Yurt Dışından Getirilen Cihazların Kayıt (IMEI) İşlemleri - Sinan Yorulmaz Yurt Dışından Getirilen Cihazların Kayıt (IMEI) İşlemleri - Sinan Yorulmaz

Sinan Yorulmaz


Bir Yazılımcının Günlüğü

18 Eylül 2016
Yurt Dışından Getirilen Cihazların Kayıt (IMEI) İşlemleri

IMEI Kaydı
18 Eylül 2016 Genel 170.943 Okuma 798 Yorum

Ülkemizdeki fahiş fiyat politikası yüzünden bende yurt dışından bir akıllı telefon satın aldım. Tabi aldığım bu telefonu maksimum 4 ay içerisinde bir pasaporta işletmem ve “Yolcu beraberinde getirilen cihaz” kapsamına sokmam gerekiyordu. Şimdi ise benimle aynı durumda olan ve bu işlemlerin nasıl gerçekleşeceğini merak edenler için, tek tek anlatacağım.

1. İlk olarak, yurt dışına çıkış yaptıktan sonra son 4 ay içerisinde ülkemize giriş yapmış birinin pasaportu gerekiyor. Eğer bir pasaportunuz yoksa herhangi birininde pasaportu olabilir, sizin adınıza olması gerekmiyor.

2. İşlemlerimizin tamamını E-Devlet üzerinden halledeceğimiz için eğer bir E-Devlet üyeliğiniz yoksa, hemen en yakın PTT’den alınız. Ayrıca belirteyim, pasaport sizin değilse, pasaportunu kullanacağınız kişinin E-Devlet üyeliği olması gerekiyor. (Bu ikisine sahipseniz artık telefonumuzun IMEI numarasını resmi olarak kaydetmek için www.turkiye.gov.tr adresine girebiliriz.)

3. E-Devlet sitesindeyken arama kutucuğuna “IMEI Kaydet” yazarak arayın ve ilgili sayfaya giriş yapın. Sayfaya giriş yapar yapmaz dikkat etmeniz gereken hususlar karşınıza gelecektir ve bu adımı atlayın.

IMEI Kaydı

4. Sonraki sayfada karşınıza “Başvuru Türü, Cep Telefonu, IMEI No, Belge Türü, Pasaport Türü” vb. bilgileri girebileceğiniz kutucuklar çıkacaktır. İlk olarak “Başvuru Türü” kısmında “Kendi bilgilerim ile başvuru yapacağım.” seçili olsun. Daha sonra cep telefonunuzu da girin. “IMEI No 1” kısmına ise *#06# yaparak telefonunuzdan öğreneceğiniz IMEI numarasını girin. (Bazı telefonlarda iki veya üç IMEI numarası olabiliyor; duruma göre IMEI No 2 veya IMEI No 3 kısımlarını da doldurabilirsiniz.) Akabinde “Yurda Giriş Yapılan Belge Türü” kısmında, bir pasaport ile kayıt yapacağımızdan “T.C. Pasaportu” seçeneğini seçin. Yakın zamandaki tüm pasaportlar “Yeni Tip Çipli e-Pasaport (Tüm Tipler)” şeklinde geçtiğinden “Pasaport Türü” kısmında bu seçeneği seçin ve “Pasaport No” kısmına pasaport numaranızı giriniz. Son olarak ise pasaportunuz ile son yurda giriş tarihinizi girin ve bu sayfadaki işlemleri tamamlamış olun.

IMEI Kaydı

5. Bu sayfadaki bilgileri doldurduktan sonra sayfanın hemen üstünde yer alan Cep Telefonu Harcı Ödeme bağlantısına tıklayın. Sizi doğrudan “Gelir İdaresi Başkanlığı” sayfasına yönlendirecektir ve eğer E-Devlet hesabınız açıksa bilgilerinizi otomatik olarak çekip, direkt ödemeniz gereken tutarı da size gösterecektir. Buradan gerekli adımları takip ederek, kredi kartınızla ödemenizi yapabilirsiniz. Fakat bir DenizBank, Garanti Bankası ve İş Bankası müşterisiyseniz ve internet bankacılığınız varsa, çok daha kolay ve hızlı bir şekilde telefon harcınızı yatırabilirsiniz.

Ben Garanti Bankası’nın internet bankacılığı üzerinden ödememi yaptım. Ödemenizi bankanız üzerinden yapıyorsanız, başlangıç ve bitiş dönemini hiç ellemeyin, sadece IMEI numaranızı girin ve ödemenizi yapın. (Ama dikkat edin, pasaport başkası adınaysa, ödemenizi “Başkası Adına” şeklinde işaretleyip, o kişinin T.C. numarası ile birlikte yapmanız gerekiyor.)

IMEI Kaydı

6. Ödemenizi de yaptıktan sonra tekrar E-Devlet’e geri dönün ve pasaport bilgilerinizi girdiğiniz sayfanın altında bulunan “Devam” butonuna basabilirsiniz. Ödemenizi yaptığınızı sistem direkt olarak algılayarak ve girmiş olduğunuz bilgileri tekrar kontrol etmeniz açısından ekrana yazdıracak. Girdiğiniz bilgileri kontrol edin ve “Onayla” butonuna basın. Bu butona bastığınız andan itibaren bilgileri değiştirme şansınız yok, bunu da belirteyim.

IMEI Kaydı

Artık telefonunuzun IMEI kaydı başarıyla tamamlanmıştır. 24 saat içerisinde sisteme işlenecek ve kontrol ettiğinizde cihacınızın IMEI’si “Yolcu beraberinde kaydedilen cihaz” olarak görülecektir.

Artık telefonunuzu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. 🙂 İşlemleri yaparken takıldığınız bir nokta olursa bu yazının altından yorum atarak size destek olmamı sağlayabilirsiniz.

Yapılan 798 Yorum

 1. Ali

  Bilgi için teşekkürler.
  Yurt dışına giriş çıkış yapmadığım halde kendi pasaportum ile kayıt yaptırıp yurda giriş tarihini son 4 ay içinden afaki bir tarih versem. Tüm ödeme vs işlemleri yapıp onayla desem. Sistem bunu denetliyor mu ? Kayıt yapılabilir mi ?
  Sorum telefon bana kargo ile gelse ben telefonu aldığımda kendim yurtdışına gitmediğim giriş çıkış yapmadığım halde mevcut pasaportuma kayıt ettirebilmek.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Malesef öyle bir durum söz konusu değil. Telefonun size nasıl geldiği önemli değil. Kargo ile gelir, başkası getirir fark etmez. Ama telefonu üzerine alacak kişinin pasaportu ile son 4 ay içerisinde mutlaka giriş/çıkış yapması gerekiyor. Zaten sisteme gireceğiniz pasaport numarası ve benzeri veriler bunun denetimi için.

   Cevapla
 2. Talat Toptan

  Merhaba… Ben arkadaşımın pasaportundan yapicam ve harcı garantiden yatiricam “vergi dairesi no” onemlimidir kafamıza göre secebilirmiyiz? Dediğiniz gibi cepbankta çıkan “başlangıç ve bitiş dönemi” yazan bölüme hiç tarih eklemiyoruz olduğu gibi bırakıyoruz öylemi?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Evet, tarihleri olduğu gibi bırakabilirsiniz. Vergi Dairesi kodunu 6252 olarak ayarlamanız gerekmektedir. Kafanıza göre seçemezsiniz.

   Cevapla
 3. Zeynel Muteber

  Garanti Bankası’nın sistemindeki tarihler nedir ? Öylece bırakınca sonradan sorun çıkma ihtimali var mı ? Sorun çıkınca para iadesi var mı ? Teşekkürler

  Cevapla
 4. Ercin

  Merhabalar,
  Telefonu ilk kullanıma açtığınız tarih ile pasaortun ülkeye giriş tarihi arasında bir kontrol yapılıyormu. Örneğin telefonu bugün açtım ve kullanmaya başladım ancak 2 ay sonra ülkeye giriş yapan bir pasaporta kayıt yaptırabiliyor muyuz? Yani telefonun kullanıma başlandığı tarih pasaportun ülkeye giriş tarihinden eski olabilir mi? Tşk.

  Cevapla
 5. hüseyin kaplan

  yurtdışından gelen telefonun kaydını yaparken yurda giriş tarihi hatası veriyor ne yapmalıyım?

  Cevapla
 6. Hayrettin

  Telde 2 tane imei no var. E devlette 2sinide girecekmiyiz??garanti bankasinda 1 tane imei no var orayada ilkini mi girmemiz gerekiyor? Tesekkurler

  Cevapla
 7. ozgur

  yurtdisi bir siteden mp3 mp4 player gibi kullanmak icin bir telefon alsam ama hic sim kart takmasam gsm sinyali gormese yine de imei kaydetmek zorunda miyim? wifi bağlantı ile kullanacagim. tsk

  Cevapla
 8. zafer karagöz

  yurda girişimi yeni çipli kimlikle yaptım kayıt formunda giriş belgesi ne nufuz cüzdanı seçeneğini işaretledim formu doldurup onayladığımda hata alıyorum hata şu şekilde “Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.”

  Cevapla
 9. elif

  e devlette her bilgiyi doğru girmeme rağmen böyle bir hata veriyor lütfen yardım edin Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.

  Cevapla
 10. zafer karagöz

  yurda giriş tarihinde 20 gün geçmesine rağmen bu hatayı alıyoruz

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Havalimanı pasaport işlemlerinde girişler hatalı yapılmış olabilir. Bunu kontrol ettirin ve sonra tekrar kayıt yapmayı deneyin.

   Cevapla
 11. ferhat

  Selam merhaba, şöyle bir sıkıntı var ödemeyi vergi dairesine yaptıktan sonra e devletten kayıt işlemi yaptım fakat ilk hata olarak daha önce kayıt yapıldığı hatası aldım. Daha önce pasaporta hiç kayıt olmadı. Neyse sonra imei sorguladığımda kayıt bulunamadı hatası verdi. Tekrar kayıt yapmayı denediğimde aynı tarih ve pasaport numarasına daha önce kayıt yapılmıştır hatası veriyor. Acaba daha sisteme düşmemiş olabilir mi ?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Eğer pasaport ile daha önce bir başka telefon kaydı yapılmışsa, ödediğiniz vergi boşa gitti demektir. Öncelikle bundan emin olun. Eğer yapılmadıysa ve son 4 ay içerisinde ülkeye giriş yapmışsa, işlemleri tekrar deneyiniz. Sistemsel bir takım sorunlar olabilir.

   Cevapla
 12. Shrgns

  Pasaportun sahibi hem tc vatandaşı hem de başka bi ülkenin vatandaşıysa ve cihazın kaydolacağı pasaport, kişinin yabancı pasaportu ise bunu internet bankacılığından yine de halledebiliyor muyuz ? Çünki butonlar yalnızca tc vatandaşlarına uygun düzenlenmiş ?

  Cevapla
 13. Sezer

  “Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.” hatası alıyorum acaba telefon harcını kendi T.C kimlik numarası üzerine yatırmış olduğumdan mı kaynaklanıyor?

  Cevapla
 14. sinan dibek

  Merhaba,
  pasaport giriş tarihinden 15-20 geçmiş olsa işe yarar mı acaba?

  Cevapla
 15. Aynı ylmz

  Dün telefonu pasaporta kayıt yaparken son aşamada onay a bastım ve beni e devlet ana ekrana artı. Sonra tekrar görmek istedim pasappasaporta başka cihaz kayıtlı die uyarı çıktı.
  Telefonum ocakta gelmişti kullanıyordum yeni kapandı o yüzden kayıt yaptım. Geç kayıtla ilgili bir sorun mi acaba ne yapmam gerek ?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   48 saat içerisinde sistemde kayıtlı şeklinde gözükmezse BTK ile iletişime geçip durumu anlatabilirsiniz. Kısa sürede sorununuz çözülecektir.

   Cevapla
 16. Murat Eren

  kardeşim telefon açıldıktan sonra bile her zaman ”yolcu beraberi kaydedilen cihaz” olarak mı yazıcak yoksa sonra mesela s7 egde olcak mı

  Cevapla
 17. ercan parlak

  Sinan bey merhaba,
  yurtdışında getirdiğiğm telefonumu e devlet üzerinden kayıt işlemlere başladım internet vergi dairesi veraset ve harclar v.d. olarak teb kredi kartımla 149 tl ödedim.una rağmen telefonum kapandı ve e devlet de hala kayıt dışı olarak gözüküyor.ne yapmalıyım

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   İstanbul’da oturuyorsanız Başakşehir mevkiindeki vergi dairesine dekontunuz ile gitmenizi öneririm. Sonuçta ödemeniz yapılmış ve eğer pasaportunuzda bir sıkıntı yoksa, sorunu gidereceklerdir. Ama öncelikle pasaportunuzun kayıt yaptırmaya uygun olup olmadığını kontrol edin. Çünkü hatalı işlemlerde ücret iadesi yapmıyor devlet.

   Cevapla
 18. rıdvan amca

  merhabalar bir konu hakında sizinle konuşmak istiyorum önemli bir konu lütfen bana geri dönüş yapınız ridvanamcaridvan@gmail.com

  Cevapla
 19. CANER

  Bankaya ödemeyi yaptıktan sonra e-devletten kaydederken “Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.” uyarısı verdi. İlçe eminiyet müdürlüğüne gittik, sistemde sorun olduğunu ara ara tekrar denememizi söylediler. Bugün tekrar denediğimde “daha önce kayıt yapılmıştır hatası ” verdi. Kaydetme işlemini tamamlayamama rağmen 2 saat sonra telefonu açıp kapattığımda hat geldi. Şu anda sorunsuz kullanıyorum.

  Cevapla
 20. Merhaba, yurtdışından ev alarm sistemi aldım, sim kart ile çalışıyor, doğal olarak imei mevcut, bu cihazı kayıt ettirmem gerekiyor mu? Gerekiyor ise illa pasaport mu bulmamız gerekiyor. Kayıt için başka yöntem varmı? (Sonuçta telefon değil) Şimdiden cevabınız için Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   IMEI kaydı, genellikle telefonla özdeşleşse de aslında sadece telefonlara özgü değildir. Sizin bahsettiğiniz gibi bir çok cihaz IMEI kaydına ihtiyaç duyuyor. Bu durumda da tabi ki pasaporta işlemeniz gerekmektedir.

   Cevapla
 21. Kamil Develioğlu

  Merhaba yurtdışından cihaz geldi fakat ben kayıt yaptırmadan cihazı getiren kişi 1hafta içinde tekrar dönüş yaptı bu durumda pasaporta kayıt yapma hakkımız var mıdır

  Cevapla
 22. Ruzgar malgit

  Iyi geceler, 1.sorum almanyadan iphone 7 aldim ama pasaportumun turkiyeye giris tarihi gecmis para bosa gitti (dilekce yazildi parami alsbilir miyim)2.si baska pasaporta kayit ettirmek istedim bidaha para yatirdim e devletten gelen yazi su ( vu inei numarasi tek pasaporta kayit olabilir) acil yardim saygilar.

  Cevapla
 23. barış güş

  ben imei kayıt işlemini e devlet üzerinden yapmadım direk internet vergi dairesi üzerinden gerekli bilgileri doldurarak yatırdım. https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_CEP_TEL_HARC_GIRIS buradan hala sorgulamamda kayıt bulunamadı diyor bir sıkıntı olur mu acaba?

  Cevapla
 24. ozlem bayaslan

  iyi günler bende başka bir sorunla karşılaştım gib ekranına gittim ödemeyi yaptım ama e devlette devam demeden attı tekrar geldiğimde devam butonuna basmadı şimdi hem kayıt yapılmamış hemde ödeme yapılmış oldu ne yapmam gerekiyor.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Bu konu ile ilgili en yakın vergi dairesine giderek, durumu anlatmanız yeterli olacaktır. Ödemeyi yapan hesap size aitse bunu kanıtlamanız gerekecek.

   Cevapla
 25. Ecem

  Merhaba. Butun islemleri tek tek yaptim en son onayladim hata verdi. Tekrar ayni numaralari giriyorum ama pasaport numarasi ve giris tarihi kullanilmistr gbi bisey dedi. Ne yapmam gerekir?

  Cevapla
 26. Ergün dal

  Kardeşim internet vergi dairesinden kayıt için ücret yatırmak istedim geçersiz imei uyarısını veriyor.e devlette de aynı uyarıyı veriyor geçersiz diyor ne yapmalıyım yardım edin lutfen

  Cevapla
 27. mervea

  Merhaba, Yurtdışından getirilen telefonu pasaporta kaydı yapılırken önemli olan kişinin ismi mi yoksa pasaport numarası mı? Yani, ben şu anda gri pasaportum üzerinden işlem yapsam, 6-7 ay sonra bordo pasaportum üzerinden yeni bir telefon kaydı yaptırabilir miyim?
  Teşekkürler

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Önemli olan pasaport numarası. Aynı pasaport numarası ile 2 yıl içerisinde sadece 1 kayıt yapılabiliyor. Eğer pasaport türleriniz farklı ise bir sıkıntı yok.

   Cevapla
 28. snr altnbs

  Merhaba, İnternet üzerinden çift imei olan telefonun harcını yatırırken, iki imei de yazmalısınız demişsiniz ancak harc ödenirken sadece tek imei no hanesi var. İkinci imei yi nasıl kaydedeceğiz anlamadım. Teşekkürler.

  Cevapla
 29. mehmet toruk

  Merhaba baska birisi icin ime kayit yaptirmak tehlikeli midir sifre degistirme gibi seyler yapilabilirmidir

  Cevapla
 30. Gülsen uyar

  Merhaba Sinan bey, telefonum Türkiye’ye geleli 5 ayı gecti ben 120 gün kullandım ve bi ay falan telefonum kapalı yakın tarihte Türkiye’ye giriş yapan bir kişinin pasaportu ile açtırsam bi sorun olmaz değil mi

  Cevapla
 31. mehmet serhat

  merhaba bugün maliyeye 150 tl lik ücreti yatırdım ve e devletten ımei kayıt için işlem yaptığımda 2 sene içerisinde 1 adet cihaz kaydettirebilirsiniz hatası veriyor halbuki hiç cihaz kaydı yapmadım ve ımei kayıt hakkı sorgulaması yaptığımda da kayıt yapabilirsiniz diyor ama kayıt yapamıyorum bu durumda ne yapmamı önerirsiniz bu işlemi elden yapacağım biryer var mı?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Elden herhangi bir vergi dairesinde yaptırabilirsiniz. Ama pasaportun daha önce kullanılmadığından emin olun. Havaalanında bir çok pasaport kopyalayıcısı var. İnsanların pasaport bilgilerini satıyorlar.

   Cevapla
 32. ahmet ınal

  Para yatırırken tarıhe dokunmadıgımız taktırde aynı yıl ıcerısınde bıtıcek mı kaydı ?

  Cevapla
 33. Hacı Kerim

  Sinana bey merhaba, imei kaydı yaptırırken belirtmiş olduğumuz telefon numarası harici bir numara veya başka bir operatördwn aldığımız telefon numarasını takıp kullanabilirmiyoz yoksa zorunlu olarak belirttiğimiz numarayımı kullanmalıyız, teşekkürler şimdiden

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   IMEI kaydının telefon numarası ile bir alakası yok. IMEI, cihazınızın ID’si gibi düşünün. IMEI kayıt yaptırdıktan sonra istediğiniz operatörün hattını kullanabilirsiniz.

   Cevapla
 34. Sinan Bodrum

  Selam, bilgilendirmeler icin tesekkurler. Esim son ingiltere ziyaretinde bana bir telefon getirdi. Esim ve kizim cifte pasaportlu olduklari icin ingiltere pasaportu ile cikis yaptilar. Kizim adina telefonu e devletten kaydettirmek istedim. Garanti bankasindan harci yatirdim lakin kayit islemini tamamlarken onayla sayfasindan sonra bu tc kimlik no adina yatirilmis ucret yoktur uyarisi cikiyor. E devlet de dedigi gibi harci kizimin tc kimlik nosuna yatirdim. Ne yapmam gerekiyor?

  Cevapla
 35. osman k

  merhaba. butun bigileri eksiksiz girmemize ragmen yurda giris tarihi teyit edilemedigi uyarisi veriyor.ozel iletisim kurabilir miyiz.

  Cevapla
 36. alp halil ay

  pasaporta işleme olayını akşam 22.15 de yapıyorduk ödeme kısmında 22 ile 02 arası ödeme
  yapılamaz dediği için ödemeyi ertesi gün yaptık ödeme sonrası tekrar internet üzerinden girip ödeme sekmesinde ödeme yapılmıştır ibaresini görüp onay sekmesine bastığımızda daha önce kayıt yapıldığı için hata uyarısıverdi acaba ödemeyi yapınca bir gece yapılan kaydı mı kabul etti
  tekrar imei sorgusu yaptığımız zaman kayıtlı telefon var 2 sene sonra tekrar kayıt yapabilirsiniz diyor

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Büyük ihtimalle ödeme yapılamayacağı saatlerde ödeme işlemini POST ettiniz ve sistem pasaport numarasını işlem yapıldı olarak kayıt altına aldı. Geçmiş olsun. 🙂

   Cevapla
 37. Yavuz pakel

  Sinan bey merhaba.yaklasik 20 gundur arkadaşımın yurtdışından getirdiği telefonu kullanıyorum.akrabam hacdan 15 gün önce geldi.onun adına vergi dairesine harcı yatırdım.harc yattıktan ne samana kadar edevlete kayıt altına alabilirim.yani harç sonrası edevlet sistemine ne kadar süre içerisinde giriş yapıp kayıt altına almam gerekir.yardiminizi rica ederim.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Beklemenize gerek yok. Harç anında sisteme düşer. Hemen E-Devlet’ten IMEI numaranızı kayıt edebilirsiniz. Bu işlemden de yaklaşık 24 saat sonra IMEI’niz artık tüm sistemlerde kayıtlı gözükecektir.

   Cevapla
 38. batuhan k

  iyi günler telefon bana yurt dışından geldi 2-3 aydır kullanıyorum bir hafta öncede daha kayıt yaptırmadan kıbrısa gidip geldim yine 4 ay pasaportsuz kullanma hakkım var mı ?

  Cevapla
 39. ayse trn

  Merhaba sinan bey,telefonum yurtdışından geleli 7 ay oldu. 120 gün kullandım kapandı. Yeni Yurt dışından gelmiş bi pasaport buldum. Bu pasaporta kaydettir bilir miyim bi sorun olur mu? Telefonum tekrar iletişime açılır mı?

  Cevapla
 40. Dogan K

  Merhaba, dubaiden 22 eylülde arkadaşım telefon getirdi. kendim çıkış yapmadığım için 24 eylülde yurtdışına çıkıp, 1 ekimde Türkiye’ye dönecek arkadaşımın pasaportuna işleteceğim. Yani görünürde cihaz önce TR’ye gelmiş ve pasaporta kayıt yaptıracak arkadaş telefon geldikten sonra yurtdışına çıkıp dönmüş olacak..Kayıtta bir problem olur mu acaba

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Kayıt yaptırırken pasaportun Türkiye’de görünmesi gerekiyor. Aksi takdirde sorun yaşarsınız. Kayıt yaptırdıktan sonra dilediği gibi çıkış yapabilir.

   Cevapla
 41. KORAY CAN

  Sinan bey yurtdışından yeni geldim. telefonumdaçift hat girişi var ve çift imei numarası gözüküyor.
  e devlet yolu ile kayıt yaptırmak istiyorum.
  ilgili bölüme 2 imei numarasınıda yazmam gerekli mi? o zaman vergiyi 2 katımı ödeyeceğim.
  yoksa sadece 1. imei numarasını yazarsam (zaten tek hat kullanacağım) telefonum kayıt altına alınır mı? teşekkürler

  Cevapla
 42. Omer Mevlut

  İyi gunler yakın zamanda arkadasım yurtdısından telefon getırdı actırması ıcın benden bilgilerimi istedi kayıt yaptıgı sırada yurda gırıs kontrolu basarısız uyarısı geldı bu sorun neden olusuyor bilgi verebilirmisiniz ? bu arada cifte uyrukluyum pasaportum yabancı pasaport oldugundan dolayı mı actıramıyor vergıyıde tc numaram uzerıne yatırılmıs

  Cevapla
 43. Mesut mesut

  Merhabalar!
  Durumumu kısaca izah etmeye çalışacağım ,yardımcı olursanız büyük stresten kurtulmuş olacağım.arkadaşım yurt dışından bir Eylül ayında bir telefon aldı vr bir başka arkadaşla telefon elime ulaştırıp bana hediye etti.benim 4 ay içersinde yurtdışı çıkışım ya da pasaportum yok.telefonu haziran ayı sonunda ülkeyr giriş yapan bana telefonu yollayan arkadaş üzerine işlettireceğim.ancak şöyle bir durum söz konusu ;telefon eylül ayında alınmış,ancak pasaportuna işlettireceğim arkadaşımın ülkeye giriş tarihi haziran.4 aylık verilen süre dolmamış oluyor.ancak ülkeye giriş tarihinden sonra telefon alınmış ve fatura vs ülkeye giriş tarihinden sonra kesilmiş oldu.ben internet vergi dairesşnden haziran ayı içinde ülkeyr giriş yapan arkadaşın üzerine ödemeyi yaptım ,ancak imei kaydederken bu tarihlerin çakışması gibi bir durum söz konusu olabilir diye düşündüğüm için arkadaş henüz pasaportuna işlettirmedi.bu bir sorun oluşturabilir mi kayıt yaptırırken?şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Faturanın ne zaman kesildiğinin önemi yok. İVG yetkilileri ona dikkat etmiyor. Sorunsuzca pasaporta işlettirebilirsiniz.

   Cevapla
 44. mine apaydın

  iyi akşamlar, yurt dışından gelen telefonun maliyeye ücreti ödendi, hava limanında girişte IMEI numaraları kutu üzerindekiler kayıt altına alınmış sanırım üzerine kalemle işaret konulmuş. e-devletten pasaport ve kişiye ait işlemler için kutu üzerindeki IMEI numarası hata veriyor. *#06# den telefonun IMEI numarası başka çıkıyor bunu da denememe rağmem kabul etmiyor, uyarı veriyor. Ne yapmalıyım, yönlendirirseniz memnun olurum. Teşekkür ederim.

  Cevapla
 45. MURAT.A

  hocam iyiakşamlar.telefonunla ilgili harç ödemesini garanti bankasından yaptım.fakat getiren kişi türkiyede yaşayan biri değil izin amaçlı geldi Sabit bir edevlet giriş şifresi ve bir cep telefonu numarası mevcut değil ikinci aşamada ben kendi edevlet şifremi girip kayıt işleminimi gerçekleştireceğim yoksa ödeme makbuzunu herhan gibi bir yere falan ibraz edip kayıt işlemini gerçekleştirmmizmi lazım

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Pasaport sahibinin E-Devlet üyeliği olması gerekiyor. Kendi hesabınızla yapamazsınız. Yada direkt size en yakın Vergi Dairesi’ne gidip yaptırmanız lazım.

   Cevapla
 46. nurdanb

  Sinan hocam merhaba, Eylül ayı içerisinde Gri pasaport ile yurt dışına çıktım. 20 Eylül’de yurda giriş yaptım ve yanımda getirdiğim telefonu 120 gün içerisinde kaydettireceğim.
  Fakat merak ettiğim bir konu var. Ekim ayında da yurt dışına çıkacağım, 21 Ekim’de yurda giriş yapacağım ama bu sefer bordo pasaportla giriş çıkış yapacağım. Yeni bir telefon daha alsam (Amerika’dan bir arkadaşıma getirteceğim) bu yeni telefonu bordo pasaportuma işletebilir miyim? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   İşlettiremezsiniz. Pasaport türleri arasındaki farkdan ziyade, pasaportun kimin üzerine olduğuna bakılıyor. Yani 2 yıl boyunca herhangi bir telefon işlettiremezsiniz.

   Cevapla
 47. Erdal kay

  Merhaba ben note 8 aldim . Cihazin imei ne baktigimda 2 adet cikiyor ve e devlet uzerinde onlari girecek kutucuk var . Ama bu harci odemek icin bankanin online odemesine girdigimde sadece bir imei kutusu aciliyor . Simdi bankaya imei numarisi hangisini girecem . Telefon note 8 cift hattli falan deil . Yardimlarinizi bekliyorum

  Cevapla
 48. Tolga Yiğitkanlı

  Merhaba yurtdışından aldığım telefonu kendi pasaportuma kaydettirdim ve kullandım ancak telefonun arızası nedeniyle yurtdışında servi,se verdim ve telefonun seri numarası değişti, sanırım imei dğişmedi, ancak 4 ay geçti ve telfonum servis doışı kaldı benim şimdi nereye başvuırmam gerekiyor, yardım alabilirmiyim

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Telefonunuzun seri numarası değiştiyse telefon değişmişte olabilir. Aksi takdirde değişmez zaten. Yeniden IMEI kayıt yapmanız gerekecek.

   Cevapla
 49. Merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Yalnız bu ödeme işini normal direkt ziraat bankasından harcı yatırıp daha sonra e devlete giriş yaparak kayıt ettirebilir miyim ?

  Cevapla
 50. İdris İÇÖZ

  Merhaba,
  Yurtdışından çift hatlı telefon getirdim ama imei kaydını yanlışlıkla sadece İMEİ1 için yaptırdım. BTK yı aradığımda tekrar harç ödeyip başka bir pasaporta İMEİ2 yi kaydettirebilirsiniz diğer türlü 2.simi kullanamazsınız diye uyardılar. Yok mudur çözümü? Eski kaydı düzelteme miyiz?

  Cevapla
 51. Faruk ç

  Edevletten ödeme için sadece Denizbank işbankası ve garanti bankası yazmıssınız. Diğer bankaların kredi kartlarıyla ödeme yapamaz mıyız?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Yapabilirsiniz. Ama o zaman İVG yani İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapmanız gerekiyor. Bu bahsettiğim bankaların direkt olarak telefon harcı yatırma bölümleri var. Çok daha kolay olarak işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

   Cevapla
 52. Melek

  Kayit basarili dedikten sonra basvuru numarasi die birsey ciktii o ne icinn ve telefon ne zaman acilir kaydettikten sonra

  Cevapla
 53. murat Aksoy

  sinan bey harcımı yatırıp e devlet kaydını yaptım telefon 2 hatlıymış 2 nci ımei kaydetmeyi unuttum bunuda ekleyebilirmiyim 04/10/2017 işlem tarihim

  Cevapla
 54. Tolga h

  Merhaba iranlı arkadaşım var para yatırdık ptt ye gidip ona e devlet şifresi aldık çünkü o daha önce Türkiye’de kalmıştı. Sistem den bi türlü kayıt yapamadın. “Yurda giriş kontrolü başarısız” hatası veriyor sürekli. Emniyete gidip söyledik bişey yok normal dedi güncelleme yaptım dedi. Ama yine de olmuyo. Başka çözüm var mı? Mesela turkcell yada Vodafone bayi ye gitsem onlar kayıt yapar mı

  Cevapla
 55. Natalia Drach

  Merhaba. Bugun oğlumun telefonu e-devlette IMEI kayıt yaptırdım (harç ta ben ödedim). Fakat onun tel.numara yerine benim tel.numarası yazdım ve onayladım. Ben galiba yanlış yaptım. Şimdi oğlumun telefon sim kart çalışacak mı? Yoksa yeni mi sim kart almamız lazım?

