Yurt Dışından Getirilen Cihazların Kayıt (IMEI) İşlemleri - Sinan Yorulmaz

Sinan Yorulmaz


Bir Yazılımcının Günlüğü

18 Eylül 2016
Yurt Dışından Getirilen Cihazların Kayıt (IMEI) İşlemleri

IMEI Kaydı
18 Eylül 2016 Genel 4.471 Okuma 30 Yorum

Ülkemizdeki fahiş fiyat politikası yüzünden bende yurt dışından bir akıllı telefon satın aldım. Tabi aldığım bu telefonu maksimum 4 ay içerisinde bir pasaporta işletmem ve “Yolcu beraberinde getirilen cihaz” kapsamına sokmam gerekiyordu. Şimdi ise benimle aynı durumda olan ve bu işlemlerin nasıl gerçekleşeceğini merak edenler için, tek tek anlatacağım.

1. İlk olarak, yurt dışına çıkış yaptıktan sonra son 4 ay içerisinde ülkemize giriş yapmış birinin pasaportu gerekiyor. Eğer bir pasaportunuz yoksa herhangi birininde pasaportu olabilir, sizin adınıza olması gerekmiyor.

2. İşlemlerimizin tamamını E-Devlet üzerinden halledeceğimiz için eğer bir E-Devlet üyeliğiniz yoksa, hemen en yakın PTT’den alınız. Ayrıca belirteyim, pasaport sizin değilse, pasaportunu kullanacağınız kişinin E-Devlet üyeliği olması gerekiyor. (Bu ikisine sahipseniz artık telefonumuzun IMEI numarasını resmi olarak kaydetmek için www.turkiye.gov.tr adresine girebiliriz.)

3. E-Devlet sitesindeyken arama kutucuğuna “IMEI Kaydet” yazarak arayın ve ilgili sayfaya giriş yapın. Sayfaya giriş yapar yapmaz dikkat etmeniz gereken hususlar karşınıza gelecektir ve bu adımı atlayın.

IMEI Kaydı

4. Sonraki sayfada karşınıza “Başvuru Türü, Cep Telefonu, IMEI No, Belge Türü, Pasaport Türü” vb. bilgileri girebileceğiniz kutucuklar çıkacaktır. İlk olarak “Başvuru Türü” kısmında “Kendi bilgilerim ile başvuru yapacağım.” seçili olsun. Daha sonra cep telefonunuzu da girin. “IMEI No 1” kısmına ise *#06# yaparak telefonunuzdan öğreneceğiniz IMEI numarasını girin. (Bazı telefonlarda iki veya üç IMEI numarası olabiliyor; duruma göre IMEI No 2 veya IMEI No 3 kısımlarını da doldurabilirsiniz.) Akabinde “Yurda Giriş Yapılan Belge Türü” kısmında, bir pasaport ile kayıt yapacağımızdan “T.C. Pasaportu” seçeneğini seçin. Yakın zamandaki tüm pasaportlar “Yeni Tip Çipli e-Pasaport (Tüm Tipler)” şeklinde geçtiğinden “Pasaport Türü” kısmında bu seçeneği seçin ve “Pasaport No” kısmına pasaport numaranızı giriniz. Son olarak ise pasaportunuz ile son yurda giriş tarihinizi girin ve bu sayfadaki işlemleri tamamlamış olun.

IMEI Kaydı

5. Bu sayfadaki bilgileri doldurduktan sonra sayfanın hemen üstünde yer alan Cep Telefonu Harcı Ödeme bağlantısına tıklayın. Sizi doğrudan “Gelir İdaresi Başkanlığı” sayfasına yönlendirecektir ve eğer E-Devlet hesabınız açıksa bilgilerinizi otomatik olarak çekip, direkt ödemeniz gereken tutarı da size gösterecektir. Buradan gerekli adımları takip ederek, kredi kartınızla ödemenizi yapabilirsiniz. Fakat bir DenizBank, Garanti Bankası ve İş Bankası müşterisiyseniz ve internet bankacılığınız varsa, çok daha kolay ve hızlı bir şekilde telefon harcınızı yatırabilirsiniz.

