“Rufus” İle USB (Flash) Bellekten Format Atmak - Sinan Yorulmaz “Rufus” İle USB (Flash) Bellekten Format Atmak - Sinan Yorulmaz

Sinan Yorulmaz


Bir Yazılımcının Günlüğü

06 Ekim 2015
“Rufus” İle USB (Flash) Bellekten Format Atmak

Kodlar
6 Ekim 2015 Bilgisayar 5.286 Okuma Yorum Yok

Yılda en az bir kere format atmayı bir çok büyük bilgisayar üreticisi öneriyor ve format, bilgisayarın bir nevi kendine gelmesini sağlıyor. Peki format sadece CD/DVD ile mi atılabilir? Tabi ki hayır! Dilerseniz harici bir HDD ile veya USB (Flash) bellek ile de format atabilirsiniz.

Bu yazımda sizlere Rufus programı aracılığı ile USB yani Flash belleğinizi nasıl bootloader, diğer bir tabirle format için hazır hale getirebileceğinizi anlatacağım.

Öncelikle buraya tıklayarak 625 KB’lık Rufus programını bilgisayarınıza indirin ve programı çift tıklayarak açın. Programı açtıktan sonra Bootloader işlemini yapacağınız Flash belleğinizi bilgisayarınıza takın. Bu işlemi yaptıktan sonra programınız şu hale gelecektir:

Rufus

İlk olarak USB (Flash) bellek ile kurulum yapacağımız diski “Aygıt” kısmından seçiyoruz. Daha sonra “Disk Bölüm Düzeni ve Hedef Sistem Türü” kısmından “BIOS yada UEFI Bilgisayarlar için MBR Bölüm Düzeni” seçeneğini seçiyoruz. “Dosya Sistemi” kısmını ise “NTFS” olarak ayarlıyoruz. Burada bilmeniz gereken bir husus; eğer UEFI’ye kurulum yapılacaksa FAT32 olarak seçilmesi. Ancak “install.wim” dosyanız 4 GB’tan büyük ise UEFI kurulum yapamazsınız.

Başlangıç ayarlarımızı yaptıktan sonra “Biçimlendirme Seçenekleri” kısmına geçiyoruz. Burada “Açılış Diski Oluşturma Yöntemi” kısmından “ISO Dosyası” seçeneğini seçiyoruz. (Genelde ISO’dur.)

Gelişmiş Seçenekler” kısmında ise eğer eski bir BIOS’a sahipseniz “Eski BIOS’lar için düzeltme ekle (ekstra bölüm, hiza vs.)” ve “Rusuf MBR kullan. BIOS Kimliği:” kısmını işaretleyebilirsiniz.

Son olarak “Başlat” butonuna basıyoruz ve Rufus’un belleğimizi Boot’lamasını bekliyoruz.

İşlemler bittikten sonra bilgisayarınızın BIOS ayarlarına girerek başlangıç seçeneğini HDD yerine USB bellek olarak seçerseniz, Boot’ladığınız Flash belleğini ile kolay bir şekilde format atmaya başlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Copyright © 2015~2018. Tüm haklarım diyeceğim de; ne hak kaldı ne hukuk!