni Tip Çipli e-Pasaport (Tüm Tipler)” şeklinde geçtiğinden “Pasaport Türü” kısmında bu seçeneği seçin ve “Pasaport No” kısmına pasaport numaranızı giriniz. Son olarak ise pasaportunuz ile son yurda giriş tarihinizi girin ve bu sayfadaki işlemleri tamamlamış olun.

IMEI Kaydı

5. Bu sayfadaki bilgileri doldurduktan sonra sayfanın hemen üstünde yer alan Cep Telefonu Harcı Ödeme bağlantısına tıklayın. Sizi doğrudan “Gelir İdaresi Başkanlığı” sayfasına yönlendirecektir ve eğer E-Devlet hesabınız açıksa bilgilerinizi otomatik olarak çekip, direkt ödemeniz gereken tutarı da size gösterecektir. Buradan gerekli adımları takip ederek, kredi kartınızla ödemenizi yapabilirsiniz. Fakat bir DenizBank, Garanti Bankası ve İş Bankası müşterisiyseniz ve internet bankacılığınız varsa, çok daha kolay ve hızlı bir şekilde telefon harcınızı yatırabilirsiniz.

Ben Garanti Bankası’nın internet bankacılığı üzerinden ödememi yaptım. Ödemenizi bankanız üzerinden yapıyorsanız, başlangıç ve bitiş dönemini hiç ellemeyin, sadece IMEI numaranızı girin ve ödemenizi yapın. (Ama dikkat edin, pasaport başkası adınaysa, ödemenizi “Başkası Adına” şeklinde işaretleyip, o kişinin T.C. numarası ile birlikte yapmanız gerekiyor.)

IMEI Kaydı

6. Ödemenizi de yaptıktan sonra tekrar E-Devlet’e geri dönün ve pasaport bilgilerinizi girdiğiniz sayfanın altında bulunan “Devam” butonuna basabilirsiniz. Ödemenizi yaptığınızı sistem direkt olarak algılayarak ve girmiş olduğunuz bilgileri tekrar kontrol etmeniz açısından ekrana yazdıracak. Girdiğiniz bilgileri kontrol edin ve “Onayla” butonuna basın. Bu butona bastığınız andan itibaren bilgileri değiştirme şansınız yok, bunu da belirteyim.

IMEI Kaydı

Artık telefonunuzun IMEI kaydı başarıyla tamamlanmıştır. 24 saat içerisinde sisteme işlenecek ve kontrol ettiğinizde cihacınızın IMEI’si “Yolcu beraberinde kaydedilen cihaz” olarak görülecektir.

Artık telefonunuzu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. 🙂 İşlemleri yaparken takıldığınız bir nokta olursa bu yazının altından yorum atarak size destek olmamı sağlayabilirsiniz.

Yapılan 119 Yorum

 1. Ali

  Bilgi için teşekkürler.
  Yurt dışına giriş çıkış yapmadığım halde kendi pasaportum ile kayıt yaptırıp yurda giriş tarihini son 4 ay içinden afaki bir tarih versem. Tüm ödeme vs işlemleri yapıp onayla desem. Sistem bunu denetliyor mu ? Kayıt yapılabilir mi ?
  Sorum telefon bana kargo ile gelse ben telefonu aldığımda kendim yurtdışına gitmediğim giriş çıkış yapmadığım halde mevcut pasaportuma kayıt ettirebilmek.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Malesef öyle bir durum söz konusu değil. Telefonun size nasıl geldiği önemli değil. Kargo ile gelir, başkası getirir fark etmez. Ama telefonu üzerine alacak kişinin pasaportu ile son 4 ay içerisinde mutlaka giriş/çıkış yapması gerekiyor. Zaten sisteme gireceğiniz pasaport numarası ve benzeri veriler bunun denetimi için.

   Cevapla
 2. Talat Toptan

  Merhaba… Ben arkadaşımın pasaportundan yapicam ve harcı garantiden yatiricam “vergi dairesi no” onemlimidir kafamıza göre secebilirmiyiz? Dediğiniz gibi cepbankta çıkan “başlangıç ve bitiş dönemi” yazan bölüme hiç tarih eklemiyoruz olduğu gibi bırakıyoruz öylemi?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Evet, tarihleri olduğu gibi bırakabilirsiniz. Vergi Dairesi kodunu 6252 olarak ayarlamanız gerekmektedir. Kafanıza göre seçemezsiniz.

