Yurt Dışından Getirilen Cihazların Kayıt (IMEI) İşlemleri - Sinan Yorulmaz

Sinan Yorulmaz


Bir Yazılımcının Günlüğü

18 Eylül 2016
Yurt Dışından Getirilen Cihazların Kayıt (IMEI) İşlemleri

IMEI Kaydı
18 Eylül 2016 Genel 33.066 Okuma 300 Yorum

Ülkemizdeki fahiş fiyat politikası yüzünden bende yurt dışından bir akıllı telefon satın aldım. Tabi aldığım bu telefonu maksimum 4 ay içerisinde bir pasaporta işletmem ve “Yolcu beraberinde getirilen cihaz” kapsamına sokmam gerekiyordu. Şimdi ise benimle aynı durumda olan ve bu işlemlerin nasıl gerçekleşeceğini merak edenler için, tek tek anlatacağım.

1. İlk olarak, yurt dışına çıkış yaptıktan sonra son 4 ay içerisinde ülkemize giriş yapmış birinin pasaportu gerekiyor. Eğer bir pasaportunuz yoksa herhangi birininde pasaportu olabilir, sizin adınıza olması gerekmiyor.

2. İşlemlerimizin tamamını E-Devlet üzerinden halledeceğimiz için eğer bir E-Devlet üyeliğiniz yoksa, hemen en yakın PTT’den alınız. Ayrıca belirteyim, pasaport sizin değilse, pasaportunu kullanacağınız kişinin E-Devlet üyeliği olması gerekiyor. (Bu ikisine sahipseniz artık telefonumuzun IMEI numarasını resmi olarak kaydetmek için www.turkiye.gov.tr adresine girebiliriz.)

3. E-Devlet sitesindeyken arama kutucuğuna “IMEI Kaydet” yazarak arayın ve ilgili sayfaya giriş yapın. Sayfaya giriş yapar yapmaz dikkat etmeniz gereken hususlar karşınıza gelecektir ve bu adımı atlayın.

IMEI Kaydı

4. Sonraki sayfada karşınıza “Başvuru Türü, Cep Telefonu, IMEI No, Belge Türü, Pasaport Türü” vb. bilgileri girebileceğiniz kutucuklar çıkacaktır. İlk olarak “Başvuru Türü” kısmında “Kendi bilgilerim ile başvuru yapacağım.” seçili olsun. Daha sonra cep telefonunuzu da girin. “IMEI No 1” kısmına ise *#06# yaparak telefonunuzdan öğreneceğiniz IMEI numarasını girin. (Bazı telefonlarda iki veya üç IMEI numarası olabiliyor; duruma göre IMEI No 2 veya IMEI No 3 kısımlarını da doldurabilirsiniz.) Akabinde “Yurda Giriş Yapılan Belge Türü” kısmında, bir pasaport ile kayıt yapacağımızdan “T.C. Pasaportu” seçeneğini seçin. Yakın zamandaki tüm pasaportlar “Yeni Tip Çipli e-Pasaport (Tüm Tipler)” şeklinde geçtiğinden “Pasaport Türü” kısmında bu seçeneği seçin ve “Pasaport No” kısmına pasaport numaranızı giriniz. Son olarak ise pasaportunuz ile son yurda giriş tarihinizi girin ve bu sayfadaki işlemleri tamamlamış olun.

IMEI Kaydı

5. Bu sayfadaki bilgileri doldurduktan sonra sayfanın hemen üstünde yer alan Cep Telefonu Harcı Ödeme bağlantısına tıklayın. Sizi doğrudan “Gelir İdaresi Başkanlığı” sayfasına yönlendirecektir ve eğer E-Devlet hesabınız açıksa bilgilerinizi otomatik olarak çekip, direkt ödemeniz gereken tutarı da size gösterecektir. Buradan gerekli adımları takip ederek, kredi kartınızla ödemenizi yapabilirsiniz. Fakat bir DenizBank, Garanti Bankası ve İş Bankası müşterisiyseniz ve internet bankacılığınız varsa, çok daha kolay ve hızlı bir şekilde telefon harcınızı yatırabilirsiniz.

Ben Garanti Bankası’nın internet bankacılığı üzerinden ödememi yaptım. Ödemenizi bankanız üzerinden yapıyorsanız, başlangıç ve bitiş dönemini hiç ellemeyin, sadece IMEI numaranızı girin ve ödemenizi yapın. (Ama dikkat edin, pasaport başkası adınaysa, ödemenizi “Başkası Adına” şeklinde işaretleyip, o kişinin T.C. numarası ile birlikte yapmanız gerekiyor.)

IMEI Kaydı

6. Ödemenizi de yaptıktan sonra tekrar E-Devlet’e geri dönün ve pasaport bilgilerinizi girdiğiniz sayfanın altında bulunan “Devam” butonuna basabilirsiniz. Ödemenizi yaptığınızı sistem direkt olarak algılayarak ve girmiş olduğunuz bilgileri tekrar kontrol etmeniz açısından ekrana yazdıracak. Girdiğiniz bilgileri kontrol edin ve “Onayla” butonuna basın. Bu butona bastığınız andan itibaren bilgileri değiştirme şansınız yok, bunu da belirteyim.

IMEI Kaydı

Artık telefonunuzun IMEI kaydı başarıyla tamamlanmıştır. 24 saat içerisinde sisteme işlenecek ve kontrol ettiğinizde cihacınızın IMEI’si “Yolcu beraberinde kaydedilen cihaz” olarak görülecektir.

Artık telefonunuzu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. 🙂 İşlemleri yaparken takıldığınız bir nokta olursa bu yazının altından yorum atarak size destek olmamı sağlayabilirsiniz.

Yapılan 300 Yorum

 1. Ali

  Bilgi için teşekkürler.
  Yurt dışına giriş çıkış yapmadığım halde kendi pasaportum ile kayıt yaptırıp yurda giriş tarihini son 4 ay içinden afaki bir tarih versem. Tüm ödeme vs işlemleri yapıp onayla desem. Sistem bunu denetliyor mu ? Kayıt yapılabilir mi ?
  Sorum telefon bana kargo ile gelse ben telefonu aldığımda kendim yurtdışına gitmediğim giriş çıkış yapmadığım halde mevcut pasaportuma kayıt ettirebilmek.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Malesef öyle bir durum söz konusu değil. Telefonun size nasıl geldiği önemli değil. Kargo ile gelir, başkası getirir fark etmez. Ama telefonu üzerine alacak kişinin pasaportu ile son 4 ay içerisinde mutlaka giriş/çıkış yapması gerekiyor. Zaten sisteme gireceğiniz pasaport numarası ve benzeri veriler bunun denetimi için.

   Cevapla
 2. Talat Toptan

  Merhaba… Ben arkadaşımın pasaportundan yapicam ve harcı garantiden yatiricam “vergi dairesi no” onemlimidir kafamıza göre secebilirmiyiz? Dediğiniz gibi cepbankta çıkan “başlangıç ve bitiş dönemi” yazan bölüme hiç tarih eklemiyoruz olduğu gibi bırakıyoruz öylemi?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Evet, tarihleri olduğu gibi bırakabilirsiniz. Vergi Dairesi kodunu 6252 olarak ayarlamanız gerekmektedir. Kafanıza göre seçemezsiniz.

   Cevapla
 3. Zeynel Muteber

  Garanti Bankası’nın sistemindeki tarihler nedir ? Öylece bırakınca sonradan sorun çıkma ihtimali var mı ? Sorun çıkınca para iadesi var mı ? Teşekkürler

  Cevapla
 4. Ercin

  Merhabalar,
  Telefonu ilk kullanıma açtığınız tarih ile pasaortun ülkeye giriş tarihi arasında bir kontrol yapılıyormu. Örneğin telefonu bugün açtım ve kullanmaya başladım ancak 2 ay sonra ülkeye giriş yapan bir pasaporta kayıt yaptırabiliyor muyuz? Yani telefonun kullanıma başlandığı tarih pasaportun ülkeye giriş tarihinden eski olabilir mi? Tşk.

  Cevapla
 5. hüseyin kaplan

  yurtdışından gelen telefonun kaydını yaparken yurda giriş tarihi hatası veriyor ne yapmalıyım?

  Cevapla
 6. Hayrettin

  Telde 2 tane imei no var. E devlette 2sinide girecekmiyiz??garanti bankasinda 1 tane imei no var orayada ilkini mi girmemiz gerekiyor? Tesekkurler

  Cevapla
 7. ozgur

  yurtdisi bir siteden mp3 mp4 player gibi kullanmak icin bir telefon alsam ama hic sim kart takmasam gsm sinyali gormese yine de imei kaydetmek zorunda miyim? wifi bağlantı ile kullanacagim. tsk

  Cevapla
 8. zafer karagöz

  yurda girişimi yeni çipli kimlikle yaptım kayıt formunda giriş belgesi ne nufuz cüzdanı seçeneğini işaretledim formu doldurup onayladığımda hata alıyorum hata şu şekilde “Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.”

  Cevapla
 9. elif

  e devlette her bilgiyi doğru girmeme rağmen böyle bir hata veriyor lütfen yardım edin Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.

  Cevapla
 10. zafer karagöz

  yurda giriş tarihinde 20 gün geçmesine rağmen bu hatayı alıyoruz

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Havalimanı pasaport işlemlerinde girişler hatalı yapılmış olabilir. Bunu kontrol ettirin ve sonra tekrar kayıt yapmayı deneyin.

   Cevapla
 11. ferhat

  Selam merhaba, şöyle bir sıkıntı var ödemeyi vergi dairesine yaptıktan sonra e devletten kayıt işlemi yaptım fakat ilk hata olarak daha önce kayıt yapıldığı hatası aldım. Daha önce pasaporta hiç kayıt olmadı. Neyse sonra imei sorguladığımda kayıt bulunamadı hatası verdi. Tekrar kayıt yapmayı denediğimde aynı tarih ve pasaport numarasına daha önce kayıt yapılmıştır hatası veriyor. Acaba daha sisteme düşmemiş olabilir mi ?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Eğer pasaport ile daha önce bir başka telefon kaydı yapılmışsa, ödediğiniz vergi boşa gitti demektir. Öncelikle bundan emin olun. Eğer yapılmadıysa ve son 4 ay içerisinde ülkeye giriş yapmışsa, işlemleri tekrar deneyiniz. Sistemsel bir takım sorunlar olabilir.