Ben Garanti Bankası’nın internet bankacılığı üzerinden ödememi yaptım. Ödemenizi bankanız üzerinden yapıyorsanız, başlangıç ve bitiş dönemini hiç ellemeyin, sadece IMEI numaranızı girin ve ödemenizi yapın. (Ama dikkat edin, pasaport başkası adınaysa, ödemenizi “Başkası Adına” şeklinde işaretleyip, o kişinin T.C. numarası ile birlikte yapmanız gerekiyor.)

IMEI Kaydı

6. Ödemenizi de yaptıktan sonra tekrar E-Devlet’e geri dönün ve pasaport bilgilerinizi girdiğiniz sayfanın altında bulunan “Devam” butonuna basabilirsiniz. Ödemenizi yaptığınızı sistem direkt olarak algılayarak ve girmiş olduğunuz bilgileri tekrar kontrol etmeniz açısından ekrana yazdıracak. Girdiğiniz bilgileri kontrol edin ve “Onayla” butonuna basın. Bu butona bastığınız andan itibaren bilgileri değiştirme şansınız yok, bunu da belirteyim.

IMEI Kaydı

Artık telefonunuzun IMEI kaydı başarıyla tamamlanmıştır. 24 saat içerisinde sisteme işlenecek ve kontrol ettiğinizde cihacınızın IMEI’si “Yolcu beraberinde kaydedilen cihaz” olarak görülecektir.

Artık telefonunuzu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. 🙂 İşlemleri yaparken takıldığınız bir nokta olursa bu yazının altından yorum atarak size destek olmamı sağlayabilirsiniz.

Yapılan 30 Yorum

 1. Ali

  Bilgi için teşekkürler.
  Yurt dışına giriş çıkış yapmadığım halde kendi pasaportum ile kayıt yaptırıp yurda giriş tarihini son 4 ay içinden afaki bir tarih versem. Tüm ödeme vs işlemleri yapıp onayla desem. Sistem bunu denetliyor mu ? Kayıt yapılabilir mi ?
  Sorum telefon bana kargo ile gelse ben telefonu aldığımda kendim yurtdışına gitmediğim giriş çıkış yapmadığım halde mevcut pasaportuma kayıt ettirebilmek.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Malesef öyle bir durum söz konusu değil. Telefonun size nasıl geldiği önemli değil. Kargo ile gelir, başkası getirir fark etmez. Ama telefonu üzerine alacak kişinin pasaportu ile son 4 ay içerisinde mutlaka giriş/çıkış yapması gerekiyor. Zaten sisteme gireceğiniz pasaport numarası ve benzeri veriler bunun denetimi için.

   Cevapla
 2. Talat Toptan

  Merhaba… Ben arkadaşımın pasaportundan yapicam ve harcı garantiden yatiricam “vergi dairesi no” onemlimidir kafamıza göre secebilirmiyiz? Dediğiniz gibi cepbankta çıkan “başlangıç ve bitiş dönemi” yazan bölüme hiç tarih eklemiyoruz olduğu gibi bırakıyoruz öylemi?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Evet, tarihleri olduğu gibi bırakabilirsiniz. Vergi Dairesi kodunu 6252 olarak ayarlamanız gerekmektedir. Kafanıza göre seçemezsiniz.

   Cevapla
 3. Zeynel Muteber

  Garanti Bankası’nın sistemindeki tarihler nedir ? Öylece bırakınca sonradan sorun çıkma ihtimali var mı ? Sorun çıkınca para iadesi var mı ? Teşekkürler

  Cevapla
 4. Ercin

  Merhabalar,
  Telefonu ilk kullanıma açtığınız tarih ile pasaortun ülkeye giriş tarihi arasında bir kontrol yapılıyormu. Örneğin telefonu bugün açtım ve kullanmaya başladım ancak 2 ay sonra ülkeye giriş yapan bir pasaporta kayıt yaptırabiliyor muyuz? Yani telefonun kullanıma başlandığı tarih pasaportun ülkeye giriş tarihinden eski olabilir mi? Tşk.

  Cevapla
 5. hüseyin kaplan

  yurtdışından gelen telefonun kaydını yaparken yurda giriş tarihi hatası veriyor ne yapmalıyım?

