Kategoriler
PHP

PHP’de Bulunduğun Sayfanın Adresini (URL) Almak

PHP ile bir sayfanın URL’ini almak, basit bir kaç satır kod ile yapılabilir. Fakat olayın içerisine HTTPS protokolüne sahip bir web sitesi girdiği zaman fazladan bir kaç satır daha kod yazmamız gerekiyor. Bu tür durumları göz önünde bulundurarak her iki durumda da işinize yaracak bir kod parçacığı paylaşacağım sizinle.

Öncelikle kodumuz şu şekilde olacaktır:

<?php
	$sayfaURL = "http";
	if(isset($_SERVER["HTTPS"])){
		if($_SERVER["HTTPS"] == "on"){
			$sayfaURL .= "s";
		}
	}
	$sayfaURL .= "://";
	$sayfaURL .= $_SERVER["SERVER_NAME"] . $_SERVER["REQUEST_URI"];
	echo $sayfaURL;
?>

Şimdi kodumuzu inceleyelim.

$sayfaURL adında bir değişken oluşturduk ve içerisine “http” değerini atadık. Sonrasında isset ile $_SERVER[“HTTPS”] ön tanımlı değişkeninin bir değere sahip olup olmadığını kontrol ettik. Eğer SSL sertifikasına sahip bir web siteniz varsa HTTPS isteğiniz sunucuya iletilecektir ve eğer HTTPS isteği varsa bu ön tanımlı değişken “on” değerine sahip olacaktır. Eğer HTTPS bağlantı isteği yoksa “off” değerine sahip olacaktır. Bu ön tanımlı değişken sayesinde her iki durumda da URL’ini almak istediğimiz sayfanın HTTP ve HTTPS protokollerinden hangisine sahip olduğunu kolayca anlayabileceğiz.

Sonraki satırda $_SERVER[“HTTPS”] ön tanımlı değişkeninin “on” değerine sahip olup olmadığını kontrol ettik ve eğer “on” değerine sahip ise .= operatörünü kullanarak, daha önceden “http” değerini atadığımız $sayfaURL değişkeninin değerini “https” olarak değiştirmesini söyledik.

.= operatörü, var olan değeri koruyor ve o değerin hemen yanına yeni eklenecek olan değeri ekliyor. Yani var olan “http” değerinin yanına “s” değerinide ekleyip, $sayfaURL’in değerini “https” olarak değiştiriyor. (Tabi ki koşullar sağlanmışsa!)

Eğer “on” değeri dönmemişse bir işlem yapmadan sonraki satırlara geçecek ve yine .= operatörünü kullanarak önce “://” değerini, sonra da $_SERVER[“SERVER_NAME”] ön tanımlı değişkeninden gelen sunucu adını ve daha sonrada $_SERVER[“REQUEST_URI”] ön tanımlı değişkeninden gelen dosya adresini $sayfaURL değişkenimize ekleyecek.

Sonuç olarak $sayfaURL değişkenimizi yazdırdığımız zaman ekranda dosyamızın sunucudaki tam adresini görmüş olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.