   Cevapla
 12. Shrgns

  Pasaportun sahibi hem tc vatandaşı hem de başka bi ülkenin vatandaşıysa ve cihazın kaydolacağı pasaport, kişinin yabancı pasaportu ise bunu internet bankacılığından yine de halledebiliyor muyuz ? Çünki butonlar yalnızca tc vatandaşlarına uygun düzenlenmiş ?

  Cevapla
 13. Sezer

  “Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.” hatası alıyorum acaba telefon harcını kendi T.C kimlik numarası üzerine yatırmış olduğumdan mı kaynaklanıyor?

  Cevapla
 14. sinan dibek

  Merhaba,
  pasaport giriş tarihinden 15-20 geçmiş olsa işe yarar mı acaba?

  Cevapla
 15. Aynı ylmz

  Dün telefonu pasaporta kayıt yaparken son aşamada onay a bastım ve beni e devlet ana ekrana artı. Sonra tekrar görmek istedim pasappasaporta başka cihaz kayıtlı die uyarı çıktı.
  Telefonum ocakta gelmişti kullanıyordum yeni kapandı o yüzden kayıt yaptım. Geç kayıtla ilgili bir sorun mi acaba ne yapmam gerek ?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   48 saat içerisinde sistemde kayıtlı şeklinde gözükmezse BTK ile iletişime geçip durumu anlatabilirsiniz. Kısa sürede sorununuz çözülecektir.

   Cevapla
 16. Murat Eren

  kardeşim telefon açıldıktan sonra bile her zaman ”yolcu beraberi kaydedilen cihaz” olarak mı yazıcak yoksa sonra mesela s7 egde olcak mı

  Cevapla
 17. ercan parlak

  Sinan bey merhaba,
  yurtdışında getirdiğiğm telefonumu e devlet üzerinden kayıt işlemlere başladım internet vergi dairesi veraset ve harclar v.d. olarak teb kredi kartımla 149 tl ödedim.una rağmen telefonum kapandı ve e devlet de hala kayıt dışı olarak gözüküyor.ne yapmalıyım

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   İstanbul’da oturuyorsanız Başakşehir mevkiindeki vergi dairesine dekontunuz ile gitmenizi öneririm. Sonuçta ödemeniz yapılmış ve eğer pasaportunuzda bir sıkıntı yoksa, sorunu gidereceklerdir. Ama öncelikle pasaportunuzun kayıt yaptırmaya uygun olup olmadığını kontrol edin. Çünkü hatalı işlemlerde ücret iadesi yapmıyor devlet.

   Cevapla
 18. rıdvan amca

  merhabalar bir konu hakında sizinle konuşmak istiyorum önemli bir konu lütfen bana geri dönüş yapınız ridvanamcaridvan@gmail.com

  Cevapla
 19. CANER

  Bankaya ödemeyi yaptıktan sonra e-devletten kaydederken “Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.” uyarısı verdi. İlçe eminiyet müdürlüğüne gittik, sistemde sorun olduğunu ara ara tekrar denememizi söylediler. Bugün tekrar denediğimde “daha önce kayıt yapılmıştır hatası ” verdi. Kaydetme işlemini tamamlayamama rağmen 2 saat sonra telefonu açıp kapattığımda hat geldi. Şu anda sorunsuz kullanıyorum.

  Cevapla
 20. Merhaba, yurtdışından ev alarm sistemi aldım, sim kart ile çalışıyor, doğal olarak imei mevcut, bu cihazı kayıt ettirmem gerekiyor mu? Gerekiyor ise illa pasaport mu bulmamız gerekiyor. Kayıt için başka yöntem varmı? (Sonuçta telefon değil) Şimdiden cevabınız için Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   IMEI kaydı, genellikle telefonla özdeşleşse de aslında sadece telefonlara özgü değildir. Sizin bahsettiğiniz gibi bir çok cihaz IMEI kaydına ihtiyaç duyuyor. Bu durumda da tabi ki pasaporta işlemeniz gerekmektedir.

   Cevapla
 21. Kamil Develioğlu

  Merhaba yurtdışından cihaz geldi fakat ben kayıt yaptırmadan cihazı getiren kişi 1hafta içinde tekrar dönüş yaptı bu durumda pasaporta kayıt yapma hakkımız var mıdır

  Cevapla
 22. Ruzgar malgit

  Iyi geceler, 1.sorum almanyadan iphone 7 aldim ama pasaportumun turkiyeye giris tarihi gecmis para bosa gitti (dilekce yazildi parami alsbilir miyim)2.si baska pasaporta kayit ettirmek istedim bidaha para yatirdim e devletten gelen yazi su ( vu inei numarasi tek pasaporta kayit olabilir) acil yardim saygilar.

  Cevapla
 23. barış güş

  ben imei kayıt işlemini e devlet üzerinden yapmadım direk internet vergi dairesi üzerinden gerekli bilgileri doldurarak yatırdım. https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_CEP_TEL_HARC_GIRIS buradan hala sorgulamamda kayıt bulunamadı diyor bir sıkıntı olur mu acaba?

  Cevapla
 24. ozlem bayaslan

  iyi günler bende başka bir sorunla karşılaştım gib ekranına gittim ödemeyi yaptım ama e devlette devam demeden attı tekrar geldiğimde devam butonuna basmadı şimdi hem kayıt yapılmamış hemde ödeme yapılmış oldu ne yapmam gerekiyor.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Bu konu ile ilgili en yakın vergi dairesine giderek, durumu anlatmanız yeterli olacaktır. Ödemeyi yapan hesap size aitse bunu kanıtlamanız gerekecek.

   Cevapla
 25. Ecem

  Merhaba. Butun islemleri tek tek yaptim en son onayladim hata verdi. Tekrar ayni numaralari giriyorum ama pasaport numarasi ve giris tarihi kullanilmistr gbi bisey dedi. Ne yapmam gerekir?

  Cevapla
 26. Ergün dal

  Kardeşim internet vergi dairesinden kayıt için ücret yatırmak istedim geçersiz imei uyarısını veriyor.e devlette de aynı uyarıyı veriyor geçersiz diyor ne yapmalıyım yardım edin lutfen

  Cevapla
 27. mervea

  Merhaba, Yurtdışından getirilen telefonu pasaporta kaydı yapılırken önemli olan kişinin ismi mi yoksa pasaport numarası mı? Yani, ben şu anda gri pasaportum üzerinden işlem yapsam, 6-7 ay sonra bordo pasaportum üzerinden yeni bir telefon kaydı yaptırabilir miyim?
  Teşekkürler

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Önemli olan pasaport numarası. Aynı pasaport numarası ile 2 yıl içerisinde sadece 1 kayıt yapılabiliyor. Eğer pasaport türleriniz farklı ise bir sıkıntı yok.

   Cevapla
 28. snr altnbs

  Merhaba, İnternet üzerinden çift imei olan telefonun harcını yatırırken, iki imei de yazmalısınız demişsiniz ancak harc ödenirken sadece tek imei no hanesi var. İkinci imei yi nasıl kaydedeceğiz anlamadım. Teşekkürler.

  Cevapla
 29. mehmet toruk

  Merhaba baska birisi icin ime kayit yaptirmak tehlikeli midir sifre degistirme gibi seyler yapilabilirmidir

  Cevapla
 30. Gülsen uyar

  Merhaba Sinan bey, telefonum Türkiye’ye geleli 5 ayı gecti ben 120 gün kullandım ve bi ay falan telefonum kapalı yakın tarihte Türkiye’ye giriş yapan bir kişinin pasaportu ile açtırsam bi sorun olmaz değil mi

  Cevapla
 31. mehmet serhat

  merhaba bugün maliyeye 150 tl lik ücreti yatırdım ve e devletten ımei kayıt için işlem yaptığımda 2 sene içerisinde 1 adet cihaz kaydettirebilirsiniz hatası veriyor halbuki hiç cihaz kaydı yapmadım ve ımei kayıt hakkı sorgulaması yaptığımda da kayıt yapabilirsiniz diyor ama kayıt yapamıyorum bu durumda ne yapmamı önerirsiniz bu işlemi elden yapacağım biryer var mı?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Elden herhangi bir vergi dairesinde yaptırabilirsiniz. Ama pasaportun daha önce kullanılmadığından emin olun. Havaalanında bir çok pasaport kopyalayıcısı var. İnsanların pasaport bilgilerini satıyorlar.

   Cevapla
 32. ahmet ınal

  Para yatırırken tarıhe dokunmadıgımız taktırde aynı yıl ıcerısınde bıtıcek mı kaydı ?

  Cevapla
 33. Hacı Kerim

  Sinana bey merhaba, imei kaydı yaptırırken belirtmiş olduğumuz telefon numarası harici bir numara veya başka bir operatördwn aldığımız telefon numarasını takıp kullanabilirmiyoz yoksa zorunlu olarak belirttiğimiz numarayımı kullanmalıyız, teşekkürler şimdiden

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   IMEI kaydının telefon numarası ile bir alakası yok. IMEI, cihazınızın ID’si gibi düşünün. IMEI kayıt yaptırdıktan sonra istediğiniz operatörün hattını kullanabilirsiniz.

   Cevapla
 34. Sinan Bodrum

  Selam, bilgilendirmeler icin tesekkurler. Esim son ingiltere ziyaretinde bana bir telefon getirdi. Esim ve kizim cifte pasaportlu olduklari icin ingiltere pasaportu ile cikis yaptilar. Kizim adina telefonu e devletten kaydettirmek istedim. Garanti bankasindan harci yatirdim lakin kayit islemini tamamlarken onayla sayfasindan sonra bu tc kimlik no adina yatirilmis ucret yoktur uyarisi cikiyor. E devlet de dedigi gibi harci kizimin tc kimlik nosuna yatirdim. Ne yapmam gerekiyor?

  Cevapla
 35. osman k

  merhaba. butun bigileri eksiksiz girmemize ragmen yurda giris tarihi teyit edilemedigi uyarisi veriyor.ozel iletisim kurabilir miyiz.