  Cevapla
 56. Erkan korkmaz

  Merhaba
  harcı internet bankacılığından ben başkası için yatırabilirmiyim
  teşekkürler

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Evet, ödemeyi yaparken kendine veya başkasına yapıp yapmadığını soran kısım var. Yukarıdaki resimlerde gösterdim zaten.

   Cevapla
 57. timur akdas

  merhabalar. ben AMERIKADAN kardesime cep telefonu getirdim. pasaporta telefonu kaydettirirken benim e-devlet profile bilgilerinde kardesimin cep telefon numarasini yazdirmistik ve telefonu kaydettirdim.
  simdi ben amaerikaya geldim ve cep telefon numarasini degistirdim. yani amerikadaki numarayi koydum.
  telefon numarasinin degisimi veya guncellesmesi birseyleri etkilemez demi?

  Cevapla
 58. ali demirbaş

  merhabalar ben yurt dışı bir iphone aldım imeilini kendi e devlet üzerime kaydettim. yalnız telefondan sıkıntı çıktığı için telefonu iade edicem. şimdi sorum. e devlet üzerine kaydettiğim imei iptal edip yerine diğer alacagım telefonun imeilini kaydedebiliyor muyum. ikincisi cewap evetse ilk yatırdığım harç gecerli mi geçerli değilse para iadesi oluyor mu

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   IMEI’i iptal etme diye bir şey yok malesef. Harcınızda IMEI için kullandığınız pasaportta o cihaz için kullanılmış olacağından tekrar kullanamayacaksınız.

   Cevapla
 59. Ali Altay

  Meraba yurt dışından aldığım telefonu başka pasaport sahibinin tc sine harç yatırdım ımeı kaydını pasaport sahibinin e devlet hesabıylamı yapcaz kendi e devlet hesabımdan da yapabilirmiyim teşekkürler.

  Cevapla
 60. hanife k.

  merhaba kuzenim yabancı pasaport üzerinden ağustos ayında kardeşime telefon getirdi harcını da ödemiş fakat e-devletten kayıt yapamıyoruz yabancı pasaportla nasıl kayıt yapabiliriz avusturya’dan getirdiler Yurda giriş kontrolü başarısız. hatası veriyor hudut büro yabancılar şubeye gittim fakat onlarda cihazın sahibi gelecek diyorlar yardımcı olun lütfen ..

  Cevapla
 61. Aysel ceken

  Merabalar telefonu satin alan ablam ve pasaporta yazdiran da kendisi e devletten telefon actirma islemlerini yaparken basvuru turune kendi bilgilerimle basvuru yapacagim sekmesinimi tiklamam gerekiyor Odeme seklininde baskasinin adina olmasimi gerekiyor ayrica telefon numarasi bilgisinin pasaport sahibine ait numara olmasina gerek yok degilmi kendi numarami yazmam gerektigini dusunuyorm

  Cevapla
 62. berkuk keskin

  Bu konuyla ilgili net bir bilginiz var mı? Yukarıda birkaç kişi de aynı konuyla ilgili soru sormuşlar. Pasaport bana ait. Bir ay önce giriş yaptım.Bankaya ödemeyi yaptıktan sonra e-devletten kaydederken “Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.” uyarısı verdi.

  Cevapla
 63. ahmet

  merhaba sinan bey yurtdışından bilgisayar aldım onun içinde imei kaydı yada herhangi bir işlem yapmama gerek var mı

  Cevapla
 64. Durdu Mehmet

  Merhaba ben başka birinin pasaportuyla o kişinin adına telefon numarasıyla açtık ama benim hattı takınca açılmadı ağ bağlantısı kilitli diyor

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   IMEI kaydının telefon numarasıyla alakası yok. Başka bir sorun vardır. IMEI numarasını bir kere kaydettikten sonra istediğiniz numarayı kullanabilirsiniz.

   Cevapla
 65. Gamze

  Slm. Almanyadan telefon getirdm hic acilmadi daha para yatirdm e devletten Kaydetirdim sonunda kapandiysa 48 saat sonra, kapali degilse gibj bisi yazdi 12 saat sonra acilir dedi ve basvuru no su yazdi sorgulamadada yolcu beraberinde getirlen o cumle yazio nezmn acilir telefon?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Genelde 24 saat içinde açılıyor. Ama kayıtlarda geçen maksimum süre 48 saattir. En kötü ihtimalle 2 gün içinde açılacaktır.

   Cevapla
 66. Engin BK

  Garanti Bankası internet şubesi üzerinden vergi harç ödemesi ekranından telefonun imei numarasını girerek harç ödemesini yaptım.Daha sonra e devlet üzerinden imei numarasını girdim.Gelirler idaresi nden ödeme onayı alınmıştır işleminizi devam edebilirsiniz yazısı çıktı.Ancak işleme devam ettiğimde cihaz zaten kayıt edilmiştir şeklinde uyarı aldım.Cihazı kontrol ettiğimde yolcu beraberinde getirilen cihaz olarak görünüyor,pasaportu kontrol ettiğimde de bu işlemden sonra cihaz kayıt hakkımı kullandığım görülüyor.Benim anlamadığım cihazı ben mi kayıt ettirdim yoksa cihaz zaten kayıtlımıydı

  Cevapla
 67. Oğuzhan k.

  Yurtdışından iPhone geldi bana imei numarası kayıttan sonra devam değişmesi gerekiyor mu yoksa eski imei ile kullanım oluyor mu çünkü durumda “yolcu beraberinde kaydedilen cihaz” diyor. Bu durumda sıkıntılık bir durum var mı? Teşekkürler…

  Cevapla
 68. AYSEL

  merhabalar sinan bey
  ımei sorgulama yaptıgımda kayıt dışı oldugu tespit edilen imei yazıyor bu ne demek oluyor , nasıl bir işlem uygulamam gerekiyor

  Cevapla
 69. ayzit tulga

  Sinan Bey merhaba,

  Cihazımı pasaportuma kaydetmedim ve 4 ay geçti. Dün kapatıldı. E-devlet işlemi için geç mi kaldım? Kapatıldıktan sonra da işlem yapılıp açtırabiliyorumdur değil mi?

  Cevapla
 70. zülal dem

  mrb IMEI adresinin sonun (/77) bitiyor garantide ımeı adresini yazarken / yok

  Cevapla
 71. arzu

  merhaba;
  yurt dışından gelen telefonumun vergisini yatırıp bir pasaporta işlttridik. 1 haftayı geçti ama hala e devlette kayıtdışı imei diyor. ne yapmamız lazım teşekkürler.

  Cevapla
 72. ozge yıldız

  merhaba benim bi sıkıntım var. kanadadan getirmis oldugum telefonu e devlet üzerinden kaydettim. hatta bir bucuk yıldır telefonu kullanıyorum fakat dört ay önce telefon numaramı değiştirdim. e devlet üzerinden telefon kaydını eski telefon numarasıyla yapmıştım. bana bu durumun telefon numarası değişikliğiyle alakası olabileceğini söylediler. yani şunu sormak istiyorum telefonu kaydettirdikten sonra yapılan telefon numarası değişikliği sonrası telefon kilitlenir mi yani bunuda btk ya bildirmek gerekiyor mu ?

  Cevapla
 73. Sebnem Kalem

  Merhaba, 2 yil once yurtdisindan aldigim ve pasaportuma kayitli bir telefonum var. Telefonumu satmayi dusunuyordum fakat daha sonra kendi pasaportuma kayitli oldugunu hatirladim. Satmam benim icin sorun dogurur mu? Sattigimi bildirmem gerekir mi? Yoksa satmamak en dogrusu mu? Tesekkurler.

  Cevapla
 74. Sebnem

  Merhaba, pasaportuma kayitli telefonumu sattigimda, telefon kendi pasaportuma kayitli oldugundan dolayi her hangi bir yasal yukumlulugum olabilir mi? yoksa bu telefonu tanimadigim bir kisiye satmamda sorun yok mu? BTK bilgi hattindan bu konuda bilgi sahibi olmadiklari geri donusunu aldim.

  Cevapla
 75. Yuşa

  Telefonum kapandı pasaport kayı yaptırdım fakat halen açılmadi bugün 2. gün olacak

  Cevapla
 76. SİNEM YILDIZ

  İyi günler
  Ben çift pasaportluyum ve Türkiye’ye girişi Bulgaristan pasaportumla yaptığım için e devlete o pasaportumun numarasını yazdım. Hiç bir hata vermedi ve ödememi yaptım. Ama sorguladığımda henüz kaydım gözükmüyor. Aradan henüz 24 saat geçmediği için mi yoksa bir problem olduğu için mi kaydolmamış olabilir?
  Teşekkür ederim

  Cevapla
 77. Doğukan balcık

  Merhaba, ödemeyi gerçekleştirirken başkasının kredi kartını kullanabilir miyim ?

  Cevapla
 78. doktor

  şimdi bişeyi merak ediyorum passport da belge numarasi var tm ama arkadaş kimlik ile giriş cikiş yapti onun belge numarasi varmiş o numara kimliğin üzerindeki numara ve harf mi acaba kagidi attim lazim olsa verirdim dedi..giriş cikiş belge numarasi hangisi oluyo acaba yada kayit esnasinda nasil yaziliyo..?

  Cevapla
 79. Murat ediz

  Edevlette telefon kaydini yapacagam zaman birden fazla IMEI istiyor *#06# yaptigim zaman cikan IMEI ile mesaj olarak IMEI farkli cikiyo ikisinide yazmam gerekiyomu ?

  Cevapla
 80. Murat ediz

  Bana mesaj olarak gelen IMEI sifresni mi gitmem gerekiyo yoksa *#06# yaptigimda cikan IMEI sifresni mi gireyim yada her ikisinide gitmem gerekiyo mu ?

  Cevapla
 81. Pinar Ünsal

  Merhaba
  Iki ay önce Yuri disindan aldigim Telefonnummer e devlet üzerine basarili bir Sekilde Kayit ettirdim Bir ay gecmeden aldigim Telefon bozuldu ve Bana sifir bir Telefon verdiler tabiki bu telefonun imei i kayitli degil…Eski imei keine Yeni imei i degustiere bilirmiyim????cok Tal ederim

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Malesef, donanımsal değişiklerden dolayı IMEI numaranız değişirse bunun bedelini servisten talep edebilirsiniz veya yeniden kendiniz kaydettirmeniz gerekiyor.

   Cevapla
 82. M. Ozkan

  Sinan Bey
  Kayit yapilirken, kaydi yaptirilan telefonun henuz yurtdisinda olmasi bir problem olur mu dersiniz?
  Tesekkurler.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Cihazın yurda giriş yapılmış ve açılmış olması, yani sinyal göndermesi gerekir. Yoksa kayıt yapılacak bir cihaz olmayacağından ödediğiniz harç boşa gider.

   Cevapla
 83. Belma

  Merhaba
  Size bir şey danışacaktım
  Kendim yurt dışından tel. getirdim ve harcını bankaya ödedim. 119. gün E devlet e giriş yapıp tel. kayıt ettirmek için gerekli formu doldurdum fakat doldurduğum bilgilerle sayfa tekrar önüme geri geldi buradan 3. aşamaya geçiş yapamıyorum. Sayfanın en üstünde kırmızı pencere var. Başvurular yurda giriş tarihinden itibaren 120 gün içerisinde yapılmaktadır yazısı var. İlgili bankaların adını falan yazıyor bir alt kısmında da. Ama ben zaten bankaya ödememi yaptım. Neden bu sonuçla karşılaşıyor olabilirim.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Ödemeyi yaparken IMEI’i yanlış yazmış olabilirsiniz. Yada kendi adınıza yapmamış olabilirsiniz. Veya kayıt ettirdiğiniz pasaportun sahibinin e-Devlet üyeliği ile yapmıyor olabilirsiniz… Bunları sizin bilmeniz gerekiyor. 🙂

   Cevapla
 84. Ömer

  İyi günler bn e devletten tüm bilgilerimi giriyom ama sistem teknik bi aksaklık nedeni ile işleminizi devam edemiyorum diye bi yazı çıkıyor sürekli ne yapim

  Cevapla
 85. MEHTi

  merhaba, çift simli telefonumu kaydettırıcem,
  1-) e-devletten gırdıgımde, email için 3 kutumu cıkıyo?
  1.sıraya ılk ımeı, 2 sıraya ıkıncı ımeı gırıp 3. kutuyu bosmu bırakmamız lazım?
  2-) harc olarak her ıkı ımeı ıcın tek seferde 149,20tl mi ödenecek?

  Cevapla
 86. Ferit Zaif

  Aklıma takılan bi soru var e-devlet üzerinden telefonu kayıt ettiğimiz tarihten sonra o telefonun tekrar kapanma ihtimali var mıdır

  Cevapla
 87. Hakan

  merhaba. bankadan yatırdığım harç arkadaşımın adına.ve o arkadaşımın e devlet ine girdiğimizde kayıt yapacaktık ki 120 günü doldurmuş dikkatsizliğimizden dolayı kayıt yapamadık şimdi para boşa mı gitti yada aynı vergiyi başka bir yurda giriş yapmış pasaporta kaydırma aktarma yapabilirmiyiz düzeltme gibi süresi dolmuş bir pasaporttan diğer diğer süresi olan başka pasaporta
  saygılar

  Cevapla
 88. mustafa aydın

  sinan bey iyi akşamlar gelen telinin harcını internet üzeriden ödemek istiyorum saat bazı öenmlimi kaç saat içinde sisteme düşer teşekürler

  Cevapla
 89. kemal

  onay dedikten sonra bir hata oluştu dedi tekrar denediğimde ise pasaport bilgileri kullanılmış dedi neyapmam lazım tşkler

  Cevapla
 90. Cüneyt

  Merhaba ben telefon harcını yatırdım ama pasoport kaydına geldiğimde amcamın 9 ay önce yurda giriş yaptığını gördüm..ve olmadı.şimdi amcam 2 ay içinde yurt dışına çıkıp gelecek harç iptal olurmu. Eğer amcam şimdi gider 2018 de gelirse ne olur aynı harç geçerli olurmu zam geleceği için sıkıntı doğarmı..

  Cevapla
 91. mehmetcan

  kardeşim kolay gelsin benım sorunum ben kımlık ile telefonu kaydettım bılgılerı eksıksız gırdım basarıyla gerceklestı dıyor ama bana basvuru numarası cıktı ekranda nereye basvuracagım acaba anlayamadım ? en altta cıhazınız 12 saat içinde acılacaktır yazıyor yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 92. Murat Kaplan

  Merhaba,

  Hali hazirda pasaporta kayitli bir telefonum var. Bu telefonun kaydini iptal edip yeni bir telefon ekleyebilir miyim?

  Tesekkurler

  Cevapla
 93. Ayşenur Çelik

  ‘iyi günler bende başka bir sorunla karşılaştım gib ekranına gittim ödemeyi yaptım ama e devlette devam demeden attı tekrar geldiğimde devam butonuna basmadı şimdi hem kayıt yapılmamış hemde ödeme yapılmış oldu ne yapmam gerekiyor.’
  Ben de bu problemle karşılaştım, kayıt olmuş mudur acaba?

  Cevapla
 94. Leyla ben

  Merhaba . Aldığım telefonu kuzenimin pasaportuna işletmek için harcını yatırdım ancak benim 6 ay bildiğim giriş çıkış süresi 4 aymış ve kuzenimin de en son girişi mayıstaydı. Yatırdığım parayı geri alabilir miyim ? başka bir pasaporta işletebilir miyim telefonu. Yoksa artık onun adına yatırdığım için parayı sadece o mu olmak zorunda Giriş çıkış uapmak yeterli mi yoksa telefon kaybolurken pasaportun Türkiye de mi olması gerekiyor ?

  Cevapla
 95. dilek cakir

  sinan bey pasaportumda kizlik soyadim yaziyor.kimligimde esimin soyadi.imei kaydedecegm telefon icin
  harci internetten yatiracagm
  soyadima pasaportumda yazan kizlik soyadimi mi yazacagim yoksa esimin soyadi olan su an kimligmdeki soyadi mi

  Cevapla
 96. Deniz Hançer

  Mrhb ben 2. El yolcu beraberi kaydedilen ıphone 5 aldım. Cihaz kapanır mı? Veya ne kadar süresi var?

  Cevapla
 97. N.Eran

  Mrb sinan bey bazi telefoncular pasaport kayitli diye tel satiyor Bu nasil oluyor o telefonlari almak sakincalimi sizce.

  Birde yurt ici kayitli diye satiyorlar farki ney pasaport kaydi ile.

  Cevapla
 98. Halit Keskin

  Sinan Bey Merhaba,
  yurdisindan getirilmis ve benim passportumla acilmis cihazlarin kac tane oldugunu yada ne zaman kaydolundugunu ve mumkunse telefon bilgilerini ogrenmek mumkun mu ?

  Cok tesekkurler,

  Cevapla
 99. receb b

  Merhabalar çift lmel tel getirdim ama ayrı ayrı pasaportlardan ödemesini yapıp kaydettirdim birini fazla mı yatırmış oldum geri alma durumu var mı

  Cevapla
 100. ali veli

  Merhaba,
  Telefon kaydını yaptım fakat hala KAYITDIŞI OLDUGU TESPİT EDİLEN IMEI yazıyor. sisteme ne zaman işlenir

  Cevapla
 101. Barış Can

  Merhabalar İkinci El S7 edge aldım kayıtsız pasaport kaydı yaptırmak istiyorum ama telefon kaç aylık veya bir yılı geçmiş olabilir pasaport kaydı olurmu telefonun süresi önemlimi kullanıma açıldıktan sonra yoksa sadece pasaport süresimi önemli

  Cevapla
 102. Ali sezer

  Daha önceden ıslatılmış olan telefon tekrardan pasaporta islenir mi.

  Cevapla
 103. Aslıhan Çiçek

  Merhaba , iphone 6s aldım Amerikadan ve imei kapandığında tekrar kullanamayağım duyumunu aldım öyle bir şey olduğu zaman bir çözümü var mıdır ?

  Cevapla
 104. erkan akın

  yurt içinden alınmış çift hatlı faturasıs bir telefonun imei kaydı nasıl yapılır..teşekkürler..

  Cevapla
 105. yusuf kaya

  merhabalar sinan bey
  yurt dışı harcını yanlışlıkla kendi tc numarama yatırmışım…sizin sitenizi inceleyince tekrar pasaport sahibinin adına yatırdım..ancak hala yurda giriş kontrolü başarısız uyarısı alıyorum… neden acaba…

  Cevapla
 106. Havva büyük

  İyi günler Sinan bey.. Benim şöyle bir sorunum var Şubat ayında yurt dışından telefon aldım.. Bn iki hat kullanıyorum aldığım gün ıme 1 numarasını sisteme kaydettim yalnız diğer hattım için geçerli olan ıme 2 numarasını kaydetmediğim için yasal uyarı geliyor telefonunuz kapanacaktır diye.. 120 günü de geçti bu durumda ne yapmam gerekiyor bilgilendirirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim..

  Cevapla
 107. Hamed

  IMEI’yi kaydettim ama açıldıktan sonra yine 30 gün içerisinde kapatılacakmış diyor.

  Cevapla
 108. Onur Coşkun

  Merhaba Sinan Bey. 2 sene evel ikinci el Volvo marka bir araç aldık. Aracımızda orjinal araç telefonu var. Bu telefon GSM şebekesiyle çalışıyor. Yani radyo cd çalar üzerindeki yuvaya sim kart yerleştiriliyor ve kullanılıyor. Ancak aracın eski sahibi bu araç telefonunun imei numarasını zamanında kayıt ettirmemiş. (Tahminen bu araç kitini hiç kullanmadı) Dolayısıyla şu an araç telefon kitimiz devredışı kalmış durumda ve kullanamıyoruz. Bunu halletmenin bir yolu var mıdır acaba? Tekrar aktive edip kullanabilmemiz için ne önerirsiniz? Teşekkürler.

  Cevapla
 109. Fuat Uslu

  Merhaba Sinan Bey, sipariş yoluyla telefon veya akıllı saat alırsam imei kaydı ülkeye girişte yapılıyor mu?

  Cevapla
 110. Ümit

  Sinan bey merhaba. 2016 haziranda pasaportuma bir imei kaydı yaptırdım. Ekim 2017de bir telefon daha getirdim ve 2 yıl dolmadığı için pasaportuma kaydettiremedim ve hiç kullanmadım. Şuanda kullanmaya başlasam 1 ocak 2018de yurda girişim 4 ayı geçmediği için kayıt yaptırabilir miyim? Sistemde “kayıt işlemi yapabilmeniz için 1 ocak 2018 den sonra yurda girişinizin olması gerekir” bilgisi çıkıyorda. Şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
 111. Fırat Arslan

  merhaba ben harcı yatırdım ama pasaport sahibi adına degil kendi adıma yatırdım pasaport arkadaşındı şuan kaydetmeye çalışıyorum E Devlet ana ekrana Atıyor Harcı Pasaport Sahibinin Adına mı Yatırmam Gerekiyordu Acaba ??

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Hayır, harcı kendi adınıza yatırabilirsiniz. Ama işlemleri pasaport sahibinin e-Devlet üyeliği ile yapmanız lazım. Birazcık konuyu okuyalım lütfen.

   Cevapla
 112. zerynel çepik

  Merhabalar harcı kendi adıma yatırdım ve e Devletim üzerinden Yapmaya Çalışıyorum olmuyor Pasaport Amcamın üzrine kayıtlı sistemden atıyor neden amcamın E Devletinden mi Yapmam Gerekiyor Acaba

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Evet, amcanızın e-Devlet üyeliği ile giriş yapıp, işlemleri yapmanız lazım. Birazcık konuyu okumayı deneseniz zaten orada anlattım.

   Cevapla
 113. Kadri kaya

  Ben pasaport kaydı yapmama rağmen türk Telekom hattını görmüyor diğer operatörleri görüyor kuluna biliyorum ama Türk Telekom olmuyor

  Cevapla
 114. Fırat Arslan

  Merhabalar Peki Son Olarak Kıbrıs Pasaportu Olur mu sonuçda Pasaport Pasaportdur Die Biliyorum ama Kıbrısa Ait Pasaportla Açılır mı ??

  Cevapla
 115. halil çoban

  merhaba kayıt şekillerinde tc kimlik seçeneği var ona nasıl kaydedebiliriz yurt dışı cihaz aldım passaportum yok başka yolla yapılabiliyormu ?

  Cevapla
 116. Samet ural

  Sinan bey mrb imei kayıt yaptık daha sonrasından eksik girmişim imei numarasını nasıl düzeltebilirim sürekli mesaj gelmekte telefonuma kapanacak die.

  Cevapla
 117. yusuf

  Sinan Bey Merhaba,
  Yurt dışından aldığım cihazın harç bedelini ödedim. E-Devlet üzerinden kontrol ettiğimde cihaz kayıtlı olarak gözüküyordu. Ancak geçen hafta bir mesaj geldi, telefonunuz kayıt dışıdır diye.
  Ödemesini yapmış olduğum makbuz elimde. Ne yapmam gerekiyor acaba.
  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 118. Fuat Uslu

  Merhaba Sinan Bey, sipariş yoluyla telefon veya akıllı saat alırsam imei kaydı ülkeye girişte yapılıyor mu? Bu soruma ülkeye girdikten sonra diye cevap vermişsiniz. Peki bu şekilde alışveriş yoluyla geldiğinde yine pasaport gerekli mi? Ya da kayıt için ne yapmam gerekli?

  Cevapla
 119. Timur Volkan

  Sinan bey merhaba, e devletten kaydını yaptığım halde telefonuma 90 gün içinde kayıt yapılmaz ise kapatılacaktır mesajı geldi. Aynı işlemi daha önce de yapmıştım. Dekontum da mecut. Kime veya nereye başvurup düzeltme yapmak gerekiyor? Teşekkürler.

  Cevapla
 120. Yunus YILDIZ

  Merhaba Sinan Bey, telefonu kayıt ettirmeden 120 gün kullandım. kullanıma kapandı. Arkadaşımın pasaportuna kayıt işlemi yaptırdık. E-devlette kayıtlı görünüyor. Ama telefona henüz sinyal gelmedi. Kayıt üzerinden ne kadar zaman sonra açılıyor acaba. teşekkürler.

  Cevapla
 121. Onur Coşkun

  Merhaba Sinan Bey. Geçen gün sorumu yazdım ama cevap alamadığım için tekrar yazıyorum. 2 sene evel ikinci el Volvo marka bir araç aldık. Aracımızda orjinal araç telefonu var. Bu telefon GSM şebekesiyle çalışıyor. Yani radyo cd çalar üzerindeki yuvaya sim kart yerleştiriliyor ve kullanılıyor. Ancak aracın eski sahibi bu araç telefonunun imei numarasını zamanında kayıt ettirmemiş. (Tahminen bu araç kitini hiç kullanmadı) Dolayısıyla şu an araç telefon kitimiz devredışı kalmış durumda ve kullanamıyoruz. Bunu halletmenin bir yolu var mıdır acaba? Tekrar aktive edip kullanabilmemiz için ne önerirsiniz? Teşekkürler.

  Cevapla
 122. Yücel keleş

  Merhaba Sinan Bey nasilsiniz? yurt disindan telefon getirtim arkadasin pasaporta kaydedcem kendisi urdunlu ama ayni zamanda tc. Vatandasi tc pasaportunun suresi dolmus ama ayni zamanda urdun pasaportuda var yeni giris cikis yapti ne yapmaliyim sizden bilgi alabilirmiyim 05074533508 ararsaniz cok sevinirim iyi aksamlar

  Cevapla
 123. Hoshgeldi Metjumayew

  İyi akşamlar Sinan bey . Yurtdışı iphonu tam 6 ay kullandıktan sonra kapandı , teslim 4-5 gün kapalı kaldıktan sonra pasaport üzerine e devletten kayıt yaptırdım ve sorgulama yaptım yolcu beraberinde gibi bşyler yazıyor ve telefon modeli falan var , yani kayıt oldu fakat aradan 2 gün geçmesine rağmen telim hat kullanımına açılmadı ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  Cevapla
 124. zehra nacar

  iyi günler. yutdışından telefon aldım ve vergi dairesine 150 tl yatırdım. fakat e devletten kayıt yaptırmam gerektiğini bilmiyordum ve yaptırmadım. 120 gün geçtiği için telefonum kapatıldı açtırmak için ne yapabilirim

  Cevapla
 125. Tugba

  İyi günler Sinan bey size şöyle bi sorum olcak. Yurt dışından yaklaşık 3 ay önce bi telefon getirttim fakat cihazı açmadım sim kart takmadım telefon kaydını yazın yaptırabilcem bi sıkıntı olur mu yoksa cihaz ülkeye girdikten belli bir süre sonra kaydının sim kart takılsın ya da takılmasın yapılması gerekiyor mi? ?

  Cevapla
 126. Aslı Sarıkaya

  Telefonu kutusundan daha açmadım hiç açılmamış telefon ve yurtdışından geleli üerinden 4 aydan fazla süre geçti. Şimdi ben yurtdışına gidip gelip ama telefon evde kalsa, geldiğimde telefonu kayıt ettirebilir miyim?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   SIM kartınızı taktıktan 2 gün sonra BTK’dan size kaydettirin mesajı gelmesi ile birlikte 4 aylık süreniz oluyor. SIM kart takmadıysanız sorun yok.

   Cevapla
 127. nesrin coşkun

  Sinan Merhaba!
  Hatalı olarak pasaport sahibi yerine telefon kullanıcısının TC si ile ödeme yaptık. Şimdi harç ödenmiş gözükmediği için cihazın IMEI kaydı gerçekleşmiyor.

  İmdat!

  Cevapla
 128. Ferudun Kilic

  Yurtusundan gelen telefonla kullanim suresi 90 (ya da 120) gun. Ertesi sene tekrar yurda giris yapildiginda bastanmi baliyor ? Yoksa tekrar donuldugunde telefon kullanimi sifirlanmasimi gerekiyor ? Gecen sene tekrar yurda giris yaptigimda telefon hala (kaydedilmedigi halde) kullanilabiliyordu. Bu isi aslini net yazabilirmisiniz? Tesekkurler.

  Cevapla
 129. Zeynep yörenç

  Merhaba,bende başka birinin pasaportuna kayıt yaptıracağım ama 16 yaşında olurmu

  Cevapla
 130. Farangis Rahimova

  Merhaba Sinan bey. Telefonum iki simkartlı internetten vergiyi odeme yaparken sadece bir tane IMEI numarasi icin yer gordum. IMEI’ler icin ayri ayri odeme yapmam gerekiyor mu acaba?

