MySQL’de Aynı Değere Sahip (Duplicate) Satırları Silmek - Sinan Yorulmaz MySQL'de Aynı Değere Sahip (Duplicate) Satırları Silmek - Sinan Yorulmaz

Sinan Yorulmaz


Bir Yazılımcının Günlüğü

07 Kasım 2016
MySQL’de Aynı Değere Sahip (Duplicate) Satırları Silmek

MySQL
7 Kasım 2016 MySQL 1.102 Okuma Yorum Yok

Geçenlerde yine bir müşteri işi için, gönderilen verileri mail adresine gönderirken aynı zamanda veritabanına da kaydeden bir iletişim formu hazırlamam gerekti. Form gayet sağlıklı çalışıyordu fakat veritabanını incelediğimde bazı kişilerin iki üç kere mail attığını gördüm. Yani aynı değerlere sahip birden çok satır vardı veritabanı tablosunda. E tabi binlerce satır olduğu için tek tek uğraşmak biraz saçma olurdu. Kendini tekrarlayan (duplicate) satırları silmek için MySQL’de şu sorguyu çalıştırmam yeterli oldu:

Öncelikle veritabanı tablomuzun içerisine girerek SQL sekmesini açıyoruz ve yukarıdaki SQL sorgusunu yapıştırıyoruz. Koddan da anlayacağınız gibi “tablo_adi” kısmına işlem yaptığımız tablonun adını, “satir_adi” kısmına ise aynı satırları analiz etmek için baz alacağınız satırın adını yazıyorsunuz. Sonra sorguyu çalıştırıyorsunuz; hepsi bu kadar.

Tabi siz yine her ihtimale karşı bu işlemi yapmadan yedeğinizi alın. 🙂

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Benzer içerik bulunamadı!

Yorum Yap

Copyright © 2015~2018. Tüm haklarım diyeceğim de; ne hak kaldı ne hukuk!