  Cevapla
 36. alp halil ay

  pasaporta işleme olayını akşam 22.15 de yapıyorduk ödeme kısmında 22 ile 02 arası ödeme
  yapılamaz dediği için ödemeyi ertesi gün yaptık ödeme sonrası tekrar internet üzerinden girip ödeme sekmesinde ödeme yapılmıştır ibaresini görüp onay sekmesine bastığımızda daha önce kayıt yapıldığı için hata uyarısıverdi acaba ödemeyi yapınca bir gece yapılan kaydı mı kabul etti
  tekrar imei sorgusu yaptığımız zaman kayıtlı telefon var 2 sene sonra tekrar kayıt yapabilirsiniz diyor

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Büyük ihtimalle ödeme yapılamayacağı saatlerde ödeme işlemini POST ettiniz ve sistem pasaport numarasını işlem yapıldı olarak kayıt altına aldı. Geçmiş olsun. 🙂

   Cevapla
 37. Yavuz pakel

  Sinan bey merhaba.yaklasik 20 gundur arkadaşımın yurtdışından getirdiği telefonu kullanıyorum.akrabam hacdan 15 gün önce geldi.onun adına vergi dairesine harcı yatırdım.harc yattıktan ne samana kadar edevlete kayıt altına alabilirim.yani harç sonrası edevlet sistemine ne kadar süre içerisinde giriş yapıp kayıt altına almam gerekir.yardiminizi rica ederim.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Beklemenize gerek yok. Harç anında sisteme düşer. Hemen E-Devlet’ten IMEI numaranızı kayıt edebilirsiniz. Bu işlemden de yaklaşık 24 saat sonra IMEI’niz artık tüm sistemlerde kayıtlı gözükecektir.

   Cevapla
 38. batuhan k

  iyi günler telefon bana yurt dışından geldi 2-3 aydır kullanıyorum bir hafta öncede daha kayıt yaptırmadan kıbrısa gidip geldim yine 4 ay pasaportsuz kullanma hakkım var mı ?

  Cevapla
 39. ayse trn

  Merhaba sinan bey,telefonum yurtdışından geleli 7 ay oldu. 120 gün kullandım kapandı. Yeni Yurt dışından gelmiş bi pasaport buldum. Bu pasaporta kaydettir bilir miyim bi sorun olur mu? Telefonum tekrar iletişime açılır mı?

  Cevapla
 40. Dogan K

  Merhaba, dubaiden 22 eylülde arkadaşım telefon getirdi. kendim çıkış yapmadığım için 24 eylülde yurtdışına çıkıp, 1 ekimde Türkiye’ye dönecek arkadaşımın pasaportuna işleteceğim. Yani görünürde cihaz önce TR’ye gelmiş ve pasaporta kayıt yaptıracak arkadaş telefon geldikten sonra yurtdışına çıkıp dönmüş olacak..Kayıtta bir problem olur mu acaba

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Kayıt yaptırırken pasaportun Türkiye’de görünmesi gerekiyor. Aksi takdirde sorun yaşarsınız. Kayıt yaptırdıktan sonra dilediği gibi çıkış yapabilir.

   Cevapla
 41. KORAY CAN

  Sinan bey yurtdışından yeni geldim. telefonumdaçift hat girişi var ve çift imei numarası gözüküyor.
  e devlet yolu ile kayıt yaptırmak istiyorum.
  ilgili bölüme 2 imei numarasınıda yazmam gerekli mi? o zaman vergiyi 2 katımı ödeyeceğim.
  yoksa sadece 1. imei numarasını yazarsam (zaten tek hat kullanacağım) telefonum kayıt altına alınır mı? teşekkürler

  Cevapla
 42. Omer Mevlut

  İyi gunler yakın zamanda arkadasım yurtdısından telefon getırdı actırması ıcın benden bilgilerimi istedi kayıt yaptıgı sırada yurda gırıs kontrolu basarısız uyarısı geldı bu sorun neden olusuyor bilgi verebilirmisiniz ? bu arada cifte uyrukluyum pasaportum yabancı pasaport oldugundan dolayı mı actıramıyor vergıyıde tc numaram uzerıne yatırılmıs

  Cevapla
 43. Mesut mesut

  Merhabalar!
  Durumumu kısaca izah etmeye çalışacağım ,yardımcı olursanız büyük stresten kurtulmuş olacağım.arkadaşım yurt dışından bir Eylül ayında bir telefon aldı vr bir başka arkadaşla telefon elime ulaştırıp bana hediye etti.benim 4 ay içersinde yurtdışı çıkışım ya da pasaportum yok.telefonu haziran ayı sonunda ülkeyr giriş yapan bana telefonu yollayan arkadaş üzerine işlettireceğim.ancak şöyle bir durum söz konusu ;telefon eylül ayında alınmış,ancak pasaportuna işlettireceğim arkadaşımın ülkeye giriş tarihi haziran.4 aylık verilen süre dolmamış oluyor.ancak ülkeye giriş tarihinden sonra telefon alınmış ve fatura vs ülkeye giriş tarihinden sonra kesilmiş oldu.ben internet vergi dairesşnden haziran ayı içinde ülkeyr giriş yapan arkadaşın üzerine ödemeyi yaptım ,ancak imei kaydederken bu tarihlerin çakışması gibi bir durum söz konusu olabilir diye düşündüğüm için arkadaş henüz pasaportuna işlettirmedi.bu bir sorun oluşturabilir mi kayıt yaptırırken?şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Faturanın ne zaman kesildiğinin önemi yok. İVG yetkilileri ona dikkat etmiyor. Sorunsuzca pasaporta işlettirebilirsiniz.

   Cevapla
 44. mine apaydın

  iyi akşamlar, yurt dışından gelen telefonun maliyeye ücreti ödendi, hava limanında girişte IMEI numaraları kutu üzerindekiler kayıt altına alınmış sanırım üzerine kalemle işaret konulmuş. e-devletten pasaport ve kişiye ait işlemler için kutu üzerindeki IMEI numarası hata veriyor. *#06# den telefonun IMEI numarası başka çıkıyor bunu da denememe rağmem kabul etmiyor, uyarı veriyor. Ne yapmalıyım, yönlendirirseniz memnun olurum. Teşekkür ederim.

  Cevapla
 45. MURAT.A

  hocam iyiakşamlar.telefonunla ilgili harç ödemesini garanti bankasından yaptım.fakat getiren kişi türkiyede yaşayan biri değil izin amaçlı geldi Sabit bir edevlet giriş şifresi ve bir cep telefonu numarası mevcut değil ikinci aşamada ben kendi edevlet şifremi girip kayıt işleminimi gerçekleştireceğim yoksa ödeme makbuzunu herhan gibi bir yere falan ibraz edip kayıt işlemini gerçekleştirmmizmi lazım

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Pasaport sahibinin E-Devlet üyeliği olması gerekiyor. Kendi hesabınızla yapamazsınız. Yada direkt size en yakın Vergi Dairesi’ne gidip yaptırmanız lazım.

   Cevapla
 46. nurdanb

  Sinan hocam merhaba, Eylül ayı içerisinde Gri pasaport ile yurt dışına çıktım. 20 Eylül’de yurda giriş yaptım ve yanımda getirdiğim telefonu 120 gün içerisinde kaydettireceğim.
  Fakat merak ettiğim bir konu var. Ekim ayında da yurt dışına çıkacağım, 21 Ekim’de yurda giriş yapacağım ama bu sefer bordo pasaportla giriş çıkış yapacağım. Yeni bir telefon daha alsam (Amerika’dan bir arkadaşıma getirteceğim) bu yeni telefonu bordo pasaportuma işletebilir miyim? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   İşlettiremezsiniz. Pasaport türleri arasındaki farkdan ziyade, pasaportun kimin üzerine olduğuna bakılıyor. Yani 2 yıl boyunca herhangi bir telefon işlettiremezsiniz.

   Cevapla
 47. Erdal kay

  Merhaba ben note 8 aldim . Cihazin imei ne baktigimda 2 adet cikiyor ve e devlet uzerinde onlari girecek kutucuk var . Ama bu harci odemek icin bankanin online odemesine girdigimde sadece bir imei kutusu aciliyor . Simdi bankaya imei numarisi hangisini girecem . Telefon note 8 cift hattli falan deil . Yardimlarinizi bekliyorum

  Cevapla
 48. Tolga Yiğitkanlı

  Merhaba yurtdışından aldığım telefonu kendi pasaportuma kaydettirdim ve kullandım ancak telefonun arızası nedeniyle yurtdışında servi,se verdim ve telefonun seri numarası değişti, sanırım imei dğişmedi, ancak 4 ay geçti ve telfonum servis doışı kaldı benim şimdi nereye başvuırmam gerekiyor, yardım alabilirmiyim

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Telefonunuzun seri numarası değiştiyse telefon değişmişte olabilir. Aksi takdirde değişmez zaten. Yeniden IMEI kayıt yapmanız gerekecek.

   Cevapla
 49. Merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Yalnız bu ödeme işini normal direkt ziraat bankasından harcı yatırıp daha sonra e devlete giriş yaparak kayıt ettirebilir miyim ?

  Cevapla
 50. İdris İÇÖZ

  Merhaba,
  Yurtdışından çift hatlı telefon getirdim ama imei kaydını yanlışlıkla sadece İMEİ1 için yaptırdım. BTK yı aradığımda tekrar harç ödeyip başka bir pasaporta İMEİ2 yi kaydettirebilirsiniz diğer türlü 2.simi kullanamazsınız diye uyardılar. Yok mudur çözümü? Eski kaydı düzelteme miyiz?

  Cevapla
 51. Faruk ç

  Edevletten ödeme için sadece Denizbank işbankası ve garanti bankası yazmıssınız. Diğer bankaların kredi kartlarıyla ödeme yapamaz mıyız?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Yapabilirsiniz. Ama o zaman İVG yani İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapmanız gerekiyor. Bu bahsettiğim bankaların direkt olarak telefon harcı yatırma bölümleri var. Çok daha kolay olarak işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

   Cevapla
 52. Melek

  Kayit basarili dedikten sonra basvuru numarasi die birsey ciktii o ne icinn ve telefon ne zaman acilir kaydettikten sonra

  Cevapla
 53. murat Aksoy

  sinan bey harcımı yatırıp e devlet kaydını yaptım telefon 2 hatlıymış 2 nci ımei kaydetmeyi unuttum bunuda ekleyebilirmiyim 04/10/2017 işlem tarihim

  Cevapla
 54. Tolga h

  Merhaba iranlı arkadaşım var para yatırdık ptt ye gidip ona e devlet şifresi aldık çünkü o daha önce Türkiye’de kalmıştı. Sistem den bi türlü kayıt yapamadın. “Yurda giriş kontrolü başarısız” hatası veriyor sürekli. Emniyete gidip söyledik bişey yok normal dedi güncelleme yaptım dedi. Ama yine de olmuyo. Başka çözüm var mı? Mesela turkcell yada Vodafone bayi ye gitsem onlar kayıt yapar mı

  Cevapla
 55. Natalia Drach

  Merhaba. Bugun oğlumun telefonu e-devlette IMEI kayıt yaptırdım (harç ta ben ödedim). Fakat onun tel.numara yerine benim tel.numarası yazdım ve onayladım. Ben galiba yanlış yaptım. Şimdi oğlumun telefon sim kart çalışacak mı? Yoksa yeni mi sim kart almamız lazım?