   Cevapla
 3. Zeynel Muteber

  Garanti Bankası’nın sistemindeki tarihler nedir ? Öylece bırakınca sonradan sorun çıkma ihtimali var mı ? Sorun çıkınca para iadesi var mı ? Teşekkürler

  Cevapla
 4. Ercin

  Merhabalar,
  Telefonu ilk kullanıma açtığınız tarih ile pasaortun ülkeye giriş tarihi arasında bir kontrol yapılıyormu. Örneğin telefonu bugün açtım ve kullanmaya başladım ancak 2 ay sonra ülkeye giriş yapan bir pasaporta kayıt yaptırabiliyor muyuz? Yani telefonun kullanıma başlandığı tarih pasaportun ülkeye giriş tarihinden eski olabilir mi? Tşk.

  Cevapla
 5. hüseyin kaplan

  yurtdışından gelen telefonun kaydını yaparken yurda giriş tarihi hatası veriyor ne yapmalıyım?

  Cevapla
 6. Hayrettin

  Telde 2 tane imei no var. E devlette 2sinide girecekmiyiz??garanti bankasinda 1 tane imei no var orayada ilkini mi girmemiz gerekiyor? Tesekkurler

  Cevapla
 7. ozgur

  yurtdisi bir siteden mp3 mp4 player gibi kullanmak icin bir telefon alsam ama hic sim kart takmasam gsm sinyali gormese yine de imei kaydetmek zorunda miyim? wifi bağlantı ile kullanacagim. tsk

  Cevapla
 8. zafer karagöz

  yurda girişimi yeni çipli kimlikle yaptım kayıt formunda giriş belgesi ne nufuz cüzdanı seçeneğini işaretledim formu doldurup onayladığımda hata alıyorum hata şu şekilde “Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.”

  Cevapla
 9. elif

  e devlette her bilgiyi doğru girmeme rağmen böyle bir hata veriyor lütfen yardım edin Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.

  Cevapla
 10. zafer karagöz

  yurda giriş tarihinde 20 gün geçmesine rağmen bu hatayı alıyoruz

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Havalimanı pasaport işlemlerinde girişler hatalı yapılmış olabilir. Bunu kontrol ettirin ve sonra tekrar kayıt yapmayı deneyin.

   Cevapla
 11. ferhat

  Selam merhaba, şöyle bir sıkıntı var ödemeyi vergi dairesine yaptıktan sonra e devletten kayıt işlemi yaptım fakat ilk hata olarak daha önce kayıt yapıldığı hatası aldım. Daha önce pasaporta hiç kayıt olmadı. Neyse sonra imei sorguladığımda kayıt bulunamadı hatası verdi. Tekrar kayıt yapmayı denediğimde aynı tarih ve pasaport numarasına daha önce kayıt yapılmıştır hatası veriyor. Acaba daha sisteme düşmemiş olabilir mi ?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Eğer pasaport ile daha önce bir başka telefon kaydı yapılmışsa, ödediğiniz vergi boşa gitti demektir. Öncelikle bundan emin olun. Eğer yapılmadıysa ve son 4 ay içerisinde ülkeye giriş yapmışsa, işlemleri tekrar deneyiniz. Sistemsel bir takım sorunlar olabilir.

   Cevapla
 12. Shrgns

  Pasaportun sahibi hem tc vatandaşı hem de başka bi ülkenin vatandaşıysa ve cihazın kaydolacağı pasaport, kişinin yabancı pasaportu ise bunu internet bankacılığından yine de halledebiliyor muyuz ? Çünki butonlar yalnızca tc vatandaşlarına uygun düzenlenmiş ?

  Cevapla
 13. Sezer

  “Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.” hatası alıyorum acaba telefon harcını kendi T.C kimlik numarası üzerine yatırmış olduğumdan mı kaynaklanıyor?

  Cevapla
 14. sinan dibek

  Merhaba,
  pasaport giriş tarihinden 15-20 geçmiş olsa işe yarar mı acaba?