  Cevapla
 131. İbrahim

  Merhaba yaz ayında pasaport kayıt işlemi yaptım pasaporta kayıtlı başka telefon çıktı Şimdi başka pasaporta yaptım bu sefer bu imei numarası başka pasaportla başvurulmuş diyor 300 tl boşamı gitti

  Cevapla
 132. Himmet Kacar

  Ben ve eşim yurtdışından geldik ben 15/07 giriş yaptım eşim 10/07. Biz e-devlet şifresini aldıktan sonra PTT den vergi dairesinde telefonumuzun harç bedellerini yatirdik IMEI numaralarını verdik 20/10. Bugün eşimin telefonuna telefonunuz kapanicaktir diye mesaj geldi. Eşimin e-devlet te imei kayıt hakkı olduğu yazıyor hala. Ve eşimin telefonu e-devlette kayıt dışı olarak görünüyor. Ben ve 2 kardeşim ise sadece vergi harcını yatirdiktan sonra e devlet ten bir kayıt falan yapmadigimiz halde otomatik olarak kayıtlara geçmiş. Şimdi e devlet ten kayıt etmek istiyoruz cihazı ama şimdide 120 gün geçtiği için kayıt edemiyoz. Ne yapmamız lazım…

  Cevapla
 133. Himmet Kacar

  Ben ve eşim yurtdışından geldik ben 15/07 giriş yaptım eşim 10/07. Biz e-devlet şifresini aldıktan sonra PTT den vergi dairesinde telefonumuzun harç bedellerini yatirdik IMEI numaralarını verdik 20/10. Bugün eşimin telefonuna telefonunuz kapanicaktir diye mesaj geldi. Eşimin e-devlet te imei kayıt hakkı olduğu yazıyor hala. Ve eşimin telefonu e-devlette kayıt dışı olarak görünüyor. Ben ve 2 kardeşim ise sadece vergi harcını yatirdiktan sonra e devlet ten bir kayıt falan yapmadigimiz halde otomatik olarak kayıtlara geçmiş. Şimdi e devlet ten kayıt etmek istiyoruz cihazı ama şimdide 120 gün geçtiği için kayıt edemiyoz. Ne yapmamız lazım…

  Cevapla
 134. Serkan öztürk

  Kayıt yaptım pasaport ile odemeyide yaptım Hale’n cihaz kayıt dışı gısterıyo

  Cevapla
 135. rasim yeşildal

  15 yaşını dolduran oğluma e devlet şifresi aldım ancak imei kayda girdiğimde 18 yaş altına engellenmiştir diyor ne yapmam gerekiyor harcı yatırdık

  Cevapla
 136. hüseyin keçeci

  Sinan bey iyi günler
  bi sorum olacak size
  yurtdışından bi telefon geldi bana,telefonu getiren kişi hem tc hem usa vatandaşı.türkiyede yasal olması için ilk adımı attık ama usa pasaportuna işletmiş,e devlet bu durumu kabul etmedi.biz bu durumda ne yapmamız gerekiyor acaba
  harc a ödedigimiz para yanıyormu,bu telefonu nasıl yasal olarak kaydettirecez,çözüm ve öneriniz varmı
  teşekkür ederim…

  Cevapla
 137. Oğuzhan B.

  Merhaba, 11 ağustos 2017 de yurtdışından bir telefon aldım bir yakınım getirdi. Bugün telefonum ulaşıma kapanmış, 120 gün veya 4 ay gibi bir süre vermişsiniz, yine de aynı kişinin pasaportuna yatırabilir miyim. Verdiğim ilk tarih onun giriş tarihiyle aynı.

  Cevapla
 138. Oğuzhan B

  Tarihi yanlış vermişim kusura bakmayınız, 11 temmuz da gelmiş.

  Cevapla
 139. HASAN BADUR

  merhaba imei kayıt harcını garanti bankası kredi kartı dışında başka bir bankanın kredi kartıyla yatırabilirmiyim geçen gün farklı bir banka kartıyla vergi dairesinden yatırmaya çalıştığımda hata verdi bu normalmidir.

  Cevapla
 140. Tayfun Kayış

  Merhabalar. Şuan yurtdışındayim. Yanımda son model bir telefon getirmek istiyorum. Benim anlamadığım. Telefon için ayrı, İ meil için ayrı kayıt mi yaptırmak lazım. Yoksa sadece i meil kaydı yeterlimi.

  Cevapla
 141. Rovshan Aliyev

  Merhaba. Ben telefonumu arkadaşımın adına kayıt yaptırmak istiyorum. Bu durumda benim e-devletim gerekli yoksa arkadaşımın e-devleti gerekli?

  Cevapla
 142. Ertuğrul

  Pasaport sahibinin telefon numarasını yazdık sorun olurmu ?

  Cevapla
 143. Mustafa Poyraz

  Merhabar,
  Ben telefonumun imei kaydini baskasinin uzerine yaptirdim henuz sinyal gelmedi servis yok yaziyor yaptirali daha 24 saat olmadi turk telekom musteri hizmetlerini aradim bayiye gelip simkart eslestirmesi yapmalisiniz dediler sadece eşlesen smkarti kullanabilirsiniz diyorlar boyle mi oluyor durum simdiden tsk ederim cevabiniz icin 🙂

  Cevapla
 144. Boran

  Merhaba, daha önceki arkadas da sormus ama yurt icinde pasaport sahibi olup da yurt disina hic giris cikis yapmamis olan vatandaslar, pasaport sahibi olsalar bile pasaport ile imei kayit isleminden yararlanamiyorlar mi?

  Cevapla
 145. nevin

  yurt disindan gelen telefonum kayit yapmadigim icin kitlendi, yurda bir sene sonra tekrar giris yaptigimda acilirmi?

  Cevapla
 146. Derya gul

  Mrblar faturamdaki ve telefonumdaki imei farkli ven faturamdakine ucret odedem ama e devlettrn herhangi bir islem yapmadm benm ne yapmam lazm

  Cevapla
 147. Murat Yılmaz

  Merhaba,

  Yakın bir arkadaşımın ricası üzerine pasaportuma yurtdışından aldığı kaydettim. Diyelim ki bir süre sonra satmaya karar verdi ya da kullandı kullandı telefon hurdaya çıktı, nasıl bir yol izlemeliyim. Eğer satarsa telefonu 3. bir kişi alacağı için tanımadığım için bu kişiyi, edevlet üzerinden imei iptali yapmayı düşünüyorum sıkıntı çıkmasın diye. O zaman da sattığı kişi kullanamayacak ama bu beni pek ilgilendirmiyor şimdilik. 🙂 Zaten hurdaya da çıkarsa kullanılmayacağı için imei iptal edersem sıkıntı olmaz.

  Esas bu konu hakkında merak ettiğim telefonla alakalı bir suç işlnirse, hat sahibinin mi yoksa imeiye kayıtlı pasaport sahibinin mi problem yaşayacağı. Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim. Bu kadar çok yaygın birşey aslında araştırıdım fakat pek bir vaka bulamadım.

  Yardımınız için şimdiden çok teşekkürler.

  Cevapla
 148. Samet Karagöz

  Telefon harcını başka birinin T.C ile internetten yatırdım pasaport sahibi başka.Bilgileri doldurduktan sonra onay geliyor gelir iadesi ödendi yazıyor onay diyorum T.C numarasıyla ödeme gözükmüyor diyor

  Cevapla
 149. Dorota Alkan

  Merhaba. Benim kayit yapma suresi bitmek uzere. Telefonum alindi ama hala yurtdisinda. IMEI numara ile şimdiden kayıt yapıp sonradan telefonum gelince açtırabilirmiyim?

  Cevapla
 150. Halil İbrahim ÇELİK

  Sa hocam bende aynı şekilde yurt dışından bir cihaz getirttim imei sorgulanması yapıyorum “yolcu beraberinde getirilen cihaz” yazıyor yaklasık 2aydır kullanıyorum ne mesaj geldi ne baska bişey kaydettirmem gerekiyormu?

  Cevapla
 151. Serhat akkan

  Şimdi aynı model 3 cihaz getirsek 3 imei kaydetme hakkımız var ya tek pasaport ile 3 imei kaydı gerçekleşir mi

  Cevapla
 152. Banu koşturan

  Merhaba ben kaydımı e devlet üzerinden yapmıştım fakat cihazınız kayıtlı değil diye mesaj geldi . Kontrol ettim imei numaramı bir rakam eksik girmişim. Telefonum 10 gün içinde kapanacak Ne yapmalıyım?
  Teşekkürler

  Cevapla
 153. yakuphan öney

  ben harcı kendi tc kimlik no’m üzerinden yatırdım ama kendi pasaportumla kayıt yaptırcaktım 4 ayı geçtiği için kayıt yaptıramadım. Başka bi arkadaşın pasaportundan kayıt yaptırcam şimdi tekrar vergi ödemem gerekir mi ?

  Cevapla
 154. batuhan keskin

  merhabalar yurt dışından gelme bir telefon aldım kapalı şekilde ve başka bir yurt dışından gelen arkadaşın pasaportuna kayıt yaptırdım bu telefonu garanti bitmeden bozulursa ve garantiye gönderip degişim yapılırsa bu telefonu tekrar kayıtmı yaptırmam gerekli yoksa aynı imei numarasıylamı gelicek yeni telefon yoksa bana göndericekleri telefon yurt içi kayıtlı bir telefonmu olucak biliyormusunuz şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
 155. İbrahim YATAR

  Merhaba, eşim telefonu e-devlete işlerken ücretini ödemiş, elimizde dekont var. Ancak daha sonra sms bildirimi ile kayıt dışı olduğu bildirildi.Tekrar e-devlete girdiğimizde telefonun harcı yatırıldığı halde kayıt dışı olarak gözükmektedir.Pasaport süresi de geçmiş bulunmaktadır.Bu sorunu nasıl çözebilriz ? Saygılar.

  Cevapla
 156. Tuğgan Ağaryılmaz

  Merhaba 1 yillik yurtdisindan gelen 2 imei nolu tel imi yabanci olan esimin uzerine kayit ettirebilirmiyim ? tesekkurler …

  Cevapla
 157. Zehra sormageç

  Merhaba ben 3 kasımda yurda giriş yaptım harcımı bankaya kendi adıma yatırdım ancak e devletten başvurumu tamamlarken 2018 ocak ayından itibaren yeni tekefon kayıt hakkımın olacağı bilgisini yazdı arkadaşımın pasaportuna işletmek istediğimizdede harç bana ait bilgide bankadan para iadesi yada değişikliği yapabiliyormuyuz yada ben ocak 2018 i beklediğimde sırunsuz kayıt yapabiliyormuyum. Teşekkürler

  Cevapla
 158. Can

  Sinan bey selamlar iyi günler. Her adım tamam kayıt ettirdim sıkıntı yok ancak kayıt işlemi arkadaşımın pasaportu aracılığıyla onun e devletinden yapıldı fakat cep numarasına kendi numaramı girdim. E devlet sahibinin numarası mı girilmeliydi yoksa sorun yok mudur? Teşekkürler

  Cevapla
 159. Kemal Güner

  Sinan bey yazdıklarınızın hepsini bir arkadaşımın pasaport bilgileri ile yaptım,banka sayfasından ödemeyi de yaptım (dekontu var) ama hala telefonun imei kaydı bulunamadı yazıyor kontrol sayfasında,nereye başvurmalıyım..

  Cevapla
 160. Umit Ertürk

  Samsung Note 8 çift sim kart Cihazına Garanti Bankası üzerinden ödeme yaparsak.Tek imei hanesi gözüküyor!Bu durumda ikinci imei için ayrıca ödeme yapmamız mı gerekiyor?O zaman 2 ayrı Pasaport gerekmiyor mu?

  Cevapla
 161. gencer ırmak

  merhabalar. ben internet vergi dairesinden imei numarasını girerek harç bedelini ödedim. ardından e devlette de kaydını yaptırdım. yolcu ile girilen telefon gibi bişey çıkıyor ama telefon açılmadı sim ağı pin kilidini açın uyarısı geliyor.

  Cevapla
 162. gencer ırmak

  merhaba sınan bey yurt dışından aldığım telin harç parasını yatırdım ardından e devletten kaydını yaptım. ımei sorguladığım zaman yolcu üzerine kayıtlı cihaz gibi bişey yazıyor. ama telim hala açılmadı sim ağı kilidi istiyor.?

  Cevapla
 163. Gürcan

  Yurtdışından ev alarm sistemi aldım sim kartlı sim kart taktım şuan kullanıyorum kapanma sorunu olur mu gurcanyilik@gmail.com bu adrese cevap yazar san sevinirim

  Cevapla
 164. Deniz Deniz

  Merhabalar,
  Ben imei numaramı kaydettirdim ve sistemde bakımca da yolcu beraberdinde getirilen telefon. İmei numarası kayıtlı yazıyot ama dün telefonunuz kayıt dışıdır kaydetmezseniz kapatılacaktır gibi bir mesaj geldi. Sizce neden? Ve ne yapabilirim?

  Cevapla
 165. Ramazan Olgun

  Bankadan harci yatirdim edevletten kaydı yaptığım zaman ılık imeili doğru girdigim halde tac standartlarına uygun degildir yaziyo bunun nedeni nedir 150 liram boşa gitti

  Cevapla
 166. Ramazan Olgun

  İki imei nolu telefon doğru girdigim halde tac standartlarina uygun değildir dio nasıl kaydetcem ben simdi bu teli harcida yatirdim

  Cevapla
 167. Celal Dalmış

  Merhaba Sinan bey benim telefonum 1 yıldır bende yurtdışı ama başka bir yanı dandik bir telefonun imei si üzerinden kullanıyorum imei sorgilattigim zaman dandik telin imei sini veriyor pasaportum var nasıl imei sini yeniletebiliirm yani bu telefonu nasıl üzerime alabilirim

  Cevapla
 168. Ali iyigün

  yurt dışından telefon aldım IMEI kaydını yaptırdım telefonumu çaldırdım fakat bu telefonun IMEInumarasını bir yere not almadım IMEI numarasını nasıl bulurum telefonun

  Cevapla
 169. iclal gurel

  Sinan Bey merhaba, telefon aldım arkadaşımın pasaportuna kaydettireceğim. Kendi Edevlet hesabımdan giriş yapınca yurda giriş kontrolü başarısız uyarısı veriyor. pasaportunu kullanacağım arkadaşımın edevlet hesabından mı giriş yapmam gerekiyor. teşekkürler.

  Cevapla
 170. AHMET PEHLİVAN

  mrb.sinan bey iki seferdir sıkıntı çıkıyor kayıtta 1. ilk arkadasım 2 yıl önce kayıt yaptırmıs ama haberi yok kayıt yapamadım ödemeyi dilekçe verip geri alabiliyorum herhalde
  2. 120 günü 1 gün aşmış birisinn üstünden denedim kabul etmedi yine dilekçe yazdım
  3. başka bi arkadasın üstünden yaptım yurda giriş başarısız dedi ayrıca kendi e devletim üstünden yapıyorum arkadasın e devlet üstünden yapmama gerek yok deme yukardaki 2 şartlarda parayı iade alabiliyomuyuz

  Cevapla
 171. Salih tosyalı

  Parayı yatırıp pasaporta işletmeme rağmen telefonuma geçersiz imei mesajı geldi ve 3 gün sonra kapatılacağı söyleniyor ne yapmalıyım

  Cevapla
 172. Serenay Aslan

  Merhaba Sinan bey, ben telefonumu Türkiye’de kullanalı 123 gün olmuş. Vergimi ödemiştim ama telefonumu pasaporta kaydetmeyi unutmuşum. Telefonumun kapanacağına dair mesaj aldım. Şimdi telefonumu yurt dışına son 120 gün içinde girip çıkmış birinin pasaportuna kaydettirsem telefonum açılır mı bir sorun olur mu ?

  Cevapla
 173. İzzet DOĞAN

  Merhaba,
  Ben en son Türkiye’ye 02.05.2017 de giriş yaptım ancak 120 günü geçtiği için kayıt yaptıramıyorum 11 Aralık 2017 de tekrar giriş yapacağım IMEI kayıt yaptırabilirmiyim? Ayrıca havaalanında kayıt işlemi yapılabiliyormu?

  Cevapla
 174. Melek aktaş

  Merhabalar. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlığı olan bir akrabamın üzerine telefonumu kaydettirebilir miyim? Kendisi hem Türkiye hem Fransa vatandaşı . Yaklaşık 2 ay önce Türkiye’ye giriş yaptı ve Fransa’ya döndü. Kayıt yaptırdığımda bir sorun yaşar mıyım?

  Cevapla
 175. Muhammet Kuruçay

  Kolay gelsin Sinan bey yardımınıza ihtiyacım var. Kardeşim yurtdışından telefon getirdi kaydını yapmak için internet üzerinden harç parasını yatırdım ama kardeşimin bilgileri ile ödeme yaptım. Fakat kardeşim yakın zamanda bir telefon kaydı için kullanmış pasaportunu. Şimdi farklı pasaport ile kayıt yaptırabilirmiyim yatırdığım harç parasıyla yoksa yatırdığım para çöpemi gitti. Eğer tekrar harç yatırmam gerekirse ilk yatırdığım harç parasını geri alabilirmiyim şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 176. Fikret DUNDAR

  Merhaba Sinan bey Bu vergiyi zaten yurtdisinda veriyoruz telefonu satin alirken neden bir daha turkiyede veriyoruz.Zaten biz izine gidip donuyoruz ayni telefonla bir de diyelim ben yeni telefon aldim onunda mi vergisini verecegiz

  Cevapla
 177. İLHAN KAN

  merhaba yurt dışından gelen cihazın kayıt işlemlerini e devlet üzerinden yaptım fakat onaylamadan çıktım daha sonra aynı işleme devam edebilirmiyim ?

  Cevapla
 178. Yurt dışından bir yakınım telefon getirdi onun pasportuna kayıt ettirdik telefon geldikten 7 ay sonra imei kayıt dışı olmuş neden ve nasıl düzeltebilirim pasaportuna kayıtlı olan kişi şuan amerikada

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Kayıt dışı olmasının bir çok sebebi olabilir. Öncelikle bunu araştırmak lazım. Mesela kayıt esnasında hangi adımları izlediniz? Nereden kaydettirdiniz?

   Cevapla
 179. Serhangok

  Yurtdisindan gelen biri bana yardım edebilirmi

  Cevapla
 180. Yucel Yilmax

  Sinan bey merhaba. Ben 12 temmuz 2017 tarihinde giris yaptim yurt disindan giriste yabanci passport ve TC kimligimle giris yapiyorum. 14 tem da harcimi 149 tl olarak ve TC kimlik nomu ekleyerek yaptim.ama e devlete kayit ettirmemiz gerektigini bilmiyordum. Tel su anda annem kullaniyor oda biraz yasli oldugu icin gelen uyarilari pek anlamamis ve telefon 22 kasimda kapandi. Ben su anda yurtdisindayim edevlete girip kayit yaptiramiyorum. Ne yapmami tavsiye edersiniz yatirdi dekontum mevcut. Tesekkur ederim kolay gelsin.

  Cevapla
 181. Süleyman Güner

  Merhaba cihazı getiren kişi almanya vatandaşı ona e devlet olmuyor o kişi kendi pasaportuna kaydetme e devleti yok.. e devleti sadece tc vatandaşlarına veriyorlar..

  Cevapla
 182. Mor sapka

  Merhaba, cihaz kaydını yapacağım pasaport sahibi ertesi gün tekrar yurtdışına çıkacak bir sorun olur mu acaba? Yoksa sisteme düşmüş oluyor mu ?

  Cevapla
 183. Ömer aşıkgül

  Sinan bey merhaba
  Yurt içine 1 ağustosta giriş yaptım doğal olarak 120gün geçti. E devlet ile kayıt şansını kaçırdım vergi dairesinden halledebilirim değil mi? Bir de girişimin üzerinden 120 gün geçti kendi pasaportumla yapabilecek miyim?

  Cevapla
 184. Fatma

  Merhaba ben ödememi yaptım ve ödendi bilgisi geldi fakat birkaç gün sonra yine aynı ımeı numarası kayıtdışı mesaj olarak geldi ve 60 gün içinde cihaz kapatılacaktır diyor, e devletten sorgulama yaptığımda da kayıt dışı gözüküyor ne yapmalıyım?

  Cevapla
 185. can şekeroğlu

  hocam selamlar,bizimde haziran ayında e devlet üzerinden kayıt ettiğimiz telefonumuza 1 ay içinde kapanıcak diye mesaj geldi.vodafone üzerinden bir bilgi alamadık.bu konuyla ilgili ne yapmamız,nereye başvurmamız gerekir ?

  Cevapla
 186. Jonas Hacıenko

  Selamlar, Harcı yanlışlıkla kendi üstüme yaptım ama 2 senede 1 telefon mecburiyetinden ötürü 2.teli üzerime alamıyorum. Arkadasımın pasaportun uzerıne almayı planlıyoruz ama harç parasını 2.kere ödemek istemiyoruz. Çözümü var mıdır ?
  Yoksa tekrar para yatırmak mı gerekmekte.
  Ayrıca girişi çıkışı doğru yazmamıza rağmen ”“Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.” hatasını vermekte.
  Yaaaardım et Ya-Sinan…

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   2. telefon diyorsunuz, zaten 2. kere ödemeniz gerekmekte. Tek harç ile tek telefon kaydettirilir. O hata sıklıkla karışılaşılıyor ve çözümü vergi dairelerinden kaydettirmek şeklinde. En yakın vergi dairesine gidip, telefonunuzu oradan kaydettirin.

   Cevapla
 187. AYHAN OCAK

  Sinan bey iyi günler;120 gün içinde kaydettirmediğimden telefonum sim kartı okumuyor.120 günü geçmiş olmasına rağmen para yatırıp telefonu çalıştırabilir miyim?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Evet, aynı işlemi uygulayacaksınız. Sadece telefonunuzun açılması yani IMEI numarasının kaydettirilmesi 72 saate kadar sürebiliyor.

   Cevapla
 188. Hasan Hakan

  Sinan bey merhaba. Yurtdisindan bir arkadasim telefon getirecek. Ancak o gelmeden once benim pasaportumun 120 gunluk suresi doluyor. Telefon yurda giris yapmadan imei numarasini pasaportuma kaydettirsem sorun olurmu?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Kaydettiremezsiniz çünkü henüz BTK o telefonu tanımıyor. Yani yurda giriş yapıp, hat takılıp kullanılmaya başlanması lazım. Hat takıldıktan 2 gün sonra BTK’dan mesaj gelecek ve ardından kaydettirebileceksiniz.

   Cevapla
 189. Ebru alasya

  Merhaba yurtdisindan getirdigin cift hatli telefonu pasarportuma e devlet den girip kayit ettirdim. Fakat hic 2. imei numara kismini gormedigimden onu islettirmemisim… tekrar sisteme girip 2. Imei de yazamiyorum.. ne yapabilirim. 2. Imei yi arkadasimin pasaportuna isletimem sorunu cozer mi. Bana bu konuda yardimci olur musunuz?
  Tesekkurler.

  Cevapla
 190. Mehmet Yıldırım

  Merhaba,
  Sanırım bu soruyu kimse sormamış. Yurtdışından aldıgım telefonu Türkiye’de 25 günlüğüne kullanıp tekrardan yurtdışına dönecegim. 6 ay sonra tekrar Türkiye’ye döndüğümde telefonu kayıt ettirebilir miyim?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Türkiye’de hat taktığınız andan itibaren 2-3 gün içinde BTK’dan kaydettirin diye bir mesaj alacaksınız. Bu mesajı takiben 4 ay içinde telefonunuzu kaydettirebilirsiniz. Tekrar çıkıp girmeniz bu süreyi değiştirmez.

   Cevapla
 191. mehmet yılmaz

  hocam iyi günler telefon yurt dışından telefon gelmeden kayıt yapılırmı ?

  Cevapla
 192. oğuzhan Dİrek

  selamlar
  e devlet üzerinden gerekli şekilde önce telefon kayıt işlerini yaptım sonra da garanti bankasından 149 TL lik harcı ödedim aradan 24 saat geçti kontrol ediyorum edevlet üzerinden ancak kayıt bulanamadığını söylüyor ne yapmama gerekiyor anlamadım

  Cevapla
 193. Burcu Avsan

  Merhaba,
  ben demin bu IMEI vergisini ödemek için siteye girdim, ödedim de. Yalnız Edevlete böyle bir kayıt işlemi olduğunu bilmiyordum bu sayfada öğrendim.
  Edevlete kayıt etmek istedim ama 120 günü aştığım için sistem kabul etmiyor. Şimdi tam olarak ne yapmam gerekiyor? Ailemden benden sonra da ülkeye giriş yapan kimse olmadı.. Şu an ödemem yandı mı? Ki öyle birşey varsa sistem ödememi neden kabul ediyor? İlgin

  Cevapla
 194. Melisa

  Merhaba benim arkadaşım bana yurt dışından iPhone 6 getirdi yaklaşık 10 ay sonra yasal uyarı mesajı geldi ve telefonum 2 gün önce kapandı hattım takılı ama sadece servis yok diye gözüküyor ama başka bir sim kartı taktığımda kullanabiliyorum ne yapmalıyım yani bunun olması normal mi ?

  Cevapla
 195. Şahin

  Sinan Bey Merhaba
  Amerikadan, apple storedan aldıgım telefonum, dun kapandı bugunde e devlet kapısından kayıt yaptırmaya calıstım. parasını odemis oldum. ama açılmadı. şöyle bir not çıktı
  “Girilen IMEI daha önce başka bir başvuru ile kayıtlı olduğundan tekrar başvuru yapılamaz.”
  diyor
  Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim acaba
  Teşekkurler

  Cevapla
 196. Ahmet Agah

  Merhaba Sinan Bey
  Öncelikle faydalı bilgilendirmelerinizden dolayı şükranlarımı arz ederim.
  ben 5 ay önce yurda giriş yaptım edevlet üzerinden beraberimde getirdiğim tlf imei kaydını yapıp i.bankacılığı ile ödememi yaptım. bugün ise tlf kapandı.
  ilgili kurumla görüştüm ancak bankadan ödeme yaptıktan sonra teyid yaptırman gerekliydi yeniden kayıt yapın diyorlar.
  pasaport sürem geçtiği halde mağduriyetimize binaen 5 aylık pasaporta kayıt mümkün olabilir mi? veya nasıl bir çözüm önerirsiniz.
  Saygılarımla…

  Cevapla
 197. Gökhan Yksk

  İstediğim herşeyi buldum Ağzına sağlık saol varol…. Alah razı olsun…

  Cevapla
 198. Ramazan erden

  Merhaba sinan bey ben telefonu aldigim 30 gün icerisinde kaydini yaptirdim ucretini odedim e devletide hallettim ama hala sistem uzerinde kayit disi olarak geciyor ve yasal uyari geliyor bi ayda bir son 30 gun uyarısi geldi bugunde ne yapmalıyım ?

  Cevapla
 199. Ays

  Merhabalar cihazım alınalı 4 ayı geçti edevletten kaydını yapmaya çalışıyorum fakat girilen Emeı numarasıyla cihazın Emeı numarası uyuşmuyor diyor.*#06# defalarca deniyorum fakat uyuşmuyor üretici firmayla görüşün diyor.numaraları yanlış yazmıyorum sorun ne olabilir.şimdiden teşekkürler.(cihazın ikinci bir Emei numarası yok)

  Cevapla
 200. Talha Tatar

  Merhaba.Yurtdışından S8+ getirttim. Telefonun kaydını tanıdığım birinin pasaportu üzerine yapacağım. Her şeyi eksiksiz ve doğru yazmış olmama rağmen ” Yurda Giriş Kontrolü Başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız. ” uyarısını alıyorum.Sistem üzerinden sorgulattığımda pasaport sahibinin yurda girişi yazdığım gibi doğru ve 1 ayı geçmemiş. Her şeyi doğru doldurduğum halde niçin bu uyarıyı alıyorum?? Lütfen Yardımcı Olun…

  Cevapla
 201. Hale Aydemir

  Bizim dört Alman pasaportumuza telefon kaydedilmiş gittik harcımızı yatırdık kayıt etme işleminde pasaporta telefon kayıtlı görünüyor fakat biz hiç telefon kaydettirmedik harcı da geri alamıyoruz ne yapmalıyız nereye başvurabilirsiniz yada şikayet edebiliriz? Gümrükteki memurlar satabiliyormuş diye duyduk biz hakkımızı nasıl arayacağız yada pasaportla kayıtlı telefonu nasıl bulabiliriz?

  Cevapla
 202. Rıdvan D

  Hocam iyi akşamlar. Bir arkadaşım türkiyeye giriş yaptı yaklaşık 1 ay oldu. Yarın sabah ise 11:25 de tekrar yurtdışına uçuşu var. Ödemeyi gece 02:00 gibi yapmam gerekiyor şu an sistem ödeme almıyor. Gece harcı ödesem sonra e devletten kaydı yapsam arkadaşın uçuşundan önce onaylanır mı bunlar? Yoksa uçağa bindikten sonra onaylanmama gibi bir riski varmıdır. Teşekkürler. Biraz acil bir durum hızlı geri dönüş yaparsan adamın dibisin 🙂

  Cevapla
 203. mehmet nazlican

  kibristan pasaportla 1 hafta once donus yaptim. bugun amerikadan gelen iphone kendi pasaportuma isletebilirmiyim ?

  Cevapla
 204. Burak Bulut

  Az önce yeni bir iphone aldım ispanyadayım şuan. Ama bazı kişilerden eğer buradayken lokal bir arama yapmadığım taktirde telin turkiyede kilitlenecegine dair duyumlar aldım. Hatta bunu samsung cihazlarda yaşadıklarını söylediler. Daha öncede almıştım çok defa ama hiç böyle birşey yoktu. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. Teşekkürler… mail adresime bilgi göndermeniz mümkün mu. Burakbulut10@outlook.com

  Cevapla
 205. Merhaba.ben bir telefon bayisinden 2.el telefon aldım ve aldıktan sonra bi yasal Uyarı mesajı aldım.bayi ise kapatmış.başka bayilerde götürdüm 20 tl ye başka bir eski telefonun imeini benim telefona kopyalama oluyormuş bu doğru mu ve ne kadar güvenilirliği ve süresi var

  Cevapla
 206. TARIK KAYCE

  Merhabalar sinan bey.Yurt dışından getirmiş olduğum cep telefonunu internet üzerinden pasapor numaram ile gerekli vergiyi ödeyerek kaydını yaptım ve şuan sistemdede kayıtlı görünüyor.fakat bugün yasal uyarı diye gelen mesajda …ımeı numaralı telefonunuz ….tarihinde kapatılacaktır mesajı geldi.bu acaba rutin bir mesajmı.cihaz kayıt ettirdiğim halde kapanır ise gerçekten ne yapmalıyım.Aynı mesaj eşimin aldığı ve onun adına kaydettirdiğimiz telefonada geldi.Tesekkürler.

  Cevapla
 207. serhat bakır

  merhaba ben bütün işlemleri yaptım kayıt işlemlerim tamam ve denkontum var 3 ay önce yaptım bir sıkıntı cıkmadı ama bugün msj geldi telefonuma yasal takip diye IMEI nolu cihaz kayit dışı oldugu için şu tarihte kapanacaktır diye.. ne yapmam gerekir

  Cevapla
 208. Ümit İnan

  Sinan Bey Merhaba. Yurt dışından gelen bir akrabam üzerine kayıt ettirmeyi düşünüyorum telefonu. Ama kuzenin e devlet şifresi yok. Kayıt yapacak kişinin kendi e devlet şifresi ile mi giriş yapması gerekiyor. Ben şifrem ile sayfayı açıp, onun bilgileri ile kayıt yapabilirmiyim.

