Kategoriler
C

Microsoft Visual Studio’da C Projesi Oluşturmak

Eğer sizde benim gibi C programlama dili ile ilgileniyorsanız mutlaka bu soru aklınıza gelmiştir. Çünkü diğer programlara göre Microsoft Visual Studio, çok daha gelişmiş ve kaliteli bir program. Programın tek dezavantajı sadece Windows işletim sistemleri için olması. Siz Linux ve diğer işletim sistemlerinde de sorunsuz çalışan bir program arıyorsanız Netbeans’ı tercih edebilirsiniz, fakat Netbeans’da GCC derlemesinde sorunlar yaşamanız muhtemel. Buna da ayrıca başka bir yazıda değineceğim. Şimdi gelelim asıl sorumuza.

“Microsoft Visual Studio’da nasıl C kodlarını çalıştırabilirim?” veya daha genel bir deyişle “Nasıl C projesi oluşturabilirim?” sorularını cevaplayalım.

Ben anlatımımı Microsoft Visual Studio 2013‘a göre yapacağım ama diğer versiyonlarda da çok bir değişiklik olacağını sanmıyorum.

Öncelikle Microsoft Visual Studio’yu açın ve “File” menüsünden “New > Project” seçeneğine tıklayın.

Microsoft Visual Studio

Açılan “New Project” penceresindeki “Templates” seçeneklerinden “Visual C++” içerisindeki “General“i seçin ve orta kısımdan “Empty Project“i işaretleyip, eğer dosya konumu ve klasör adı konusunda bir değişiklik yapmak istiyorsanız pencerenin alt kısmından yapıp “OK” butonuna tıklayın.

Microsoft Visual Studio

Açılan boş proje ekranında sağ kısımda bulunan proje dosyalarından “Source File“a sağ tıklayın ve “Add” menüsünden “New Item“e tıklayın.

Microsoft Visual Studio

Açılan “Add New Item” penceresinde “C++” işaretliyken alt kısımdaki “Name:” alanına “projeadi.c” şeklinde bir proje ismi girin. Fakat burada dikkat etmeniz gereken durum, proje adınızın sonunda .c uzantılı bir ek olması. Aksi takdirde sorun yaşarsınız.

Microsoft Visual Studio

Source File” altına eklenen “projeadi.c” uzantılı dosyanıza çift tıklayarak artık projelerinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Microsoft Visual Studio

Derleme ve çalıştırma konusunda sorun yaşarsanız, hemen aşağıdaki yorum alanından bana bildirebilirsiniz ve bende sizin sorunlarınızı çözmenizde yardımcı olabilirim.

“Microsoft Visual Studio’da C Projesi Oluşturmak” için 5 yanıt

kullandığım vs 2015 de c++ altında general bulunmamakta farklı bi sürümden mi kaynaklanıyo bilmiyorum eclipse ilede çalışmaya çalıştım ama ondada farklı bi hata alıyorum yani ne yapabilirim vs ile ilgili

“Microsoft Visual Studio 2013” ile hiçbir sorun yaşamadan C projeleri geliştirebiliyorum. 2015’i kullanmadım fakat ama tabi ki sürüm farklılıklarından dolayı C++ altındaki menüler farklılık gösterebilir. İlla “General” seçeneğini de seçmeniz gerekmiyor. Boş bir C++ uygulaması açabilmeniz yeterli. Sonrasında o uygulamaya bir dosya ekleyerek uzantısını yine yukarıda bahsettiğim gibi “.c” yapmalısınız.

merhaba abi ben proglamadan fazla anlamam ama kendı capımda bıseyler yapmaya calısıyorum ve oynadıgım bır oyun var ona bır program yapacam 😀 bazı vıdeolar ızledım fakat bu adamlar bu botu nasıl yapmıs bi genel bilgi verebilirsen bana çok sevinirim. link ===> https://www.youtube.com/watch?v=bRPK8EfCtT8 bu lınkte arkadas gosterıoo 😀 nasıl oldugunu bu bot gıbı basıt bır bot yapacam fazla detay olmasını ıstemıom sadece arka planda calıssın 😀 isterim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.