  Cevapla
 15. Aynı ylmz

  Dün telefonu pasaporta kayıt yaparken son aşamada onay a bastım ve beni e devlet ana ekrana artı. Sonra tekrar görmek istedim pasappasaporta başka cihaz kayıtlı die uyarı çıktı.
  Telefonum ocakta gelmişti kullanıyordum yeni kapandı o yüzden kayıt yaptım. Geç kayıtla ilgili bir sorun mi acaba ne yapmam gerek ?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   48 saat içerisinde sistemde kayıtlı şeklinde gözükmezse BTK ile iletişime geçip durumu anlatabilirsiniz. Kısa sürede sorununuz çözülecektir.

   Cevapla
 16. Murat Eren

  kardeşim telefon açıldıktan sonra bile her zaman ”yolcu beraberi kaydedilen cihaz” olarak mı yazıcak yoksa sonra mesela s7 egde olcak mı

  Cevapla
 17. ercan parlak

  Sinan bey merhaba,
  yurtdışında getirdiğiğm telefonumu e devlet üzerinden kayıt işlemlere başladım internet vergi dairesi veraset ve harclar v.d. olarak teb kredi kartımla 149 tl ödedim.una rağmen telefonum kapandı ve e devlet de hala kayıt dışı olarak gözüküyor.ne yapmalıyım

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   İstanbul’da oturuyorsanız Başakşehir mevkiindeki vergi dairesine dekontunuz ile gitmenizi öneririm. Sonuçta ödemeniz yapılmış ve eğer pasaportunuzda bir sıkıntı yoksa, sorunu gidereceklerdir. Ama öncelikle pasaportunuzun kayıt yaptırmaya uygun olup olmadığını kontrol edin. Çünkü hatalı işlemlerde ücret iadesi yapmıyor devlet.

   Cevapla
 18. rıdvan amca

  merhabalar bir konu hakında sizinle konuşmak istiyorum önemli bir konu lütfen bana geri dönüş yapınız ridvanamcaridvan@gmail.com

  Cevapla
 19. CANER

  Bankaya ödemeyi yaptıktan sonra e-devletten kaydederken “Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.” uyarısı verdi. İlçe eminiyet müdürlüğüne gittik, sistemde sorun olduğunu ara ara tekrar denememizi söylediler. Bugün tekrar denediğimde “daha önce kayıt yapılmıştır hatası ” verdi. Kaydetme işlemini tamamlayamama rağmen 2 saat sonra telefonu açıp kapattığımda hat geldi. Şu anda sorunsuz kullanıyorum.

  Cevapla
 20. Merhaba, yurtdışından ev alarm sistemi aldım, sim kart ile çalışıyor, doğal olarak imei mevcut, bu cihazı kayıt ettirmem gerekiyor mu? Gerekiyor ise illa pasaport mu bulmamız gerekiyor. Kayıt için başka yöntem varmı? (Sonuçta telefon değil) Şimdiden cevabınız için Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   IMEI kaydı, genellikle telefonla özdeşleşse de aslında sadece telefonlara özgü değildir. Sizin bahsettiğiniz gibi bir çok cihaz IMEI kaydına ihtiyaç duyuyor. Bu durumda da tabi ki pasaporta işlemeniz gerekmektedir.

   Cevapla
 21. Kamil Develioğlu

  Merhaba yurtdışından cihaz geldi fakat ben kayıt yaptırmadan cihazı getiren kişi 1hafta içinde tekrar dönüş yaptı bu durumda pasaporta kayıt yapma hakkımız var mıdır

  Cevapla
 22. Ruzgar malgit

  Iyi geceler, 1.sorum almanyadan iphone 7 aldim ama pasaportumun turkiyeye giris tarihi gecmis para bosa gitti (dilekce yazildi parami alsbilir miyim)2.si baska pasaporta kayit ettirmek istedim bidaha para yatirdim e devletten gelen yazi su ( vu inei numarasi tek pasaporta kayit olabilir) acil yardim saygilar.

  Cevapla
 23. barış güş

  ben imei kayıt işlemini e devlet üzerinden yapmadım direk internet vergi dairesi üzerinden gerekli bilgileri doldurarak yatırdım. https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_CEP_TEL_HARC_GIRIS buradan hala sorgulamamda kayıt bulunamadı diyor bir sıkıntı olur mu acaba?