  Cevapla
 56. Erkan korkmaz

  Merhaba
  harcı internet bankacılığından ben başkası için yatırabilirmiyim
  teşekkürler

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Evet, ödemeyi yaparken kendine veya başkasına yapıp yapmadığını soran kısım var. Yukarıdaki resimlerde gösterdim zaten.

   Cevapla
 57. timur akdas

  merhabalar. ben AMERIKADAN kardesime cep telefonu getirdim. pasaporta telefonu kaydettirirken benim e-devlet profile bilgilerinde kardesimin cep telefon numarasini yazdirmistik ve telefonu kaydettirdim.
  simdi ben amaerikaya geldim ve cep telefon numarasini degistirdim. yani amerikadaki numarayi koydum.
  telefon numarasinin degisimi veya guncellesmesi birseyleri etkilemez demi?

  Cevapla
 58. ali demirbaş

  merhabalar ben yurt dışı bir iphone aldım imeilini kendi e devlet üzerime kaydettim. yalnız telefondan sıkıntı çıktığı için telefonu iade edicem. şimdi sorum. e devlet üzerine kaydettiğim imei iptal edip yerine diğer alacagım telefonun imeilini kaydedebiliyor muyum. ikincisi cewap evetse ilk yatırdığım harç gecerli mi geçerli değilse para iadesi oluyor mu

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   IMEI’i iptal etme diye bir şey yok malesef. Harcınızda IMEI için kullandığınız pasaportta o cihaz için kullanılmış olacağından tekrar kullanamayacaksınız.

   Cevapla
 59. Ali Altay

  Meraba yurt dışından aldığım telefonu başka pasaport sahibinin tc sine harç yatırdım ımeı kaydını pasaport sahibinin e devlet hesabıylamı yapcaz kendi e devlet hesabımdan da yapabilirmiyim teşekkürler.

  Cevapla
 60. hanife k.

  merhaba kuzenim yabancı pasaport üzerinden ağustos ayında kardeşime telefon getirdi harcını da ödemiş fakat e-devletten kayıt yapamıyoruz yabancı pasaportla nasıl kayıt yapabiliriz avusturya’dan getirdiler Yurda giriş kontrolü başarısız. hatası veriyor hudut büro yabancılar şubeye gittim fakat onlarda cihazın sahibi gelecek diyorlar yardımcı olun lütfen ..

  Cevapla
 61. Aysel ceken

  Merabalar telefonu satin alan ablam ve pasaporta yazdiran da kendisi e devletten telefon actirma islemlerini yaparken basvuru turune kendi bilgilerimle basvuru yapacagim sekmesinimi tiklamam gerekiyor Odeme seklininde baskasinin adina olmasimi gerekiyor ayrica telefon numarasi bilgisinin pasaport sahibine ait numara olmasina gerek yok degilmi kendi numarami yazmam gerektigini dusunuyorm

  Cevapla
 62. berkuk keskin

  Bu konuyla ilgili net bir bilginiz var mı? Yukarıda birkaç kişi de aynı konuyla ilgili soru sormuşlar. Pasaport bana ait. Bir ay önce giriş yaptım.Bankaya ödemeyi yaptıktan sonra e-devletten kaydederken “Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.” uyarısı verdi.

  Cevapla
 63. ahmet

  merhaba sinan bey yurtdışından bilgisayar aldım onun içinde imei kaydı yada herhangi bir işlem yapmama gerek var mı

  Cevapla
 64. Durdu Mehmet

  Merhaba ben başka birinin pasaportuyla o kişinin adına telefon numarasıyla açtık ama benim hattı takınca açılmadı ağ bağlantısı kilitli diyor

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   IMEI kaydının telefon numarasıyla alakası yok. Başka bir sorun vardır. IMEI numarasını bir kere kaydettikten sonra istediğiniz numarayı kullanabilirsiniz.

   Cevapla
 65. Gamze

  Slm. Almanyadan telefon getirdm hic acilmadi daha para yatirdm e devletten Kaydetirdim sonunda kapandiysa 48 saat sonra, kapali degilse gibj bisi yazdi 12 saat sonra acilir dedi ve basvuru no su yazdi sorgulamadada yolcu beraberinde getirlen o cumle yazio nezmn acilir telefon?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Genelde 24 saat içinde açılıyor. Ama kayıtlarda geçen maksimum süre 48 saattir. En kötü ihtimalle 2 gün içinde açılacaktır.

   Cevapla
 66. Engin BK

  Garanti Bankası internet şubesi üzerinden vergi harç ödemesi ekranından telefonun imei numarasını girerek harç ödemesini yaptım.Daha sonra e devlet üzerinden imei numarasını girdim.Gelirler idaresi nden ödeme onayı alınmıştır işleminizi devam edebilirsiniz yazısı çıktı.Ancak işleme devam ettiğimde cihaz zaten kayıt edilmiştir şeklinde uyarı aldım.Cihazı kontrol ettiğimde yolcu beraberinde getirilen cihaz olarak görünüyor,pasaportu kontrol ettiğimde de bu işlemden sonra cihaz kayıt hakkımı kullandığım görülüyor.Benim anlamadığım cihazı ben mi kayıt ettirdim yoksa cihaz zaten kayıtlımıydı

  Cevapla
 67. Oğuzhan k.

  Yurtdışından iPhone geldi bana imei numarası kayıttan sonra devam değişmesi gerekiyor mu yoksa eski imei ile kullanım oluyor mu çünkü durumda “yolcu beraberinde kaydedilen cihaz” diyor. Bu durumda sıkıntılık bir durum var mı? Teşekkürler…

  Cevapla
 68. AYSEL

  merhabalar sinan bey
  ımei sorgulama yaptıgımda kayıt dışı oldugu tespit edilen imei yazıyor bu ne demek oluyor , nasıl bir işlem uygulamam gerekiyor

  Cevapla
 69. ayzit tulga

  Sinan Bey merhaba,

  Cihazımı pasaportuma kaydetmedim ve 4 ay geçti. Dün kapatıldı. E-devlet işlemi için geç mi kaldım? Kapatıldıktan sonra da işlem yapılıp açtırabiliyorumdur değil mi?

  Cevapla
 70. zülal dem

  mrb IMEI adresinin sonun (/77) bitiyor garantide ımeı adresini yazarken / yok

  Cevapla
 71. arzu

  merhaba;
  yurt dışından gelen telefonumun vergisini yatırıp bir pasaporta işlttridik. 1 haftayı geçti ama hala e devlette kayıtdışı imei diyor. ne yapmamız lazım teşekkürler.

  Cevapla
 72. ozge yıldız

  merhaba benim bi sıkıntım var. kanadadan getirmis oldugum telefonu e devlet üzerinden kaydettim. hatta bir bucuk yıldır telefonu kullanıyorum fakat dört ay önce telefon numaramı değiştirdim. e devlet üzerinden telefon kaydını eski telefon numarasıyla yapmıştım. bana bu durumun telefon numarası değişikliğiyle alakası olabileceğini söylediler. yani şunu sormak istiyorum telefonu kaydettirdikten sonra yapılan telefon numarası değişikliği sonrası telefon kilitlenir mi yani bunuda btk ya bildirmek gerekiyor mu ?

  Cevapla
 73. Sebnem Kalem

  Merhaba, 2 yil once yurtdisindan aldigim ve pasaportuma kayitli bir telefonum var. Telefonumu satmayi dusunuyordum fakat daha sonra kendi pasaportuma kayitli oldugunu hatirladim. Satmam benim icin sorun dogurur mu? Sattigimi bildirmem gerekir mi? Yoksa satmamak en dogrusu mu? Tesekkurler.

  Cevapla
 74. Sebnem

  Merhaba, pasaportuma kayitli telefonumu sattigimda, telefon kendi pasaportuma kayitli oldugundan dolayi her hangi bir yasal yukumlulugum olabilir mi? yoksa bu telefonu tanimadigim bir kisiye satmamda sorun yok mu? BTK bilgi hattindan bu konuda bilgi sahibi olmadiklari geri donusunu aldim.

  Cevapla
 75. Yuşa

  Telefonum kapandı pasaport kayı yaptırdım fakat halen açılmadi bugün 2. gün olacak

  Cevapla
 76. SİNEM YILDIZ

  İyi günler
  Ben çift pasaportluyum ve Türkiye’ye girişi Bulgaristan pasaportumla yaptığım için e devlete o pasaportumun numarasını yazdım. Hiç bir hata vermedi ve ödememi yaptım. Ama sorguladığımda henüz kaydım gözükmüyor. Aradan henüz 24 saat geçmediği için mi yoksa bir problem olduğu için mi kaydolmamış olabilir?
  Teşekkür ederim

  Cevapla
 77. Doğukan balcık

  Merhaba, ödemeyi gerçekleştirirken başkasının kredi kartını kullanabilir miyim ?

  Cevapla
 78. doktor

  şimdi bişeyi merak ediyorum passport da belge numarasi var tm ama arkadaş kimlik ile giriş cikiş yapti onun belge numarasi varmiş o numara kimliğin üzerindeki numara ve harf mi acaba kagidi attim lazim olsa verirdim dedi..giriş cikiş belge numarasi hangisi oluyo acaba yada kayit esnasinda nasil yaziliyo..?

  Cevapla
 79. Murat ediz

  Edevlette telefon kaydini yapacagam zaman birden fazla IMEI istiyor *#06# yaptigim zaman cikan IMEI ile mesaj olarak IMEI farkli cikiyo ikisinide yazmam gerekiyomu ?

  Cevapla
 80. Murat ediz

  Bana mesaj olarak gelen IMEI sifresni mi gitmem gerekiyo yoksa *#06# yaptigimda cikan IMEI sifresni mi gireyim yada her ikisinide gitmem gerekiyo mu ?

  Cevapla
 81. Pinar Ünsal

  Merhaba
  Iki ay önce Yuri disindan aldigim Telefonnummer e devlet üzerine basarili bir Sekilde Kayit ettirdim Bir ay gecmeden aldigim Telefon bozuldu ve Bana sifir bir Telefon verdiler tabiki bu telefonun imei i kayitli degil…Eski imei keine Yeni imei i degustiere bilirmiyim????cok Tal ederim

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Malesef, donanımsal değişiklerden dolayı IMEI numaranız değişirse bunun bedelini servisten talep edebilirsiniz veya yeniden kendiniz kaydettirmeniz gerekiyor.

