Kategoriler
Bilgisayar

“KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE” Mavi Ekran Hatası

Bilgisayarınız “KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE” hatasını verip, etkin program penceresini kitliyorsa; veya “0x139 STOP” gibi bir hata ile karşılaşıyorsanız; veyahut daha genel olarak karşımıza çıkan “Bir sorun algılandı ve bilgisayarınızın zarar görmesini önlemek için Windows kapatıldı. Sorun aşağıdaki dosyadan kaynaklanıyor gibi görünüyor.” şeklinde bir yazıya maruz kalıp, mavi ekranla karşılaşıyorsanız, bu yazım size yardımcı olabilir.

Benimde başıma gelen ve uzun uğraşlar sonucunda format atmadan sorunu çözebildiğim bir durum bu “KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE” hatası.

“KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE” Mavi Ekran Hatası Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar?

Öncelikle bu soruya cevap vererek başlamak istiyorum.

“KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE” mavi ekran hatalarını genellikle yeni bir donanım veya yazılım yükledikten sonra yaşarsınız ki bende de o şekilde oldu. Bazı durumlarda bir sürücü yüklerken, veya bir program yüklerken de başınıza gelebilir. Şayet ben sürücü yüklerken de karşılaştım bu sorunla.

“KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE” Mavi Ekran Hatası Neyden Kaynaklanır?

 • Eski veya güncellenmemiş bilgisayar sürücüleri.
 • Yapılan son sürücü yüklemesi veya yazılım yüklemesinden kaynaklı Windows Kayıt Defteri’nde yaşanan bozulmalar.
 • Herhangi bir virüs veya kötü amaçlı yazılım tarafından Windows Operating System dosyalarında yaşanan bozulmalar.
 • Yeni donanım takıldıktan sonra yaşanan sürücü çakışmaları.
 • Yeni donanım için yüklenmeye çalışılan sürücünün bozuk dosyalara sahip olması.
 • Windows Operating System ile ilişkili yazılım veya sürücü yükledikten sonra hasar görmüş veya kaldırılmış sistem dosyaları.
 • RAM’lerinizin bozulmasından dolayı. (Bu düşük bir ihtimal.)

Kısacası gördüğünüz gibi bu duruma bir çok neden olabiliyor. Öncelikle sorununuzun tam olarak neyden kaynaklandığını anlamanız, sorunu çözmenizde daha yardımcı olacaktır.

“KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE” Mavi Ekran Hatası Nasıl Düzeltilir?

Geldik en önemli soruya. Bu sorunun birden çok düzeltme yöntemi var fakat ben size genel olarak işe yarayan yöntemler ile birlikte kendi gittiğim yolları aktaracağım.

İşlem 1: Sistem Geri Yükleme

Öncelikle sistemin bu hatayı vermeden hemen önceki zamana dönmemiz gerekiyor ki bu hatayı vermesinde sebep olan sorunu düzeltebilelim ve bu hata ile hiç karşılaşmayalım.

Başlat” menüsünden arama yaparak “Sistem Geri Yükleme” yazarsanız, ilgili program açılacak ve sisteminizi bu sorundan hemen önceki zamana çevire bileceksiniz.

İşlem 2: Windows Sistem Dosyası Denetleyicisi’ni Çalıştırın

Sistem Dosyası Denetleyicisi, Windows sistem dosyalarındaki bozuklukları aramanızı ve geri yüklemenizi sağlar. Böylece “KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE” hatasına sebep olan bozulmuş sistem dosyalarınız varsa bunu tespit edip, düzeltebilirsiniz.

“Başlat” menüsüne girdikten sonra “command” yazın ve “Enter”a basmadan önce “CTRL+Shift” tuşlarına basılı tutun. Sonrasında “Enter”a basın. Yönetici izni ile açılmasına ise “Evet” şeklinde yanıt verin. Açılan komut ekranına “sfc /scannow” yazın ve “Enter”a basın. Bu işlem biraz uzun sürebilir, sabırlı olun.

İşlem 3: Sabit Diskte Bozulma Olup Olmadığını Kontrol Edin

Zamanla bilgisayarınızın tekrarlanan, istemsiz kötü  kullanımı; düzgün olmayan kapatmalar, programların birden kapatılması, yazılım yüklenirken eksik veya bozuk olarak yüklenmesi, ani elektrik kesintileri vb. bir çok sebep sabit diskinizde bozulmalara ve buda haliyle “KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE” gibi mavi ekran hataları almanıza neden olabilir. Bundan dolayı İşlem 2’deki yolu izleyerek tekrar “command” penceresini açın ve “chkdsk” yazıp “Enter”a basın. Bu komut, 0x139 gibi durdurma hatalarına sebep olabilecek sabit disk bozulmalarını tarayacaktır.

