PHP Dersleri 1: PHP Nedir? - Sinan Yorulmaz

Sinan Yorulmaz


Bir Yazılımcının Günlüğü

26 Ekim 2016
PHP Dersleri 1: PHP Nedir?

PHP
26 Ekim 2016 PHP 1.193 Okuma Yorum Yok

PHP, Hypertext Preprocessor sözcüklerinden ortaya çıkmış bir kısaltma olup; kendi yorumlayıcısı ile birlikte kullanılan bir script dilidir.

Günümüzde en çok tercih edilen programlama dilleri arasında gösterilen PHP, bunu açık kaynak (open source) kodlu olmasıyla başarıyor da diyebiliriz. Güvenlik açısından bir çok dile göre çok daha önde olduğunu savunabileceğim PHP, sizin için uygulanabilirliği kolay ve maliyeti az bir seçenek olacaktır. Ayrıca nesne tabanlı (object oriented) ve bir çok veritabanı ile birlikte çalışabilmesi de cabası…

Veritabanı dediğimizde ilk akla gelen sunucu malum mySQL’dir. PHP’nin gücüne güç katan, tercih edilmesinde büyük bir rol oynayan da yine mySQL veritabanı sunucusudur.

Az önce de belirttiğim gibi PHP açık kaynak kodlu olduğu için rahatlıkla dağıtılabilir. Linux, Solaris, HP-UX, IRIX, FreeBSD gibi sistemler üzerinde kolayca derlenip, çalıştırılabilir. Ayrıca Apache web sunucusu ile birlikte de modül olarak derlenir. Bu derlemeler esnasında kullandığı çeşitli kütüphaneler ile çok fonksiyonlu bir araç haline gelebilir.

Son derece hızlı bir script dili olan PHP, özellikle fazla ziyaretçi alan web sitelerinde herhangi bir yavaşlamaya sebep olmadan sorunsuzca kullanılabilir.

PHP’nin şuanda yaygın olarak 4. sürümü kullanılmakta. Her ne kadar bir çok fonksiyonla 5. sürümünü de çıkartmış olsa da bu değişmedi. Benzerlik bakımından ise C ve Java dillerine benzediğini söyleyebilirim. Eğer bu dillere de hakimseniz PHP konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceksiniz.

İlk dersim olan “PHP Nedir?” başlıklı bu makalemin sonuna gelirken belirtmek istediğim bir kaç cümle var. Bu eğitim serisini videolu şekilde çekmek yerine, makale yazarak hazırlamayı tercih ettim. Benim şahsen okuduğum bilgiler daha fazla aklımda kalıyor ve uygulaması daha kolay oluyor. Kendimden yola çıkarak, okuduğunuz şeylerin öğrenilmesi daha kolay olacağından, videolu derslere yer vermek istemedim. Ayrıca belirteyim, sadece PHP değil, CSS, JS, C, C# ve C++ dillerinde de eğitim serilerine başlayıp, bu alanda da kendini geliştirmek isteyen arkadaşlara hem öğretici, hemde başvuru niteliğinde makalelerle destek vereceğim. 

Bir sonraki PHP dersinde görüşmek üzere.

Yorum Yap

Copyright © 2015~2018. Tüm haklarım diyeceğim de; ne hak kaldı ne hukuk!