  Cevapla
 24. ozlem bayaslan

  iyi günler bende başka bir sorunla karşılaştım gib ekranına gittim ödemeyi yaptım ama e devlette devam demeden attı tekrar geldiğimde devam butonuna basmadı şimdi hem kayıt yapılmamış hemde ödeme yapılmış oldu ne yapmam gerekiyor.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Bu konu ile ilgili en yakın vergi dairesine giderek, durumu anlatmanız yeterli olacaktır. Ödemeyi yapan hesap size aitse bunu kanıtlamanız gerekecek.

   Cevapla
 25. Ecem

  Merhaba. Butun islemleri tek tek yaptim en son onayladim hata verdi. Tekrar ayni numaralari giriyorum ama pasaport numarasi ve giris tarihi kullanilmistr gbi bisey dedi. Ne yapmam gerekir?

  Cevapla
 26. Ergün dal

  Kardeşim internet vergi dairesinden kayıt için ücret yatırmak istedim geçersiz imei uyarısını veriyor.e devlette de aynı uyarıyı veriyor geçersiz diyor ne yapmalıyım yardım edin lutfen

  Cevapla
 27. mervea

  Merhaba, Yurtdışından getirilen telefonu pasaporta kaydı yapılırken önemli olan kişinin ismi mi yoksa pasaport numarası mı? Yani, ben şu anda gri pasaportum üzerinden işlem yapsam, 6-7 ay sonra bordo pasaportum üzerinden yeni bir telefon kaydı yaptırabilir miyim?
  Teşekkürler

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Önemli olan pasaport numarası. Aynı pasaport numarası ile 2 yıl içerisinde sadece 1 kayıt yapılabiliyor. Eğer pasaport türleriniz farklı ise bir sıkıntı yok.

   Cevapla
 28. snr altnbs

  Merhaba, İnternet üzerinden çift imei olan telefonun harcını yatırırken, iki imei de yazmalısınız demişsiniz ancak harc ödenirken sadece tek imei no hanesi var. İkinci imei yi nasıl kaydedeceğiz anlamadım. Teşekkürler.

  Cevapla
 29. mehmet toruk

  Merhaba baska birisi icin ime kayit yaptirmak tehlikeli midir sifre degistirme gibi seyler yapilabilirmidir

  Cevapla
 30. Gülsen uyar

  Merhaba Sinan bey, telefonum Türkiye’ye geleli 5 ayı gecti ben 120 gün kullandım ve bi ay falan telefonum kapalı yakın tarihte Türkiye’ye giriş yapan bir kişinin pasaportu ile açtırsam bi sorun olmaz değil mi

  Cevapla
 31. mehmet serhat

  merhaba bugün maliyeye 150 tl lik ücreti yatırdım ve e devletten ımei kayıt için işlem yaptığımda 2 sene içerisinde 1 adet cihaz kaydettirebilirsiniz hatası veriyor halbuki hiç cihaz kaydı yapmadım ve ımei kayıt hakkı sorgulaması yaptığımda da kayıt yapabilirsiniz diyor ama kayıt yapamıyorum bu durumda ne yapmamı önerirsiniz bu işlemi elden yapacağım biryer var mı?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Elden herhangi bir vergi dairesinde yaptırabilirsiniz. Ama pasaportun daha önce kullanılmadığından emin olun. Havaalanında bir çok pasaport kopyalayıcısı var. İnsanların pasaport bilgilerini satıyorlar.

   Cevapla
 32. ahmet ınal

  Para yatırırken tarıhe dokunmadıgımız taktırde aynı yıl ıcerısınde bıtıcek mı kaydı ?

  Cevapla
 33. Hacı Kerim

  Sinana bey merhaba, imei kaydı yaptırırken belirtmiş olduğumuz telefon numarası harici bir numara veya başka bir operatördwn aldığımız telefon numarasını takıp kullanabilirmiyoz yoksa zorunlu olarak belirttiğimiz numarayımı kullanmalıyız, teşekkürler şimdiden

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   IMEI kaydının telefon numarası ile bir alakası yok. IMEI, cihazınızın ID’si gibi düşünün. IMEI kayıt yaptırdıktan sonra istediğiniz operatörün hattını kullanabilirsiniz.