  Cevapla
 6. Hayrettin

  Telde 2 tane imei no var. E devlette 2sinide girecekmiyiz??garanti bankasinda 1 tane imei no var orayada ilkini mi girmemiz gerekiyor? Tesekkurler

  Cevapla
 7. ozgur

  yurtdisi bir siteden mp3 mp4 player gibi kullanmak icin bir telefon alsam ama hic sim kart takmasam gsm sinyali gormese yine de imei kaydetmek zorunda miyim? wifi bağlantı ile kullanacagim. tsk

  Cevapla
 8. zafer karagöz

  yurda girişimi yeni çipli kimlikle yaptım kayıt formunda giriş belgesi ne nufuz cüzdanı seçeneğini işaretledim formu doldurup onayladığımda hata alıyorum hata şu şekilde “Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.”

  Cevapla
 9. elif

  e devlette her bilgiyi doğru girmeme rağmen böyle bir hata veriyor lütfen yardım edin Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.

  Cevapla
 10. zafer karagöz

  yurda giriş tarihinde 20 gün geçmesine rağmen bu hatayı alıyoruz

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Havalimanı pasaport işlemlerinde girişler hatalı yapılmış olabilir. Bunu kontrol ettirin ve sonra tekrar kayıt yapmayı deneyin.

   Cevapla
 11. ferhat

  Selam merhaba, şöyle bir sıkıntı var ödemeyi vergi dairesine yaptıktan sonra e devletten kayıt işlemi yaptım fakat ilk hata olarak daha önce kayıt yapıldığı hatası aldım. Daha önce pasaporta hiç kayıt olmadı. Neyse sonra imei sorguladığımda kayıt bulunamadı hatası verdi. Tekrar kayıt yapmayı denediğimde aynı tarih ve pasaport numarasına daha önce kayıt yapılmıştır hatası veriyor. Acaba daha sisteme düşmemiş olabilir mi ?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Eğer pasaport ile daha önce bir başka telefon kaydı yapılmışsa, ödediğiniz vergi boşa gitti demektir. Öncelikle bundan emin olun. Eğer yapılmadıysa ve son 4 ay içerisinde ülkeye giriş yapmışsa, işlemleri tekrar deneyiniz. Sistemsel bir takım sorunlar olabilir.

   Cevapla
 12. Shrgns

  Pasaportun sahibi hem tc vatandaşı hem de başka bi ülkenin vatandaşıysa ve cihazın kaydolacağı pasaport, kişinin yabancı pasaportu ise bunu internet bankacılığından yine de halledebiliyor muyuz ? Çünki butonlar yalnızca tc vatandaşlarına uygun düzenlenmiş ?

  Cevapla
 13. Sezer

  “Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.” hatası alıyorum acaba telefon harcını kendi T.C kimlik numarası üzerine yatırmış olduğumdan mı kaynaklanıyor?

  Cevapla
 14. sinan dibek

  Merhaba,
  pasaport giriş tarihinden 15-20 geçmiş olsa işe yarar mı acaba?

  Cevapla
 15. Aynı ylmz

  Dün telefonu pasaporta kayıt yaparken son aşamada onay a bastım ve beni e devlet ana ekrana artı. Sonra tekrar görmek istedim pasappasaporta başka cihaz kayıtlı die uyarı çıktı.
  Telefonum ocakta gelmişti kullanıyordum yeni kapandı o yüzden kayıt yaptım. Geç kayıtla ilgili bir sorun mi acaba ne yapmam gerek ?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   48 saat içerisinde sistemde kayıtlı şeklinde gözükmezse BTK ile iletişime geçip durumu anlatabilirsiniz. Kısa sürede sorununuz çözülecektir.

   Cevapla
 16. Murat Eren

  kardeşim telefon açıldıktan sonra bile her zaman ”yolcu beraberi kaydedilen cihaz” olarak mı yazıcak yoksa sonra mesela s7 egde olcak mı

  Cevapla

Yorum Yap

Copyright © 2015~2017. Tüm haklarım anneme aittir. Babama yakalanmadığınız sürece sorun yok!