PHP Dersleri 2: Programlamaya Ön Hazırlık (XAMPP Kurulumu) - Sinan Yorulmaz

Sinan Yorulmaz


Bir Yazılımcının Günlüğü

30 Ekim 2016
PHP Dersleri 2: Programlamaya Ön Hazırlık (XAMPP Kurulumu)

XAMPP
30 Ekim 2016 PHP 1.466 Okuma Yorum Yok

Bilgisayarımızda PHP yazmaya başlayabilmek için mutlaka bir sunucuya (server) ihtiyaç vardır. Bu sunucu bizim PHP ve MySQL ile ilgili işlemlerimizi gerçekleştirmemizi sağlayacak.

Bu noktada benimde kullandığım XAMPP imdadımıza yetişecek. XAMPP, tamamiyle ücretsiz ve yüklenmesi kolay bir Apache dağıtımı olup MariaDB, PHP ve Perl içerir.

Daha detaylı bir listeleme yaparsak, XAMPP şunları içerir:

 • Apache
 • MariaDB
 • PHP
 • phpMyAdmin
 • OpenSSL
 • XAMPP Control Panel
 • Webalizer
 • Mercury Mail Transport System
 • FileZilla FTP Server
 • Tomcat
 • Strawberry Perl

Gördüğünüz gibi ihtiyacımız olabilecek tüm bileşenler, XAMPP ile birlikte kolay bir şekilde bilgisayarımıza yüklenecek. Şimdi buraya tıklayarak XAMPP’ı indirebileceğiniz sayfaya gidin ve size uygun sürümü bilgisayarınıza indirin.

İndirdiğiniz kurulum dosyasına çift tıklayın, karşınızda şöyle bir ekran göreceksiniz:

XAMPP Kurulumu

Bu ekrandayken de “Next” butonuna bastığınızda karşınızda şöyle bir ekran göreceksiniz:

XAMPP Kurulumu

Bu ekranda XAMPP ile birlikte yüklenmesini istediğiniz sunucuları seçebilirsiniz. Ben genelde hepsini seçerim, sizde istediğinize ve kullanım durumunuza göre seçim yapabilirsiniz. Gerekli seçenekleri işaretledikten sonra “Next” butonuna basın.

XAMPP Kurulumu

Kurulumun bu aşamasında XAMPP’ın yükleneceği dizini seçiyoruz. Tavsiyem hiç ellemeyin, direkt olarak C dizininin altına yüklensin.

XAMPP Kurulumu

Burası da fasa fiso, “Next” butonuna basarak direkt geçebilirsiniz.

XAMPP Kurulumu

Bir diğer fasa fiso daha, yine “Next” butonuna basarak geçiniz ve yükleme işlemine başlayınız.

XAMPP Kurulumu

Yükleme işlemi artık başlamıştır ve bilgisayarınızın performansına göre bir kaç dakika sürecektir. Bazen yükleme ekranında donmalar olduğuna şahit oldum, paniklemeyin ve programı kapatmaya çalışmayın. Yüklemenin bitmesini bekleyin.

XAMPP Kurulumu

Bu ekranı gördüğünüzde bilin ki XAMP sorunsuz bir şekilde yüklenmiş. Artık “Finish” butonuna tıklayarak XAMP’ı çalıştırabilirsiniz.

XAMPP, masaüstünüze bir simge koymaz, bundan dolayı C dizini altına yüklenen “xampp” klasörüne girin ve “xampp-control.exe” isimli dosyayı masaüstüne kısayol olarak gönderin.

XAMPP Kurulumu

XAMPP’ı açtıktan sonra yukarıdaki resimde görüldüğü üzere Apache, MySQL, FileZilla, Mercury ve Tomcat servislerini başlatabiliyor ve bunlarla ilgili çeşitli konfigürasyon ayarlarını yapabiliyorsunuz. PHP yazmaya başlamak için Apache ve MySQL servislerini başlatmanız yeterli.

Yazacağınız PHP dosyalarını “C:\xampp\htdocs” klasöründe bulundurmanız gerekiyor. Bu dizindeki dosyalara tarayıcınızdan “http://localhost/dosyaadi.php” adresine girerek ulaşabilirsiniz. Dilerseniz yine bu dizine bir klasör açıp, dosyalarınızı onun içine de atabilirsiniz. Kısacası “C:\xampp\htdocs” dizinini FTP’nizdeki “www” gibi düşünebilirsiniz. Dosyalarımız bu dizinde olacak.

PHP programlayabilmek için gerekli tüm bileşenleri de bilgisayarımıza kurduğumuza göre bu dersimizi burada sonlandıralım. Bir sonraki dersimizde artık işin zevkli kısmı olan kod yazma aşamasına geçeceğiz.

Bir sonraki derste görüşmek üzere.

Yorum Yap

Copyright © 2015~2018. Tüm haklarım diyeceğim de; ne hak kaldı ne hukuk!