   Cevapla
 34. Sinan Bodrum

  Selam, bilgilendirmeler icin tesekkurler. Esim son ingiltere ziyaretinde bana bir telefon getirdi. Esim ve kizim cifte pasaportlu olduklari icin ingiltere pasaportu ile cikis yaptilar. Kizim adina telefonu e devletten kaydettirmek istedim. Garanti bankasindan harci yatirdim lakin kayit islemini tamamlarken onayla sayfasindan sonra bu tc kimlik no adina yatirilmis ucret yoktur uyarisi cikiyor. E devlet de dedigi gibi harci kizimin tc kimlik nosuna yatirdim. Ne yapmam gerekiyor?

  Cevapla
 35. osman k

  merhaba. butun bigileri eksiksiz girmemize ragmen yurda giris tarihi teyit edilemedigi uyarisi veriyor.ozel iletisim kurabilir miyiz.

  Cevapla
 36. alp halil ay

  pasaporta işleme olayını akşam 22.15 de yapıyorduk ödeme kısmında 22 ile 02 arası ödeme
  yapılamaz dediği için ödemeyi ertesi gün yaptık ödeme sonrası tekrar internet üzerinden girip ödeme sekmesinde ödeme yapılmıştır ibaresini görüp onay sekmesine bastığımızda daha önce kayıt yapıldığı için hata uyarısıverdi acaba ödemeyi yapınca bir gece yapılan kaydı mı kabul etti
  tekrar imei sorgusu yaptığımız zaman kayıtlı telefon var 2 sene sonra tekrar kayıt yapabilirsiniz diyor

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Büyük ihtimalle ödeme yapılamayacağı saatlerde ödeme işlemini POST ettiniz ve sistem pasaport numarasını işlem yapıldı olarak kayıt altına aldı. Geçmiş olsun. 🙂

   Cevapla
 37. Yavuz pakel

  Sinan bey merhaba.yaklasik 20 gundur arkadaşımın yurtdışından getirdiği telefonu kullanıyorum.akrabam hacdan 15 gün önce geldi.onun adına vergi dairesine harcı yatırdım.harc yattıktan ne samana kadar edevlete kayıt altına alabilirim.yani harç sonrası edevlet sistemine ne kadar süre içerisinde giriş yapıp kayıt altına almam gerekir.yardiminizi rica ederim.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Beklemenize gerek yok. Harç anında sisteme düşer. Hemen E-Devlet’ten IMEI numaranızı kayıt edebilirsiniz. Bu işlemden de yaklaşık 24 saat sonra IMEI’niz artık tüm sistemlerde kayıtlı gözükecektir.

   Cevapla
 38. batuhan k

  iyi günler telefon bana yurt dışından geldi 2-3 aydır kullanıyorum bir hafta öncede daha kayıt yaptırmadan kıbrısa gidip geldim yine 4 ay pasaportsuz kullanma hakkım var mı ?

  Cevapla
 39. ayse trn

  Merhaba sinan bey,telefonum yurtdışından geleli 7 ay oldu. 120 gün kullandım kapandı. Yeni Yurt dışından gelmiş bi pasaport buldum. Bu pasaporta kaydettir bilir miyim bi sorun olur mu? Telefonum tekrar iletişime açılır mı?

  Cevapla
 40. Dogan K

  Merhaba, dubaiden 22 eylülde arkadaşım telefon getirdi. kendim çıkış yapmadığım için 24 eylülde yurtdışına çıkıp, 1 ekimde Türkiye’ye dönecek arkadaşımın pasaportuna işleteceğim. Yani görünürde cihaz önce TR’ye gelmiş ve pasaporta kayıt yaptıracak arkadaş telefon geldikten sonra yurtdışına çıkıp dönmüş olacak..Kayıtta bir problem olur mu acaba

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Kayıt yaptırırken pasaportun Türkiye’de görünmesi gerekiyor. Aksi takdirde sorun yaşarsınız. Kayıt yaptırdıktan sonra dilediği gibi çıkış yapabilir.