   Cevapla
 82. M. Ozkan

  Sinan Bey
  Kayit yapilirken, kaydi yaptirilan telefonun henuz yurtdisinda olmasi bir problem olur mu dersiniz?
  Tesekkurler.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Cihazın yurda giriş yapılmış ve açılmış olması, yani sinyal göndermesi gerekir. Yoksa kayıt yapılacak bir cihaz olmayacağından ödediğiniz harç boşa gider.

   Cevapla
 83. Belma

  Merhaba
  Size bir şey danışacaktım
  Kendim yurt dışından tel. getirdim ve harcını bankaya ödedim. 119. gün E devlet e giriş yapıp tel. kayıt ettirmek için gerekli formu doldurdum fakat doldurduğum bilgilerle sayfa tekrar önüme geri geldi buradan 3. aşamaya geçiş yapamıyorum. Sayfanın en üstünde kırmızı pencere var. Başvurular yurda giriş tarihinden itibaren 120 gün içerisinde yapılmaktadır yazısı var. İlgili bankaların adını falan yazıyor bir alt kısmında da. Ama ben zaten bankaya ödememi yaptım. Neden bu sonuçla karşılaşıyor olabilirim.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Ödemeyi yaparken IMEI’i yanlış yazmış olabilirsiniz. Yada kendi adınıza yapmamış olabilirsiniz. Veya kayıt ettirdiğiniz pasaportun sahibinin e-Devlet üyeliği ile yapmıyor olabilirsiniz… Bunları sizin bilmeniz gerekiyor. 🙂

   Cevapla
 84. Ömer

  İyi günler bn e devletten tüm bilgilerimi giriyom ama sistem teknik bi aksaklık nedeni ile işleminizi devam edemiyorum diye bi yazı çıkıyor sürekli ne yapim

  Cevapla
 85. MEHTi

  merhaba, çift simli telefonumu kaydettırıcem,
  1-) e-devletten gırdıgımde, email için 3 kutumu cıkıyo?
  1.sıraya ılk ımeı, 2 sıraya ıkıncı ımeı gırıp 3. kutuyu bosmu bırakmamız lazım?
  2-) harc olarak her ıkı ımeı ıcın tek seferde 149,20tl mi ödenecek?

  Cevapla
 86. Ferit Zaif

  Aklıma takılan bi soru var e-devlet üzerinden telefonu kayıt ettiğimiz tarihten sonra o telefonun tekrar kapanma ihtimali var mıdır

  Cevapla
 87. Hakan

  merhaba. bankadan yatırdığım harç arkadaşımın adına.ve o arkadaşımın e devlet ine girdiğimizde kayıt yapacaktık ki 120 günü doldurmuş dikkatsizliğimizden dolayı kayıt yapamadık şimdi para boşa mı gitti yada aynı vergiyi başka bir yurda giriş yapmış pasaporta kaydırma aktarma yapabilirmiyiz düzeltme gibi süresi dolmuş bir pasaporttan diğer diğer süresi olan başka pasaporta
  saygılar

  Cevapla
 88. mustafa aydın

  sinan bey iyi akşamlar gelen telinin harcını internet üzeriden ödemek istiyorum saat bazı öenmlimi kaç saat içinde sisteme düşer teşekürler

  Cevapla
 89. kemal

  onay dedikten sonra bir hata oluştu dedi tekrar denediğimde ise pasaport bilgileri kullanılmış dedi neyapmam lazım tşkler

  Cevapla
 90. Cüneyt

  Merhaba ben telefon harcını yatırdım ama pasoport kaydına geldiğimde amcamın 9 ay önce yurda giriş yaptığını gördüm..ve olmadı.şimdi amcam 2 ay içinde yurt dışına çıkıp gelecek harç iptal olurmu. Eğer amcam şimdi gider 2018 de gelirse ne olur aynı harç geçerli olurmu zam geleceği için sıkıntı doğarmı..

  Cevapla
 91. mehmetcan

  kardeşim kolay gelsin benım sorunum ben kımlık ile telefonu kaydettım bılgılerı eksıksız gırdım basarıyla gerceklestı dıyor ama bana basvuru numarası cıktı ekranda nereye basvuracagım acaba anlayamadım ? en altta cıhazınız 12 saat içinde acılacaktır yazıyor yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 92. Murat Kaplan

  Merhaba,

  Hali hazirda pasaporta kayitli bir telefonum var. Bu telefonun kaydini iptal edip yeni bir telefon ekleyebilir miyim?

  Tesekkurler

  Cevapla
 93. Ayşenur Çelik

  ‘iyi günler bende başka bir sorunla karşılaştım gib ekranına gittim ödemeyi yaptım ama e devlette devam demeden attı tekrar geldiğimde devam butonuna basmadı şimdi hem kayıt yapılmamış hemde ödeme yapılmış oldu ne yapmam gerekiyor.’
  Ben de bu problemle karşılaştım, kayıt olmuş mudur acaba?

  Cevapla
 94. Leyla ben

  Merhaba . Aldığım telefonu kuzenimin pasaportuna işletmek için harcını yatırdım ancak benim 6 ay bildiğim giriş çıkış süresi 4 aymış ve kuzenimin de en son girişi mayıstaydı. Yatırdığım parayı geri alabilir miyim ? başka bir pasaporta işletebilir miyim telefonu. Yoksa artık onun adına yatırdığım için parayı sadece o mu olmak zorunda Giriş çıkış uapmak yeterli mi yoksa telefon kaybolurken pasaportun Türkiye de mi olması gerekiyor ?

  Cevapla
 95. dilek cakir

  sinan bey pasaportumda kizlik soyadim yaziyor.kimligimde esimin soyadi.imei kaydedecegm telefon icin
  harci internetten yatiracagm
  soyadima pasaportumda yazan kizlik soyadimi mi yazacagim yoksa esimin soyadi olan su an kimligmdeki soyadi mi

  Cevapla
 96. Deniz Hançer

  Mrhb ben 2. El yolcu beraberi kaydedilen ıphone 5 aldım. Cihaz kapanır mı? Veya ne kadar süresi var?

  Cevapla
 97. N.Eran

  Mrb sinan bey bazi telefoncular pasaport kayitli diye tel satiyor Bu nasil oluyor o telefonlari almak sakincalimi sizce.

  Birde yurt ici kayitli diye satiyorlar farki ney pasaport kaydi ile.

  Cevapla
 98. Halit Keskin

  Sinan Bey Merhaba,
  yurdisindan getirilmis ve benim passportumla acilmis cihazlarin kac tane oldugunu yada ne zaman kaydolundugunu ve mumkunse telefon bilgilerini ogrenmek mumkun mu ?

  Cok tesekkurler,

  Cevapla
 99. receb b

  Merhabalar çift lmel tel getirdim ama ayrı ayrı pasaportlardan ödemesini yapıp kaydettirdim birini fazla mı yatırmış oldum geri alma durumu var mı

  Cevapla
 100. ali veli

  Merhaba,
  Telefon kaydını yaptım fakat hala KAYITDIŞI OLDUGU TESPİT EDİLEN IMEI yazıyor. sisteme ne zaman işlenir

  Cevapla
 101. Barış Can

  Merhabalar İkinci El S7 edge aldım kayıtsız pasaport kaydı yaptırmak istiyorum ama telefon kaç aylık veya bir yılı geçmiş olabilir pasaport kaydı olurmu telefonun süresi önemlimi kullanıma açıldıktan sonra yoksa sadece pasaport süresimi önemli

  Cevapla
 102. Ali sezer

  Daha önceden ıslatılmış olan telefon tekrardan pasaporta islenir mi.

  Cevapla
 103. Aslıhan Çiçek

  Merhaba , iphone 6s aldım Amerikadan ve imei kapandığında tekrar kullanamayağım duyumunu aldım öyle bir şey olduğu zaman bir çözümü var mıdır ?

  Cevapla
 104. erkan akın

  yurt içinden alınmış çift hatlı faturasıs bir telefonun imei kaydı nasıl yapılır..teşekkürler..

  Cevapla
 105. yusuf kaya

  merhabalar sinan bey
  yurt dışı harcını yanlışlıkla kendi tc numarama yatırmışım…sizin sitenizi inceleyince tekrar pasaport sahibinin adına yatırdım..ancak hala yurda giriş kontrolü başarısız uyarısı alıyorum… neden acaba…

  Cevapla
 106. Havva büyük

  İyi günler Sinan bey.. Benim şöyle bir sorunum var Şubat ayında yurt dışından telefon aldım.. Bn iki hat kullanıyorum aldığım gün ıme 1 numarasını sisteme kaydettim yalnız diğer hattım için geçerli olan ıme 2 numarasını kaydetmediğim için yasal uyarı geliyor telefonunuz kapanacaktır diye.. 120 günü de geçti bu durumda ne yapmam gerekiyor bilgilendirirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim..

  Cevapla
 107. Hamed

  IMEI’yi kaydettim ama açıldıktan sonra yine 30 gün içerisinde kapatılacakmış diyor.

  Cevapla
 108. Onur Coşkun

  Merhaba Sinan Bey. 2 sene evel ikinci el Volvo marka bir araç aldık. Aracımızda orjinal araç telefonu var. Bu telefon GSM şebekesiyle çalışıyor. Yani radyo cd çalar üzerindeki yuvaya sim kart yerleştiriliyor ve kullanılıyor. Ancak aracın eski sahibi bu araç telefonunun imei numarasını zamanında kayıt ettirmemiş. (Tahminen bu araç kitini hiç kullanmadı) Dolayısıyla şu an araç telefon kitimiz devredışı kalmış durumda ve kullanamıyoruz. Bunu halletmenin bir yolu var mıdır acaba? Tekrar aktive edip kullanabilmemiz için ne önerirsiniz? Teşekkürler.

  Cevapla
 109. Fuat Uslu

  Merhaba Sinan Bey, sipariş yoluyla telefon veya akıllı saat alırsam imei kaydı ülkeye girişte yapılıyor mu?

