Ramazan'da Kod Yazmaktan Sıkılmak! - Sinan Yorulmaz

Sinan Yorulmaz


Bir Yazılımcının Günlüğü

02 Temmuz 2016
Ramazan’da Kod Yazmaktan Sıkılmak!

Yazılımcı
2 Temmuz 2016 Kişisel 572 Okuma Yorum Yok

Bir geliştirici, hayatının büyük bir kısmını kod yazarak geçirir; bu bilinen bir gerçektir. Gece gündüz binlerce satır kod yazan birisi, ya deli olmalıdır bu işi yapmak için ya da gerçekten bu işi sevmelidir… Benim olayım sanırım biraz delilik. Mesleğimi sevmediğimden değil, ama dış etkenler bazı zamanlarda kod yazmaktan sıkılmaya itebiliyor insanı.

Malumunuz Ramazan ayındayız ve artık son bir kaç gününe girdik. Özellikle bu ayda oruç tutmamızdan ve havaların aşırı sıcak olmasından dolayı; bir geliştiricinin olmazsa olmazı sıcak ve soğuk içeceklerden maruz kalması (hele ki benim gibi kahve bağımlısıysanız) oldukça zor bir durumdur. Akşama kadar bir şey içemiyorum; içemediğim aklıma gelince daha da içmek istiyorum, yine içemiyorum… Sonra yemek yemek geliyor aklıma. (Kod yazarken sık yaptığım bir şeydir bu.) Onu da yapamıyorum. Artık yavaştan sinir sistemim harekete geçmeye başlıyor… Saatler öğle vaktine gelince; yapmak isteyip de yapamadığım bu şeyler karnımda garip bir gurultu oluşturmaya başlıyor. İşte o andan sonra kod yazmak, er kişinin işi olmaya başlıyor.

Zaten yaptığımız iş stresli ve ara ara beynini başka şeylerle meşgul etmen gereken bir iş. Buda genelde yemek ve içmek oluyor, en azından benim için. E bunu da yapamayınca, salıyorsun çayıra, artık kodları kim ayıra orasını bilemem.

Peki bu gibi durumlarda ne yapmak gerekir?

Eğer bir ofis ortamında çalışıyorsanız olabildiğince çabuk işlerinizi bitirin. Sıkın dişinizi biraz… Ama projeyi tamamen bitirmenizi sağlayacak o son kod satırını yazmayın. Böylece birisi geldiğinde projenin hala devam ettiğini söyleyebilirsiniz. Ve çıkış saatinize 5 dakika kala ise o son satırı yazabilirsiniz. Peki neden böyle bir şey yaptık? Akşama kadar uyuklayabilmek için. 🙂 Böylelikle zamanı verimli kullanmış olduk. 🙂

Tabi işin bu boyutu bir yana, Ramazan tüm bereketi ile geldi; cidden işler öyle böyle açılmadı. 🙂 Özellikle havaların sıcak olması insanı biraz zorlasa da tahkiki iman, yolunu buluyor…

Umarım Ramazan sizin için kolay geçmiştir ve bu gibi sıkıntılarınız Ramazan ayının uhuvvetinden kopmanızı sağlamaz. Unutmayalım, Ramazan aç kalma ayı değildir, açı anlama ayıdır.

Yorum Yap

Copyright © 2015. Tüm haklarım anneme aittir. Babama yakalanmadığınız sürece sorun yok!