   Cevapla
 41. KORAY CAN

  Sinan bey yurtdışından yeni geldim. telefonumdaçift hat girişi var ve çift imei numarası gözüküyor.
  e devlet yolu ile kayıt yaptırmak istiyorum.
  ilgili bölüme 2 imei numarasınıda yazmam gerekli mi? o zaman vergiyi 2 katımı ödeyeceğim.
  yoksa sadece 1. imei numarasını yazarsam (zaten tek hat kullanacağım) telefonum kayıt altına alınır mı? teşekkürler

  Cevapla
 42. Omer Mevlut

  İyi gunler yakın zamanda arkadasım yurtdısından telefon getırdı actırması ıcın benden bilgilerimi istedi kayıt yaptıgı sırada yurda gırıs kontrolu basarısız uyarısı geldı bu sorun neden olusuyor bilgi verebilirmisiniz ? bu arada cifte uyrukluyum pasaportum yabancı pasaport oldugundan dolayı mı actıramıyor vergıyıde tc numaram uzerıne yatırılmıs

  Cevapla
 43. Mesut mesut

  Merhabalar!
  Durumumu kısaca izah etmeye çalışacağım ,yardımcı olursanız büyük stresten kurtulmuş olacağım.arkadaşım yurt dışından bir Eylül ayında bir telefon aldı vr bir başka arkadaşla telefon elime ulaştırıp bana hediye etti.benim 4 ay içersinde yurtdışı çıkışım ya da pasaportum yok.telefonu haziran ayı sonunda ülkeyr giriş yapan bana telefonu yollayan arkadaş üzerine işlettireceğim.ancak şöyle bir durum söz konusu ;telefon eylül ayında alınmış,ancak pasaportuna işlettireceğim arkadaşımın ülkeye giriş tarihi haziran.4 aylık verilen süre dolmamış oluyor.ancak ülkeye giriş tarihinden sonra telefon alınmış ve fatura vs ülkeye giriş tarihinden sonra kesilmiş oldu.ben internet vergi dairesşnden haziran ayı içinde ülkeyr giriş yapan arkadaşın üzerine ödemeyi yaptım ,ancak imei kaydederken bu tarihlerin çakışması gibi bir durum söz konusu olabilir diye düşündüğüm için arkadaş henüz pasaportuna işlettirmedi.bu bir sorun oluşturabilir mi kayıt yaptırırken?şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Faturanın ne zaman kesildiğinin önemi yok. İVG yetkilileri ona dikkat etmiyor. Sorunsuzca pasaporta işlettirebilirsiniz.

   Cevapla
 44. mine apaydın

  iyi akşamlar, yurt dışından gelen telefonun maliyeye ücreti ödendi, hava limanında girişte IMEI numaraları kutu üzerindekiler kayıt altına alınmış sanırım üzerine kalemle işaret konulmuş. e-devletten pasaport ve kişiye ait işlemler için kutu üzerindeki IMEI numarası hata veriyor. *#06# den telefonun IMEI numarası başka çıkıyor bunu da denememe rağmem kabul etmiyor, uyarı veriyor. Ne yapmalıyım, yönlendirirseniz memnun olurum. Teşekkür ederim.

  Cevapla
 45. MURAT.A

  hocam iyiakşamlar.telefonunla ilgili harç ödemesini garanti bankasından yaptım.fakat getiren kişi türkiyede yaşayan biri değil izin amaçlı geldi Sabit bir edevlet giriş şifresi ve bir cep telefonu numarası mevcut değil ikinci aşamada ben kendi edevlet şifremi girip kayıt işleminimi gerçekleştireceğim yoksa ödeme makbuzunu herhan gibi bir yere falan ibraz edip kayıt işlemini gerçekleştirmmizmi lazım

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Pasaport sahibinin E-Devlet üyeliği olması gerekiyor. Kendi hesabınızla yapamazsınız. Yada direkt size en yakın Vergi Dairesi’ne gidip yaptırmanız lazım.

   Cevapla
 46. nurdanb

  Sinan hocam merhaba, Eylül ayı içerisinde Gri pasaport ile yurt dışına çıktım. 20 Eylül’de yurda giriş yaptım ve yanımda getirdiğim telefonu 120 gün içerisinde kaydettireceğim.
  Fakat merak ettiğim bir konu var. Ekim ayında da yurt dışına çıkacağım, 21 Ekim’de yurda giriş yapacağım ama bu sefer bordo pasaportla giriş çıkış yapacağım. Yeni bir telefon daha alsam (Amerika’dan bir arkadaşıma getirteceğim) bu yeni telefonu bordo pasaportuma işletebilir miyim? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   İşlettiremezsiniz. Pasaport türleri arasındaki farkdan ziyade, pasaportun kimin üzerine olduğuna bakılıyor. Yani 2 yıl boyunca herhangi bir telefon işlettiremezsiniz.