  Cevapla
 209. Zehra Öztürk

  İyi günler 4 ay önce iphone 7 almıştım teli denemem icin once kardesim hattini taktı daha sonra benim hat icindeyken kayit yaptirdik bugun kardesimin hattina mesaj gelmis imei kayitdisi telefonunuz kapanacaktir diye edevletten imei sorgulattigimda yolcu beraberinde kayit edilen cihaz yaziyo simdi telefon kapanacak mi kayitli oldugu halde bu mesaj neden geldi

  Cevapla
 210. kıyasettin öz

  selamın eleykum sorum olacak
  1 yurt dişinda çift hatlı telefon aldım 2 ime var buna kaç harc yatıracam yada ne şekilde yapmam gerekir
  2. telefonlara daha sim kartı takmamışım kayıt yapabilirmiyim
  3 bankada tek ime harc yatırılsa e devlette iki ime kayıt edermı

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Telefonlarınıza SIM kart takmadan kayıt yaptıramazsınız. SIM kartınızı taktıktan sonra 2 gün içinde BTK’dan size kayıt yaptırın şeklinde mesaj gelecek. O mesajı gördükten sonra kayıt yaptıbilirsiniz. Eğer telefonunuz çift hatlıysa, yine de tek harç bedeli ödeyeceksiniz. Kayıt esnasında telefonun sahip olduğu diğer IMEI numaralarınıda soracak size. O kısımda ikinci IMEI numarasını da yazabilirsiniz. Banka tarafında ilk çıkan yani birinci IMEI numarasını yazarak harç yatırın. e-devlet tarafında ise iki IMEI numarasınıda yazın.

   Cevapla
 211. CHAT

  selam; yurtdışı kaydı yaptırdığı telefonum meğerse kaydını yapamamışız harcımızda boşa gitti ve telefon kapandı…vergi dairesine yazı yazdık iade talep ediyoruz… bu arada yeni bi pasaport bulduk ordan başka bi kayıt işlem yapmak istiyoruz mükerrer askıda işlem var diyor. vergi iadesi yapılmadığından mı oluyor bu işlem yani vergi dairesinden mi IMEI düşürmek gerekiyor.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Vergi daireleri çok çok zor IMEI iadeleri yapıyor. Bizzat vergi dairesine giderek adamların yakasına yapışmazsanız daha çok beklersiniz.

   Cevapla
 212. AHMED BEY

  abi ben başkasının e devletinden kayıt yapıcam pasaport bana ait. başvuru türünü e devletten kendi bilgilerim kısmımı seçili olmalıdır

  Cevapla
 213. Çiğdem

  Merhaba.Ben 1Ay önce parayı yatırıp ımeı kı açtırdım ama bana bugün mesaj geldi ayın 25 ıne kadar açtırmazsanız kapanacak dıyor neden böyle bor mesaj gelmiş olabilir

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Parayı kime yatırdınız? Kendiniz mi IMEI kaydını yaptınız yoksa başkasına para karşılığında mı yaptırdınız? Para karşılığında yapılan IMEI kayıt işlemlerinde sürekli yaşıyoruz böyle sorunları.

   Cevapla
 214. Osman S

  Sinan Bey Merhabalar,
  Biraz teknik bir sorum var.
  Arkadaşım Amerikadan geliyor ve yaklaşık 5 ay burada kalacak. Kendisi telefonunu da getiriyor ve T mobile türkiye için uygun bir paket sunduğundan onu kullanmaya devam edip, Türk sim cardı almayacak. Bu durumda kayıt yaptırmadan kullanmaya devam edebilir mi? Birkaç sitede kayıt ettirme zorumluluğunun ve sürenin türk sim card takıldığından itibaren başladığı, çünkü şebeke üstünden btk’ya bilginin o şekilde gittiği yazıyor. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
  Osman

  Cevapla
 215. ALi ARIMAN

  Merhaba
  Ben 4 ay önce batumdan iphone 7 aldım. ülkeye giriş çıkışlarda tc kimlik kartımı kullandım. ertesi gün telefonun harcını vergi dairesine yatırdım. eve gelip e devlet üzerinden kendi tc kimlik kartıma kayıdı gerçekleştirdim. imei sorgulattığımda IMEI NUMARASI KAYITLI ve
  Yolcu beraberi kaydedilen cihaz yazıyor. bugün sabah mesaj geldi şu şu imei numaralı telefon kayıt dışıdır şu tarihte kullanım dışı kalacaktır diye mesaj geldi. tekrar imei sorgullattım
  (IMEI NUMARASI KAYITLI Yolcu beraberi kaydedilen cihaz) ibaresi mevcut. acaba ben pasaporta kayıt gerçekleştirmediğimden mi kaynaklanıyor anlamadım. telefon gerçekten kullanım dışı kalacak mı

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Evet, pasaporta kayıt gerçekleştirmeniz lazımdı. En yakın vergi dairesine giderek tekrar harç ödemeden durumu düzeltebilirsiniz. Yanınıza pasaportunuzu da almayı unutmayın.

   Cevapla
 216. Batuhan

  Merhaba telefonum yurtdışı başkasından aldım ve aldığım kişi başka bi telefonun imei atmış. Telefonu güncelledim ve imei olması halde sim kartımı okuyor fakat yalnızca acil aramalar diyor. Ben bu telefonun asıl imei lini yaptırabilirmiyim pasaport kaydıyla.

  Cevapla
 217. yunus kiremitci

  iyi aksamlar. telefonum. 1 yil sonunda kapandi. e devlet uzerinden pasaporta islettim. kayitli gozukuyor. en son islemden sonra basvuru numarasi verdi sistem. ne zaman acilir. hat takili ama arama yapamiyorum.

  Cevapla
 218. Nil

  Merhabalar ben imei kaydı yaptım amerikadan gelen cihazıma dekont ta var elimde garantinin ama kontrol ediyorum 1 hafta oldu hala kayıt dışı cihaz yazıyor sorun ne olabilir e devlet üzerinden kayıt yaptım garanti cep bankasına yönlendirdi onayladım para gitti imei ve pasaport no da doğru ama kayıt dışı yazıyor ne yapıcam bilemedim.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Kayıt dışı yazısı, henüz BTK tarafından algılanmamış sinyallerde yazan bir yazıdır. Yani hemen kayıt yaptırmamanız lazımdı. SIM kartınızı taktıktan sonra 2-3 gün içinde size BTK’dan mesaj gelmesi ve sonrasında kayıt yaptırmanız lazımdı. Bir süre bekleyin, eğer düzelmezse, geçmiş olsun.

   Cevapla
 219. Mithat

  Merhaba
  Yurtdışından telefon getirttim . Fakat cihazda *#06# yaptığımızda çıkan imei numarası ile Yasal uyarı olarak gelen mesajda ki imei numarası farklı .
  Kayıt yaparken nasıl yapıcaz .
  Böyle bir durum neden oluşuyor Sizce.
  Şimdiden Teşekkürler.
  İyi çalışmalar.

  Cevapla
 220. Mithat

  Böyle bişeyin olması imkansız cihaz gayet iyi bir firmadan alındı . Cihaz üzerinde belirlenen imei ile cihaz kutusu üzerindeki numaralar örtüşüyor. Fakat gelen mesaj da ki farklı nedense . Kayıt işlemini nasıl yapıcaz şimdi ?

  Cevapla
 221. elif

  merhabalar
  yurt dışından gelen telefonumu vergi dairesinde harcı ödeyip e devlet üzerinden kaydını yaptırdık. e devlet sistemde kayıtlı gözüküyor. Fakat yasal uyarı şeklinde telefonumun bir hafta içinde kayıt yapılmazsa kapanacağını söyleyen bir mesaj aldık. Şimdi ne yapmamız gerekiyor?
  şimdiden çok teşekkürler..

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Gelir gelmez mi yaptırdınız kaydı? SIM kartı takıp 2-3 gün kullanmanız ve sonrasında size BTK’dan mesaj gelmesi lazımdı. O mesajdan sonra kaydı yaptırmanız lazımdı. Eğer hemen kaydı yaptırdıysanız mesajı dikkate almayın.

   Cevapla
 222. Ahmet Mehmet

  Merhaba
  Yurt dışından getirttiğim telefonumun 4 aylık süresi geçti ve telefon bugün kapandı. Ancak telefon çift simli. Sim kartı diğer tarafa taktım ve şuan çalışıyor. Bu da 4 ay gider mi? Yoksa kısa bir süre mi verilir?

  Cevapla
 223. Mert

  Bu benim 2. Yapılın oluyo maalesef ilk yapılınca size denk gelemedim sizin sayenizde 2. Seferimde yaptım çok ama çok teşekkür ederim

  Cevapla
 224. MAHSUM KURUS

  Merhabalar yurt dışı bir cihaz aldım telefoncu dan ama 1 ay içinde kayıt yapılması hakkında mesaj geldi pasaportsuz kayıt yapılabiliyor mu aceba pasaportumun süresi doldu hiç giriş çıkışın olmadı yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 225. ayhan sari

  merhaba iyi gunler yurtdisindan aldigim telefonumu kendi pasaportuma kaydettim e devletten ve harcinida yatirdim tam bana hic bir onay mesaji gelmedi suan arastirdim telefonum kayitdisi diyor banka dekontum duruyor ve yurtdisina cikis yaptim burda da telefonum kapandi ne yapmaliyim? tesekkurler

  Cevapla
 226. Erdem Hereke

  Merhaba, 3,5 ay önce yurt dışından telefon aldım. Pasaport kayıt işlemlerini yaptırdım. Şuanda edevlette imei kayıtlı diyor, yolcu beraberi kaydedilen cihaz. Ama bana mesaj geldi …. imei numaralı cihazınız kayıt dışıdır. Bu durumda ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
 227. isa aksunkur

  merhaba ben e devletten kayıt yaptım harc parasını ödedim işlem tamamlanmıştır dedi ama şimdi telefonum kapandı aradım ilgilenen numarayı bana kayıt falan olmadıgını söylediler pasaportun günü doldu yarın vergi dairesine gidicem nasıl yapabilirim tekrar para ödemem gerekiyormu telefon üzerinden yaptığınız için olmamıştır dediler böyle bir uyarı verilmemiş yaparken birde bu pasaportun günü geçmiş ama ben yaptım olmadı şimdi bu pasaportu kabul ederler mi teşekkürler

  Cevapla
 228. Sefa güler

  Merhaba sinan bey ben tanıdığımın pasaportuna kayıt işlemi yapıcam ama kendisinin türk hattı yok harç yatırırken ve imei kaydederken kendi nımaramı yazsam sıkıntı yaşarmıyım

  Cevapla
 229. cansu demir

  Sinan Bey merhaba,

  Ben geçen hafta içerisinde yurtdışından gelen arkadaşımın pasaportuna 2 ay önce yurtdışından gelen telefonumu işlettirdi. yani ben öyle düşünüyordum arkadasımın e – devletinden onun tc kimlik nosuyla birlikte kayıt işlemini tamamladım ancak dün gece telefonuma imei nolu cihaz kayıt dışı olduğu için 050118 tarihinde kullanım dışı kalacaktır diye belirtilmektedir. Böyle bir durumla karşılaştınız mı neden kaynaklı olabilir. İlginiz için teşekkür ederim.

  Cevapla
 230. Aras dagli

  Sinan bey ben telefonuma pasaport kaydi yaptirdim, yanliz hattimi degistirdim ve 4 aydir kullandigim telefonuma yeniden ….imeili cihaz kayit disidir mesaji geldi. Acaba hattimi degistirdim diyemi boyle oldu cunku e devlettenhala bi imei no kayitli gorunuyor

  Cevapla
 231. elif

  gelir gelmez yaptırmadık kaydı 16 ağustosta sim taktık 8 kasımda kaydını yaptırdık. fakat BTK dan 11 kasımda bir msj aldım.Yaptığımız kayıt işlemi geçersiz mi sayılıyor şimdi?

  Cevapla
 232. Peker

  Sinan bey merhaba;
  Yaklaşık 1 hafta önce amerikadan bir arkadaş vasıtası ile telefon getirttik. Başka bir arkadaşımızdan da pasaportuna kayıt için rica ettik yurda girişinin 4 ayı geçmediğini söyledi. Bunun üzerine arkadaşın e-devlet üzerinden girişini yaptık kayıt edilebilir göründüğü için yine arkadaşın internet vergi dairesi aracılığıyla kendi adıma olacak şekilde imei girişini yaparak harcını ödedik bu sırada arkadaşın pasaportu yanında değildi. Kayıt işlemine geçtiğimizde arkadaşın ülkeye girişi 120 günü geçtiği ortaya çıktı ve kaydı yapamadık. Şuanda harç benim adım ve TC numaram ile arkadaş üzerinden yatmış oldu. Şimdi başka bir pasaport daha bulduk yeniden mi harç yatırmak lazım yoksa mevcut harç geçerli olur mu. Ya da o harç geriye alınmadan yeniden kayıt oluşturamamak ve yeniden harç yatıramamak gibi bir problem yaşar mıyız? Sanırım yatırdığımız ilk harcın iadesi için telefonun kayıt işleminin tamamlanmış olması gerek. Çözüm öneriniz nedir? İlginize teşekkür ediyorum..

  Cevapla
 233. 2017 nin vergi ödeme dekontunu 2018 de kullanabiliyor muyuz?

  Cevapla
 234. Nuri

  Merhaba,
  Türkiyeye giriş yapip cihazi türkiyede 2 ay kullandiktan sonra yeniden yurt dişina cikitin ve tekrar aynı cihazla türkiyeye giriş yaparken yeniden dört ayim mi kaliyor kayit yaptirmak icin veya sade 2 ay mi?

  Teşekkürler!

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Türkiye’ye giren cihaza SIM kart taktıktan sonra 2-3 gün içerisinde BTK’tan size mesaj gelecek. Bu mesaj geldiği andan itibaren 120 gün olacak şekilde süreniz var. Bu süre hiçbir şekilde değişmiyor.

   Cevapla
 235. Burcu yorulmaz

  Benim telefonum yaklaşık 1.5 ay önce geldi e devlette kayıtlı gözüküyor fakat bu sabah kayıt dışı olarak mesaj geldi bi sorun mu var acaba

  Cevapla
 236. Şahin

  Sinan bey Benim telefon yolcu beraberinde kayıtlı yanlız geçen gün kayıt dışı diye mesaj geldi yasal takipten ne yapmamız gerekiyor peki

  Cevapla
 237. Emir Karagöz

  Belirttiğiniz bütün işlemleri yaptım sorun yoktu ama son üç gündür telefonum hiç bir uyarı gelmeden servis dışı oldu ava Telekom aradım sorun hattan olmadığı söylendi ne yapmalıyım yardım ederseniz sevinirim

  Cevapla
 238. Bahattin

  E devletten kayıt sırasında istenen telefon numarasına pasaport sahibinin mi, telefona takılacak sim numarasınımı yazmak gerekir. Ayrıca 18 yaşından küçüklerin pasaportuna velisinin e devleti üzerinden kayıt yapılabilir mi? Teşekkürler

  Cevapla
 239. bahattin

  18 yaşından küçüklerin pasoportuna velisinin e-devlet hesabı üzerinden kayıt yapılabiliyormu. İllaki operatör bayilerine gitmek gerekiyormu. Ayrıca E- Devletten kayıt yapılırken pasaport sahibinin telefon numarasınımı gireceğiz, yoksa telefona takılacak olan sim kart numarasınımı gireceğiz. teşekkürler.

  Cevapla
 240. hasan drl

  iyi günler ımei kaydı yaparken telefon numarası yazan yere pasaport sahibinin cep telefonu numarasını mı yoksa kendi telefon numaramı mı yazayım?

  Cevapla
 241. Yunus Hakkı ŞENKUL

  Merhaba,
  3 tane telefonu ailem ve benim pasaportum üzerinden kayıt vergisi ödiyerek işlem yaptım, kaydı gerçekleştirdiğimi sandım fakat ödeme sonrası tekrar işlem tekrarlaması yapmam gerekiyormuş ve bunu öğrendiğimde artık çok geç oldu pasaport giriş süremiz 4 ayı geçti. İlgili yerleri arayıp vergiyi süre dolmadan yatırdım desem de çözüm olmadığı söylendi. Şimdi başkasının pasaportunu kullanarak kayıt işlemi yapacağım vergi ödeyen kişi ile pasaport sahibi aynı olmaması bir sorun mudur. Problem yaşanmaması adına tekrar ödememi yapmamız gerekir.
  Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Vergiyi ödeyen kişinin farklı olması önemli değil. Yalnız kimin adına ödediğiniz önemli. Ödemeyi yaparken başkası adına seçeneklerini seçmeniz lazım.

   Cevapla
 242. Zeynep

  IMEI daha önce başka başvuru ile kayıtlı olduğundan tekrar başvuru yapılamaz diyor daha önce kayıt yapılmadı bu sorun neden olur yardımcı olur musunuz

  Cevapla
 243. Eren

  Merhaba Sinan bey
  Ben amerikadan iphone telefon aldım sim free özellikli olanı daha çıkmamıştı internetten yapdığım araştırmalara göre peşin ödeme ile t-mobile veya diğer hatlardan alırsam sorun olmuyormuş. Bende t-mobile olanı aldım. Telefon Türkiye geldi ben hattın içinde olduğunu unutup telefonu açtım. Fakat hiçbir işlem yapmadan hemen kapattım. Bugün arkadaşamın pasaportundan telefonu kayıt etmeye çalıştım. Onun pasaport bilgilerini kullandım fakat ödemede kendi tc numaramı yazdım. Birkça saat sonra kontrol ettiğimde kayıt dışı imei yazıyordu. Bunun sebebi telefonu açmam mı ya da pasaport sahibi ile ödeme yapanın tc sinin farklı olması mı ya da başka birşey mi ?
  Bilgi verirseniz çok sevinirim
  İyi günler

  Cevapla
 244. Volkan Şenen

  Sinan Bey, Benim yurt dışından almış olduğum ve kayıt ettirdiğim cihaz bozuldu ve yurt dışında değişimini gerçekleştirdim. Cihazın İMEİ numarası değişmiş olduğundan bununla ilgili nasıl bir işlem yaptırmam gerekli. Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 245. Ebru Eren Webb

  Merhaba, ben IMEI ödemesini internet üzerinden gelir dairesinin sitesinden yaptım. Ülke giriş tarihimi yanlış hatırladığımdan yanlış girmişim ve kayıt yapılamadım. Şimdi o ödemenin iadesi için dilekçe yazacağım ama internetten yaptığımdan ödemeyi elimde makbuz yok. Ödeme kredi kartımın ekstresine yansımış durumda ama bu makbuz yerine geçer mi? Ne yapmam gerek bu durumda? Şimdiden yardımınıza çok çok teşekkürler ve sevgiler. -Ebru

  Cevapla
 246. yasin coşgun

  imei kaydını e devlet üzerinden yaptım ama 48 saat den fazla geçti ama imei kaydı aktif olmadı hala. . bugün 21.12.2017, ama hala imei kaydı yok. 26.12.2017 de pasaportun 4 aylık süresi doluyor. acaba neden olmadı ne yapabilirim acil bilgi verir misiniz lütfen?

  Cevapla
 247. Ferhat E

  Merhaba,
  sorum yurtdışından gelen cihazla ilgili, telefonu amerikadan aldım kaydettirdim. kullanamadan aşırı ısındı ve bir daha açılmadı. apple ilgili telefon trde yasalar gereği tamir ettirilemez diyor. yurtdışında yapmalısınız diyor. ama yurtdışına gönderdiğimde de telefon değişirse imei değişcektir ve türkiyeye geldiğimde ne yapmalıyım? şu an çalışmayan telefonun imei kaydını yapmıştım. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Cevapla
 248. Şeyma kurt

  Merhaba Sinan Bey;
  Hollanda dan alınmış bir cihazı belirtilen süre içerisinde Belgrada giriş çıkış yapmış başka bir pasaporta kayıt ettirebilirmiyim?
  Ayrıca bir sorum daha olacak bir web sitesinde harç yatırmış ve e devlet üzerinden işlemleri tamamlamış olmak cihazın kayıt olduğu anlamına gelmediğini bazen kayıt dışı kalabileceğini okudum doğru mudur?Hangi duruma istinaden böyle bir sorun yaşarım

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Cihazı, SIM kartı takıp 2-3 gün kullandıktan sonra BTK’tan gelen kayıt yaptırın mesajını görmeden kayıt yaptırırsanız evet doğru. Daha BTK sizin sinyalinizi algılayamadan kayıt yaptırıyorsunuz. Sonra haliyle telefonun kayıt işlemlerini algılayamayıp, kayıt dışıdır diyor.

   Cevapla
 249. Şahin

  İyi günler kullandığım telefon e devlette yolcu beraberinde kayıtlı olduğu halde kayıt dışı diye mesaj geldi bi önemi var mı mesajın

  Cevapla
 250. Fatih yegen

  Merhaba sinan bey
  Yurt dışından gelen tel 120 günü geçti maalesef pasaporta işleyemesen kapandı.
  Actirabilirmiyiz nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.
  Teşekkürler
  Iyi günler

  Cevapla
 251. Büşra Özçelik

  Yurtdışından gelen telefonuma 120 gün içeresinde kayıt yaptırmadım. 120 gün geçtikten sonra telefonu kayıt ettirebilir miyim ? Şimdiden teşekkürler ??

  Cevapla
 252. aydın öner

  Sinan bey selamlar ,
  Yurt dışından telefon getirdim ve vergisini ödedim ancak e devlete girip kayıt edecekken farkettim ki yurt dışına çıkalı 120 günden fazla olmuş. bu durumda vergisini adıma ödeme yapmış olsam da başka pasaporta kayıt ettirebilir miyim

  Cevapla
 253. Ali okumuş

  Merhabalar yurt dışından getirdiğim telefonu eşim kullanıyor. Kendi e devletimden kayıt yaparken cep telefonu numarasını esiminkini mi yoksa kendiminkini mi yazmalıyım

  Cevapla
 254. Uğur

  Merhaba
  Arkadaşım yurtdışından bugun bana telefon getirdi ben kendi pasaportuma E devletten kaydederim diye gittim bugun Ziraat Bankasına kendi TC kimlik no mu vererek 149 TL lik harcı yatırdım. Oysa benim pasaportumda ülkeye giriş 120 günden fazla e devlete girdiğimde izin vermiyor. Harcı yatırdığım makbuzda da kendi TC m olduğu için ancak kendi pasaportuma işletmem lazım sanırım. Ocak ayında yurtdışına çıksam gelsem kendi pasaportuma yazdırabilir miyim? Yoksa harcı Aralık ayında yatırdım diye harç param yanar mı?
  Teşekkkürler

  Cevapla
 255. İbrahim demir

  merhaba sinan bey yurt dışından telefon aldım ve 6,7 aydır kullanıyorum İMEİ kaydı yok ilerde sıkıntı yaratır mı .

  Cevapla
 256. durmus sahın

  selamlar yurt dısı l fone 6 vardı vergı daıresıne kayıt yaptırdık lakın suan l cloud sifresi istiyo telefon sahibinin ve hatırlamıyolar mail ve sıfreyı bununla ılgılı ne yapabılırız yardımcı olabılırmısınız.saygılar

  Cevapla
 257. Tugce

  Merhabalar ben bugun yurtdisi cihazimin kaydini arkadasimin hesabi uzerinden odeme yaparak sadece tc kimlik no ile odemeyi gerceklestirdim vergi nosunu girmedim veya secenegi oldugindan. Dekonta baktigimda kimlik vergi no da tc numaram yaziyor sikinti olur mu? Sikinti olur derrseniz iptal edip tekrar kaydetme ihtimalim var mi ?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Ödemeyi, pasaport sahibinin TC’sine yapmanız lazım. İptal etme diye birşey yok. Vergi Dairesi’ne dilekçe yazıp anca öyle iade talep edebilirsiniz. Oda ne zaman sonuçlanır Allah bilir.

   Cevapla
 258. Tugce

  Cevabinizin birinde btk mesaj gondermesi ile ilgili konusmussunuz ben mesaj gelmeden telefon kaydini yaptim bugun daha sonra sikinti cikar mi ?

  Cevapla
 259. ABDUL ÇAVUŞOĞLU

  sinan bey merheba
  kızım 18 aralık 2017 tarihinde yurda giriş yaptı ABD den telefon getirdi kendi e devlet şifresi ile internete girip benim kredi kartımla imei harcı yatırdı fakat Kayıt işlemi yapabilmeniz için 1 Ocak2018tarihinden sonra yurda girişinizin olması gerekir.diye uyarı geldi hatırladığım kadarı ile 2016 yılında da pasaportuna imei kaydı yaptırılmıştı
  1-yatırdığımız harcı geri iade alabilir miyiz ?
  2-harcı iade alamaz isek telefonu başka pasaport üzerine kayıt ettirebilir miyiz ?
  3- 2018 yılı girince 18 aralık 2017 tarihli giriş yapılan pasaporta kayıt hakkı doğar mı ?
  4-şubat 2018 tarihinde tekrar yurt dışına giriş çıkış yapılacak fakat 25 yaş nedeniyle yeşil pasaport hakkı dolduğu için bordo pasaport ile giriş çıkış yapılacaktır yeni pasaport üzerinden kayıt ettirebilir miyiz

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Harcı kullanarak başka pasaport üzerinden işlem yapamazsınız. Harçlar pasaport sahibinin TC numarasına yatıyor çünkü. Ücreti iade almanız için gereken uğraş, hiç almasaydım daha iyiydi diyeceğiniz kadar çok. Vergi daireleri çok uğraştırıyorlar.

   Cevapla
 260. nika yidliz

  peki burasi ne kadar geri ve geri zekali bi ulke, bunun bir cevabi varmidir.?!

  Cevapla
 261. MUSA UYSAL

  Merhaba Sinan Bey Ben ınternet uzerinden aliexpress den 7 yaşındaki oğlum için konuşabilir ve sim cart takılır gps li saat aldım fakat ara filan yapamıyorum imei numarasını pasaportu olan türkiye vatandaşlı arkadaşım var işlesem açılır mı ve bunu cep telefon gibi mi ödeme yapmalıyım bu konu hakknda yardımcı olmamızı rica ediyorum

  Cevapla
 262. iyi gunler benim cihazim temmuz ayinda yurtdisindan geldi ve ben kayit yaptirmadim cihazim kapandi simdi baskasinin pasaportuna kayit yaptirsam acilir mi yoksa pasaport sahibiyle birlikte mi giris yapilmasi lazm ulkeye

  Cevapla
 263. ekrem cebesoy

  merhaba
  harcını yatırdım lakin 48 geçmiş olamasına ragmen e devletten sorgulama yaptıgımda eşleşme görülmüyor. telefona henüz gsm takmadım bu arada

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   SIM kart takmadan yapmayın diye bas bas bağırıyorum burada. Hiç mi okumadınız yorumları? 🙂 Geçmiş olsun. Tekrar harç yatıracaksınız. O yatırdığınıza iade alabilmek için kırk takla atacaksınız.

   Cevapla
 264. mehmet duran

  telefonumun bankaya ücretini yatırdığım ve e devletten işlettirdiğim halde telefonumun kapanacağı şeklinde mesaj geldi ne yapmalıyım

  Cevapla
 265. Seda Yatağan

  149 liralık vergiyi ödememe rağmen. Vergi ödenmemiş görünüyor. Vergi ödemesi 29 Aralık Cuma günü mesai saatleri bitmeden yarım saat önce yatırılmıştı, ve yılbaşı tatiline girildi. Ödeme işlemleri sisteme aktarılmamış olabilir mi? Yoksa başka bir sıkıntı mı var. Yeni yıla girildiği için bir sıkıntı olamaz değil mi?

  Cevapla
 266. Seda Yatağan

  BTK’den gelen mesaj nedir?

  Cevapla
 267. Onur vehbi

  Sinan bey yurt dışından telefon getirttim 16.12.17 de hattımı taktım 18.12.17 de kayıtdışıdır imei kayıt mesajı geldi
  Akrabam pasaportuna bu zamana telefon kaydı yaptırmadı yalnız türkiyeye giriş tarihi 30.12.17 oldu
  Pasaporta kayıt yaptırabilirmiyim

  Cevapla
 268. Barış

  sinan Bey Benim Sorunum şöyle telefonum bire bir orjinal belli bir sıkıntıdan dolayı telefonumu garantiye yollay garantiye yollayıp yeni bir telefon aldım ve bu telefon kayıt dışı ve bnmn bundan haberim yoktu btk dan mesaj gelip gelmediğini de bilmiyorum ve telefonum kapandıktan sonra anladım telefonum kayıt dışı oldugunu ve apple müşteri hizmetleriyle görüştüm kıdem li departmanlar la görüştüm ve her seferinde de dosyayı gönderiyorlar btk ya apple telefonum tam tamına 36 gündür servis yok diyor btk başından mı salıyor yoksa iş yogunlujktan dolayımı geç sürüyor rica etsem bilgilendirirmisiniz beni 😕

  Cevapla
 269. Resul yoldas

  Merabalar, cihazimi yabanci arkadasimin pasaportuna kayit yaptirdim, imei sorgulattigimda “KAYITDIŞI OLDUGU TESPİT EDİLEN IMEI.Geçici süre ile eşleştirme (turist vb.) yapılmıştır.” diye yaziyor ve yaklasik 4 ay sonra da kapandi. Vergi dairesinde odeyip gsm operatorde kayit ettirdigime ragmen neden boyle oldu acaba?

  Cevapla
 270. Nursena Çolak

  Merhaba, ben 15 Aralıkta yurt dışından aldığım telefon için vergi dairesine ödeme yaptım ama bu sabah telefonuma 60 gün içerisinde telefonunuzun kaydını yaptırın gibisinden bir uyarı mesajı geldi E-devletten de baktım ama halledemedim. Ne yapmalıyım?

  Cevapla
 271. Ahmet erce

  Merhaba ben yurt dışından telefon aldım pasaportuma kaydettirdim iş bankasından harcı yatırdım bir Samsung bayisinden açtırdım fakat 6 ay sonra imeil numarası kayıttan düşmüş telefonu kullanamıyorum ne yapmalıyım çok acil lütfennnn

  Cevapla
 272. NESRİN ALANDAĞ

  Sinan bey merhabalar, Yurtdışından getirmiş olduğum samsung s8+ telefonunun iki ımeı numarası bulunmakatdır. Bir numaraya vergi ödemesi yaptım lakin kayıta girince “IMEI numarası, uluslararası GSM Birliği’nde kayıtlı TAC numaraları standartlarına uygun değildir” uyarısı geliyor. Bunu aşmamız için nasıl bir işlem yapmamız gerekmektedir. Saygılar

  Cevapla
 273. fulya

  merhaba
  internet vergi dairesine 29.12.2017 de pasaport sahibinin üzerine harcı yatırdım. Bugunde pasaport sahibinin e devlet şifresinden kayıt olusturulcaktı ödeme sayfasına geldi ödemeniz yoktur ödeme yapın dedi. Ödemeyi yapmıstık ama, yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Cevapla
 274. Raziye HOZER

  Iyi aksamlar,
  Benim telefonum 6.12.17 kapandi. ama 25.12.17 actirdim ve hala degisiklik yok telefon hala kapali KAYIT DISI gorunuyor.
  Bilgi Teknologileri ve Ilestim Kurumunu ara dediler, aradim bana bidaha odeme yapmaniz lazim dediler, ama hem 150 TL vercem acilcagindan emin olmadan hem hakkim bitti mi ogrenmek istiyorum lutfen .
  Bana yardimci olabilirmisiniz lutfen.

