PHP Dersleri 3: PHP'de Nasıl Kod Yazılır? - Sinan Yorulmaz

Sinan Yorulmaz


Bir Yazılımcının Günlüğü

03 Kasım 2016
PHP Dersleri 3: PHP’de Nasıl Kod Yazılır?

PHP
3 Kasım 2016 PHP 2.089 Okuma Yorum Yok

Bu dersimizde bir PHP kodu nasıl yazılır, bunu öğreneceğiz. Bir önceki dersimizde PHP kodlarını bilgisayarımızda çalıştırabilmek için gerekli tüm bileşenleri içeren XAMPP’ı kurmuş ve çalıştırmıştık. Hatta dersin son bölümünde, PHP dosyalarını nerede oluşturacağınızı da anlattım. Bu konuda kafanızda soru işareti varsa, buradan önceki dersin son bölümünü inceleyebilirsiniz.

Eğer bu aşamayı geçtiyseniz, artık bir kod editörüne ihtiyacınız var demektir. Keyifli kod yazmanın en önemli etkenlerinden biridir, iyi bir editör. Çünkü kullandığınız editör hangisi olursa olsun size bir çok kolaylık ve farklılık sunacaktır. Buda ihtiyaçlarınıza göre işlerinizi daha kısa zamanda ve daha verimli halletmenizi sağlayacaktır. Size göre en iyi kod editörü hangisi bilmem ama ben buradaki yazımda kendimce bir sıralama yaptım. İçlerinden size uygun olan kod editörünü seçip, kullanabilirsiniz. Ben genelde Sublime Text kullanıyorum. Ama ücretsiz bir kod editörü isterseniz de Notepad++‘ı öneririm.

Hangi kod editörünü kullandığınızın önemi yok, Windows’un standart Notepad’i ile bile kod yazabilirsiniz. (Ben derslerimi Sublime Text’e göre anlatacağım. Farklı programlarda, ilerleyen derslerde ufak tefek farklılıklar yaşayabilirsiniz.) Şimdi tercih ettiğiniz kod editörünü açın ve boş bir çalışma sayfası oluşturup, CTRL+S ile dosyayı kaydedin. Kaydetme penceresi açıldığında dosya adına “merhaba.php” yazıp “C:/Xampp/htdocs” dizinine bu dosyayı kaydedin. (Tabi XAMPP’ı da açmayı unutmayın.) Daha sonrasında tarayıcınızdan “http://localhost/merhaba.php” adresine girerek bu dosyayı görüntüleyebilirsiniz. Şimdilik boş bir beyaz sayfa ile karşılaşacaksınız. 🙂

Şimdi “PHP’de nasıl kod yazılır?” sorusuna cevap verebiliriz. Bunun için madde madde bir takım bilgiler vermek istiyorum; böyle daha akılda kalıcı olur düşüncesindeyim.

  • Bir PHP kodu her zaman <?php ve ?> etiketleri içerisinde yer alır. Bu PHP’nin varsayılan kod etiketidir. PHP dosyasının yorumlanabilmesi için kodların bu etiketler arasında olması şarttır. Aksi takdirde yorumlayıcı bu dosyanın bir PHP dosyası olduğunu anlayamaz. Ayrıca PHP 5.4 versiyonuyla birlikte gelen kısa etiket özelliği sayesinde PHP kodlarınızı <? ve ?> etiketleri arasına da yazabilirsiniz.
  • PHP kodları her zaman noktalı virgül (;) ile bitmelidir. Ayrıca yazacağınız kod eğer tek bir satır ise, noktalı virgül koymaya bilirsiniz.
  • PHP’de kaydedilen dosya uzantıları her zaman “.php” şeklinde olmalıdır. (İlerleyen derslerimizde PHP dosyalarımızın uzantılarını değiştirmeyi de anlatacağım.)
  • PHP’de değişkenlere vereceğiniz adlar her zaman “$” işareti ile başlar ve değişkenin değeri atandıktan sonra mutlaka “;” ile biter.
  • PHP’de yorum satırları “//“, “#” veya “/* */” ibareleri arasına yazılabilir. Bu yorum satırları, dosyanız yorumlandıktan sonra kaynak kodlarında gözükmez.

Başlangıç olarak öğrendiğimiz bu bilgiler doğrultusunda bir örnek yapıp, dersimizi bitirelim.

Yukarıdaki örneğimizde madde madde listelediğim şeyleri anlatmaya çalıştım. Bu kodları oluşturduğunuz “merhaba.php” dosyasına yazarak, kaydedin ve “http://localhost/merhaba.php” adresine girerek bu dosyayı görüntüleyin. Şimdi yazdığımız bu kodları inceleyelim…

//” ile başlayan tek satırlı bir yorum satırı ile kodumuza başladık. Hemen ardından “#” ile başlayan diğer bir tek satırlı yorum satırımızı ekledik. Tek satırlı diyorum çünkü bu işaretler ile başlayan yorum satırları iki veya daha fazla satırlı olamaz. Eğer uzun bir yorum satırı yazacaksanız veya birden fazla satır kullanacaksanız, “/*” ile başlayıp “*/” ile de bu yorum satırını bitirebilirsiniz. Projelerinizi geliştirirken yorum satırlarına bolca yer verin. Emin olun tecrübeyle sabit; bir süre sonra yazdığınız kodların içerisinde kaybolduğunuz da, bu yorum satırları sizi kolayca aradığınız kod bloğuna ulaştırabiliyor.

Yorum satırlarımızdan sonra ise PHP’de ekrana yazdırma komutu olan echo ile ekrana “Merhaba Dünya!” yazdırdık. Burada dikkat edeceğimiz şey, echo komutunu kullandıktan sonra çift tırnak veya tek tırnak içerisine ekrana yazdırmak istediğimiz metni girip, sonuna da “;” koymak. Peki çift tırnak veya tek tırnağın farkı ne? Çift tırnakta içerisine değişken ekleye biliyorken, tek tırnakta bu pek mümkün değil. (Bu şimdilik kafanızı karıştırmasın; bir sonraki dersimde bu konuyu uzun uzadıya ele alacağım zaten.)

Ayrıca gördüğünüz gibi echo komutu içerisinde birde <br /> etiketi kullandım. Bu bir HTML etiketidir ve evet, echo komutunun içerisinde HTML etiketlerini kullanabiliyoruz. Yalnız tırnak işaretlerine dikkat etmeniz lazım. Yani <div class=”sinan”>Sinan Yorulmaz</div> şeklinde bir kodu echo komutu içerisine yazmak isterseniz ya bu koddaki çift tırnakları tek tırnak olarak değiştirmeniz lazım yada echo komutunda kullandığınız tırnakları tek tırnak olarak değiştirmeniz lazım. Ya da ters slaç “\” ile HTML etiketi içerisindeki tırnaklardan kaçış sağlayabilirsiniz. Buna da hemen kısa bir örnek verelim:

İlk yazdığımız koda geri dönersek, son olarak “sinan” adında bir değişken oluşturduk. Değişkenimiz “$” işareti ile başladı ve “= (eşittir) operatörü ile çift tırnak içerisine yazdığımız değeri/metni, bu değişkene atadık. Şimdilik bu kadarını bilseniz kafi. Bir sonraki dersimiz olan “Değişkenler” konusunda detaylıca inceleyeceğiz.

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

Yorum Yap

Copyright © 2015~2018. Tüm haklarım diyeceğim de; ne hak kaldı ne hukuk!