   Cevapla
 47. Erdal kay

  Merhaba ben note 8 aldim . Cihazin imei ne baktigimda 2 adet cikiyor ve e devlet uzerinde onlari girecek kutucuk var . Ama bu harci odemek icin bankanin online odemesine girdigimde sadece bir imei kutusu aciliyor . Simdi bankaya imei numarisi hangisini girecem . Telefon note 8 cift hattli falan deil . Yardimlarinizi bekliyorum

  Cevapla
 48. Tolga Yiğitkanlı

  Merhaba yurtdışından aldığım telefonu kendi pasaportuma kaydettirdim ve kullandım ancak telefonun arızası nedeniyle yurtdışında servi,se verdim ve telefonun seri numarası değişti, sanırım imei dğişmedi, ancak 4 ay geçti ve telfonum servis doışı kaldı benim şimdi nereye başvuırmam gerekiyor, yardım alabilirmiyim

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Telefonunuzun seri numarası değiştiyse telefon değişmişte olabilir. Aksi takdirde değişmez zaten. Yeniden IMEI kayıt yapmanız gerekecek.

   Cevapla
 49. Merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Yalnız bu ödeme işini normal direkt ziraat bankasından harcı yatırıp daha sonra e devlete giriş yaparak kayıt ettirebilir miyim ?

  Cevapla
 50. İdris İÇÖZ

  Merhaba,
  Yurtdışından çift hatlı telefon getirdim ama imei kaydını yanlışlıkla sadece İMEİ1 için yaptırdım. BTK yı aradığımda tekrar harç ödeyip başka bir pasaporta İMEİ2 yi kaydettirebilirsiniz diğer türlü 2.simi kullanamazsınız diye uyardılar. Yok mudur çözümü? Eski kaydı düzelteme miyiz?

  Cevapla
 51. Faruk ç

  Edevletten ödeme için sadece Denizbank işbankası ve garanti bankası yazmıssınız. Diğer bankaların kredi kartlarıyla ödeme yapamaz mıyız?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Yapabilirsiniz. Ama o zaman İVG yani İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapmanız gerekiyor. Bu bahsettiğim bankaların direkt olarak telefon harcı yatırma bölümleri var. Çok daha kolay olarak işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

   Cevapla
 52. Melek

  Kayit basarili dedikten sonra basvuru numarasi die birsey ciktii o ne icinn ve telefon ne zaman acilir kaydettikten sonra

  Cevapla
 53. murat Aksoy

  sinan bey harcımı yatırıp e devlet kaydını yaptım telefon 2 hatlıymış 2 nci ımei kaydetmeyi unuttum bunuda ekleyebilirmiyim 04/10/2017 işlem tarihim

  Cevapla
 54. Tolga h

  Merhaba iranlı arkadaşım var para yatırdık ptt ye gidip ona e devlet şifresi aldık çünkü o daha önce Türkiye’de kalmıştı. Sistem den bi türlü kayıt yapamadın. “Yurda giriş kontrolü başarısız” hatası veriyor sürekli. Emniyete gidip söyledik bişey yok normal dedi güncelleme yaptım dedi. Ama yine de olmuyo. Başka çözüm var mı? Mesela turkcell yada Vodafone bayi ye gitsem onlar kayıt yapar mı

  Cevapla
 55. Natalia Drach

  Merhaba. Bugun oğlumun telefonu e-devlette IMEI kayıt yaptırdım (harç ta ben ödedim). Fakat onun tel.numara yerine benim tel.numarası yazdım ve onayladım. Ben galiba yanlış yaptım. Şimdi oğlumun telefon sim kart çalışacak mı? Yoksa yeni mi sim kart almamız lazım?

  Cevapla
 56. Erkan korkmaz

  Merhaba
  harcı internet bankacılığından ben başkası için yatırabilirmiyim
  teşekkürler

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Evet, ödemeyi yaparken kendine veya başkasına yapıp yapmadığını soran kısım var. Yukarıdaki resimlerde gösterdim zaten.