  Simdiden tessekkurler

  Cevapla
 275. Fatma nergiz

  09.12.2017 yurda giriş 20.12.2017 vergi ödeme 01.02.2018 işlem yapıyor e devlette ama ödeme yapılmamıştır diyor vergiyi ödediğim günmü e devlette işlem yapmalıydım acaba sorun nedir geçmi kaldım

  Cevapla
 276. Batuhan Bulut

  Merhabalar imei kaydı yapıcam fakat yurda pasaportu ile giriş yapan kişi yabancı pasaport ile giriş yaptı e- devlet şifresi yok ne yapmam lazım.

  Cevapla
 277. Edip Fazıl

  Merhaba sinan bey ben telefonumun imeil ini pasaporta kayıt yaptırdım ama mesaj geldi cihaz kayıt dışı olduğu için kullanım dışı olacaktır diye ama edevlet üzerinde imel adreslerim kayıtlı telefon kapanır mı

  Cevapla
 278. hüseyn türkmn

  Merhaba Sinan bey ben 2016 yılında 1 adet cihaz kayıt ettim 2018 yeni kayıt hakkımda çıktı ama 01 ocak 2018 tarihinden sonra yurda giriş yapmalısınız uyarısı verdi ben kasım/2017 de giriş yaptım bu sorunu nasıl çözebiliriz. neden böle bir yaptırım yapıyorlar

  Cevapla
 279. hamide kılıç

  Merhaba Sinan Bey ;
  bende öncelikle harcı yatırdım(basşkasının pasaportu üzerine )
  daha sonra IMEI kaydet kısmına tüm bilgileri eksiksiz halde girdiğim halde “yurda giriş kontrolü başarısız ” hatası veriyor.

  Cevapla
 280. Onur Lalek

  Merhaba,

  Bu aşamalardaki işlemi yaptık, Ödeme de yapılıp Dekont da alındı, Yalnız son kısımdaki Onay kısmına basmamış olabilirim ki aradan geçen süre de telefon kayıt dışı görünüyor ne yapmam gerekir ?

  Cevapla
 281. Büşra yıldırım

  Merhaba. Ben kendi tc üzerime bankadan telefonumun vergisini yatırdım. Fakat pasaport sahibinin tcsi olması gerekiyormuş. Yeniden onun tcsine yatırırsam sorun çıkar mı? Sonuçta bir kere aynı ımeı ve pasaport nosu alınarak fakat benim tcme yatırmıştım yanlış oldu ya . Bu defa yine aynı ımeı nosu ve aynı pasaport nosu fakat bu defa pasaport sahibnin tcsi olacak bu sıkıntı olur mu?

  Cevapla
 282. erhan gorgul

  merhaba, harcı kendi tc kimlik no ile yatırdım. oğlumun pasaportuna işletecektim ancak onun tc’sine yatırmam gerekirmiş. Acaba sadece tc kimlik no değişikliği yapmak yeterli mi yoksa iade isteyip yeniden mi yatırmalıyım harcı. Ya da iade almak boşa bir çaba mı olur?

  Cevapla
 283. Müberra Kaynak

  Pasaport kaydı için aynı gün içinde çıkış_giriş olursa telefon kayıt için kabul olur mu.

  Cevapla
 284. Büşra Akkaya

  Merhaba . Ben yurt dışından aldığım telefonumu gösterdiğiniz şekilde iki ay önce kayıt yaptırdım . Fakat hala telefonunuz kayıt dışıdır diye mesaj geliyor . Ne yapmalıyım ?

  Cevapla
 285. Türkan

  Merhaba, yurt dışından telefon aldım ve 20 gün Türkiyede kullandım imei kaydı yapmadım şimdi tekrar yurt dışına çıkıcam ve her gelişimde 20 gün Türkiyede kalıcam bir sonraki gelişimde sizce yine kullanabilir miyim teli yada imei kaydı yapmalımıyım.

  Cevapla
 286. Cenk Taktak

  Merhaba,
  Telefonumu yaklaşık 1 yıl önce arkadaşımın pasaportuna kayıt yaptık. Şu anda çalışmıyor. Servis yok maalesef. IMEI numarası da kayıt dışı görünüyor. Bu konuda yapabileceğimiz bir şey var mı acaba. Teşekkürler.

  Cevapla
 287. hakandalipler

  yurdısından hediye telefon geldi bırtanıdıgın pasaportuna kayıt yapicaz pasapoar sahibinin tc si ile odemeyi yaptim kendisi e devletten kayit yapmasi lazimmi

  Cevapla
 288. Ahmet kaya

  Iyi gunler. Ben e devletten kayit yaptim ama hala telefon acilmadi. Ne zaman acilir?

  Cevapla
 289. Zikri şimsek

  Merhaba iyi akşamlar ıpone 8 model telefonu yurt dışından gerdirip e devlet izlerinden gerekli işlemleri yaptık.ve yapılan kontrolde imei kayıtlı yolcu beraberınde gelen cıhaz olarak görünüyor.fakat telefonunuz kapanacak dıye mesaj geldı. Sıkıntı yasarmıyım

  Cevapla
 290. Veysel

  Sinan Bey Merhabalar,
  Yurtdışından telefon alacağım fakat işletecek pasaport bulamadım. KKTC’den giriş çıkış yaparsak kimlik ile işletebileceğimi duydum doğru mudur ? Ve eğer ki kimlikle işletirsek işlettiğimiz kişinin pasaport ile telefon işletme hakkı biter mi ?
  Teşekkür ederim.

  Cevapla
 291. ramazan gunaslan

  ben hanimin internet bankaciligindan telefonun imeisi icin harc yatirdim ancak pasaport benim kendime ait ne yapmam gerekiyor nasil bi yol cizebiliriz

  Cevapla
 292. Gafur

  Merhaba ben yeni kayıt yaptım son 12 saat içerisinde açılacak saat doldu halla açılmadı ne yapmam gerekir

  Cevapla
 293. Selim sefkatli

  Kardesim oncelikle eline saglik yazip yardimci olmaya calismissin. Benim bi sorum olacak. Ben 2017 mayista aldim telefonu, 2018 ocak 5te(bugun). Herhangi bi sikinti yasar miyim? Cunku kontrol ettigim zaman yolcu beraberinde getirilen cihaz yaziyor ama bende halen servis yok yaziyor telefonda

  Cevapla
 294. Ersin ADİMAN

  Merhaba ben imei atmışım şuan kullanıyorum şayet pasaport üzerinde açmayı düşünüyorum pasaport üzerinde kayıt edersek eski imei sine geçermi. Yada reset leyip ondan sonramı pasaport kayıt işlemine başlamalıyız tsk.

  Cevapla
 295. MİLA T.

  Merhaba! Ben nisan ayında telefon getirdim mayısta kaydını yaptım ama bugün tel kapandı ve şuan sistemde telefonumun İMEİ si kayıtdışı gözüküyor ama mayısta bu telefon İMEİ için ödeme yaptığıma dair internet vergi dairesi ödeme alındısı var elimde. Bu durumda ne yapılması lazım??? ya da ben yanlış işlem yapmış olabilir miyim?

  Cevapla
 296. Selda

  Merhaba , ben telefon harcını mart ayinda internet vergi dairesinden yatırdım ama Türkiye’ye gelince tlf u kaydedin mesajı geliyor . Daha öncede getirdiğim aynı yolu uygulamış bi sorunla karsilasmamistim , e devletten kayıt bile yapmamıştım ustelik( bu arada 2. Tlf için 2 seneden fazla zamn gecti).Şimdi e devletten kayıt yapamıyorum çünkü ödendi görünmüyor . Spos.giv. gib.oov.gib.oov.tr den ödendi kaydını görebiliyorum oysa.
  Ne yapabilirim sizce? Teşekkürler

  Cevapla
 297. Serkan BOYRAz

  İki tane sorum olacak. Birincisi yaklaşık bir ay önce tanıdığım bir üzerinden kayıt yapmak için harcını ödedim işlemleri yaptım ama kayıt sıkıntı çıktı olmadı. Bu ücreti nasıl geri alabilirim. İkinci sorum bugün başka bir pasaport üzerine kayıt yaptım bu sefer hiçbir sıkıntı çıkmadı başvurunuz alınmıştır dedi. Ama btk sorgulamad hala kayıt dışı diyor ne zamana kayıda geçer ve geçmezse ne yapmalıyım

  Cevapla
 298. Barış

  Cuma günü harcı yatırdım bugun pazar hala servis Yok sim kartımda takılıydı 10 saat geçti sim kartı çıkartım başka sım taktım gene servis Yok dedı şöyle düşünüyorum belki hafta sonundan dolayı olabılır benım harç yatırma cuma aksam saat 19 gibi oldu sonra hafta sonu araya geldı

  Cevapla
 299. İlyas kervan

  İmei numarası iki pasaportun üstüne kayıt edilebiliyor mu ? Mesela benim pasaportumun vergisini ödedim ama 120 günü geçtiği için e devletten kayıt ettiremiyorum. Aynı imei numarasını annemin pasaportunun üstüne alabilirmiyim.

  Cevapla
 300. Murat selman

  Merhaba sinan bey cihaz samsung s8 plus e devlete kişinin pasaport bilgileri girilirken 2 imeili ise girin diyo ödeme kısmındaki kutucuğa 2 imei de yanyana yazılabiliyo denedim. 1. Imeiyi yazsak yeterlimi yeterliyse btk bunu nasıl tanıyo yani kişi x bi cihazın imesini yazamazmı yani sistem bunu otomatikmi tanıyo cevaplarsanız sevinirim iyi çalışmalar

  Cevapla
 301. neşe

  merhaba,

  e devlet üzerinden kayıt işlemi yapıldıktan sonra ödemeyi vergi dairesi üzerinden yapmak istersek, pasaport sahibinin mi ödeme yapmak için gitmesi gerekli yoksa herhangi biri pasaport sahibinin bilgilerini vererek ödemeyi yapabilir mi?

  teşekkürler

  Cevapla
 302. mrehaba,
  e devlet üzerinden kayıt işlemi yapıldıktan sonra ödemeyi vergi dairesi üzerinden yapmak istersek, pasaport sahibinin mi ödeme yapmak için gitmesi gerekli yoksa herhangi biri pasaport sahibinin bilgilerini vererek ödemeyi yapabilir mi?
  teşekkürler

  Cevapla
 303. Sadık

  Merhaba Sinan Bey kayıt işlemleri esnasında ilk imei no’sunu hatırlamıyorum var olan imei numarası ise sorunu çözmüyor ne yapmalıyım?

  Cevapla
 304. Onur Özcan

  Merhaba. Bana yurt dışından telefon geldi. Kendi e-devletimden farklı bir akrabamın pasaportuna kaydettirmek istediğimde ” Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız. ” HATASINI ALIYORUM ve pasaport sahibinin ülkeye giriş tarihi üzerinden henüz daha 20 gün bile geçmedi . Ne yapmam lazım ? Pasaport sahibi 18 yaşından küçük acaba onunla alakası var mıdır ?

  Cevapla
 305. ahmet tarhan

  merhaba telefon 120 gün sonunda kapatılınca .yakınımın pasaportu üzerine kayıt yaptım . ama malesef btk sorgusunda kayıtlı gözükmesine rağmen sim hala açılmadı . sim yuvasını yurtdışı hattımla kontrol ettiğimde çalışıyor .ama türkcell ve avea ile çalışmıyor. ne yapmam kime ulaşmam lazım bilginiz var mı? bilginiz varsa çok mutlu olurum

  Cevapla
 306. Fatih Pala

  Sinan bey merhaba;
  1. Telefonu kaydettirecegimiz pasaportun girisi 60 gunu mu gecmemeli 120 gunu mu gecmemeli ?
  2. Telefon geldigi andan itibaren mi kayit suresi 120 gun yoksa sim karti taktigimiz andan itibaren mi ? Sunun icin soruyorum uygun bir pasaport bulamamam halinde telefonu gerekirse bir sure acmayacagim.
  Tesekkurler

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   120 günü geçmemeli pasaportun giriş süresi. Kayıt süreniz ise SIM kartı taktıktan sonra BTK’dan size uyarı mesajı geldikten itibaren 120 gün şeklindedir.

   Cevapla
 307. Yasin Revan

  merhaba
  dediniz gibi yaptim 12 saat sonra acilicakmis yaziyordu ama 2 gun gecti daha acilmamis telefonum ?

  Cevapla
 308. BARIŞ KAYKIL

  Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız. böyle bir yazı ile karsılasıyorum. kendi e devlet şifrem ile yapıyorum pasaport bana ait değil

  Cevapla
 309. barış kaykıl

  YAKLAŞIKK 4 5 AY ÖNCE KAYDETTİRDİĞİMİZ TELEFON 2 GÜN ÖNCE KAPANDI BUNUNLA İLGİLİ NE YAPMAMIZ GEREKİYOR

  Cevapla
 310. Murat

  Yurt dışı olan telefonum geri açıldı geri kapanirmi yoksa af mi geldi..

  Cevapla
 311. Sinan

  iyi günler, 1 ay önce yurtdışından aldığım iphone x pasaport kaydını kendi üzerime yaptım. Ancak 1 hafta önce çalındı. Acaba yapmış olduğum pasaport imei kaydını sildirebilrmiyim veya başka telefon kaydedebilirmiyim. teşekkürler

  Cevapla
 312. Mustafa korkut

  S.a Sinan kardeşim . bana num verebilir misin . benim cihaz hakkında büyük bir sıkıntım var . saygılar

  Cevapla
 313. Yaşar gürkan

  Ben yurtdışından aldığım telefonumu pasaporta işlettim halen mesaj gelmedi işletildiğine dair.ve bu cihaz bozulursa ne yapmam gerekir
  Teşekkürler.

  Cevapla
 314. ALİ

  slm Avusturayadan aldığım bir telefonu suudi arabistana çıkış ve giriş yapan bir pasaporta işletirsem bir sorun yaşarmıyım

  Cevapla
 315. Suzan alina

  Merhabalar,
  Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.
  Fransa’dan iphone aldım yurda dönüş yaptığımda 2 ay kendi sim kartımı takıp kullandım.yurtdışında yaşayan çocuğum tatile geldiğinde telefonlarımızı değiştirip yeni aldığımı yurtdışına geri götürdü ve o ülkenin sim kartını takıp kullanmaya başladı.benim numarama hala o telefonun imei numarası kayıt dışı kayıt edin diye mesaj geliyor.
  Fransa dan alırken Türkiye de kullanacağım diye tax free sini de aldım havaalanından.her iki ülke de de sorun yaşar mıyım acaba ne önerirsiniz? Teşekkürler

  Cevapla
 316. Engin erol

  Merhaba. Internet odeme ekranindan bulunduğum ilcenin vergi kodunu sectim.sanirim yanlis oldu. Ucret iadesini nasil alabilirim

  Cevapla
 317. orhan karakılıç

  bugün 2.el telefon aldım. samsung e1205y.
  henüz sim kartını takmadım.
  imei sorgulamasını yaptım. cihaz doğru fakat kayıt bulunamadı.
  şu an yapmam gereken en doğru şey nedir acaba?

  Cevapla
 318. Sinan Bey
  Merhaba
  Ben bir arkadaşımın üzerinden bir imei numarası kaydetmek istedim ve o arkadaşın tc nosu ve pasaport nosu üzerinden vergi dairesine ödeme yaptım.
  Daha arkadaşın e-devlet sayfasına girip gerekli bilgileri doldurduktan sonra cihaz kaydetme hakkının olmadığı uyarısını verdi 🙂
  Arkadaş daha önceden bir başkası adına bu işlemi yapmış maalesef.
  Şimdi sorum ise; vergi dairesine bu alzaymır hafızalı arkadaşın bilgileri girdik ve pasaporta işleme hakkı yok diye o para yandı mı yoksa vergi dairesinin den tekrar farkı bir kişinin bilgilerini girip düzeltebilir miyiz ?
  Teşekkürler.

  Cevapla
 319. Sadi

  Merhabalar ben yurt disinda yasiyorum uc dort ayda bir izne geliyorum izne geldigimde 120 gun icinde kapanacak mesaji geldi. Simdi yurt disina geri donus yaptim. Turkiyeye geldigimde kapanmismi olacak. Ayni kayit islemlerini benimdemi yaptirmam gerek acaba.

  Cevapla
 320. Ahmet

  Merhabalar, yurtdışından getirilen telefona kendi hattımı taktım ve başka bir pasaporta kayıt ettirmek için e-devlete giriş yaptım. Daha sonra vergi ödemesini gerçekleştirirken ekranda verilen bilgiler birbiriyle uyuşmamaktadır tarzında bir hata veriyor. Girdiğimiz tc ve isim pasaport sahibine ait sadece IMEI no benim hattımın takılı olduğu cihaza ait. Kendi tc ve ismimle harc ödemesini gerçekleştirmek istediğimde ise harç bedelini yansıtıyor. Kullandığımız pasaportla alakalı bir durum mudur yoksa farklı bir durum mu? Şimdiden çok teşekkürler.

  Cevapla
 321. Cem randa

  Bikaç ay önce yazın pasaportuma eşimin telini kaydettim ve ben her iki ayda bir yurtdışından türkiyeye geliyorum kullandıgım tel kapandı ve pasaportuma kayıt hakkım yok.. yaklaşık 10 yıldır kullandıgım numara aynı e devlette buna uygun bir düzenlemeden bahsetti arkadaşlarım bilginiz varmı

  Cevapla
 322. İbrahim Halil Kaplan

  Merhabalar. Ben geçen hafta bi arkaşımın pasaportu üzerine imei mi kaydettirdim. Bir hafta olalı telefon imeisini sorguluyorum ama “kayıt olduğu tespit edilen imei” yazısını alıyorum. Ne yapmam lazım?

  Cevapla
 323. Gökhan kurt

  Merhaba Sinan bey ben yeni yurtdışından ıphone aldım telefonun ıclod ıtunes ve AppStore ayarlarını yaptım ama Türkiye yi arayamıyorum sizce ne yapmam gerek

  Cevapla
 324. Koray

  Merhaba,yurtdışından gelen telefonumu bir haftadır kullanıyorum fakat uyarı mesajı gelmedi.btk yı aradım mesaj hiçde gelmeyebilir gibi şeyler söylediler.kayıt yaptırmalı mıyım?

  Cevapla
 325. Aykut

  Merhaba ben kayıt işlemlerini yaptım ama 11/02/2018 kayıt dolu olacaktır diye mesaj geldi 3 ay önce kayıt yaptım dediğim gibi

  Cevapla
 326. Gur

  Diyelim yurtdisindan telefon getirdim. Telefonu kullanima actiktan sonra atiyorum 115ci gun (yani 120 gun dolmadan) tekrar yurtdisina ciktim. Tekrar 2 ay sonra TR’ye giris yaptigimda telefonun TR’de kullanilmadigi belirtilen bir sure (2 ay mesela) 120 gunu kayit suresini sifirliyor diye birsey yok degil mi?

  Cevapla
 327. Uğur kara

  Merhaba Sinan bey. Öncelikle yorumlarınız için teşekkürler. Ben de cihazımi bir Arkadaşın pasaportuna kayıt ettik bütün adımları takip ederek. Ama bir gün sonra bana mesaj geldi. 120 gün içinde kapanacaktır diye. Oysa kayıt etmeden önce son 20 falan kalmıştı. Her ay bu kadar zaman kaldı diye mesaj gelirdi. Acaba olmadimi bilmiyorum. İnternetten baktığımda ise. Yolcuyla beraber kayıtlı ve cihazın modeli çıkıyor arkadaşıma sordum onun e devletinde gözükmüyor muş. Bir sorun mu oldu?

  Cevapla
 328. İlhan İlhan

  İyi günler Sinan Bey.Telefon pasaport kaydı yaptığım halde (türkiye.gov.tr)kullanım dışı olacak mesajı geldi.Ne yapmalıyım

  Cevapla
 329. ulvi karagöz

  Sinan bey harç bedelini kendi adıma yatırdım ikinci harç bedeli pasaport sahibinin tc girilerek yapıldı ve kayıt yaptırdık.ama kendi üzerime yanlış yatırdığım harç bedelini nasıl alabilirim

  Cevapla
 330. enes

  Merhaba ben yaklaşık 4 ay önce imei kaydımı yaptım ve sorunsuz kullanıyorum. Fakat operatör değiştirdikten sonra yasaltakip ismiyle imei numaramı atıp imeiniz kayıtlı değildir diye 10 kere mesaj atılmış. E devlette iki imei numaram da kayıtlı olarak gözüküyor. Herhangi bir sorun yaşar mıyım cihazın aramaya kapatılması gibi? Sorun yaşarsam ne yapmalıyım?

  Cevapla
 331. Berkay

  Merhaba sinan bey internet uzerinden kargoyla telefon siparis versem imei kaydinda sıkıntı olurmu (yolcu yaninda getirmek zorunlumu yani)

  Cevapla
 332. Serdar Aşcı

  Merhaba Sinan Bey
  Yurtdışına çıktım geldim bir akrabam yurt dışından telefon getiricek kaydetmek için benim pasaportumu istedi IMEI için.Pasaportumu kaydetmek için .Tehlikeli bir durum olur mu benim için pasaportumu kaydetmek için versem daha problem yaşabilir miyim.

  Cevapla
 333. Figen

  Merhabalar
  Benim pasaportumda kayıt hakkı dolu olduğundan yeğenimin pasaportuna kayıt etmek istiyoruz ancak kendisi 18 yaşından küçük olduğu için ebeveyn i yani Ablam kendi e-devlet şifresiyle girerek, “çocuğum adına başvuru yapacağım” seçeneğiyle yapacak, bu şekilde yaptığımızda harç ödemesi yaparken ablamın mı yoksa yeğenimin mi kimlik no su gerekiyor, çünkü 18 yaşından küçük olduğundan vergi mükellefi olmuyor

  Cevapla
 334. Halil Demirbilek

  İyi günler ben kendi adıma bir arkadaşın telefonunu kaydettim herhangi bir güvenlik sorunu yaşayabilir miyim ? Ve kendi adım kayıtları nasıl görebilirim.

  Cevapla
 335. Mehmet yıldız

  İyi günler yurtdışından gelen sıfır cihaz satın aldım arkadaşımın pasaportuna kaydettim. e devletten sorguladıgımda pasaporta kayıtlı yolcu beraberinde getirilen cihaz diyor bir aydır kullanıyorum sıkıntı yok ama bugün yasal takip adı altında 30 tane aynı mesaj peş peşe geldi mesajı sizinle paylaşıym anlayamadm ne yapıcagımı.
  3…….IMEI No’lu cihaz kayit disi oldugu icin 01/05/2018 tarihinde kullanim disi kalacaktir. Lutfen satin aldiginiz yere basvurunuz. B001

  Cevapla
 336. Ubeyt Taş

  Meraba benim telefonumda yolcu beraberinde kayıtlı cihaz eğer ben bu telefona format atarsam telefonuma tekrardan kayıt etmem lazımdı yoksa hala IMEI numarası kayıtlı kalırmı baştan atmama gerek kalırmı. Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 337. Selim Ş.

  Merhaba Sinan Bey,
  Kardeşim önümüzdeki hafta yurtdışından bana telefon getirecek. Yalnız kendisinin -iki yıl süresi dolmadığı için- benim adıma IMEI numarasını kaydettirme imkanı yok. Ben de 3 ay içinde yurtdışına çıkacağım. Geçecek bu 3 aylık süre içinde telefonumu kullanıp yurtdışından geldikten sonra kendi adıma (yolcu ile beraber) olacak şekilde IMEI kaydı yaptırabilir miyim…
  İkinci soru olarak da IMEI kaydının yapılmadığı bu 3 aylık süreçte bankaların internet sitelerini kullanabilir miyim.Başka bir ifadeyle banka bana “IMEI kaydınız yapılmamış, bu yüzden internet şubesini kullnamazsınız.” der mi.?
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 338. Rıdvan emir çavdar

  Lütfen ben telefonuma gereken işle ilgili yazıyım ama maalesef imei kodu vermiyor

  Cevapla
 339. Recep ali avcı

  E devletten ıphonex içim giriş yaptım ımeı numarası girilen telefonla uyuşmuyor diye hata veriyor ne yapmam gerekiyor numara doğru

  Cevapla
 340. Ezgi Dönmez

  Selamlar
  Ben yurtdışından getirdiğim telefon için edevlet yönlendirmesiyle banka hesabım üzerinden harç ödemesi yapmıştım, ancak bir de gene edevlet üzerinden kayıt işlemi yapmam gerektiğini bilemedim. Bugün tekrar uyarı mesajı gelince yapmaya çalıştığımda muhtemelen 2018’e geçtiğimiz için bu ödediğim harcı sistem göremiyor. Ne yapmam lazım siz yardımcı olabilir misiniz?

  Teşekkürler

  Cevapla
 341. merve rkd

  Merhaba, yurt dısından gelmiş olan bir telefonun e-devlette imei kaydını yaptırmadan vergi dairesine para ödedik daha sonrasında uğraştık fakat e-devlete kayıt yapamadık meğerse pasaport bilgisini yanlış seciyormusuz, şimdi ise doğru girdiğimizde 1220 gün dolmuştur diye uyarı vermekte bunu vergi dairesinden dekontu götürerek açtırabilir miyiz yoksa baştan para mı ödememiz gerek ? yatırdığımız para iade edilir mi ? şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 342. Irmak

  Sinan bey daha yeni alınmış bir telefonun IMEI sorgulandığında sisteme kayıtlı çıkıyor. Eğer ben bu telefonu kullanmaya başlarsam ne gibi sorunlar ile karşılaşırım. 4 aylık bir sürem var mı yoksa hemen mi klonlanmış mesajı alırım.Ne yapılması gerekir.

  Cevapla
 343. Murat

  Merhaba hocam arkadaşım yurt dışından telefon getirecek fakat şöyle bir durum var arkadaşın pasaportunda başka bir cihaz kayıtlı ve süresi dolmadi ve benimde pasaport yok onun süresi dolana kadar telefona farklı imeil artırarak kullanabilirmiyiz ve kayıt süresi dolunca kaydını yaptirabilirmiyiz. Bu durum yasal olarak bir sorun çıkarır mı.

  Cevapla
 344. Yusuf Yalçın

  Merhaba, ben işitme engelliyim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  şöylem 1 pasaport 3 tane imei işleniyor mu bilmiyorum ??

  Cevapla
 345. Merve

  Merhaba,
  Kıbrıs’a nüfus kağıdı ile giriş yapıldığından orada askerik yapmakta olan biri hudut belgesi ile birlikte Türkiye’ye dönüşünde 3ad. telefon getirebilir mi? getirse bile bunun kaydını e-devletten yapabilir miyiz? yurda giriş yapılan belge türü kısmını nasıl dolduracağız Türkiye’de bulunan 3 ayrı kişinin T.C. kimlik numarası üzerine kayıt yapılabilir mi.?

  Cevapla
 346. Derya sirin

  Merhaba ben arkadasimin pasaportuna kayit yaptiracaktim. Ancak once odeme yaptim ve kendi kredi kartim ve tc ile . Odeme geri alinir mi

  Cevapla
 347. Semih Atik

  Merhaba Sinan bey. Ben 15 gün sonra yurt dışına çıkacağım. Dönüşte Doğubank tan kayıtsız bir cihaz alıp pasaportuma kaydettirebilirim sanırım. Kafama takılan Doğubank tan kayıtsız cihaz alırken bu telefonun mei numarasının klonlanıp klonlanmadığını imei numarasını Bilgi Teknolojileri’nden sorgulayarak anlaşılır mı ? Ya da sahte olup olmadığını anlayabilir miyim ? Teşekkür ederim.

  Cevapla
 348. ayhan

  Yurt dışından telefon aldım pasapart üzerinden kayıt yaptım. Ancak aradan 2 sene geçti telefon imeisinden dolayı kapandı. Şu an ne yapmalıyım? Telefonum kaçak değil, tamamen yasalara uygun aldım şimdi bu durumla karşı karşıyayım.

  Cevapla
 349. Samet yıldırım

  Ben bi akrabam üzerinden kayıt yaptırcam fakat o kişi kimlik ile giriş çıkış yapıyormuş bütün ülkelere kimlik ile kayıt nasıl yapılıyor

  Cevapla
 350. DİLAN cimen

  Merhabalar Sinan bey.ben bu gün kendi telefonumun imei harcı İçin bir tanıdığın pasaportundan ödeme yaptım ama o pasaport 5 ay önce yurt dışından geldiği için kabul etmemiş.farklı bir pasaporta aynı imei harcı ödemeden kayıt yaptırabilir miyim.yani gib o harcı yeni pasaporta geçirebilir mi

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Hayır, malesef harcınız boşa gitti. Geri alabiliyorsunuz ama bu aylar sürüyor. Vergi dairelerine gidip durumu anlatabilirsiniz.

   Cevapla
 351. Yılmaz Bayazıt

  Yurtdışından 2 tane telefon geldi normal olarak 1 pasaporta sadece 1 telefon kayıt edebiliyoruz galiba 2-Yabancı pasaport var TC pasaportu yok ne yapmamız gerek.

  Cevapla
 352. Tuncay

  Burak bey e devlette ımdi no şu hata veriyor.ne yapmamız lazım?