  Cevapla
 110. Ümit

  Sinan bey merhaba. 2016 haziranda pasaportuma bir imei kaydı yaptırdım. Ekim 2017de bir telefon daha getirdim ve 2 yıl dolmadığı için pasaportuma kaydettiremedim ve hiç kullanmadım. Şuanda kullanmaya başlasam 1 ocak 2018de yurda girişim 4 ayı geçmediği için kayıt yaptırabilir miyim? Sistemde “kayıt işlemi yapabilmeniz için 1 ocak 2018 den sonra yurda girişinizin olması gerekir” bilgisi çıkıyorda. Şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
 111. Fırat Arslan

  merhaba ben harcı yatırdım ama pasaport sahibi adına degil kendi adıma yatırdım pasaport arkadaşındı şuan kaydetmeye çalışıyorum E Devlet ana ekrana Atıyor Harcı Pasaport Sahibinin Adına mı Yatırmam Gerekiyordu Acaba ??

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Hayır, harcı kendi adınıza yatırabilirsiniz. Ama işlemleri pasaport sahibinin e-Devlet üyeliği ile yapmanız lazım. Birazcık konuyu okuyalım lütfen.

   Cevapla
 112. zerynel çepik

  Merhabalar harcı kendi adıma yatırdım ve e Devletim üzerinden Yapmaya Çalışıyorum olmuyor Pasaport Amcamın üzrine kayıtlı sistemden atıyor neden amcamın E Devletinden mi Yapmam Gerekiyor Acaba

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Evet, amcanızın e-Devlet üyeliği ile giriş yapıp, işlemleri yapmanız lazım. Birazcık konuyu okumayı deneseniz zaten orada anlattım.

   Cevapla
 113. Kadri kaya

  Ben pasaport kaydı yapmama rağmen türk Telekom hattını görmüyor diğer operatörleri görüyor kuluna biliyorum ama Türk Telekom olmuyor

  Cevapla
 114. Fırat Arslan

  Merhabalar Peki Son Olarak Kıbrıs Pasaportu Olur mu sonuçda Pasaport Pasaportdur Die Biliyorum ama Kıbrısa Ait Pasaportla Açılır mı ??

  Cevapla
 115. halil çoban

  merhaba kayıt şekillerinde tc kimlik seçeneği var ona nasıl kaydedebiliriz yurt dışı cihaz aldım passaportum yok başka yolla yapılabiliyormu ?

  Cevapla
 116. Samet ural

  Sinan bey mrb imei kayıt yaptık daha sonrasından eksik girmişim imei numarasını nasıl düzeltebilirim sürekli mesaj gelmekte telefonuma kapanacak die.

  Cevapla
 117. yusuf

  Sinan Bey Merhaba,
  Yurt dışından aldığım cihazın harç bedelini ödedim. E-Devlet üzerinden kontrol ettiğimde cihaz kayıtlı olarak gözüküyordu. Ancak geçen hafta bir mesaj geldi, telefonunuz kayıt dışıdır diye.
  Ödemesini yapmış olduğum makbuz elimde. Ne yapmam gerekiyor acaba.
  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 118. Fuat Uslu

  Merhaba Sinan Bey, sipariş yoluyla telefon veya akıllı saat alırsam imei kaydı ülkeye girişte yapılıyor mu? Bu soruma ülkeye girdikten sonra diye cevap vermişsiniz. Peki bu şekilde alışveriş yoluyla geldiğinde yine pasaport gerekli mi? Ya da kayıt için ne yapmam gerekli?

  Cevapla
 119. Timur Volkan

  Sinan bey merhaba, e devletten kaydını yaptığım halde telefonuma 90 gün içinde kayıt yapılmaz ise kapatılacaktır mesajı geldi. Aynı işlemi daha önce de yapmıştım. Dekontum da mecut. Kime veya nereye başvurup düzeltme yapmak gerekiyor? Teşekkürler.

  Cevapla
 120. Yunus YILDIZ

  Merhaba Sinan Bey, telefonu kayıt ettirmeden 120 gün kullandım. kullanıma kapandı. Arkadaşımın pasaportuna kayıt işlemi yaptırdık. E-devlette kayıtlı görünüyor. Ama telefona henüz sinyal gelmedi. Kayıt üzerinden ne kadar zaman sonra açılıyor acaba. teşekkürler.

  Cevapla
 121. Onur Coşkun

  Merhaba Sinan Bey. Geçen gün sorumu yazdım ama cevap alamadığım için tekrar yazıyorum. 2 sene evel ikinci el Volvo marka bir araç aldık. Aracımızda orjinal araç telefonu var. Bu telefon GSM şebekesiyle çalışıyor. Yani radyo cd çalar üzerindeki yuvaya sim kart yerleştiriliyor ve kullanılıyor. Ancak aracın eski sahibi bu araç telefonunun imei numarasını zamanında kayıt ettirmemiş. (Tahminen bu araç kitini hiç kullanmadı) Dolayısıyla şu an araç telefon kitimiz devredışı kalmış durumda ve kullanamıyoruz. Bunu halletmenin bir yolu var mıdır acaba? Tekrar aktive edip kullanabilmemiz için ne önerirsiniz? Teşekkürler.

  Cevapla
 122. Aslı Sarıkaya

  Telefonu kutusundan daha açmadım hiç açılmamış telefon ve yurtdışından geleli üerinden 4 aydan fazla süre geçti. Şimdi ben yurtdışına gidip gelip ama telefon evde kalsa, geldiğimde telefonu kayıt ettirebilir miyim?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   SIM kartınızı taktıktan 2 gün sonra BTK’dan size kaydettirin mesajı gelmesi ile birlikte 4 aylık süreniz oluyor. SIM kart takmadıysanız sorun yok.

   Cevapla
 123. Salih tosyalı

  Parayı yatırıp pasaporta işletmeme rağmen telefonuma geçersiz imei mesajı geldi ve 3 gün sonra kapatılacağı söyleniyor ne yapmalıyım

  Cevapla
 124. İzzet DOĞAN

  Merhaba,
  Ben en son Türkiye’ye 02.05.2017 de giriş yaptım ancak 120 günü geçtiği için kayıt yaptıramıyorum 11 Aralık 2017 de tekrar giriş yapacağım IMEI kayıt yaptırabilirmiyim? Ayrıca havaalanında kayıt işlemi yapılabiliyormu?

  Cevapla
 125. Melek aktaş

  Merhabalar. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlığı olan bir akrabamın üzerine telefonumu kaydettirebilir miyim? Kendisi hem Türkiye hem Fransa vatandaşı . Yaklaşık 2 ay önce Türkiye’ye giriş yaptı ve Fransa’ya döndü. Kayıt yaptırdığımda bir sorun yaşar mıyım?

  Cevapla
 126. Muhammet Kuruçay

  Kolay gelsin Sinan bey yardımınıza ihtiyacım var. Kardeşim yurtdışından telefon getirdi kaydını yapmak için internet üzerinden harç parasını yatırdım ama kardeşimin bilgileri ile ödeme yaptım. Fakat kardeşim yakın zamanda bir telefon kaydı için kullanmış pasaportunu. Şimdi farklı pasaport ile kayıt yaptırabilirmiyim yatırdığım harç parasıyla yoksa yatırdığım para çöpemi gitti. Eğer tekrar harç yatırmam gerekirse ilk yatırdığım harç parasını geri alabilirmiyim şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 127. Fikret DUNDAR

  Merhaba Sinan bey Bu vergiyi zaten yurtdisinda veriyoruz telefonu satin alirken neden bir daha turkiyede veriyoruz.Zaten biz izine gidip donuyoruz ayni telefonla bir de diyelim ben yeni telefon aldim onunda mi vergisini verecegiz

  Cevapla
 128. İLHAN KAN

  merhaba yurt dışından gelen cihazın kayıt işlemlerini e devlet üzerinden yaptım fakat onaylamadan çıktım daha sonra aynı işleme devam edebilirmiyim ?

  Cevapla
 129. Yurt dışından bir yakınım telefon getirdi onun pasportuna kayıt ettirdik telefon geldikten 7 ay sonra imei kayıt dışı olmuş neden ve nasıl düzeltebilirim pasaportuna kayıtlı olan kişi şuan amerikada

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Kayıt dışı olmasının bir çok sebebi olabilir. Öncelikle bunu araştırmak lazım. Mesela kayıt esnasında hangi adımları izlediniz? Nereden kaydettirdiniz?

   Cevapla
 130. Serhangok

  Yurtdisindan gelen biri bana yardım edebilirmi

  Cevapla
 131. Yucel Yilmax

  Sinan bey merhaba. Ben 12 temmuz 2017 tarihinde giris yaptim yurt disindan giriste yabanci passport ve TC kimligimle giris yapiyorum. 14 tem da harcimi 149 tl olarak ve TC kimlik nomu ekleyerek yaptim.ama e devlete kayit ettirmemiz gerektigini bilmiyordum. Tel su anda annem kullaniyor oda biraz yasli oldugu icin gelen uyarilari pek anlamamis ve telefon 22 kasimda kapandi. Ben su anda yurtdisindayim edevlete girip kayit yaptiramiyorum. Ne yapmami tavsiye edersiniz yatirdi dekontum mevcut. Tesekkur ederim kolay gelsin.

  Cevapla
 132. Süleyman Güner

  Merhaba cihazı getiren kişi almanya vatandaşı ona e devlet olmuyor o kişi kendi pasaportuna kaydetme e devleti yok.. e devleti sadece tc vatandaşlarına veriyorlar..

  Cevapla
 133. Mor sapka

  Merhaba, cihaz kaydını yapacağım pasaport sahibi ertesi gün tekrar yurtdışına çıkacak bir sorun olur mu acaba? Yoksa sisteme düşmüş oluyor mu ?

  Cevapla
 134. Ömer aşıkgül

  Sinan bey merhaba
  Yurt içine 1 ağustosta giriş yaptım doğal olarak 120gün geçti. E devlet ile kayıt şansını kaçırdım vergi dairesinden halledebilirim değil mi? Bir de girişimin üzerinden 120 gün geçti kendi pasaportumla yapabilecek miyim?

  Cevapla
 135. Fatma

  Merhaba ben ödememi yaptım ve ödendi bilgisi geldi fakat birkaç gün sonra yine aynı ımeı numarası kayıtdışı mesaj olarak geldi ve 60 gün içinde cihaz kapatılacaktır diyor, e devletten sorgulama yaptığımda da kayıt dışı gözüküyor ne yapmalıyım?

  Cevapla
 136. can şekeroğlu

  hocam selamlar,bizimde haziran ayında e devlet üzerinden kayıt ettiğimiz telefonumuza 1 ay içinde kapanıcak diye mesaj geldi.vodafone üzerinden bir bilgi alamadık.bu konuyla ilgili ne yapmamız,nereye başvurmamız gerekir ?