   Cevapla
 57. timur akdas

  merhabalar. ben AMERIKADAN kardesime cep telefonu getirdim. pasaporta telefonu kaydettirirken benim e-devlet profile bilgilerinde kardesimin cep telefon numarasini yazdirmistik ve telefonu kaydettirdim.
  simdi ben amaerikaya geldim ve cep telefon numarasini degistirdim. yani amerikadaki numarayi koydum.
  telefon numarasinin degisimi veya guncellesmesi birseyleri etkilemez demi?

  Cevapla
 58. ali demirbaş

  merhabalar ben yurt dışı bir iphone aldım imeilini kendi e devlet üzerime kaydettim. yalnız telefondan sıkıntı çıktığı için telefonu iade edicem. şimdi sorum. e devlet üzerine kaydettiğim imei iptal edip yerine diğer alacagım telefonun imeilini kaydedebiliyor muyum. ikincisi cewap evetse ilk yatırdığım harç gecerli mi geçerli değilse para iadesi oluyor mu

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   IMEI’i iptal etme diye bir şey yok malesef. Harcınızda IMEI için kullandığınız pasaportta o cihaz için kullanılmış olacağından tekrar kullanamayacaksınız.

   Cevapla
 59. Ali Altay

  Meraba yurt dışından aldığım telefonu başka pasaport sahibinin tc sine harç yatırdım ımeı kaydını pasaport sahibinin e devlet hesabıylamı yapcaz kendi e devlet hesabımdan da yapabilirmiyim teşekkürler.

  Cevapla
 60. hanife k.

  merhaba kuzenim yabancı pasaport üzerinden ağustos ayında kardeşime telefon getirdi harcını da ödemiş fakat e-devletten kayıt yapamıyoruz yabancı pasaportla nasıl kayıt yapabiliriz avusturya’dan getirdiler Yurda giriş kontrolü başarısız. hatası veriyor hudut büro yabancılar şubeye gittim fakat onlarda cihazın sahibi gelecek diyorlar yardımcı olun lütfen ..

  Cevapla
 61. Aysel ceken

  Merabalar telefonu satin alan ablam ve pasaporta yazdiran da kendisi e devletten telefon actirma islemlerini yaparken basvuru turune kendi bilgilerimle basvuru yapacagim sekmesinimi tiklamam gerekiyor Odeme seklininde baskasinin adina olmasimi gerekiyor ayrica telefon numarasi bilgisinin pasaport sahibine ait numara olmasina gerek yok degilmi kendi numarami yazmam gerektigini dusunuyorm

  Cevapla
 62. berkuk keskin

  Bu konuyla ilgili net bir bilginiz var mı? Yukarıda birkaç kişi de aynı konuyla ilgili soru sormuşlar. Pasaport bana ait. Bir ay önce giriş yaptım.Bankaya ödemeyi yaptıktan sonra e-devletten kaydederken “Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.” uyarısı verdi.

  Cevapla
 63. ahmet

  merhaba sinan bey yurtdışından bilgisayar aldım onun içinde imei kaydı yada herhangi bir işlem yapmama gerek var mı

  Cevapla
 64. Durdu Mehmet

  Merhaba ben başka birinin pasaportuyla o kişinin adına telefon numarasıyla açtık ama benim hattı takınca açılmadı ağ bağlantısı kilitli diyor

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   IMEI kaydının telefon numarasıyla alakası yok. Başka bir sorun vardır. IMEI numarasını bir kere kaydettikten sonra istediğiniz numarayı kullanabilirsiniz.

   Cevapla
 65. Gamze

  Slm. Almanyadan telefon getirdm hic acilmadi daha para yatirdm e devletten Kaydetirdim sonunda kapandiysa 48 saat sonra, kapali degilse gibj bisi yazdi 12 saat sonra acilir dedi ve basvuru no su yazdi sorgulamadada yolcu beraberinde getirlen o cumle yazio nezmn acilir telefon?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Genelde 24 saat içinde açılıyor. Ama kayıtlarda geçen maksimum süre 48 saattir. En kötü ihtimalle 2 gün içinde açılacaktır.

   Cevapla

Yorum Yap

Copyright © 2015~2017. Tüm haklarım diyeceğim de; ne hak kaldı ne hukuk!