  Cevapla
 353. ozan yüksel

  Merhaba,
  Yurtdışından telefon getirdim. Parayı da imei numarasını vererek yatırdım telefonun 02.02.2018 de kapanacağına dair sms aldım fakat 120 gün geçtiği için e devletten kayıt yapamadım. Paramı geri alabilirmiyim yoksa para çöpe gitti tekrar giriş çıkış yapıp telefonu öyle mi kayıt ettirebilirim ?
  Teşekkürler

  Cevapla
 354. Sena

  Merhabalar
  2017 girisli pasaport 2018 de gecersiz mi sayiliyor bosu bosuna para yatirmak istemiyorum malesef ki yatirmadan da gercek anlasilamiyor. Bankacilik islemlerinden odeme yaparken 2017/2018 olarak iki secenek cikiyor. Eger gecerli sayiliyorsa ulkeye giris yili 2017 yi mi secmem gerekir? Baya bir kafa karisikligi var? cok tesekkurler

  Cevapla
 355. Sedat Yildirim

  Merhaba 31 Ocak 2018 tarihinde passaportumla ulkeye giris yaptim. 1 Subat 2018 tarihli olarakta e devlet uzerinden imei kaydi gerceklestirdim. Fakat bugun (3 Subat 2018) kaydini gerceklestirmis oldugum telefonuma kaydin yapilmadigina ve 120 gun icerisinde telefonunun kullanim disi olacagina dair bir mesaj aldim. E devletten imei kaydini kontrol ettigimde ise kayit disi imei uyarisi aliyorum. Bu durumu nasil duzeltebilirim?
  Ayni sekilde esim de farkli bir imei kaydi yapti fakat onun imei sorgusunu yaptigimizda ise kayit bulunamadi uyarisi aliyoruz.
  Bu arada ikimizin de passaportlarina imei kaydi hakki var, kayitlari odemeleri sorunsuz e devlet uzerinden tamamladik.
  sizce sorun neden kaynaklaniyor olabilir yardimci olursaniz seviniriz.

  Cevapla
 356. Gül Bayrakçı

  Merhaba yurtdışından telefon getirdim vergi dairesine harcını yatırdım, e-devlet ten işlemi yapiyordum devam butonuna bastigimda IMEI numarası, uluslararası GSM birliğinde kayıtlı TAC numaraları standartlarına uygun değildir uyarısı veriyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız memnun olurum.

  Cevapla
 357. Murat

  2015 yılında çift sim kartlı (yani iki tane İMEİ Numaralı) Cep Telefonumu Ziraat Bankası üzerinden kayıt ettirmiştim. Bankada sadece bir tane İMEİ numarası girebildiklerini söylemiştiler. Bunun üzerine BTK’yı arayıp nasıl bir yol izlemem gerektiğini sordum. BTK, bankada bir tane İMEİ numarası beyan etmemin yeterli olacağını söyledi. Ben ilk İMEİ numarasını verdim. Fakat e-devlet üzerinden Cep Telefonunun iki İMEİ numarasını da girdim. Cep Telefonu iki sim kartı ile kullanabiliyorum.

  Bu işlemi belirttiğim gibi 2015 yılında yapmıştım. Şimdi değişiklik olmuş olabilir.

  Cevapla
 358. Murat

  Merhaba Sinan Bey, 19.10.2017 tarihinde Türkiye’ye giriş yaptım. On gün sonra tekrar yurtdışına çıktım. O zamandan beri yurtdışında bulunuyorum. Telefon şu an yanımda bulunuyor. Henüz 120 gün dolmamış durumda. Şimdi yurtdışında bulunduğum yerde Telefona bir Türk Hattı takıp e-devlet üzerinden kayıt yaptırsam olur mu?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Olmaz, Türkiye’ye giriş yaptığınız tarih baz alınıyor ve şuan giriş yapılı değilseniz işleminiz gerçekleşmez.

   Cevapla
 359. Ezgi şimşek

  Merhaba,

  Ben yurtdışından telefon getirttim ve devlet bana sırasıyla 120, 90 ve 60 gün içinde kayıt yaptırmazsınız telefonunuz kapanacaktır diye 3 mesaj gönderdi, bir ay arayla.. neyse ben ödedim harcını.. bu sefer 120 gün içinde kayıt yaptırmazsınız telefonunuz kapanacaktır diye mesaj geldi.. bugün pasaportu üzerinden kayıt yaptırdığım kişinin memlekete döneli 4. Ayı doldu ve ben e-devletten harcı ödenmiş telefonumu kayıt yaptırmaya çalışıyorum ama olmuyor.. ama en son attıkları SMS 120 gününüz var diyor.. ne yapabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler

  Cevapla
 360. samet biçer

  sinan bey
  kayıt yaptım vergide yattı
  hala kayıtsız gözüküyor cihazım
  bu işlemden sonra onay filan mı gerekiyor

  Cevapla
 361. İskender

  Sinan bey ödeme yapmadım fakat e devlette tüm işlemleri yaptım en son tarihi yazıp göndere bastım bu yazı çıktı
  Girilen IMEI sayısı İle cihazın IMEI sayısı uyuşmamaktadır üretici firma İle görüşmeniz gerekmektedir

  Cevapla
 362. evren

  Merhaba
  internet vergi dairesinden harcı yatırdım pasaport sahibi olarak. fakat harcı yatırırken yanlışlıkla diğer arkadaşın telefonunun imei numarasını girdim. e-devlet e kendi telefonumun imei numarasıyla kayıt yaptırabilir miyim. daha e-devlet kaydı yapmadım. makbuzda adım soyadım var fakat imei yanlış. Teşekkürler.

  Cevapla
 363. Moderom

  yurtdışına gitmedim ama pasaportum var elimde yurtdışından gelme telefonda var kaydettirebilirmiyim.

  Cevapla
 364. Nilüfer anlama

  Merhaba şimdi ben arkadaşıma telefon aldirdim samsung ve arkadaşim getirince onun pasaportuna kaydettircegim ama yabanci ogrenci oluyor mu yürk vatandasi degil bir de baska bi telefonun ımei kodu ile kaydedebilir miyim gelen telefon yerine elindeki baska telefonun imei kodu olsa olur mu acil

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Türk vatandaşı olması gerekiyor. Bu olmazsa E-Devlet üyeliği açamaz zaten. İşlemler için E-Devlet üyeliği gerekiyor.

   Cevapla
 365. esra

  Merhaba, kendi e-devletimden arkadaşımın pasaportuna telefonumu kaydettirdim. Ama kayıt dışı telefon uyarısı verdim. Onun e-devleti yoktu. Ödemem boşamı gitti? e devlet alırsa durum düzelir mi? , ne yapmalıyım? teşekkürler

  Cevapla
 366. İBRAHİM HALİL DURMUŞOĞLU

  HOCAM KOLAY GELSİN CİHAZIM HUWAEİ MATE 10 PRO NE YAZİKKİ 1 ADET İMEİ İM KLONLANMIŞ YANİ ÇALINMIŞ PASAPORT KAYDI YAPILMIYOR İMEİ ÇAKARSAM OLURMU

  Cevapla
 367. zeynep

  Merhaba,
  Ben geçtiğimiz ay Amerika’dan unlocked Iphome 8 aldım. Ancak Türkiye’ye geldiğimde sim kartım telefonda çalışmadığı için locked olduğunu farkettim. Telefonda henüz sim kart çalışmazken imei harcını da yatırmış bulundum. Artık telefonum unlocked; sim kart çalışıyor. Ancak sim kart çalışmadan harcı yatırdığım için imeisi kayıt dışı gözüküyor. Anladığım kadarıyla sim kart çalışmadan harcı ödediğim için şimdi bir daha harc ödemem gerekecek. Peki yeni bir pasaport bulmam da gerekiyor mu? Şu an e-devlette hâlâ kayıt hakkımın olduğu yazıyor.Teşekkürler

  Cevapla
 368. imdat caf

  merhaba şimdi ben bir cihaz getirdim kaydediceğim ama numarada istiyor e devlette ben o numarayı girersem cihazı sadece o numaray lamı kullanabileceğim?

  Cevapla
 369. Ayhan olgun

  Merhaba,
  Bugün iPhone 6 plus aldım ve imei sorgulama yaptım
  Yolcu kayıtlı cihaz yazıyor.
  Öğrenmek istediğim;bu cihaz kaçak mı?
  Kapqnma durumu var mı?
  İkincisi; herhangi bir arıza durumunda garanti kapsamına girer mi?
  Şimdiden teşekkürler ederim cevabınız için.

  Cevapla
 370. AHMET KURT

  Sinan Bey Merhaba,
  Yurtdışından gelen bir telefonu imei kayıt işlemi sırasında,harcı pasaport sahibinin adına internet vergi dairesi üzerinden benim kredim kartım ile yatırdık.Fakat bu işlemden sonra diğer sayfaya geri dönüp kaydetmediğmiz için işlem yarım kalmış ve sonradan da pasaportun süresi geçtiği için pasaport kayıt işlemi olmadı .şimdi harcın iadesi yapılırken bu kredi kartına geri iade yaparlar mı yoksa illa pasaport sahibinin IBAN numarasını mı dilekçeye yazmak gerekiyor .Beni bu konuda aydınlatabilirmisinz?Birde bu dilekçeyi illa ankaradakine mi göndermek gerekiyor ?

  Cevapla
 371. Yasin Özel

  Sinan Bey Merhaba
  Yurtdışından gelen telefonum kapandı. Pasaport ile kayıt yaptırmadan önce harcı internet şubesinden yatırdım edevletten kayıt işlemlerini yaparken ödeme kısmında vergi dairesinde ödemem gözükmüyor. Haftasonu olduğu için gözükmüyor olabilirmi? Ulaşmış ödeme gözükmüyor bir süre sonra tekrar deneyin.

  Cevapla
 372. Sedat

  merhabalar. ben 2. el olarak samsung s8 çift hatlı telefon aldım. ancak hattın 1 tanesi pasaport kaydı yapılmış. ikinci hattı nasıl kayıtlı hale getirebiliriz?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Pasaport kaydı esnasında iki tane IMEI girebiliyorsunuz. Sanırım ilk kayıtta girilmemiş. Tekrar kayıt yapabilirsiniz ikinci hattın IMEI’sini.

   Cevapla
 373. Mürşit YILDIZ

  Sinan bey iyi günler Ama dikkat edin, pasaport başkası adınaysa, ödemenizi “Başkası Adına” şeklinde işaretleyip, o kişinin T.C. numarası ile birlikte yapmanız gerekiyor. Kısmında hata yaptım lütfen yardımcı olun.

  Cevapla
 374. Mürşit YILDIZ

  Kendi adıma ödeme yaptım pasaport başkasına aitti ve ücret hesabımdan kesildi nasıl geri alabilirim ve ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 375. mehmet akkaya

  MERHABA ,
  1 hafta önce cihazı e devletten kayıt yaptırdım. fakat ödeme sırasında başkasının üzerine olan kredi kartıyla ödeme yaptık telefonu kullanıyorum bugun de mesaj geldi şu nolu ımel cihaz 23/06/2018 de kapanacaktır diye. elimde dekont’a tekrar tekrar bakıyorum ımeı numaralı dosdoğru.

  Cevapla
 376. srr

  merhaba,
  Kayıt yaptırdıktan yaklaşık 12 saat sonra cihazınız kayıt dışıdır SMSi aldım, gelen mesajdaki IMEI numarası da 1 hane eksikti. E-devletten doğru IMEI ile kontrol ettiğimde Yolcu beraberinde kaydedilen cihaz olarak görünüyor. Kayıttan sonra herhangi bir SMS geliyor mu yoksa edevletteki kayıtlı görünmesi yeterli mi? Teşekkürler.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Mesajda genelde 1 numara eksik yazıyorlar güvenlik açısından, onu kafanıza takmayın. Eğer E-Devlet’te kayıtlı gözüküyorsa sorun yok. SMS’i dikkate almayın.

   Cevapla
 377. Eda Tatar

  Merhaba. Yurt dışından gelen telefonumu açtırmak için e devletten ücreti yatırdık ama ücret iki defa çekildi. Ne yapabiliriz bu konuda yardımcı olur musunuz. Şimdiden teşekkürler..

  Cevapla
 378. Ugur özden

  Merhaba Sinan bey vergi dairesine yatırdığımız harçı nasıl iğdal edebiliriz çünkü daha önce parayı yatırdığımız arkadaş e devlet alamadı başkasının üzerine kayıt edeceğiz teşekkür ederim

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Yatırdığınız paranın dekontu ile gidip, işlemleri başlatabilirsiniz. Geri alma işlemi çok uzun sürüyor yalnız bilginiz olsun.

   Cevapla
 379. Özkan toppbas

  Kardes peki imeili kaydetmezsek telefon kapanirsa kapansin ama kaydetmiycem cezasi sorunu olurmu

  Cevapla
 380. Yasemin gundoğdu

  Merhaba eşim telefon getırdı. Kendisi abd pasaprortunu kullanıyor. Cifte vatandaş..dolayısıyla onun adına kayıt ucretını yatırdık.. halen kayıtdısı gorunuyor..ıslem yaparken sayfada pasaport nosunu sormadılar..dırek onun sayfasından tc kimlik nosuyla işlem yapıldı..nerde hata yapmıs olabiliriZ..tesekkurler..

  Cevapla
 381. Hayrettin artan

  Merhabalar ben daha once e devletten bi cihaz kaydettirdim şimdi cocugumla beraber yurt dişindan yeni geldik 2 . Cihazi cocugum adına kaydedebilirmiyim

  Cevapla
 382. Mehmet Karagöz

  Tüm işlemleri uygun bi sekil yaptıktan sonra pasaportta en son yurda girilen tarihi yazmam la birlikte kabul etmeyip hata veriyor günü kontrol edin diye oysa e devlet giriş çıkışı sorguluyorum girdiğim tarihte yazıyor gün ne yapmamız gerekiyor bu durum da

  Cevapla
 383. Ayten

  İyi akşamlar, merak ettiğim bir şey var. Türkiye’den ikinçi el bir yurt dışı telefonu alsam fakat cihazı kendi pasaportum üzerine açtırsam yasal olarak ben mi bu telefonun sahibi oluyorum yoksa fatura kayıdi üzerinde olan satıcı mı ? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim ona göre bir cıhaz alacağım da.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Pasaport kaydı yaptırmak yasal olarak sahip olduğunuz anlamına gelmiyor. Fatura kimin adınaysa yasal olarak sahibi odur. İkinci ellerde buna çok dikkat edilmez.

   Cevapla
 384. yavuz ertenli

  merhaba yurt dışından arkadaşım benim için telefon getirdi. onun pasaprotuna kayıt yaptıracağım fakat vergi dairesine para yatırırken kendi tc numaramı verdi kayıt başarılı olur mu olmazsa ne yapmam gerek teşekkürler

  Cevapla
 385. Ümit

  Helal olsun size! Hiç bıkmadan usanmadan cevap vermişsiniz herkese. İnşallah kıymetinizi bilirler.

  Cevapla
 386. E

  Merabalar,
  TC passaportu sahibiyim, iPhoneu mu yurtdisindan 21 Aralik 2017 tarihinde aldim. Daha sonrasinda 24.12.2017 ve 20.02.2018 tarihlerinde Türkiye’ye giris yaptim, bu iki seferde de Türkiye’deyken yurtdisi sim kartimi kullandim, ve yurtdisina geri döndum. Daha sonrasinda 11.03.2018 tarihinde tekrar Türkiye`ye giris yaptim ve burada iken 16 marta kadar yine yabanci hattimi kullanip, o tarihten sonra Türk hattina gecis yaptim. Bu gün 21 Mart 2018,daha BTK mesaji gelmedi, vergi dairesine gereken parayi yatirdim. Yalniz e-devlete kayit sirasinda “Yurda giris kontrolu basarisiz. En yakin il/ilce emniyet müdürlügü pasaport Büro amirligine basvurup,bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgilerle e-devlet kapisindan yeniden basvuru yapiniz.” hatasini aldim ve kaydettirme islemimi devam ettiremeden, 2. asamada birakmak zorunda kaldim.Gittim passaport büro amirliginden yarda giris cikis dökümümü de aldim. Bu noktadan sonra ;
  1)Bu hatayi almamin nedeni sizin demin okudugum cevaplarinizdan ögrendigim üzere daha BTK mesajini almadan kaydettirmeye calismam midir? (BTK bana hala da mesaj atmadi)
  2)Eger öyleyse, kayitin e-devlette yapilamamasina ragmen, vergi dairesine yatirilan para yandi mi?(Yani BTKdan sms geldikten sonra tekrar vergi dairesine bir ikinci 170,70 TL yatirilip ve e-devlet süreci ondan sonra mi tekrarlanmalidir, yoksa BTK’dan mesaj geldikten sonra öncesinde yatirilmis paraya güvenerek direk e-devletten kayit yapmaya calisilmali midir?
  3)Bu kayit sirasinda yukardaki Passaport giris tarihlerinden hangisi kullanilmailidir? Yoksa Türk sim karti takilan Tarih mi Giris tarihi olarak e-devlete yazilmalidir?
  4)Bütün bu ugraslarimim sonuc vermezse ve telefonu bir sekilde kaydettiremezsem, telefon 4 ay sonra kapanacaktir ibaresindeki kapanma durumu sadece Türkiye icin mi gecerlidir , yoksa yurtdisinda da kullanirken kapanabilir mi?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Pasaport giriş tarihiniz en son ne zaman ülkeye giriş yaptıysanız o tarihtir. Sim kartın takılmasıyla ilgisi yok. Paranız yandı diyebiliriz. BTK’dan mesajı beklemeliydiniz. Üstüne basa basa herkese söylüyorum bunu. 🙂 BTK’dan mesaj gelmediği takdirde, BTK sizin sinyalinizi algılayıp, sizin kayıtsız cihaz kullandığınızı anlamadı demek oluyor. Taa ki BTK sizin sinyalinizi algılayıp mesaj gönderene kadar gönül rahatlığıyla kayıtsız kullanabilirsiniz. 4 aylık kapanma süresi BTK mesajından sonra işleme alınıyor.

   Cevapla
 387. Mahsum YAMAN

  iyi günler. yaklaşık 1 ay önce bir yakınımın adına vergi dairesine telefon harcı ödenmek suretiyle e devlet üzerinden kayıt yaptırdık. Herşeyi düzgün birşekilde yapmamıza rağmen imei sorgusunda KAYIT DIŞI İMEİ uyarısı alıyorum. bu sorunu nasıl çözebilirim ? vergi dairesi mi yoksa BTK arayarak mı ? ödemelere ve işlemlere ilişkin dekont ve e devlet kayıt görüntüleri mevcuttur. şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   IMEI adresini yanlış yazmış olabilirsiniz. İşlemler sırasında bir yanlış yapmış olabilirsiniz. Kısaca burada bir çok olasılık var. Vergi Dairesi size bu konuda yardımcı olmaz. Sadece ödemeyi yaptığınızı teyit ettirebilirsiniz. İlgili kurum BTK’dır.

   Cevapla
 388. Kemal

  Iyi gunler parayi yatirdim kardesim kendi isminde yatirmis ama pasaportu ben kendimin e devletten yapucam sikinti olurmu imei dogru yazilmistir tahsilatta

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Parayı yatıran kişi kendi adına değil sizin adınıza yatırması lazım. TC numarası ile kontrol ediliyor ödeme bilgileri. Yani tekrar sizin adınıza yatırması lazım. Geçmiş olsun. 🙂

   Cevapla
 389. Gökhan Sancar

  merhaba.Kullanmakta oldugum aracımın orjinal olarak telefonu mevcut.2 ay kadar kullandıktan sonra hat gitti.haliyle imei kaydı yapılması gerekiyor.yasal süre geçtiği için.bende bir tanıdıgımın pasaportu ile kayıt yaptırmak istedim.bankaya gidip imei nosunun vergisini yatırdım.edevletten kayıt yapmak istedigimde 15 rakamlı imei nosunu girmemi söylüyor.zaten 15 rakamlı bankadan kayıt yaptırdıgım numarayı yazıyorum.bu işi nasıl çözebilirim.teşekkürler.

  Cevapla
 390. Murat

  İyi günler,
  Tüm cevaplarınız okudum. Ama benim soracağım soruyu kimse sormamış.
  Yurdışında yaşıyorum. 4 yıl önce Türkiye’den aldığım çift hatlı, Türkiye’de kayıtlı telefonu yurt dışında Türk ve yabancı hatlarımla beraber kullanıyorum.
  Şimdi yurtdışında yeni bir çift hatlı telefon alıp Turk sim kartımla kullanmak istiyorum. Telefonu kayıt ettirmem gerekir mi? Yoksa 120 gün süreden bağımsız olarak yurtdışında iken istediğim kadar kullanabilir miyim?
  İkinci sorum.
  Yurtdışında satın aldığım telefona sim kartını yurtdışında takıp belirli bir süre yurtdışında kullanıp daha sonra Türkiye’ye giriş yaparsam ve 2 ay Türkiye’de kalıp yurtdışına çıkarsam genede telefonu kayıt ettirmem gerekir mi?
  Cevaplarınız için teşekkürler

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Yurt dışından aldığınız telefonu yurt dışında istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Diğer sorunuza gelince; Türkiye’ye giriş yaptığınız anda BTK sinyalinizi yakalayacak ve 3 gün içerisinde size mesaj gönderecektir telefonunuzu kaydettirin diye. Bunun için 4 ay süreniz olacaktır. Ama siz 2 ay sonra tekrar yurt dışına gidecekseniz kaydettirmeden kullanabilirsiniz. Sadece bu 4 aylık süreç dolduktan sonra tekrar Türkiye’ye gelirseniz telefonunuz sinyal almayacak ve hiçbir hattı kullanamayacaksınız. Ama yurt dışında dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

   Cevapla
 391. Ece Günes

  Merhaba,

  E-devlet’e ücreti yatırdım fakat telefon kayıtlı değildir mesajı aldım, sizce ne yapılabilir?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Ücreti yatırır yatırmaz işleme geçmez. Ücreti yatırıp kaydı yaptınız mı? Bu işlemlerden sonra 2 gün içinde kayıtlı gözükür.

   Cevapla
 392. Kemal dalgali

  Merhaba
  Yurtdışından bir cihaz getirdim. Harcini yatirdiktan sonra e devletten giriş yaptığımda
  Girilen imei sayisı ile cihazın imei sayısı uyusmamaktadir. Üretici firma ile görüşmeniz gerekmektedir diye bir yazı çıkıyor. Ne yapmalıyım
  Teşekkür ler

  Cevapla
 393. Casoy

  Merhaba
  Edevletten formu doldurdum.Harc ödemeye girmeden gönder e bastim.Edevlet kapandi.
  Tekrar girdim.Ödeme yerini bulamiyorum.
  Ne yapmam lazim.
  Tesekkürler

  Cevapla
 394. Elif Şafak

  Biz telefonu açtırdık ama hala hat kısmı çalışmıyor. Bu hat kısmı bozulduğu için midir yoksa yeni bir işlem mi yapmamamız gerekiyor. Teşekkürler

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Telefonu açtırdıktan kastınız harcı yatırıp açtırmaksa, hattınızın açılmamasının mutlaka başka bir sebebi vardır. Zira ekstra bir işlem yok.

   Cevapla
 395. İBRAHİM ÖZDEMİR

  Merhaba, Aliekspresten fotokapan aldım.3g simkartla çalışıyor. imei kaydı gereklimidir.
  Teşekkürler

  Cevapla
 396. hakan taş

  merhaba e devlet üzerinden ödeme işlemleri için saat önemlimdir? birde gaziantepten bu işlemi yapacağım için vergi nosu ne girmeliyim tşkler

  Cevapla
 397. aşkın alıcı

  Merhaba ben yurdışından akıllı saat getiriyorum.imei leri değiştiriyorum ama bundan sonra kayıt yaptırmak istiyorum.Bir şirket adına falan getirtsem imei kaydı dahamı ucuza gelir

  Cevapla
 398. Sinan bey iyi calışmalar abim bana telefon getirdi kendisinin tc kimlik numarasıyla ben internetten harcı yatırabilirmiyim yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
 399. Şimdi anlatıcam size girdim iş bankasına tıkladım acılmadı bende internet bankacılığı vergisinden parayı yatırdım sonrada E.devletten kayıt ettim kayıt başarılı dedi ve bi no yazıyor 1 saat gectikten sonra da kayıt dısı aldıgınız yere gidin dedi sisteme gecmemiş olabilir mi

  Cevapla
 400. Zeki can

  Merhaba imei kayit yaptiracagim cihaz 4 ay once geldi yanliz sim kart takmadim simdi imei kaydi yaptirsam olurmu yani cihaz tr ye 4 ay once geldi ama sim kart takmadim

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Sim Kart takmadığınız sürece BTK sinyal algılayamaz yani cihaz yeni girmiş gibi olacaktır, sıkıntı yok. Sim Kart’ınızı takıp BTK’dan sinyal gelene kadar bekleyip, sonrasında kaydınızı yaptırabilirsiniz.

   Cevapla
 401. aydın

  Merhaba,
  2 ay önce bir cihaz getirdim ve çift sim çalışıyor. Pasaport kaydını yaparken, iki adet pasaporta mı ihtiyacım olacak Sinan Bey, yoksa tek pasaporta çift imei mi yaptırmalıyım? (iki simi de kullanmak istiyorum)

  Cevapla
 402. gökhan gökhan

  slmlar benim sorum şöyle…. bir arkadaşran belli süre önce bir telefon aldım oda herkesizn bildiği bir siteden almıştı telefonu garantisi faturası herşeyi mevcut zaten…. aldığımda imei kontrolu yaptım ithalat yoluyla kaydedilen imei diyordu… belli zaman sonra mesaj geldi imei hakkında kopyalanarak çoğatılan imei diye… sorum hiç garantiyle falan uğraşmadan telefonu pasaporta kaydetme durumumuz varmıdır bi bilginiz varmı yani şuan imei sıkıntısı var…

  Cevapla
 403. Cansu E.

  Merhaba Sinan Bey,
  Yurtdışından döneli henüz 120 gün olmadı. Eski pasaportumun süresi bu kasım ayı içerisinde dolacaktı, fakat ben yeni çipli pasaport aldım, tekrar yurtdışına da bir süre çıkmayacağım. Yurtdışından gelen telefonu arkadaşım için eski pasaportuma (son iki yıl içinde hiç telefon işlenmedi.) işletebilir miyim? Yoksa geçersiz olduğu için artık bir işlem yapamaz mıyım?

  Teşekkürler.

  Cevapla
 404. sinan

  Merhaba
  bir arkadaşıma yurt dışından telefon getirttim.Aktifte işletecek pasaport bulamadım. 2 ay sonra kendim yurt dışına çıkıp döneceğim.
  Telefonu kapalı tutup kendim yurt dışına çıkıp geri giriş yaptığım zaman telefonun kaydını yaptırmam sorun olur mu?
  BTK nın telefonu tespit etme durumu nasıl oluyor. arkadaşım telefonla giriş yaparken imei si mi alınmış oluyor yoksa telefon sinyalinden falan mı tespit ediliyor.telefonu şu an kullanmaya başlayıp 2 ay sonra yurt dışından döndüğüm zaman kayıt yaptırmam sorun olur mu

  Cevapla
 405. ali erhan

  sinan bey merhaba ımeı kayıdı için pasaport sahibinin bilgilieri ilemi e devlete giriş yapmamız gerek… birde pasaport almanya pasaportu illa T.C pasaportu olmak zorundamı

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Başka ülkelerin pasaportu da olabilir fakat pasaport sahibinin Türk vatandaşı olduğunu kanıtlar nitelikte ikametgah bilgileri gibi bilgiler istenebilir.

   Cevapla
 406. Gürkan yenil

  Yurt dışından telefon getirdi yabancı bir arkadaşım.O kendi pasaportuna işletiriz dedi ve bankaya harcı yatırdım.Fakat daha sonra öğrendim ki tc vatandaşı değilse telefon daha sonra kapanıyormuş.Ben şu anda tc vatandaşı pasaportu buldum.Ne yapmam lazım.Yabancı arkadaşımın ile yatırdığım harcımı geri alabilirmiyim?Bu şekilde Bilgi eksikliğinden dolayı yanlış pasaport adına harç yatırıldı diyerek.Daha sonra da tc pasaportuna kayıt yaptırabilir miyim?

  Cevapla
 407. Çağdaş

  Merhaba. Çin’deki arkadaşımdan rica edip çift hatlı bir telefon getirttim. Şimdi bir pasaporta kayıt yapacağım. Ancak telefonun 2 IMEI kodu var ve bana gelen uyarı mesajında 14 haneli bir numara bildiriliyor. O numara 2. IMEI kodundan son 1 hane eksik. Ne yapmalıyım? 15 haneli 2. kod için mi ödeme yapmalıyım? Çünkü e-devlet’ten ödeme yapamıyorum. Gelir idaresinden yapacağım. Orada da tek bir satır ve 15 haneli kod isteniyor.

  Cevapla
 408. Ayşe Güneri

  Merhaba, telefon kaydı için harç ödemesini internetten yaptım,fakat e devletten kayıt işleemini birkaç gün sonra yapabileceğim.Bu sürenin herhangi bir önemi var mı?sıkıntı olur mu?

  Cevapla
 409. AHMET YILDIRIM

  İyi günler 2018 yılı ocak ayında yurtdışı bir cihaz aldım aldıktan sonra da vergi dairesine ödeme yaptım fakat pasaport işlem görmediğinden kayıt yaptıramadım işlem yapacak olduğum pasaport daha yeni 2018 4.ay sonu çıkış-giriş yaptı kayıt yaptırmak için e devlete girdiğimde sistemde ödemenin olmadığı gözüküyor yardımcı olabilir misiniz nasıl bir yol izlemem gerekiyor ödemeyi ocakta yaptığım için mi bir sıkıntı var acaba?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Ödemeler o kadar uzun süreyle bekletilmiyor. Harcını askıya alınmış. Vergi Dairesi’ne başvurarak geri alabilirsiniz. Fakat çok meşakatli bir süreç. Almanız epey sürecek.

   Cevapla
 410. Eyyüp kaya

  telefonumu çocuk pasaportuyla açtırcam harc parasını kimin tc sine yatırmam gerekiyor ?

  Cevapla
 411. gökhan gökhan

  kusura bakmayın yazamadım telefon blackberry keyone..

  Cevapla
 412. Eyyup Kaya

  Telefonumu çocuğumun pasaportuyla açtıracağım harcı kimin tc sine yatırmam gerekiyor

  Cevapla
 413. Kadir pilge

  Mrb. Biz telefonlarin banka odemesini yaptik ama e devlete isletmedik ve uzerinden 6 ay kadar gecti. Simdi telefonunuz kapanacak diye mesaj geliyor. Bu durumda ne yapabiliriz

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Ödemeyi neden yaptınız o zaman? Ödemeyi yaptınız neden işletmediniz hatta? Geçmiş olsun ödemenizde çöpe gitmiş. Tekrar ödeme yapıp işletmeniz lazım.

