Kategoriler
Kişisel

Sınırı Olmayan, Alabildiğince Yolcu Alan Araç: Minibüs

Bugün sizlere her gün işe giderken bindiğim toplu taşıma aracı olarak nitelendirilen ama bence toplu sıkıştırma aracı olarak nitelendirilmesi gereken, dıştan bakıldığında boş gibi görünen ama içerisine girdiğinizde bir ordu ile karşılaştığınız hayatımızın vazgeçilmezi minibüslerden bahsedeceğim.

Minibüsler, otobüslerin aksine hemen her yere (kısmen) daha fazla ulaşım sağladığı ve istediğiniz her yerde inebildiğiniz toplu taşıma araçlarıdır. Tabi bu inme olayı, siz “Müsait yerde inebilir miyim?” dediğinizden yaklaşık olarak bir 100-200 metre sonra olduğundan inme zamanınızı iyi ayarlamanız gerekiyor. Fiyatları ise yerine göre otobüslerden ucuz olmakla birlikte, en önemli özelliği ve hizmeti ise hiçbir yere tutunmadan yolculuk edebilmeniz diyebilirim. Zaten minibüse bindiğinizde yaklaşık olarak 9895649764848 kişi olacağından sadece omuz omuza durmanız yeterli olacaktır. O kadar sıkışık oluyorsunuz ki, minibüs fren yapsın, dursun, kalksın, hatta kaza yapsın fark etmez; siz milim kıpırdamıyorsunuz.

MinibüslerSiz adeta WinRAR üstüne WinRAR’la sıkıştırılmış şekilde giderken, üstüne minibüsçü demez mi “Abicim çık şu kapıdan, daha 10 kişilik yer var az öne arkaya gidelim.” diye. İşte o an büyük bir şaşkınlıkla sağına soluna bakmaya başlarsın ve sonra kafanı aşağıya indirirsin, ayaklarına bakmaya. Ayaklarını daha ne kadar diğer kişinin ayağına  yaklaştırabilirsin diye…

Yolculuğun sıkışık şekilde gitmesinin iyi bir de yanı var, uyuyabilmek. Dilediğiniz şekilde uyuyabilirsiniz ve yanınızdakinin üzerine yığılabilirsiniz. Ta ki yanınızdaki sizi dürtene veya siz onun üzerine yığılmayasınız diye kendini geri çekip sizin düşmenizi sağlayana dek. (Evet, bunu ben çok yapıyorum. 🙂 O yüzden rica ediyorum, minibüste uyumayın!)

Ha birde WinRAR’lı şekilde ilerleyen minibüsten kapıya uzak birilerinin inmesi var. Arkalardan bir ses gelir “İnebilir miyim?” diye. O an o kişinin kapıya ulaşabilmesi için geçmesi gereken yoldaki herkes bir birine bakar ve çaresiz şekilde birer birer minibüsten inerek inecek olan yolcuya yol verir. Asıl mesele yol vermek değil, yol vermek için inenlerin aynı şekilde geriye binebilmesi. Senden sonra inenlerin senden önce binmelerine müsaade etmemek için gövdeni adeta bir siper yapıp, neredeyse vücut genişliğini iki katına çıkarmak ise insanlarımızın ayrı bir özelliği.

MinibüslerYazımı bitirmeden değinmek istediğim diğer bir minibüs olayı ise Suriyeli’ler. Tamam savaştan kaçtınız, geldiniz, sığındınız, eyvallah. Ama benim bugüne kadar rastladığım ve insan olarak nitelendirebileceğim Suriyeli sayısı 10’ü geçmez. Gerisi bu kadar saygıyı, sevgiyi, korunmayı ve barınmayı haketmiyor. Minibüslerde bayanlara tacizlerden tutunda, ücret ödemeden yolculuk etmeye kadar, milleti rahatsız etmekten tutunda, kavga çıkartmaya kadar yapmadıkları pislik yok. Hepsi bir yana, bu Suriyeli’lerin ülkemizi en az 10-20 yıl geriye götürdüğünü düşünüyorum. Bakalım bu meselenin de sonu nereye varacak.

Vel hasıl kelam, siz de mutlaka benim gibi minibüste vakit geçirmişsinizdir; peki siz neler yaşadınız?

“Sınırı Olmayan, Alabildiğince Yolcu Alan Araç: Minibüs” için 3 yanıt

Trafik polisleri bu işe çözüm bulabilir sıkı kontrollerle. Bizim burada öyle yapıldı. Ayakta yolcu gitmesi yasak. Telsiz sistemi kuruldu. Alamadığı yolcu sayısına göre merkeze durağa bildiriyor ona göre çıkıyor yeni dolmuş. Ama tabii öğrenciler fakülteye giden dolmuşların uymadiklarini söylüyorlar o ayrı. Suriyeli konusunda bende katılıyorum. Üzülüyorum onlara ama insan bir huzursuz güvensiz oluyor.

Minibüs hatlarının güzargahları çok farklıdır bindiğin yerden gidene kadar bir çok sokaktan geçersin.Ödeme aracı değişmemiştir TL olarak elden ele tahsil edilir ücretin

Valla İstanbul’da yaşamış biri olarak noktası virgülüne kadar hepsini yaşadım ben de. Özellikle dur-kalk, trafik, yolcu kapma olayları vs. öylesine uçmuş ki minübüsten inince 10 kişiden dayak yemiş gibi oluyorsunuz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.