Kategoriler
Kişisel

Yine Bir Kurban Bayramı Klasiği: “Nerede o eski bayramlar?”

Evet, o klasik soru ile bir kez daha karşı karşıyayız. “Nerede o eski bayramlar?” değil mi? Peki neden bu soruyu artık her bayramda duyuyoruz? İşte buna bir açıklık getireceğim kendimce.

Mesela ben bundan bir 10 sene önce 13 yaşındaydım. Çok iyi hatırlıyorum sabah ezanına kadar uyumayıp, biran önce ezan okunsun ve bayram başlasın diye bekliyordum. (Bayramı ezan okunduktan sonra başlıyor sanıyordum.) En nihayetinde ezan okundu ve artık bayram başladı. Neden mi heyecanlıydım? Çünkü cebimde bayramdan önce 1-2 ay boyunca biriktirdiğim harçlığım vardı. O harçlıklar ile torba torba boncuk mermi alabilecektim. Benim için o zamanlar bayram demek boncuk mermi demekti. En büyük zevkimdi belkide üst mahalledeki çocuklar ile oyuncak silahlarımız ile savaşmak. (Oyuncak moyuncak ama çok fena yakıyordu.)

Ezandan sonra kahvaltıyı çok hızlı bir şekilde yapıp, ev ahalisinin elini öpüp, alabildiğim kadar harçlık alıp sokağa fırlardım. En samimi arkadaşlarımı toplar elimizde birer poşet, bina bina gezerdik. Zaten çevredeki tüm bina sakinleri bizleri tanıdığından çoğundan şeker yerine para kopartmayı başarırdık. Hiç unutmam, bir keresinde alt komşum bana bayram harçlığı olarak atari verdi! O zaman sevinçten ne yapacağımı şaşırmıştım.

Boncuk TabancaHarçlık toplama faslı bittikten sonra çetelerimizi oluşturur, saklanma ve uzaklaşma sınırlarını belirleyip boncuk tabancalarımız ile savaşmaya başlardık. Tabi en önemli kuralımız, yüze ateş etmek yoktu!

Epeyce terledikten sonra topladığımız şekerleri yer ve bir birimiz ile dalaşırdık. Artık bitkin bir hal almaya başlayınca hepimizin annesi eve çağırır ve akraba ziyareti yapacağımızı söylerdi. Söylene söylene mecburen eve giderdik. Ama işin iyi yani, biraz daha harçlık toplayacaktık.

Akraba ziyaretlerinden toplanılan harçlıklar ile ertesi gün daha çok boncuk mermisi alıp daha çok savaşıyorduk. Bazen de paramız ve mermimiz bitince yerlere düşen boncuk mermileri topluyorduk.

Boncuk Tabanca SavaşıUzun lafın kısası, eskiden bayramların bir amacı, bir heyecanı vardı. Büyük bir çoşku, büyük bir mutluluk vardı. Şimdi ise tamamen sıradanlanmış ve sadece adet yerine gelsin diye kutlanan bir şey haline geldi. Bunun en büyük etkeni herkesinde tahmin edebileceği gibi teknoloji! (Bu konuya girersem çıkamayabilirim, ondan girmiyorum.)

Yine o eski bayramlar gibi neşeli, heyecanlı ve bol aktiviteli bir bayram geçirmeniz dileği ile; bayramınız mübarek olsun.

“Yine Bir Kurban Bayramı Klasiği: “Nerede o eski bayramlar?”” için 3 yanıt

Bayramınız mübarek olsun.Bayram ziyaretlerinde çoğu kişinin söylediği şey “Nerede o eski bayramlar” yazı da belirttiğiniz gibi etkenlerden biri teknoloji fakat biraz da kendimizi insanlardan soyutlamak neden oluyor diye düşünüyorum.Bayramı kutlamak için artık aramalar azalıyor,sms atıyor ve tamam işte bayramını kutladım oluyor.Bu durum uzatınca böyle devam eder ama kısaca düşüncelerimi belirtmek istedim.İnşallah bir gün o eski bayramları tekrar yaşarız.

Şaka maka teknoloji baya soyutlaştırdı. Normalde SMS te olsa herkese mesaj atardım. Bu bayram sadece mesaj atanlara cevap yazdım. Kısacası normal bir günden farkı kalmamaya başladı. Heyecan yok. Tek heyecan yapan tarafı tatilin kaç gün olacağı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.