   Cevapla
 414. Beyza

  Merhaba yurtdışından gelen telefonumu yaklaşık iki ay önce pasaporta işlettim harcını yatırdım ve e devletten kaydını tamamladım fakat sonrasında cihazınız kayıt dışıdır vesaire tarihte kapatılacaktır mesajı aldım e devlette cihaz kayıtlı görünüyor .Mesajı dikkate almalı mıyım ?

  Cevapla
 415. İlker bozduğan

  Sinan bey e devletten normal şekilde kayıt yaptım. Ancak 2 gün sonra mesaj la telefonun kapanacagi şeklinde bir SMS aldım. Ne yapmalıyım

  Cevapla
 416. bahar jooshani

  bu işlevlerin hepsini yapdığıma rağmen şimdi teleponum çalışmıyor. ne yapmalıyım bu durumda?

  Cevapla
 417. KADİR ÇORLU

  MERHABA
  IMEI KAYDI YAPMAK İSTİYORUM 170 TL OLAN HARCI YATIRDIM E DEVLETTE YURDA GİRİŞ KONTROLU BAŞARISIZ DİYOR. EMNİYETE DE GİDİP GİRİŞ KAYDINI YAPTIRDIM YİNE DE KABUL ETMİYOR YURDA GİRİŞ KONTROLÜ BAŞARISIZ EMNİYETE BAŞVURUN DİYOR NE YAPMAM LAZIM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER KOLAY GELSİN

  Cevapla
 418. MERT

  merhaba şubat ayında e devlet üzerinden bir telefon girişi yaptık ödemesinide gerçekleştirdik fakat 2 gün önce telefon kapandı şimdiye kadar herhangi bir uyarı msjı falan gelmemişti e devletten kaydı yaptığımız kişi şuan yurt dışında yani şifresi elimizde yok ne yapmalıyızzz.*****??????

  Cevapla
 419. Dilekdilek

  Merhaba , yurtdisindan telefon getirttim arkadasima , vergi dairesine gittim ve 170tl vergi parasini yatirdim pasaport sahibinin adina ve parayi ödeyen arkadasimin e-devletine giris yaptik ve yani vergiyi odeyen ve pasaportuna islem yaptigim kişi aynı ama e_devlette harci sorgula cikmadi imei işledik ve baska bir yere baglanmadi ???

  Cevapla
 420. serkan k.

  Merhabalar ben yurtdışından telefon getirdim 120 gün süresi dolmadan e-devlet üzerinden pasaport harcını ödedim ama daha sonra imei kaydı yapılacağını bilmediğim için telefonumun kaydı oldu diye sistemden çıktım. Bugün 120 gün dolduğundan telefonum kapandı ve öğrendim ki harcı ödedim ama imei kayıt kısmını yapmadım. Sistemde yurda giriş tarihi 120 günü geçtiği için izin vermiyor. Buna yapabileceğim bir işlem var mı acaba ?

  Cevapla
 421. Nesrin

  Merhaba
  Yurtdışından gelmiş bir iphone aldım ve 120 gün dolduğunda telefon kapandı. Sonra bir pasaport buldum ve IMEI kaydını yaptırmak istedim. Öncelikle harcımı yatırdım. Sonrasında e-devletten pasaporta işletmek istediğimde “IMEI ile ilgili daha önceden ithalat bildirimi yapıldığından tekrar başvuru yapılamaz.” hatasını aldım. Daha sonra BTK’nın çağrı merkezini aradım ve ilgili chazın Türkiye’de kullanılamayacağını söyledi. Telefonu açtırmak için ne yapmalıyım?

  Cevapla
 422. Nazim pirnipesov

  Merhaba şimdi cihaz kullanım hak süresini geçip kapandıktan sonra istediğim zamam pasaport bulduğum an kayıt yaptirabilirmiyim e devlet sitesinde okumuştum 120 gün içersinde kayıt yapılması gerekiyor diye, sonra kacak hale gelecekmiş şimdi bununla ilgili sıkıntı yaşıyabilirmiyim?

  Cevapla
 423. Ahmet topaloğlu

  Merhabalar Sinan bey ben ımeı kaydını yaptım sorgulmada da kayıtlı olarak görünüyor kayıt yaptıralı 12 saati geçti ama telefon açılmadı ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
 424. Seçil kayabaşı

  Merhaba yurtdışından aldığım telefonun harcını vergi dairesinden yatırdım fakat e-devlete kayıt yaptırmadım 120 günüde geçti telefon kapandı nasıl açarız

  Cevapla
 425. Salih Bergin

  Ben yurtdışından e-ticaret yoluyla ‘Araç takip cihazı’ satın aldım. Bu da sim kartı ile çalıştığundan, bunun da IMEI no’su var. Kaydımı yurtdışından yeni gelen arkadaşımla yapacağım. Ancak cihazın kendisi 140 TL tutarken, ben kayıt harç parası olarak 170,70TL mi ödeyeceğim?
  Saygılar.

  Cevapla
 426. Abdurahim

  Merhaba.
  Kaydetmek için pasaport buldum ancak pasaport sahibi başka bir şehirde ve e devlet kullanmıyor. bana kimlik ve pasaportun fotoğraflarını gönderirse yapabilir miyim. Kendi e devlet hesabımdan da yapabiliyor muyum.
  Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 427. Salih Bergin

  Cihaz üzerinde ID numarası yazılı, IMEI bilgisi yok. Telefon gibi bir ekranı da yok. Bu rakamı *#06# kendi telefonumdan mesaj olarak göndersem bana yanıt olarak IMEI no. verir mi?
  Teşekkürler.

  Cevapla
 428. İlker Sarışık

  Vergi dairesindeki verilen kağıdı kayıp ettim şimdi ne yapabilirim

  Cevapla
 429. Gül durmaz

  Merhaba
  Ben yurtdışından telefon getirttirdim 120 süre işledi bitti sonra tekrar 120 süre başlattı oda bitti kapandı telefonum şimdi yakın zamanda İran’dan gelen biri var onun pasaportunu kullanabilir miyim ?

  Cevapla
 430. Hatef Javadi

  Hocam Merhabalar,

  Yabancıyım. Kendi ülkemden aldığım telefonu kayıt yaptıracağım. Ancak, telefon 120 gün içinde değil 70 gün içinde kapandı. No service yazıyor. Bu durumda ödeme yaparsam açılır mı?

  Cevapla
 431. toprak toprak

  MRB PASAPORT KAYDI YAPAN BİRİSİ VAR MI YADA GÜRCİSTANDAN GELEN SEYAHAT BELGESİ İLE KAYIT YAPILABİLİYOR MU ?

  Cevapla
 432. Beyza acar

  Merhabalar, size garip bir sorum olacaktı. Ben sekiz ay önce amerikadan iphone 8 plus aldım. Mesaj geldikten sonra bir pasaport üzerine kayıt ettirdim fakat bu pasaport sanırsam bir yıldır yurt dışına çıkış yapmamış. Benim böyle şeylerden haberim yoktu zaten babam yapmıştı. Her neyse bana dört ay önce tekrar mesaj geldi ve telefonum servise geçen gün kapandı. Yetkili servislere gittik bize kayıt işleminin askıda kalabildiğini söylediler. Ne yapacağım bilmiyorum lütfen yardımcı olun telefonum çöp mü oldu yoksa yeni bir uygun pasaport üzerine kayıt işlemi yapılabilir mi yardımcı olursanız çok çok çok sevinirim kolay gelsin

  Cevapla
 433. serdar takmaz

  merhaba,
  yurt dışından aldığım telefonun harcını yatırdıktan sonra e devlet üzerinden kayıt işlemini tamamlamayı atladığım için 120 gün sonunda telefonum kapandı.başka bir arkadaşımın pasaportuna kayıt yaptırmak istediğimde ise imei harç parası ödenmiştir uyarısı aldım ve dilekçe yazarak gelir idaresinden harç iadesi talep ettim.vergi dairesiyle görüştüğümde harcın hesabıma 2-3 gün içinde iade olacağı söylendi
  1-Harç parası iade olacak imei numaramı kaydederken yeniden yatacak harç parasını (başkasının pasaportuna kaydettiricem)pasaport sahibinin ismi ve tckn sine mi yatırmalıyım?
  2-başkasının pasaportuna kayıt erderkende yine ilk adımda olduğu gibi kendi bilgilerim ile başvuracağım adımını mı seçmeliyim.
  benim durum biraz karıştı mümkünse şu aşamada adım adım ne yapmam gerektiği hakkında yardımınızı rica ederim.teşekkürler

  Cevapla
 434. Ali Kan

  Merhabalar Sinan Bey. Bende iki tane yurtdışı telefonu var, ikisi de kayıt istiyor. E- Devlette 3 tane İMEİ numarası giriş yeri var. İki farklı telefonun İMEİ numarasını girsem çift hatlı telefon gibi ikisini de aktifleştirir mi? Yapmasa bile en azından bir tanesini kaydeder mi? Bir de her İMEİ için ayrı para mı alıyor bilginiz var mı? Teşekkür ederim

  Cevapla
 435. Yunus

  Merhabalar.. Daha önce yurtdışından telefon aldım ve imei kaydı yaptırdım, şimdi ikinci telefon kaydını yaptırmak istiyorum ama izin verilmiyor 2 yıl dolması gerekiyor diye yazıldı.. Size sorum şu şekilde ilk kayıt ettiğim imei silsem ve şimdikini kayıt etsem olur mu? İkinci aldığım telefonun da harç parasını yatırdım bu arada..

  Cevapla
 436. Seza Kıvrak

  7 ağustos 2017 de bir akrabamiz tarafindan yurtdisindan iphone getirttim o gün vergi dairesinden kaydı yaptırdıktan sonra 120 gunde kapatilacaktir diye mesaj gelmeye basladi sonra farkettik ki imei numarasi 500le bitmesine ragmen mesajdaki numara 50le bitiyordu. Telefoncuya gittiğimizde sorun değil dedi ve bende önemsemedim. Fakat 24 mayis 2018 servis yok uyarisi geldi. Pasaport sahibi de yurtdışında ne yapmam gerekiyor?

  Cevapla
 437. Seza Nur Kivrak

  7 ağustos 2017 de bir akrabamiz tarafindan yurtdisindan iphone getirttim o gün vergi dairesinden kaydı yaptırdıktan sonra 120 gunde kapatilacaktir diye mesaj gelmeye basladi sonra farkettik ki imei numarasi 500le bitmesine ragmen mesajdaki numara 50le bitiyordu. Telefoncuya gittiğimizde sorun değil dedi ve bende önemsemedim. Fakat 24 mayis 2018 servis yok uyarisi geldi. Pasaport sahibi de yurtdışında ne yapmam gerekiyor.

  Cevapla
 438. Kaan kahbecioglu

  Harc islemini tamamladiktan sonra tl ssbekesi kendisimi geliyo

  Cevapla
 439. Devrim akın

  Merhabalar telefonu yutdışından gitirdik ve telefona sim takalı 120 günden fazla oldu ve ben telefon vergisini yatırmıştım ama e devletten kaydı yapmayı unuttum ve şuan telefonum kapandı acaba telefonu tekrar kaydettirme şansım varmı ve tekrar vergi ödemem gerekiyormu

  Cevapla
 440. onur

  merhaba sinan bey,
  yorumlarım çoğunu okudum benzer soru sorulmamış sanırım.
  benim sorunum da şu; telefonum 2017 nin sonunda yurtdışından geldi. dün yani 3 haziranda kapandı fakat bu süre içerisinde btk dan konu ile alakalı mesaj gelmedi bana. ne yapmam gerekiyor? aynı anda 2 telefon gelmişti bir tanesi için btk mesajı geldi ve 120 gün içerisinde kayıdı yapıldı sorunsuz kullanılıyor. btk mesajı gelmesi gerekiyor mu? yoksa yurda giriş tarihi geçerli olan pasaport ile direk e devletten kaydını yaptırayımı ?yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 441. Fahrettin Tayyar

  iyi günler. Yurt dışından getirdiğim telefonun imei sorgusunu yaptıktan sonra e devletim üzerinde harcını yatırdım ve işlemlerimi yaptım. işlem kayıt belgesi de elimde. Ama malesef şu anda telefonuma başka imei numarası ile yasal uyarı olarak CİHAZINI KAYIT DIŞI dır. diye mesaj geliyor. 30 gün içinde kapatılacaktır. diye yazıyor. ne yapmam lazım.
  yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 442. ilyas bozkurt

  2017 kasım yurtdışından telefon getirmiştim ve 30 aralık tarihinde e devlet üzerinden imei kaydını yaptım.
  Ödemeyi de yine e devlet ten kayıt yaptıktan sonra yönlendirilen banka entegrasyonu ile kayıt ettirdim ve kayıt olduğunu da kontrol ettim.
  Bu noktaya kadar hiç bir sıkıntı yok. 6 aydır telefonu kullanıyorum. Fakat dün birden “servis yok” demeye başladı. türktelekom hattı takınca çalısmıyor ama türkcell de çalışıyor. e devletten baktığımda ben şok. KAYIT DIŞI OLDUĞU TESBİT EDİLEN İMEİ yazıyor. ne yapmam lazım

  Cevapla
 443. Can

  Herkese cevap vermişsiniz nerdeyse süper:)
  Yukarıda bir şey takıldı aklıma..Yatırılan harçlar tek imei için sonuçta..
  peki çift hatlı telefonlarda, bir harç ödemesiyle iki imei de kaydediliyor bilgisi kesin mi?
  yani e-devlete iki imei girilerek kayıt oluyor mu kesin bir harç ücretiyle…

  Cevapla
 444. Salih

  Kayıt sırasında IMEI numarası 15 rakamdan olmalıdır diyor ve kayıt işlemi devam etmiyor.
  Benim kayıt etmem gereken Araç takip cihazının IMEI 10 rakamlı.
  Kayıt işlemini nasıl yapmam gerekir.

  Cevapla
 445. Mesut UNVER

  Merhaba
  geçen sene subat ayinda Fransadan goturdugum telefonu edvlet kapisi uzerinden kayit yaptirdim, geçen haftaya kadar kullaniyordum. Ama kesildi : kayit disi gorunuyor edvlet portalinde. Hakkimi sorguladigim zaman, Ocak 2019 dan sonra tekrar islem yapabilirsiniz diyor…
  Uzerime kayitli olan cihazin IMEI numarsini edvlet portalinde bulmak mumkun degil. 160 nolu çagri merkezini aradigim zaman sadece son 3 numaralari veriyorlar… Hakkimi nasil arayabilirim.
  tesekkur ederim

  Cevapla
 446. Pelin Çelik

  Yurt dışından gelen telefon için harç, son 4 ay içerisinde kullanılmamış bir pasaport üzerine yatırıldı. Vergiyi yatırdım fakat pasaport kaydı yaptıramıyorum doğal olarak. Bu telefonu kullanabilmek için ne yapmalıyım? Aynı imei numarası ile tekrar harç yatırıp başka bi pasaporta kaydettirebilir miyim? Ya da başka bi öneriniz var mı?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Harcınızı geri alabilmeniz çok zor, onu bir kere rafa kaldırın. Son 4 ay içerisinde ülkeye giriş yapmış başka bir pasaport üzerine tekrar harç yatırarak kayıt yapabilirsiniz.

   Cevapla
 447. Ayhan Erdal

  Merhaba yurtdışından gelen telefonumu arkadaşımın pasaportuna kaydedecektik. mobil bankacılık hesabımdan 170 lirayı öderken “başkasının adına ödeme alanını” görmediğimden, imei numarası girerek kendi tc numaramla parayı ödemiş bulundum. Arkadaşımın e devlet hesabından kayıt en son onay aşamasından sonra “TC kimlik numaranız ile yapılmış bir ödeme bulunmamaktadır” uyarısı verdi ve kayıt yapılamadı. Ne yapmam gerek? Vergi dairesi ve ya BTK ya başvursam, yaptığım ödemeyi arkadaşımın TC si üzerine değiştirebilir mi? Ya da yatırdığım parayı iade ederler mi? Bu durumda yeniden arkadaşımın TC sine para yatırırsam, sistem daha önce benim adıma imei girildiği için izin verir mi?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Yatırdığınız parayı iade alabilirsiniz ama çok çok uğraştırıyorlar. Vergi Daireleri’ne gidip durumu anlattığınızda sizi bir sürü prosedür ile uğraştırıp yıldırıyorlar. Ama denemek size kalmış. 🙂 Harcı tekrar yatırmanız gerekmekte.

   Cevapla
 448. Ayaz ayaz

  Meraba sinan bey
  Lafin kisasi telefon gelmeden ben imeil numarsini alip harcini yatirsam telefon geldiginde getiren kisi turkiyeye giris yapmis oluyor o zaman edevletten onaylasam olur mu ? Yoksa bekliyeyim mi ?

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Olmaz, telefonu açıp, SIM kartı takıp bir kaç gün kullanmanız gerekiyor. Siz telefonu kullanırken BTK sizin sinyalinizi yakalayıp, size telefonunuzun kayıtsız olduğuna dair bir mesaj gönderecek. Ancak bu mesajdan sonra kayıt yapabilirsiniz. Aksi takdirde yaptığınız kayıt telefonunuzla ilişkilendirilemez.

   Cevapla
 449. MUSTAFA ŞENGÜL

  benim pasaport eski tip pasaport yrni tip yapınca kabul etmiyor yurdagiriş hatası diyor yeni tip çipli yi seçince de olmuyr ne yapmam lazım

  Cevapla
 450. Özgür

  Merhabalar, hangi tarihte türkiye’ye geldiğini bilmediğim bir telefon alacağım. Imei no’su yokmuş sahibinden öğrendim. Yukarıda anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla, Imei kaydı yapabilmek için telefonun kimin tarafından, ne zaman ve nereden alındığını bilmem gerekmiyor. Sadece 1 ay içinde ülkeye gelmiş bir arkadaş bulmam lazım?

  Cevapla
 451. Deniz Cakan

  telefonumun yurt dısından geldı ve 4 ayı gecti . Ne yapmam lazım ? haftaya bı arkadasım yurt dısından gelecek onun uzerıne yaptırsam olur mu ve de turkıye pasaportu degıl kktc pasaportu olur mu acaba?

  Cevapla
 452. Mustafa duran

  Merhaba,

  Telefonumu başka birisinin pasaportundan kayıt ettirdim fakat telefon kapanmıştı 4 gün geçti btk sitesinde hala kayıt dışı olduğu tespit edilen imei yazıyor güncellenmesi uzun mu sürer yoksa yanlış bir işlemmi yaptık

  Teşekkür ederim

  Cevapla
 453. Mustafa Duran

  07/06/2018 tarihinde telefonum yurtdışı olduğundan kapandı ayın 10 unda vergiyi ödeyerek bir arkadaşın pasaportuna kaydını yaptırdım vergiyide aynı tc ye yatırdım ama btk sitesinde hala kayıt dılı olduğu yespit edilen imei yazıyo acaba uzun mu sürüyor böyle yoksa bir terslik mi var

  Cevapla
 454. yusuf pehlivanoğlu

  Merhaba,
  03/02/2018 tarihinde harcını yatırdığım yurt dışı kendi üstüme olan cep telefonunun imei kaydını yaptırmamıştım. Harcı yatırmak yeterli sandım herhalde. Şu an o tarihli dekonta göre giriş yaptığım tarih 120 günü doldurdu. Ama nisan ayında tekrar çıkış giriş yaptım.O tarihte yatırdığım harçla 120 günü doldurmayan nisan girişli pasaportuma kayıt yaptırabilir miyim?
  Teşekkürler..

  Cevapla
 455. Caner bostan

  E-Devlet’te Sorulan cep telefonu kısmına kendi telefonumuz mu yoksa pasaportuna kayıt yaptırılan kişinin telefonunu mu yazmamız gerekiyor

  Cevapla
 456. tanju.y

  Yurtdışından gelen telefon harcı ödendi.90 gün içinde kapatılacaktır mesajı geldi.E devlette imei1 kayıtdışı imei2 kayıtlı görünüyor.Ne yapılmalı.

  Cevapla
 457. ramazan

  iyigunler.

  yutdisindan telefon getirdim ve e devlet uzerinden zamaninda kaydettim ancak telefon kapandi ne yapmayilim?

  Cevapla
 458. Nermin Okur

  Merhaba yut dışından getirdiğim ama yurt dışında kullanılmış yani yeni olmayan telefonumuda burada kaydettirmem ve vergisini yatırmam gerekiyor mu? teşekkürler

  Cevapla
 459. Ahmet temek

  Vergi harcını vergi dairesine gitmeden internet üzeri ödeme olur olursa nasıl yapmaliyim cvp için şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 460. Çağla Ayça Ömeroğlu

  Merhaba,
  2 yıl içinde başka bir arkadaşım adına , benim e-dvlet portalım üzerinden kayıt yaptık ancak ben ne kadar zaman geçtiğini tam olarak hatırlamıyorum. Bunu sorgulayacağım bir portal var mıdır? çünkü şimdi kendime yeni telefon aldım ve kendi adıma kayıt yaptırmak istiyorum. 2 yıl geçmesi gerekiyor diye söylediler /doğru mudur?
  Yardımcı olursanız sevinirim.
  Teşekkürler

  Cevapla
 461. Hasan Damar

  Sinan bey iyi günler,
  Çift imei’li telefonumuzun sadece bir imeisini e devlete kaydını yaptık. Diğer imei kaydetmeden onayı yaptık. İkinci imei aynı pasaporta nasıl girebiliriz.
  Teşekkürler.

  Cevapla
 462. seda karaer

  Merhaba. Ben harcı öderken vergi dairesi kodunun 6252 olarak kalması gerektiğini bilmiyordum ve başka bir vergi dairesi numarası seçtim. Bu arada süreyi unutup geçirdiğimiz için telefon kapanmıştı. Garanti Bankasından ödemeyi yapıp e devletten de kayıt işlemlerini tamamladım. E Devlette ödemeniz alınmıştır 12 saat sonra açılacaktır dedi ama 1 günü geçtiği halde telefon açılmadı. Tekrar e devletten baktım. Imei numarası kayıtlı, yolcu beraberi getirilen cihaz diyor ama açılmadı. Bunun sebebi vergi dairesi kodunu yanlış girmem mi acaba? Ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

  Cevapla
 463. A.Sandal

  Sinan kardeşim Merhaba ;
  Kendi Pasaportuma e-devlet/btk kaydı yaptım ödeme için IVG seçtim seçmez olsaydım ,açılan IVG ödeme sayfasında sol tarafta benim kimliğim ve imei no bulunan ufak bir kutu vardı sağ tarafta ise kendi adıma ve baskası adına diye 2 seçenekli boslukta kendi adıma seçtim kimlik no ad soyad ve ve imei no yazdım kabul etmedi bu sefer baskası adına diye ablamın kimlik no ve isim soyadını yazdım ödeme sayfasına geçti banka kartı bilgileri girerek ödeme yaptım. Ve (ödeme makbuzu PDF sini indirdim) tamam olduktan sonra Btk sayfasında ödemeyi kontrol et dediğimde kayda rastlanmadı diyor. Gece saati olduğundan btk ivg den konfirmasyonmu alamadı yoksa ben bir yanlışlıkmı yaptım. Tabii ıvg makbuzunda ablamın adı ve kimliği var ama imei no da var. Ne dersiniz. Bu yanlış oldu ise bu harcı iade alabilirmiyim.
  Vaktinizi ayırdığınız için şimdiden çok teşekkürler.

  Cevapla
 464. Neriman

  Merhaba, İnternet Vergi Dairesi aracılığı ile ödeme yapmak istedim ancak verilen bilgiler birbiriyle uyuşmamaktadır uyarısı aldım. Vergi dairesi – genel borç sorgulama kısmında kızlık soyadım ile bilgilerim çıkıyor. 2 yıllık evliyim. E-devlette soyismim güncel. Bilgi uyuşmazlığı sebebi bu olabilir mi? Alternatif 3 banka’da da hesabım olmadığı için eşimin internet bankacılığı üzerinden “başkası adına” seçerek vergi ödemesini yapabilir miyim? Teşekkür ederim.

  Cevapla
 465. mehmet usta

  merhaba e-devlet üzerinden imeil kayıt hakkı sorgulaması yaptım ve kayıt yapabilirsiniz mesajı aldım ve ve ardından 170,70 harcını ödedim ama kaydı tamamlayamıyorum (aynı pasaport numarası ile 2 yılda tek cihaz kaydettirilebilir) hatası alıyorum

  Cevapla
 466. Gizem K

  Merhaba,
  Yurtdisindan gelen telefonum 120gun sonra kullanima kapandi ve suan hala kapali. Suan kayit yaptirsam geri acilir mi ? Tesekkurler

  Cevapla
 467. Orhan adan

  Sinan bey, yurtdisindan aldığım telefonu e devlet üzerinden kayit yaptim , harç bedelini ödedim . Tahnini 5 gün oldu. Dekont elimde mevcut ama tekrar e devletten kontrol amaclı baktığımda telefon kayit dışı yazısı görünüyor. Ne yapmam lazım.

  Cevapla
 468. Hüseyin ERTÜRK

  Merhaba
  Hattım iki imeli, sorgulattım biri kayıt dışı görünüyor. 2. imei ile devam edebilirmiyim. İkinciyide işletmem zorunlumu.

  Cevapla
 469. H.Ertürk

  Merhaba;
  Pasaporta işlenmiş telefonumda ( sorguladığımda ) ikinci imei kayıt dışı diyor, ve şu an kullanamıyorum. Belliki ikincisi işlenmemiş. Kart yeri değiştirerek kullanmaya devam edebilirmiyim. Nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkürler.

  Cevapla
 470. Selin Giregoz

  Merhaba,
  Yurtdışından gelen telefonu e-devlet üzerinden kayıt etiriyordum. Ödemeyi kredi kartıyla yaptım ve devam tuşuna batım. O sırada hata verdi ve pasaport numarasını hatalı girmişim.
  Bunu nasıl düzeltebiliriz. Şu an tekrar doğru bilgileri yazdığımda ve ödeme yapmak istediğimde bu IMEı numarası kaıt edilmiştir hatası alıyorum.Bunu nasıl düzeltebiliriz.

  Cevapla
 471. Figen Takriti

  Merhaba, e- devlet üzerinden eşim suriye pasaportuyla üzerine imei kaydı yapmak istedi. Türkiye ikameti olduğu için onun da e- devlet şifresi var ve zaten sistem de kabul ediyor kaydını. Fakat ödemeyi benim kredi kartımdan yaptık ve ödeme 2 ay önce tahsil edilmesine rağmen imei kaydı yapılmadı. Son 10 gün . 10 gün sonra telefon kayıt dışı olacak. Ve para iadesi alamıyoruz. Ya da problemi nasıl çözeceğimizi bilmiyoruz. Kayıt işlemini kendi yapmıştı beni ödeme ekranında çağırdı dolayısıyla hangi aşamada yanlış yapıldı ya da yanlış yapıldı mı bilmiyorum. Bu durumu nasıl çözebiliriz? Çözüm merkezi telefon numarası var mıdır ? Ben bulamadım da . Vaktinizi aldığım için özür dilerim.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Para iadesi almanız çok çok zor. Epey uğraştırıyorlar. Onun yerine yeniden başka bir pasaporta kayıt yapmayı denemelisiniz.

   Cevapla
 472. Medine

  Merhabalar.Yurtdışından cocuklaruma getireceğim iki tane akıllı saatin imeilerini tek başvuruda 2 tane imei yerine iki saatin imei ini kaydettirebilirmiim.

  Cevapla
 473. Medine erkoc

  Merhabalar Sinan bey. Yurtdışından getireceğim 2 tane çocuk akıllı saatleri tek başvuruda tek seferde tek harç yatirarak 2 imei alanına iki saatin imei lerini kayıt yapabilirmiyim. Teşekurler

  Cevapla
 474. onur

  Merhaba ,
  Pasaportumun 4 aylık süresi bu ayın 19 unda doluyor Çin den arkadaşa telefon sipariş ettim oda 24 dünde geliyor telefon çindeyken İMEİ burdan kayır yapabilirmiyim.

  Cevapla
 475. Mkilic

  Merhabalar, 3 farklı imei aynı pasaportla kayıt edıoebılır.edevlette 3 imei cıkıyor

  Cevapla
 476. Özcan arısoy

  Ben cihazımı kayıt işlemini başarıyla yaptım fakat çıktı alamadım bu çıktıyı nasıl temin edebilir?

  Cevapla
 477. turgay

  Sinan bey,
  Geçen yıl eylül ayında amerika dönüşü yanımızda telefon getirdim.vergi dairesine harç yatırdım.e-devlette kayıt yaptırdığımı sanıyordum.telefon kapandı. e devlete girdim kayıt yapılmamış gözüküyor.hafıza sorunum var kaydetmemiş de olabilirim. ancak neden 10 ay süre ile kapanmadı.temmuz ayı içinde yunanistan a giriş çıkış yaptım…bu girişe telefonu kayıt olur mu… telefonu 10 aydır kullanmışsın nasıl vergisi de 10 ay önce yatırılmış diye bir sual olur mu?selamlar

  Cevapla
 478. Behruz

  Merhabalar!
  Telefon ımei kaydını yaptım 15 gün oldu ama hala KAYITDIŞI OLDUĞU TESPİT EDİLEN IMEI yazıyor. Ne yapmam gerekiyor.
  Teşekkürler!

  Cevapla
 479. onur

  Sinan bey;
  Ben E devletten İMEİ sorguladığımda telefonun markası modeli çıkıyor ve yazınızdan anladığım kadarıyla imei den başka bir bilgi girmiyoruz ve evrak vermiyoruz pardan başka neden yapılamaz? detaylı bilgi paylaşabilirmisiniz.

  Durum
  KAYIT BULUNAMADI
  Sorgu Tarihi
  11/07/2018
  Marka/Model
  Üretici: Xiaomi Communications Co Ltd Pazar Adı: MI 8 Model Bilgileri: E1

  Merhaba ,
  Pasaportumun 4 aylık süresi bu ayın 19 unda doluyor Çin den arkadaşa telefon sipariş ettim oda 24 dünde geliyor telefon çindeyken İMEİ burdan kayır yapabilirmiyim.

  Cevapla
  Sinan Yorulmaz (Yönetici) 8 Temmuz 2018
  Yaptıramazsınız

  Cevapla
 480. Nuri Türüdü

  İyi akşamlar imei, pasaport bilgileri vs girip devam tuşuna baştığımda (beklenmedik bir hata oluştu, lütfen daha sonra deneyiniz) cevabı alıyorum

  Cevapla
 481. Uğur TÜMER

  ben kayıt yapmaya çalışırken sürekli ” Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.” bu uyarıyı alıyorum.
  çözümü hakkında bi bilginiz var mı?