  Cevapla
 137. Jonas Hacıenko

  Selamlar, Harcı yanlışlıkla kendi üstüme yaptım ama 2 senede 1 telefon mecburiyetinden ötürü 2.teli üzerime alamıyorum. Arkadasımın pasaportun uzerıne almayı planlıyoruz ama harç parasını 2.kere ödemek istemiyoruz. Çözümü var mıdır ?
  Yoksa tekrar para yatırmak mı gerekmekte.
  Ayrıca girişi çıkışı doğru yazmamıza rağmen ”“Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.” hatasını vermekte.
  Yaaaardım et Ya-Sinan…

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   2. telefon diyorsunuz, zaten 2. kere ödemeniz gerekmekte. Tek harç ile tek telefon kaydettirilir. O hata sıklıkla karışılaşılıyor ve çözümü vergi dairelerinden kaydettirmek şeklinde. En yakın vergi dairesine gidip, telefonunuzu oradan kaydettirin.

   Cevapla
 138. AYHAN OCAK

  Sinan bey iyi günler;120 gün içinde kaydettirmediğimden telefonum sim kartı okumuyor.120 günü geçmiş olmasına rağmen para yatırıp telefonu çalıştırabilir miyim?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Evet, aynı işlemi uygulayacaksınız. Sadece telefonunuzun açılması yani IMEI numarasının kaydettirilmesi 72 saate kadar sürebiliyor.

   Cevapla
 139. Hasan Hakan

  Sinan bey merhaba. Yurtdisindan bir arkadasim telefon getirecek. Ancak o gelmeden once benim pasaportumun 120 gunluk suresi doluyor. Telefon yurda giris yapmadan imei numarasini pasaportuma kaydettirsem sorun olurmu?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Kaydettiremezsiniz çünkü henüz BTK o telefonu tanımıyor. Yani yurda giriş yapıp, hat takılıp kullanılmaya başlanması lazım. Hat takıldıktan 2 gün sonra BTK’dan mesaj gelecek ve ardından kaydettirebileceksiniz.

   Cevapla
 140. Ebru alasya

  Merhaba yurtdisindan getirdigin cift hatli telefonu pasarportuma e devlet den girip kayit ettirdim. Fakat hic 2. imei numara kismini gormedigimden onu islettirmemisim… tekrar sisteme girip 2. Imei de yazamiyorum.. ne yapabilirim. 2. Imei yi arkadasimin pasaportuna isletimem sorunu cozer mi. Bana bu konuda yardimci olur musunuz?
  Tesekkurler.

  Cevapla
 141. Mehmet Yıldırım

  Merhaba,
  Sanırım bu soruyu kimse sormamış. Yurtdışından aldıgım telefonu Türkiye’de 25 günlüğüne kullanıp tekrardan yurtdışına dönecegim. 6 ay sonra tekrar Türkiye’ye döndüğümde telefonu kayıt ettirebilir miyim?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Türkiye’de hat taktığınız andan itibaren 2-3 gün içinde BTK’dan kaydettirin diye bir mesaj alacaksınız. Bu mesajı takiben 4 ay içinde telefonunuzu kaydettirebilirsiniz. Tekrar çıkıp girmeniz bu süreyi değiştirmez.

   Cevapla
 142. mehmet yılmaz

  hocam iyi günler telefon yurt dışından telefon gelmeden kayıt yapılırmı ?

  Cevapla
 143. oğuzhan Dİrek

  selamlar
  e devlet üzerinden gerekli şekilde önce telefon kayıt işlerini yaptım sonra da garanti bankasından 149 TL lik harcı ödedim aradan 24 saat geçti kontrol ediyorum edevlet üzerinden ancak kayıt bulanamadığını söylüyor ne yapmama gerekiyor anlamadım

  Cevapla
 144. Burcu Avsan

  Merhaba,
  ben demin bu IMEI vergisini ödemek için siteye girdim, ödedim de. Yalnız Edevlete böyle bir kayıt işlemi olduğunu bilmiyordum bu sayfada öğrendim.
  Edevlete kayıt etmek istedim ama 120 günü aştığım için sistem kabul etmiyor. Şimdi tam olarak ne yapmam gerekiyor? Ailemden benden sonra da ülkeye giriş yapan kimse olmadı.. Şu an ödemem yandı mı? Ki öyle birşey varsa sistem ödememi neden kabul ediyor? İlgin

  Cevapla
 145. Melisa

  Merhaba benim arkadaşım bana yurt dışından iPhone 6 getirdi yaklaşık 10 ay sonra yasal uyarı mesajı geldi ve telefonum 2 gün önce kapandı hattım takılı ama sadece servis yok diye gözüküyor ama başka bir sim kartı taktığımda kullanabiliyorum ne yapmalıyım yani bunun olması normal mi ?

  Cevapla
 146. Şahin

  Sinan Bey Merhaba
  Amerikadan, apple storedan aldıgım telefonum, dun kapandı bugunde e devlet kapısından kayıt yaptırmaya calıstım. parasını odemis oldum. ama açılmadı. şöyle bir not çıktı
  “Girilen IMEI daha önce başka bir başvuru ile kayıtlı olduğundan tekrar başvuru yapılamaz.”
  diyor
  Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim acaba
  Teşekkurler

  Cevapla
 147. Ahmet Agah

  Merhaba Sinan Bey
  Öncelikle faydalı bilgilendirmelerinizden dolayı şükranlarımı arz ederim.
  ben 5 ay önce yurda giriş yaptım edevlet üzerinden beraberimde getirdiğim tlf imei kaydını yapıp i.bankacılığı ile ödememi yaptım. bugün ise tlf kapandı.
  ilgili kurumla görüştüm ancak bankadan ödeme yaptıktan sonra teyid yaptırman gerekliydi yeniden kayıt yapın diyorlar.
  pasaport sürem geçtiği halde mağduriyetimize binaen 5 aylık pasaporta kayıt mümkün olabilir mi? veya nasıl bir çözüm önerirsiniz.
  Saygılarımla…

  Cevapla
 148. Gökhan Yksk

  İstediğim herşeyi buldum Ağzına sağlık saol varol…. Alah razı olsun…

  Cevapla
 149. Ramazan erden

  Merhaba sinan bey ben telefonu aldigim 30 gün icerisinde kaydini yaptirdim ucretini odedim e devletide hallettim ama hala sistem uzerinde kayit disi olarak geciyor ve yasal uyari geliyor bi ayda bir son 30 gun uyarısi geldi bugunde ne yapmalıyım ?

  Cevapla
 150. Ays

  Merhabalar cihazım alınalı 4 ayı geçti edevletten kaydını yapmaya çalışıyorum fakat girilen Emeı numarasıyla cihazın Emeı numarası uyuşmuyor diyor.*#06# defalarca deniyorum fakat uyuşmuyor üretici firmayla görüşün diyor.numaraları yanlış yazmıyorum sorun ne olabilir.şimdiden teşekkürler.(cihazın ikinci bir Emei numarası yok)

  Cevapla
 151. Talha Tatar

  Merhaba.Yurtdışından S8+ getirttim. Telefonun kaydını tanıdığım birinin pasaportu üzerine yapacağım. Her şeyi eksiksiz ve doğru yazmış olmama rağmen ” Yurda Giriş Kontrolü Başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız. ” uyarısını alıyorum.Sistem üzerinden sorgulattığımda pasaport sahibinin yurda girişi yazdığım gibi doğru ve 1 ayı geçmemiş. Her şeyi doğru doldurduğum halde niçin bu uyarıyı alıyorum?? Lütfen Yardımcı Olun…

  Cevapla
 152. Hale Aydemir

  Bizim dört Alman pasaportumuza telefon kaydedilmiş gittik harcımızı yatırdık kayıt etme işleminde pasaporta telefon kayıtlı görünüyor fakat biz hiç telefon kaydettirmedik harcı da geri alamıyoruz ne yapmalıyız nereye başvurabilirsiniz yada şikayet edebiliriz? Gümrükteki memurlar satabiliyormuş diye duyduk biz hakkımızı nasıl arayacağız yada pasaportla kayıtlı telefonu nasıl bulabiliriz?

  Cevapla
 153. Rıdvan D

  Hocam iyi akşamlar. Bir arkadaşım türkiyeye giriş yaptı yaklaşık 1 ay oldu. Yarın sabah ise 11:25 de tekrar yurtdışına uçuşu var. Ödemeyi gece 02:00 gibi yapmam gerekiyor şu an sistem ödeme almıyor. Gece harcı ödesem sonra e devletten kaydı yapsam arkadaşın uçuşundan önce onaylanır mı bunlar? Yoksa uçağa bindikten sonra onaylanmama gibi bir riski varmıdır. Teşekkürler. Biraz acil bir durum hızlı geri dönüş yaparsan adamın dibisin 🙂

  Cevapla
 154. mehmet nazlican

  kibristan pasaportla 1 hafta once donus yaptim. bugun amerikadan gelen iphone kendi pasaportuma isletebilirmiyim ?

  Cevapla
 155. Burak Bulut

  Az önce yeni bir iphone aldım ispanyadayım şuan. Ama bazı kişilerden eğer buradayken lokal bir arama yapmadığım taktirde telin turkiyede kilitlenecegine dair duyumlar aldım. Hatta bunu samsung cihazlarda yaşadıklarını söylediler. Daha öncede almıştım çok defa ama hiç böyle birşey yoktu. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. Teşekkürler… mail adresime bilgi göndermeniz mümkün mu. Burakbulut10@outlook.com

  Cevapla
 156. Merhaba.ben bir telefon bayisinden 2.el telefon aldım ve aldıktan sonra bi yasal Uyarı mesajı aldım.bayi ise kapatmış.başka bayilerde götürdüm 20 tl ye başka bir eski telefonun imeini benim telefona kopyalama oluyormuş bu doğru mu ve ne kadar güvenilirliği ve süresi var

  Cevapla
 157. TARIK KAYCE

  Merhabalar sinan bey.Yurt dışından getirmiş olduğum cep telefonunu internet üzerinden pasapor numaram ile gerekli vergiyi ödeyerek kaydını yaptım ve şuan sistemdede kayıtlı görünüyor.fakat bugün yasal uyarı diye gelen mesajda …ımeı numaralı telefonunuz ….tarihinde kapatılacaktır mesajı geldi.bu acaba rutin bir mesajmı.cihaz kayıt ettirdiğim halde kapanır ise gerçekten ne yapmalıyım.Aynı mesaj eşimin aldığı ve onun adına kaydettirdiğimiz telefonada geldi.Tesekkürler.

