Kategoriler
Genel

Twitter’da “API Key & Access Token” Oluşturma

Bazen sosyal ağlardan otomatik içerik çekebilmek, web sitemize üye girişi sağlamak veya çok daha farklı amaçlar için bir Twitter API Key ve Access Token‘e ihtiyaç duyabilirsiniz. Benimde bir projemde Twitter API Key’e ihtiyacım oldu. Bundan dolayı sizlere Twitter API Key’i nasıl elde edebileceğinizi oldukça basit bir şekilde anlatacağım.

Öncelikle şunu bilmelisiniz; bir API Key ve Tokens elde etmek istiyorsanız Twitter uygulaması oluşturmalısınız.

  1. https://apps.twitter.com/app adresine girin ve eğer Twitter oturumunuz açık değilse oturum açın.
  2. Sayfanın sağ üstünde bulunan “Create New App” butonuna tıklayın.
  3. Application Details’dan “Name” kısmına oluşturacağınız uygulamanın adını, “Description” kısmına uygulamanızın açıklamasını, “Website” kısmına uygulamanızın ana sitesini, “Callback URL” kısmına ise yine website adresini yazıyoruz ve kullanım şartlarını kabul ettikten sonra “Create your Twitter application” butonuna tıklıyoruz.
  4. Artık uygulamamızı oluşturduk ve sıra geldi Keys ve Tokens elde etmeye. Oluşturduğunuz uygulama sayfasındayken “Keys and Access Tokens” sekmesine tıklayın.
  5. Karşınıza çıkan “Application Settings” kısımında “Consumer Key (API Key)” ve “Consumer Secret (API Secret)” bilgileri hazır bir şekilde sizi bekliyor.
  6. Ayrıca Access Token verilerini de elde etmek isterseniz, aynı sayfadaki “Token Actions” kısmından “Create my access token” butonuna tıklayın.
  7. Artık “Your Access Token” kısmında “Access Token” ve “Access Token Secret” verilerini de görebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Uygulamanızdan aldığınız Keys & Tokens’leri herkes tarafından kullanılabilir bir hale getirmek için mutlaka “Settings” sekmesinden “Allow this application to be used to Sign in with Twitter” seçeneğindeki işareti kaldırın.

Anlatım biraz karışık gelebilir fakat adımları takip ederseniz oldukça kolay olduğunu göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.