  Cevapla
 482. osman

  dostum selam
  bizim telefon kayıt yaptırmadığımız için kapandı bende dün emeı kaydını yaptırdım telefon ne zaman açılır henüz açılmadı ve açılmaması söz konusu olabilir mi.

  Cevapla
 483. Halil ibrahim konca

  Slm kolay gelsin 16 temmuzda pasaportta islettim telefonu harci yatırdım falan pasaport sahibi 4 yaşında bir çocuk babası onun pasaport nosunu girdik ama e devlet 18yas altı olduğu icin babasının uzerine girdik babası da 2 hafta önce başka birine telefon açtırmış pasaportu e devleti üzerinden sonra telefoncuya verdik açması için e devlet şifresiyle ayın 18inde telefonum kapandı telefoncu aradı işlem başarısız oldu diye şimdi ne yapmalıyım Allah rızası için yardim edin

  Cevapla
 484. BUSRA COLAK

  Merhaba,
  klon sms i aldım. Sorgulattığımda 1. IMEI klon, 2.IMEI kayıtlı gözükmekte. Kayıt yaptırmam gerekli mi genede?

  Teşekkürler.

  Cevapla
 485. EBUBEKİR YAY

  öncelikle kolay gelsin
  daha öncesinde telefonum için imei kaydı yaptırmak istedim pasaportum olmadığı için başka bir yerden buldum ancak ödemeyi ben yaptım
  ödeme yapılırken kendi tc aderesimi ve telefon numaramı girdim ancak telefonum açılmadı.
  iade alabilir miyim ne yapmam gerek?

  Cevapla
 486. erolk

  merhaba sinan bey yurt dışından aldığım telefonum bozuldu iptal ettirip yine yurt dışından telefon alabilirmiyim kayıt yaptıralı 1 yıl oldu

  Cevapla
 487. sertan kınalı

  Merhaba yurt dışından gelen telefonun imei harc parasını vergi dairesine ödedim ama mail kaydı yapılmadığı için telefon tekrar kapandı. Tekrar harc parası ödememe gerek var mı?

  Cevapla
 488. Kadir biçer

  Merhaba tahakkuk fiş nosu nedir?

  Cevapla
 489. zeki kozan

  sinan bey ben bu gün vergi dairesine parayı yatırdım ve edevletten kayıt yaptırdım ve sorguladıgımda kayıtlı dedi ama tel hala sınırlı servisde kendisimi açılacak yoksa biz bişey yapcazmı avea yı aradım baska telden e devletten ımei numara eşleştirme yapılacak diyor oyle bişey gereklimi açılması için

  Cevapla
 490. Admin

  Sinan bey..
  1.Kendi e-devletimden giriş yapıp ancak başkasının pasaport numarasıyla işlem yapabilirmiyim.
  2. Öyle işlem yaptım diyelim.. Internetten vergi dairesine ücret öderken o kişinin t.c ve pasaport numarasıyla ödeme yaptığım zaman bi problem olur mu…
  Yani kendi e devletimden kendo uzerime kayıt yaptircam ama pasaport başkası üzerine..

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Kendi E-Devlet üyeliğiniz ile işlem yapamazsınız. Pasaportunu kullandığınız kişinin E-Devlet üyeliği ile yapmanız gerekiyor. Ayrıca ödemeleri de pasaportunu kullandığınız kişinin bilgilerine yapmanız lazım.

   Cevapla
 491. Nalan Akçöltekin

  Sinan bey merhaba, bir yakınım bana yurt dışından telefon getirmişti, onun pasaportuna onun e devlet şifresi ile giriş yaptık ve vergi ödeme adımında başka adına adımından benim adıma vergisini ödedik. Telefonum hala kayıt dışı görünüyor ve yasal uyarı geliyor. 60 günden az zaman kaldı. Vodafonu aradığımda kendi pasaportuma işletmem gerektiğini, vergi dairesi ile görüşmem gerekeceğini belirttiler. Sizce ne yapmam gerekiyor. Teşekkürler

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Kendi pasaportunuza işletmeniz gerekmiyor. Başkasının pasaportu olması lazım ama o kişi kayıt işlemi sırasında ülke içinde olması lazım ve son ülkeye giriş tarihi 4 ayı geçmemesi lazım. Ayrıca daha önceden de başka birine kayıt yaptırmamış olması lazım. Bu şartlar tamamsa 72 saate kadar bekleyin.

   Cevapla
 492. Ebru ebru

  Merhaba, imei kaydedildiği halde sorgulama yapıldığında kayıt dışı cihaz olarak görülmesi normal mi? Kaç gün içinde kayıtlı görünmesi gerekir ya da anında mı sisteme yansır? Birde telefon kullanıma ne kadar süre içerisinde açılıyor?

  Cevapla
 493. mahsun özen

  kayıtlı telefonum kapandı tekrar kayıt edmeye calısıyorum ımeı ıle ılgılı daha onceden ıthalat bildirimi yapıldıgından tekrar basvuru yapılamaz diyor ne yapmam gerek

  Cevapla
 494. Mehmet güven

  Merhabalar kardesim ben online uzerinde vergi harcini yatirdim. 170.70tl. Ancak Sim ağı pin kilidini aç diye bir kod isteniyor.hat operatörumle görüştüm bana verdigiiz imei kayıtlı bir cihaz yok dediler. Bu nedir ne yapmam gerekir. Fakat ödemeyi c.tesi günü yapmışım. Mesai günü olmadığı için sistemde görünmemiş olabilirmi. Şimdiden teşekkür ederim vereceğiniz bilgiler için.

  Cevapla
 495. beria

  Sinan Bey merhaba,
  Yurt dışından telefon getirttim. 120 gün içerisinde imei kaydı işlemini yaptırdık ama telefonum 11.07.2018 tarihinde kullanıma kapandı. Bugün (13.08.2018) tekrar kayıt yapıldı, fakat hala telefonu kullanamıyorum. 120 günden sonra telefonu kaydettiremiyor muyuz? Ben neden telefonu kullanamıyorum?

  Cevapla
 496. serhat

  Merhaba. 121. gün olduğunu fark etmeden o pasaport üzerinden telefonu kaydetmek için vergi dairesine ödeme yaptık. Ancak telefonu kaydedemedik günü geçtiği için. Yatırılan o parayı geri alma şansımız var mıdır? Ne yapmam gerekiyor?

  Cevapla
 497. Hekin carfi

  Aynisini yptim ama halen telefona izin verilmiyor ckiyr

  Cevapla
 498. Zehra Çeşmecioğlu

  Merhabalar, yurtdışından alınan cihaz için int vergi dairesinden yaklaşık 1 ay önce ödeme yaptım. Dekont elimde. Fakat hala kayıtdışı gözüküyor. Telefona kayıtdışı mesajı geldi. Ne yapmalıyım? Bunun online çözümü var mı? Yoksa vergi dairesine gitmek zorunda mıyım? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Cevapla
 499. Atakan

  Hayırlı akşamlar hocam ben yurt dışından cihaz getirtdim getiren kişinin adına vergi dairesine harcını yatırdık dün hat komple gitti servis yok diyo nasıl bir yol izlemeliyim acaba yardımcı olursanız çok sevinirim çok sağolun şimdiden .

  Cevapla
 500. Tolga bey

  Merhabalar e devlet den yurtdışı cihaz kaydı yapıyordum ödemeyi ,onaylama butonuna basmadan önce yapmamız gerekiyormuş galiba ben onayla butonuna bastım daha sonra vergi ödenmemiş uyarısı aldım vergiyi hemen ödedim ancak kayıt ıslemlnın tamamlanıp tamamlanmadığını öğrenemedim kayıt olmuşmudur.?

  Cevapla
 501. İrem korkmaz

  Merhaba ben pasaportu 120 günü geçmiş birinin üzerine harç yatırdım e-Devletten onun iyi adresini nasıl yapabilirim bir fikriniz var mı

  Cevapla
 502. Cenk alper tantoglu

  Merhaba Sinan bey
  ben bu son kurban bayramindan 2018..hemen onceki cumartesi gunu garanti bankasindan 170.70 tl odeme yaptim btk sayfasindan ,once yonlendirildi , sonra int vergi dairesine, tc ve her iki imei yi de girip odedim ancak az evvel baktigimda yani bayram sonrası ilk mesai gunu pazartesi gece 12 de baktim …halen kayit disi diyor lutfen bir yardim edin tekrar mi odeyecegim..?veya ankara da nereye basvurmam gerekir…saygilar Sinan bey

  Cevapla
 503. Mehmet

  Merhaba, cihazımın kapanacağı bilgisi süreki geliyordu çift hatlı telefonum 1 sene boyunce kapanmadı. Yurtdışına çıktım ve dün geri döndüm Dünden bu yana Türkiye vodafone hattım cihazda çalışmazken yurtdışı hattım çalışıyor. (servis yok hatası) Şu anda kayıt işlemi yapabilir miyim ?

  Cevapla
 504. Ulviye

  Azerbaycan dan telefon getirdik kızımın adı a kayıt edicez. Babasının e devlet hesabından çocuğum için butonundan bilgileri giriyorum. En sonda yurda giriş hatası veriyor. Çocukların adına iki pasaportun hepsinde aynı hatayı veriyor. Acaba önce harcımi yatırmam lazım . Bu yüzden yurda giriş hatasını veriyor . Lütfen yardımcı olun Ağustos 15 de girdik ülkeye

  Cevapla
 505. Can

  Sinan bey öncelikle merhaba , sinan bey akrabam yurtdışında yaşıyor ve bana telefon getirdi pasaportu yurt dışı pasaportu olmasından kaynaklı herhangi bir sorun çıkarmı birde e-devletten onun adına yeni şifre aldık sisteme hemen giriş tarihi düşmeyebiliyormuş oyüzden biraz temkinli yaklaşıyorum , telefonu henüz açmadım tam kaydettiğim günden önce açsam sıkıntı olurmu son olarak kaydettikten sonra kapanma ihtimali nedir ? biraz tedirgin yaklaştığımdan merak edip sordum teşekkür ederim

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Telefonu kaydedebilmek için önce açıp sim kart takıp bir kaç gün kullanmanız lazım. Ancak BTK sizin sinyalinizin yakalayıp size kaydetmenize dair bir mesaj gönderdikten sonra kaydedin. Aksi takdirde kaydınız boşa gidecektir.

   Cevapla
 506. Can

  Sinan bey merhaba yurtdışından akrabam telefon getirdi ancak ora doğumlu olduğu için pasaportu oraya ait ve türkiyeye giriş yapmadan önce 3 yıl hiç bir ülkeye gitmemiş burda telefonu onun pasaportu üzerine açtırmada sıkıntı olurmu ?

  Cevapla
 507. cem

  Çok acil yardım lütfen
  yurtdışından gelen bir telefon var bu telefonun imei kaydını yaptırmak istiyoruz fakat telefon için başkası kayıt açtırmış fakat kim olduğunu bulamıyoruz.Eski kaydı iptal ettirip telefonu nasıl üzerimize kaydettirebiliriz ?

  Cevapla
 508. Orhan Çelebi

  Merhaba 31 temmuz da türkiye ye giriş yaptım vergi dairesine 171 tl ödeme yaptım e devlete girdigim zaman yurda giriş sıkıntı var diyor pasaport değil hudut geçiş belgesi ile geldim belge no istiyor ne yazdıysam olmuyor yardimci olur musunuz teşekkürler

  Cevapla
 509. Nezih

  Hocam iyi günler. Babamın tc kimlik nosu ile imei kaydı ödemesini yaptik sonraki bi iş varmış ama onu görmedik sonra farkına vardık ama babamın turkiyeye girişi 4 ayı gecti şimdi başkasının pasaportuyla kayıt edelim diyoruz ama 178 lirayı babamın tcsinden ödediğimiz icin başkasınin tcsiyle yaparsak tekrar odicez ek para ödemeden işin içinden nasıl cikariz

  Cevapla
 510. Emre bahadır

  Merhaba yurt dısından telefon geldi izmirde vergi dairesine 170 TL yatırdım dekontu hayla elimde bugun mesaj geldi telefonunuzu kayıt ettiriniz diye e devlet e giriş yaptım baktım kayıt bulunamadı diyor ama gelen misafirlerim de ülkerine döndü buna ragmen işlem yaparlar mı vergi dairesinde yoksa ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Kayıt işlemini BTK’dan mesaj gelmeden yaptıysanız geçmiş olsun. Önce beklemeniz lazım SIM kartı takıp bir kaç gün kullanmanız lazım ki BTK sizin sinyali yakalayıp sistemlerine girsin. Sonra size mesaj atınca kayıt yaptırmanız lazımdı.

   Cevapla
 511. GURSEL ULUSTAN

  yurt dışından gelen telefonda yine yurt dışı sim kart takılı iken kayıt gerekiyormu

  Cevapla
 512. sinan

  merhaba adaş. ben parayı yatırırken kendi kimlik numaramı verdim şimdi oysaki yurt dışından gelen kardeşimin kimlik numarasını vermem gerekiyormuş. şimdi ne yapmalıyım ? paranın iadesi mümkün mü?

  Cevapla
 513. Cahit yüce

  Abi araya Cumartesi pazar girince telefon geç açılır mı?

  Cevapla
 514. Ahmet Kay

  Cihazı babamın pasaportu ile kaydettirdim ama harcı kendi T.C. kimlik. Numaram ile yatırdım işlem bu yüzden gerçekleşmedi. Bunun düzeltilmesi veya bir telafisi mümkün mü

  Cevapla
 515. merve

  merhabalar bi sorum olacaktı . Bundan bi hafta önce bir vodafone bayiye ıphone6plus kayıt açtırma için başvurduk . Malum pasaportumuz yok 🙂 neyse ödemeyide yaptık . Sonra 2 gün gçti ve bize dedikleri ” btk sistemi kapatmış , bu sebeble kaydı henüz yapamıyoruz , isterseniz para iadesi de yaparız ama biz beklemenizden yanayız ” dediler . Tamam eyvallah bizde bekledik . Bizim güven sebebimiz , ilk gün bir küçük dipnot kağıdına kaşelerini vurdurduk ve altına bu cihaz için kayıt açtırma ve süresiz garantili olduguna dair not yazdırmış olmamızdı . malum söz uçar yazı kalır . Birincisi bu kağıdı onlara yazdırmakla iyi ettik mi garanti yönünden .
  İkinci bir durum neyse cumartesi yani 08.09.2018 günü gittik ve kayıt yaptırdıklarını dediler fakat turkcell hat telefonda takılı olduugu halde servis yok yazıyordu. Sonra adam vodafone hattı taktı ( kii bayileride vodafone buna dikkat ) , hattı taktı ve çalıştı . Bize söylediği laf ” sizin cihazda problem olabilir . Tabi bunun üzerine sinirlendik . Türk telekom hattını bile cihaz algılamadı . Biz daha da öfkelenince bize verdiği cevap ” sım lock, tek bi hat üzerine yurt dışından getiirilmiş olabilir , burda ben bişe yapamam . benim görevim kayıt açmaktı . ben ilk başta onun yurt dışından yurt içine tek hatta kayıtlı girip girmediğini göremezdim ” demesi . Biz iyice çıldırdık ve adama “madem öyle ilk 6 ay biz bunu nasıl turkcell hat ile kullandık . dalga mı geçiyorsunuz . Ne demek ben bunun hat üzerine kayıtl ı oldgunu göremem . o zaman 350 lira boşa mı gitti . O zaman her insan bunu bilmeden şansa mı size para ödüyor . Biz bunu kabul etmiyoruz dedik. İyice olaylar alevlendi felan . Adam da bize ” btk ile çözmeniz lazım , devletten yana dedi. Benlik değil , ama öfkeye gerek yok gidin pazartesine kadar bekleyin belki açılır . açılmazsa gelin konuşalım. ” biz tabi başta turkcelle çalışan ama şimdi tek vodafone ile çalışan bir cihazı elimize aldıgımz için öfkemiz arttı nerdeyse dükkanı dağıtacak kadar . bunun üzerine biz adama ” sen nasl bunu bilmezsin , bunu sen vodafone açtırdın . Bu cihaz olmazsa biz hakkımızı arayacağz dedik ve çıktık gittik . 10 dakika sonra geri geldik ve adamdan banka dekontunu istedik . bunun üzerine ” tamam dekontu yollarım ama bundan sonra yardım etmem ötesi sizde ” dedii …. bizde ona ” ne demek yardım etmem . telefoncu sensin kaydı açanda sendin . ben müşteriyim , dekont istedim diye mi bu tavır . ” dedim adam sustu . dekontuda alacağım , açılmazsa ben btk ya başvurup bize verdiğiniz kaşeyide garantiyide diyeceğiz , vodafone kayıtlı bir cihaz olma ihtimalini dediğinizi ama başta turkcell olarak kullandıgımızı , bu işin nasıl oldugunu da sorgulatıp dilekçe vereceğiz . Paramı geri isteyeceğim . biz cahil miyiz de kanalım ” dedik…. sonra bu sefer adam kendinden emin halde , siz bekleiyn o cihaz açılacak eminim . açılmazsa arayın dedi…. açılmazsa arayacağım ve gideceğim ilgili yere dedim . tam çıkarken ” ama açılırsa da arayın . açılırsa da bilmek istiyorum ” dedii… yani artistlik yapmamıza karşılık artistlik yaptı.. Bana öyle geliyor ki bu işte bir yanlışlık oldu ama adamlar çetin ceviz görünce geri vites yaptı ve artistliklerimizin altında da kalmamak için gidin açılırsada arayın ama kesin açılırsada arayın ,açıldı deyip aramamazlık yapmayın dedi …. siz ne düşünüyorsunuz . sonuc olarak cihazımız şuan açık çalışıyor . bu olayın sabahısına cihaz şebekeyi algıladı 🙂 birde sistemde ımeı sorgulatınca yolcu üzerine kayıt diyor . aslende böyle yazmalı değil mi ? birde kapanmaz değil mi ? elimzde süresz garanti diye kaşe imzalı not var

  Cevapla
 516. Yuliya

  Merhaba sayin Sinan/
  Vergi bir kez mi odeniyor yoksa her yil ayni cihaz icin odeniyor?

  Cevapla
 517. suleyman

  MErhaba Sinan Bey
  e devlette uyari olarakIMEI numarası, uluslararası GSM Birliği’nde kayıtlı TAC numaraları standartlarına uygun değildir.` diyor
  ne onerirsiniz?

  Cevapla
 518. gizem

  merhaba ben cihazı kaydetmeden ödemeyi yaptım meğer pasaportumun süresi geçmiş.şimdi ödediğim para çöp mü oldu geri alabilir miyim?başkasının pasaportuna kaydetmeye çalışıyorum sistem bi türlü kabul etmiyor. yardım:(((

  Cevapla
 519. gizem ersezer

  merhaba ben biraz önce telefonun harcını internet vergi ödemeden yatırdım. pasaportumun süresi dolduğu için imei yi kaydedemiyorum. para yatmış oldu çöp mü oldu??:(başka pasaporta kaydetmeye çalışıyorum onu da sistem kabul etmedi bir türlü ne yapmalıyım en azından parayı geri alabilir miyim??

  Cevapla
 520. Yasar yildiz

  Sinan bey saygilar .yurtdisi bir teli pasaport kaydi yaptirdim ama telefon kutusu uzerindeki emai nosunu yazdim o kutuda baska bir telefona aitmis asil kayit yaptirmam gereken telefonu kayit ettiremedim simdi bu durumu nasil duzeltecegim asil telefon elimde kaldi bilmedigim kullanmadigim bir telefon pasaportumda kayitli bilgi verirseniz memnun olurum

  Cevapla
 521. Umut Can

  Merhaba. Pasaport sahibi 1 ay önce Türkiyedeydi. Şuan yurt dışında. E devlet şifresi var. Onun pasaportuna kayıt yapılır mı? Yani şuan yurt dışında olması engel olur mu?

  Cevapla
 522. İSA TORUN

  hersene kayıt ücreti yenilenecekmi yoksa yoksa birkereye mahsusmu vergiyi ödeyeceğiz

  Cevapla
 523. Muhammet KUNT

  Merhabalar;
  Ben 2017 de Yurt dışından Telefon Aldım. Ve Bu Telefonun Harcını Ödedim Vergi Dairesi E-Devletten Kaydını Yapabilirsiniz Dedi Ben Kayıt Yapmadan Tekrardan Yurt Dışına Çıktım.
  Türkiye’ye Tekrar Geldiğimde İse Süresi Geçmiş Dedi E-Devlet Bunun İçin Ne Yapmalıyım.
  Öneriniz Nedir?

  Cevapla
 524. Recep Taş

  Sinan bey merhaba.2018 yılı itibarıyla bildiğim kadar pasaport kaydı ücreti 170 TL.Acaba çift hatlı bir telefon pasaport kaydı yaptırırsak bir imei kaydına mı 170 TL ödüyoruz yada çift imei kaydına 170×2=340 TL mi ödüyoruz.Teşekkürler…

  Cevapla
 525. safiye arslan

  Merhaba Sinan Bey. Arkadaşım 10.10.2018-15.10.2018 tarihleri arasında yurt dışına çıkacak. e-devlet üzerinden imei sorgulaması yaptıgımızda 1 ocak 2019 tarihinden sonra yurda giriş yapması gerektiği bu tarihten sonra pasaportuna telefon kaydettirme hakkının olduğunu gördük. sorum şu ekim ayında getirdiği telefonu yeni yılda kullanmaya başlasak kaydını da 1 ocaktan sonra kendı pasaportuna yaptırsak bir sorun çıkar mı ya da yaptırabilir miyiz? Sonuçta giriş tarihinin üzerinden 4 ay geçmemiş oluyor. Yoksa 1 ocak 2019’dan sonra 4 aylık süre dolmasa da tekrar bir giriş çıkış yapılması gerekiyor mu? Bu konuyla akalı bir bir bilginiz var mı ya da bilgi alabileceğim bir yer? Cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

  Cevapla
 526. boyalı_Kuş

  Sinan Bey öncelikle böyle bir hizmet verdiğin için teşekkür ederim. ımeı yatırdım,
  Yolcu beraberi kaydedilen cihaz yazısını da gördüm e devlette. Ama telefon kapalı, başka hat takıyorum gene kapalı. Telefon ne zaman açılır.

  Cevapla
 527. aki

  merhaba yurtdışı bir telefonumuzu bir akrabamızın üzerine kayıt için onun e-devlet den imei bilgilileri ile kayıt işlemi başvurusunu yaptı. ama ödeme ekranında bırakmış.

  bende garanti bankasından online olarak ödemeyi pasaport sahibi, tc, imei vb bilgileri girerek parası yatırdım.24 saat olmadı ama edevlet üzerinden göremiyoruz imei kayıt durumunu

  şayet kayıt işlemi yarım kaldı yada olmadı ise aynı kişi tekrar denese yeniden yapabilirmi?

  Cevapla
 528. Kaan GÜR

  Sinan bey merhaba;
  benim yurt dışından getirdiğim cihaz çift hatlıymış ama ben cihazın 1 IMEI numarasına kayıt yaptırdım.Diğer IMEI numarasına kayıt yaptırma şansım olur mu artık.Teşekkür ederim.

  Cevapla
 529. cise

  Benim telefonumda 2 tane imei var. harcı yatırırken tek bir imei kutusu çıkıyor. iki imei yi birden nasıl yazmam gerekiyor ödemeyi yaparken. Arka arkaya boşluk bırakmadan mı yazacağım 2 imei yi? Ya da herhangi bir imei yi mi yazacağım acaba?

  Cevapla
 530. Merhaba iyi günler ben birtane iPhone 8 plus aldım ikinci el ama bu telefon imesi ne baktığımda kayıtlı gözüküyor yanlız bir sorun var diyor ki yolcu beraberinde getirilen cihaz sorun olmaz demi bide telefon faturası yok .

  Cevapla
 531. şaban bozkurt

  aynı tc ile 2 yılda bir kayıt yaptırabilirsiniz diyor

  Cevapla
 532. Emirhan Daşdan

  Merhaba sinan bey sinan bey bir iphone 6 aldım ver oasaporta işlettim fakat pasaport sahibi çift vatandaş hem ingiltere hem türk vatandaşı ama ingilterede oturuyor pasaport ise yabancı pasaport şimdi pasaport sahibi geri evine ingiltereye gidince telefonum kapanırmı ? Teşekkurler

  Cevapla
 533. Satılmış odabaşı

  Selam.a101 den Evo BT ya kayıtlı xiami redmi 5 telefon aldım kullandığım operatör de cihazı sisteminde algilayamiyor bu yüzden 4.5 g ek paketlerden yararlanamiyorum. Ne yapmalıyım.ayrica sebeke4g h+ gözüküyor 4.5 g yada LTE öncelikli olmasına rağmen gözükmüyor

  Cevapla
 534. BÜŞRA

  Merhaba, peki Türkiye vatandaşı olmayanlarda nasıl bir işlem uygulanıyor ?

  Cevapla
 535. Serkan

  Merhaba,
  Telefonu getirdim bir başka arkadaşın Tc sine kaydettim pasaportu ile birlikte ama kendi kartımdan ödeme yaptım. İlk zamanlar cihaz çalıştı fakat şu anda kayıt dışı olduğu tespit edildi diyor. Kayıt yapılan Tc sahibi kişi ile ödeme yapan kişi aynı olmak zorunda mı? Ne yapmalıyım?

  Cevapla
 536. eda çelebi

  merhaba,

  Garanti bankasına yönlendirilerek otomatik olarak tüm bilgilerin olduğu bir ödeme sayfasına geldim. herhangi bir şey eklemeden ödememi yaptım. ödeme hesaptan çıkmış ve ödenmiş görünüyor. ama sistemde 4-5 saat geçmesine rağmen hala IMEI kayıtlı görünmüyor.
  dekont elimde IMEI numarası ve benim tv kimlim numaram da üzerinde doğru. Kaç saat içerisinde sisteme yansıyor acaba? 24 saat bunun için de geçerli mi? ödeme yaptığım halde kayıt oluşmazsa ne yapmalıyım?

  Cevapla
 537. YASİN

  Merhabalar,

  Yurda 13.10.2018 de giriş yaptım ve 14.10.2018 tarihinde tekrar yurttan çıkış yaptım (e devlet sisteminde giriş-çıkış tarihimi teyid edebiliyorum)

  Vergiyi de yatırdım , buna rağmen “yurda giriş-çıkış başaraısız , en yakın ilçe emniyet müd. gidiniz,,,, felan diyor)

  Cevapla
 538. emre

  Merhaba,
  bende ımeı kaydetim başka birinin pasaportuna işletim yalnız cep no kısmına numarasının telefonda kullanacağım numarayı yazmadım sıkıntı olur mu?

  Cevapla
 539. ahmet

  ayın 16 sı gece 01-20 de giriş yapılmış fakat vergi dairesine 15 diye belirtilmiş ne yapmam grekiyor

  Cevapla
 540. ali

  s.a çift hatlı telefon getirdim. kaydetme süresi çift hatlı olduğu için 2×4 = 8 ay dediler bana doğrumu bu çift hatlı olduğu i çin 8 ay kayıtsız kullanabilirmiyim

  Cevapla
 541. s.a çift hatlı telefon aldım yurtışından. kaydetme süresi çift hatlı olduğu için 4*2 de toplam 8 aymı
  yoksa 4 aymi.kaç ay kayıtsız kullanabilirim?

  Cevapla
 542. Derya Ay

  Merhaba Sinan Bey.
  Bir yil önce türkiye de teyzem icin bir telefon kaydi yaptirdim. Islemler tamam e-devletten kayit tamam. Yalniz telefon bozuldu. Yeni cikan bir seyler var telefon kaydi iptal edilebiliyormus artik. Iptal edip tekrar giris cikis yxaptigimizda yeni telefon actirma sansim var mi? Eski telefonu geri verme ya da tamire yollamaya degmez cünkü fiyati cok düsük. Yeni alip yeni kayit mümkün mü iki yil dolmadan?
  Tesekkürler

  Cevapla
 543. mehmet

  merhaba ben dediğiniz işlemleri yaptım ama 24 saat oldu hala kayıt bulunamadı diyor.

  Cevapla
 544. Necmi fidan

  İyi akşamlar ben imei kaydını ödeme ekranında bir kez kendi adıma bir kez pasaport sahibi adına yanlışlıkla yaptım imei kayıtlı görünüyor e-devlette fakat telefonum sim kart tanımıyor artık telefonum Samsung s7 iki kişi adına kayıtlı olmasından kaynaklanır mı sorun

  Cevapla
 545. hamza ataş

  telefonumu kayıt ettim ama hala acılmadı kaç günde acılır sizce

  Cevapla
 546. merhaba,
  ıphone 6s telefon yurtdışından getırdım ve aynı hafta son 120 gun ıcınde yurtdışına çıkan bır arkadaşımın pasaportuna ımeı numarasını kaydettirdim. 1 ay geçmesine rağmen e devlet uzerınde hala kayıt dışı gorunuyor. elmde yatırdığım dekont da var, telefonuma gelen kayıt dışı mesajında imei 14 haneli gorunurken benım kaydettırdgım ve olması gereken imei 15 haneli. bu durumdan kaynaklanıyor olabilir. sorunun gerçek nedenini ve maduriyetimi nasıl giderebilirim.
  Teşekkürler

  Cevapla
 547. Yusuf Hacıhasanoğlu

  İyi günler. Ödemeyi Zi̇raat bankasına yaptım. Batum giriş çıkış belgesiyle de açmayı deneidm. Sorun çıktı yardımcı olır musun?

  Cevapla
 548. Ertan

  Merhaba, Ücret karşılığında pasaporta telefon kayıt işlemi yapacak olan var mı?

  Cevapla
 549. Makale çok yararlı ve bilgilendirici olmuş Sinan bey, benimde daha önce başıma gelen bir olaydı fakat şimdi çözdüm verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

  Cevapla
 550. Yunus

  Selamlar
  Yurtdışından telefon getiren bir tanıdığın telefonunu kendi pasaportuma zorda olsa kaydettirdim.Sonra bizim tanıdık imei nin yanlış olduğunu bildirdi.Yani hiç tanımadığım birinin telefonunu kendime kaydetmiş oldum.Vergi dairesine başvurdum para iadesi ve işlem iptali için.1 ay sonra gittiğimde para iadesi olmayacağını btk yı aramamı söylediler..btk nın telefonlarını açan yok.Kaydı üzerinden düşürmek için ne yapmalıyım..

  Cevapla
 551. Busra Onbası

  Ben telefonu kayıt ettirdim ödemesini yaptım ama takip eden haftalarda KAYIT DIŞI telefon şu gün içerisinde kapanacak diye mesajlar geldi… Nereye başvurabilirim?

  Cevapla

Yorum Yap