Kategoriler
Kişisel

MİM: Hangi Programları Kullanıyorum?

Blogumu tekrar açtıktan sonra ilk yapmak istediğim şey bir MİM başlatmak oldu. Çünkü son zamanlarda gördüğüm yeni blogcu arkadaşların başlattığı MİM’ler, en azından bizim çok eskiden beri bildiğimiz MİM mantığına uymayan cinstendi. Mesela sorulu MİM’ler ortaya çıkmaya başladı. Bu MİM’ler içerisindeki sorular da tamamen bir birinden bağımsızdı. (Ben kaç yıllık blogculuk hayatımda hiç böyle bir MİM görmedim, bizden öncekiler bize böyle öğretmedi. :)) MİM’ler, tek bir soru üzerinden sorulur ve bu soru genelde MİM’lenen kişi hakkında bilgi edinmek ve farklı blogcular ile tanışarak arkadaşlık ortamını ve bloglar arası trafiği arttırmak için başlatılırdı.

Şimdi ise yine blogcular arası güzel bir MİM’lenme trafiğinin oluşacağını düşünerek ve yararlı bir konu olacağını varsayarak “Hangi Programları Kullanıyorum?” başlığı altında bir MİM başlatıyorum. Bu konuyu daraltıp tek bir program kategorisi seçmedim, sıklıkla kullandığınız ve özelliklerini sevdiğiniz programlardan bahsedebilirsiniz. Şimdi geçelim MİM’imize. (Bu nasıl bir kelime oldu ya!?)

Öncelikle vazgeçilmez dostum olan Spotify‘den bahsetmek istiyorum.

Spotify

Oldukça şık ve kullanışlı bir arayüze sahip olan Spotify, müzik konusunda tüm beklentilerime karşılık veren harika bir müzik servisi. YouTube varken Spotify’a ne gerek var diyenleriniz olabilir fakat eğer benim gibi müzik dinlemeyi seven ve sürekli müzik dinleyen biriyseniz, Spotify’da aldığınız ses kalitesini YouTube’da alamayacağınızı görebilirsiniz. Buda benim Spotify’ı tercih etme sebebim.

Geliştirdiğim projeleri genelde Local’de geliştirdiğim için (FTP üzerinden geliştirdiğimde olmuştur.) WampServer, bir diğer vazgeçilmez programım diyebilirim.

WampServer

WampServer, bilgisayarınızda sunucu oluşturarak, projelerinizi çevrimiçi bir sunucuya ihtiyaç kalmadan görüntülemenizi sağlar. Oldukça kullanışlıdır ve zaten çok da fazla alternatifi yoktur! (Benim gözümde.)

Web çalışmalarım için grafik işlerini Adobe Photoshop CS6 ile hallediyorum.

Adobe Photoshop CS6

Bu alanda yine rakipsiz diyebileceğimiz bir program olan Adobe PS CS6, eğer iyi kullanmayı bilirseniz harikalar yaratabileceğiniz bir program.

Kod editörü olarak ise Sublime Text 3‘ü kullanıyorum.

Sublime Text 3

Uzun süre Adobe Dreamveawer serisinden vazgeçememiştim. Kod yazma düzeni bana çok hoş geliyordu. Genelde siyah ekranlı kod editörlerini sevmezdim. İşte bunu Sublime Text 3 değiştirdi. İndirdim ve kullanmaya başladıktan kısa süre sonra lisansını da satın aldım. Bana bir kere bile DW’yi aratmayan Sublime Text 3’e buradan teşekkürlerimi sunuyorum ve kendisini ayrı bir yazıda detaylı olarak anlatacağımı bildirmek istiyorum.

Çalışmalarımı FTP’ye göndermek için FileZilla‘yı tek geçerim.

FileZilla

FileZilla dışında CuteFTP ve SmartFTP programlarını kullanmıştım. Bunu hayatımda yaptığım en büyük hatalar listesine ekleyerek FileZilla’dan özür diliyorum.

Visual Studio 2015, yine hayatımı kolaylaştıran mükemmel bir program.

Visual Studio 2015

Elektronik AR-GE geliştirmeleri için C ve C++ dillerindeki yazılımlarımı Visual Studio 2015 üzerinden hazırlıyorum ve program o kadar hoşuma gidiyor ki sürekli açık tutuyorum. Tasarımını, özellikle light versiyonunu çok beğeniyorum. Zaten detaylı olarak anlatmaya gerek yok, kendisini bilen biliyor.

Yazılımcı dediğin torrentin iyisini indirir! Benimde bu alanda program olarak tercihim µTorrent.

uTorrent

Açıkçası µTorrent’den başka hiçbir torrent programı kullanmadım. Bundan dolayı bu programı övecek bir şey söylemeyeceğim ama bugüne kadar indirme konusunda hiç sorun yaşatmadı bana.

Son olarak kullandığım web tarayıcısından bahsedeyim. Bu alanda yaptığım tasarımları farklı tarayıcılarda görebilmek ve denemek adına bir çok tarayıcı kullanmama rağmen favorim Google Chrome‘dur.

Google Chrome

Chrome, diğerlerine göre çok daha işlevsel ve kolay kullanımlı geliyor bana. Chrome’a geçmeden önce aktif olarak kullandığım tarayıcı ise Firefox’tu. O zamanlar da o öyle geliyordu. Bakalım bundan sonraki durağımız neresi olacak.

Şimdi ise geldik MİM olayının son kısmına. Bu MİM’i, cevaplarını merak ettiğim İsmail Usluer, Tayfun Erbilen, Ali Arslan, Safa Paksu, Ramiz Tayfur, Çağrı Mustafa Alkan ve Tahsin Sungur‘a paslıyorum.

“MİM: Hangi Programları Kullanıyorum?” için 8 yanıt

Öncelikle bu mimi güzel düşünmüşsün abi. Gerçekten bu konuyu merak ediyordum 🙂 Bakalım herkes hangi programları kullanıyor 🙂 Yazmak için sabırsızlanıyorum. Umarım kısa sürede mim bana da ulaşır. Bu arada bloğunu tekrar açman da güzel olmuş abi. Özlemişiz yazılarını 🙂

Mim için teşekkürler Sinan. Mim yazının başındaki kısım ile kime gönderme yaptın anlamadım ya neyse 🙂 Bi arada faydalı bir konu olacak iyi düşünmüşsün şu torrent konusunda Çağrı ile ayni fikirdeyim banada anlatırsın artık.

Usta kullandığımız çoğu program aynı da, sublime text’e bi ben alışamadım sanırım ya.. Mim için teşekkür ederim, anca müsait oldum hazırlıyorum en kısa zamanda.. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.