  Cevapla
 158. serhat bakır

  merhaba ben bütün işlemleri yaptım kayıt işlemlerim tamam ve denkontum var 3 ay önce yaptım bir sıkıntı cıkmadı ama bugün msj geldi telefonuma yasal takip diye IMEI nolu cihaz kayit dışı oldugu için şu tarihte kapanacaktır diye.. ne yapmam gerekir

  Cevapla
 159. Ümit İnan

  Sinan Bey Merhaba. Yurt dışından gelen bir akrabam üzerine kayıt ettirmeyi düşünüyorum telefonu. Ama kuzenin e devlet şifresi yok. Kayıt yapacak kişinin kendi e devlet şifresi ile mi giriş yapması gerekiyor. Ben şifrem ile sayfayı açıp, onun bilgileri ile kayıt yapabilirmiyim.

  Cevapla
 160. Zehra Öztürk

  İyi günler 4 ay önce iphone 7 almıştım teli denemem icin once kardesim hattini taktı daha sonra benim hat icindeyken kayit yaptirdik bugun kardesimin hattina mesaj gelmis imei kayitdisi telefonunuz kapanacaktir diye edevletten imei sorgulattigimda yolcu beraberinde kayit edilen cihaz yaziyo simdi telefon kapanacak mi kayitli oldugu halde bu mesaj neden geldi

  Cevapla
 161. kıyasettin öz

  selamın eleykum sorum olacak
  1 yurt dişinda çift hatlı telefon aldım 2 ime var buna kaç harc yatıracam yada ne şekilde yapmam gerekir
  2. telefonlara daha sim kartı takmamışım kayıt yapabilirmiyim
  3 bankada tek ime harc yatırılsa e devlette iki ime kayıt edermı

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Telefonlarınıza SIM kart takmadan kayıt yaptıramazsınız. SIM kartınızı taktıktan sonra 2 gün içinde BTK’dan size kayıt yaptırın şeklinde mesaj gelecek. O mesajı gördükten sonra kayıt yaptıbilirsiniz. Eğer telefonunuz çift hatlıysa, yine de tek harç bedeli ödeyeceksiniz. Kayıt esnasında telefonun sahip olduğu diğer IMEI numaralarınıda soracak size. O kısımda ikinci IMEI numarasını da yazabilirsiniz. Banka tarafında ilk çıkan yani birinci IMEI numarasını yazarak harç yatırın. e-devlet tarafında ise iki IMEI numarasınıda yazın.

   Cevapla
 162. CHAT

  selam; yurtdışı kaydı yaptırdığı telefonum meğerse kaydını yapamamışız harcımızda boşa gitti ve telefon kapandı…vergi dairesine yazı yazdık iade talep ediyoruz… bu arada yeni bi pasaport bulduk ordan başka bi kayıt işlem yapmak istiyoruz mükerrer askıda işlem var diyor. vergi iadesi yapılmadığından mı oluyor bu işlem yani vergi dairesinden mi IMEI düşürmek gerekiyor.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Vergi daireleri çok çok zor IMEI iadeleri yapıyor. Bizzat vergi dairesine giderek adamların yakasına yapışmazsanız daha çok beklersiniz.

   Cevapla
 163. AHMED BEY

  abi ben başkasının e devletinden kayıt yapıcam pasaport bana ait. başvuru türünü e devletten kendi bilgilerim kısmımı seçili olmalıdır

  Cevapla
 164. Çiğdem

  Merhaba.Ben 1Ay önce parayı yatırıp ımeı kı açtırdım ama bana bugün mesaj geldi ayın 25 ıne kadar açtırmazsanız kapanacak dıyor neden böyle bor mesaj gelmiş olabilir

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Parayı kime yatırdınız? Kendiniz mi IMEI kaydını yaptınız yoksa başkasına para karşılığında mı yaptırdınız? Para karşılığında yapılan IMEI kayıt işlemlerinde sürekli yaşıyoruz böyle sorunları.

   Cevapla
 165. Osman S

  Sinan Bey Merhabalar,
  Biraz teknik bir sorum var.
  Arkadaşım Amerikadan geliyor ve yaklaşık 5 ay burada kalacak. Kendisi telefonunu da getiriyor ve T mobile türkiye için uygun bir paket sunduğundan onu kullanmaya devam edip, Türk sim cardı almayacak. Bu durumda kayıt yaptırmadan kullanmaya devam edebilir mi? Birkaç sitede kayıt ettirme zorumluluğunun ve sürenin türk sim card takıldığından itibaren başladığı, çünkü şebeke üstünden btk’ya bilginin o şekilde gittiği yazıyor. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
  Osman

  Cevapla
 166. ALi ARIMAN

  Merhaba
  Ben 4 ay önce batumdan iphone 7 aldım. ülkeye giriş çıkışlarda tc kimlik kartımı kullandım. ertesi gün telefonun harcını vergi dairesine yatırdım. eve gelip e devlet üzerinden kendi tc kimlik kartıma kayıdı gerçekleştirdim. imei sorgulattığımda IMEI NUMARASI KAYITLI ve
  Yolcu beraberi kaydedilen cihaz yazıyor. bugün sabah mesaj geldi şu şu imei numaralı telefon kayıt dışıdır şu tarihte kullanım dışı kalacaktır diye mesaj geldi. tekrar imei sorgullattım
  (IMEI NUMARASI KAYITLI Yolcu beraberi kaydedilen cihaz) ibaresi mevcut. acaba ben pasaporta kayıt gerçekleştirmediğimden mi kaynaklanıyor anlamadım. telefon gerçekten kullanım dışı kalacak mı

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Evet, pasaporta kayıt gerçekleştirmeniz lazımdı. En yakın vergi dairesine giderek tekrar harç ödemeden durumu düzeltebilirsiniz. Yanınıza pasaportunuzu da almayı unutmayın.

   Cevapla
 167. Batuhan

  Merhaba telefonum yurtdışı başkasından aldım ve aldığım kişi başka bi telefonun imei atmış. Telefonu güncelledim ve imei olması halde sim kartımı okuyor fakat yalnızca acil aramalar diyor. Ben bu telefonun asıl imei lini yaptırabilirmiyim pasaport kaydıyla.

  Cevapla
 168. yunus kiremitci

  iyi aksamlar. telefonum. 1 yil sonunda kapandi. e devlet uzerinden pasaporta islettim. kayitli gozukuyor. en son islemden sonra basvuru numarasi verdi sistem. ne zaman acilir. hat takili ama arama yapamiyorum.

  Cevapla
 169. Nil

  Merhabalar ben imei kaydı yaptım amerikadan gelen cihazıma dekont ta var elimde garantinin ama kontrol ediyorum 1 hafta oldu hala kayıt dışı cihaz yazıyor sorun ne olabilir e devlet üzerinden kayıt yaptım garanti cep bankasına yönlendirdi onayladım para gitti imei ve pasaport no da doğru ama kayıt dışı yazıyor ne yapıcam bilemedim.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Kayıt dışı yazısı, henüz BTK tarafından algılanmamış sinyallerde yazan bir yazıdır. Yani hemen kayıt yaptırmamanız lazımdı. SIM kartınızı taktıktan sonra 2-3 gün içinde size BTK’dan mesaj gelmesi ve sonrasında kayıt yaptırmanız lazımdı. Bir süre bekleyin, eğer düzelmezse, geçmiş olsun.

   Cevapla
 170. Mithat

  Merhaba
  Yurtdışından telefon getirttim . Fakat cihazda *#06# yaptığımızda çıkan imei numarası ile Yasal uyarı olarak gelen mesajda ki imei numarası farklı .
  Kayıt yaparken nasıl yapıcaz .
  Böyle bir durum neden oluşuyor Sizce.
  Şimdiden Teşekkürler.
  İyi çalışmalar.

  Cevapla
 171. Mithat

  Böyle bişeyin olması imkansız cihaz gayet iyi bir firmadan alındı . Cihaz üzerinde belirlenen imei ile cihaz kutusu üzerindeki numaralar örtüşüyor. Fakat gelen mesaj da ki farklı nedense . Kayıt işlemini nasıl yapıcaz şimdi ?

  Cevapla
 172. elif

  merhabalar
  yurt dışından gelen telefonumu vergi dairesinde harcı ödeyip e devlet üzerinden kaydını yaptırdık. e devlet sistemde kayıtlı gözüküyor. Fakat yasal uyarı şeklinde telefonumun bir hafta içinde kayıt yapılmazsa kapanacağını söyleyen bir mesaj aldık. Şimdi ne yapmamız gerekiyor?
  şimdiden çok teşekkürler..

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Gelir gelmez mi yaptırdınız kaydı? SIM kartı takıp 2-3 gün kullanmanız ve sonrasında size BTK’dan mesaj gelmesi lazımdı. O mesajdan sonra kaydı yaptırmanız lazımdı. Eğer hemen kaydı yaptırdıysanız mesajı dikkate almayın.

   Cevapla
 173. Ahmet Mehmet

  Merhaba
  Yurt dışından getirttiğim telefonumun 4 aylık süresi geçti ve telefon bugün kapandı. Ancak telefon çift simli. Sim kartı diğer tarafa taktım ve şuan çalışıyor. Bu da 4 ay gider mi? Yoksa kısa bir süre mi verilir?

  Cevapla
 174. Mert

  Bu benim 2. Yapılın oluyo maalesef ilk yapılınca size denk gelemedim sizin sayenizde 2. Seferimde yaptım çok ama çok teşekkür ederim

  Cevapla
 175. MAHSUM KURUS

  Merhabalar yurt dışı bir cihaz aldım telefoncu dan ama 1 ay içinde kayıt yapılması hakkında mesaj geldi pasaportsuz kayıt yapılabiliyor mu aceba pasaportumun süresi doldu hiç giriş çıkışın olmadı yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 176. ayhan sari

  merhaba iyi gunler yurtdisindan aldigim telefonumu kendi pasaportuma kaydettim e devletten ve harcinida yatirdim tam bana hic bir onay mesaji gelmedi suan arastirdim telefonum kayitdisi diyor banka dekontum duruyor ve yurtdisina cikis yaptim burda da telefonum kapandi ne yapmaliyim? tesekkurler

  Cevapla

Yorum Yap

Copyright © 2015~2017. Tüm haklarım diyeceğim de; ne hak kaldı ne hukuk!