İşlem 4: Bilgisayarınızı Kötü Amaçlı Yazılımları Tarayın

KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE mavi ekran hatasının kötü amaçlı yazılımlardan kaynaklanabildiği de bir gerçek. Durum şöyle ki; kötü amaçlı yazılımlar ile bu mavi ekran hatasının vermesine sebep olacak sistem dosyalarında bozulmalar gerçekeleşebilir. Bu durumda sisteminizi bu tür kötü amaçlı yazılımlara karşı taramanız gerekiyor. Sonrasında bu tür yazılımlara karşı sisteminizi savunacak bir program edinmeniz gerekiyor.

İşlem 5: “KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE” ile İlgili Kayıt Defteri Girdilerini Onarın

Kayıt Defteri girdileri, sisteminizi her açıdan etkileyen ve bir çok soruna sebep olabilen çok narin bir veri sistemidir. Bu sistemi ben bir kaç kez elle düzeltmeye çalıştım fakat karşıma çok daha farklı sorunlar çıktığından bu işi size yardımcı programlar aracılığı ile halletmenizi önereceğim. Ben bu iş için “WinThruster” isimli programı kullandım. İnternette arayıp, indirebilirsiniz. Kullanımı oldukça basit ve bozulan Kayıt Defteri girdilerinizi kolay bir şekilde düzeltebiliyor.

İşlem 6: “KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE” ile İlgili Windows Operating System Programını Kaldırıp Tekrar Kurun

Windows 7 ve Windows Vista için:

 1. Başlat butonuna tıklayarak Programlar ve Özellikler’i açın.
 2. Sağ kenar menüsünden Denetim Masası’natıklayın.
 3. Programlara tıklayın.
 4. Programlar ve Özellikler’e tıklayın.
 5. Windows Operating System’ı İsim sütunu altına yerleştirin.
 6. Windows Operating System girdisine tıklayın.
 7. Üst menü şeridindeki Kaldır butonuna tıklayın.
 8. Windows Operating System programını kaldırma işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları takip edin.

Windows XP için:

 1. Başlat butonuna tıklayarak Programlar ve Özellikler’i açın.
 2. Denetim Masası’na tıklayın.
 3. Programları Ekle veya Kaldır’a tıklayın.
 4. Windows Operating System’ı Güncel Kurulu Programlar listesi altına yerleştirin.
 5. Windows Operating System girdisine tıklayın.
 6. Sağ kenardaki Kaldır butonuna tıklayın.
 7. Windows Operating System programını kaldırma işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları takip edin.

Windows 8 için:

 1. Başlat Menüsü resmini oluşturmak için imleci ekranın sol alt kısmında gezdirin.
 2. Başlat İçerik Menüsü’nü açmak için Sağ Tıklayın.
 3. Programlar ve Özellikler’e tıklayın.
 4. Windows Operating System’ı İsim sütunu altına yerleştirin.
 5. Windows Operating System girdisine tıklayın.
 6. Üst menü şeridindeki Kaldır/Değiştir’e tıklayın.
 7. Windows Operating System programını kaldırma işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları takip edin.

“KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE” ile ilişkili programınızı kaldırdıktan sonra, Microsoft Corporation talimatlarına göre programı tekrar yükleyebilirsiniz.

İşlem 7: Sisteminizin Aygıtlarını Güncelleyin

Ve yine bu mavi ekran hatamız, bozuk veya güncel olmayan aygıt sürücüleri ile ilgili olması yüksek ihtimal. Sürücüler, çok kolay bir şekilde bozulabilirken beraberinde bir çok hataya da sebep olabilir. Bundan dolayı sağlam bir driver güncelleme programı ile sistem aygıtlarınızı sürekli olarak güncel tutmanız gerekiyor.

Bu durumda size önerebileceğim en iyi alternatif Driver Booster‘dir. Driver Booster ile sisteminizi tarayıp, aygıt sürücülerinizi güncelleyebilirsiniz. Güncelleme esnasında geri dönüşüm noktası oluşturması da ayrı bir güzel. Herhangi bir sorunda güncellemeden hemen öncesine dönebiliyorsunuz.

İşlem 8: Windows Güncellemelerinin Tamamını Yükleyin

Microsoft, güncellemelerinin bir çoğunda sistem dosyalarında bir çok değişikliğe ve iyileştirmeye gidiyor. “KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE” mavi ekran hatası ile alakalı olabilecek sistem dosyaları da siz Windows’unuzu güncellediğinizde güncellenmiş olacağından sorununuzu ortadan kaldırmada etkili bir yöntem olabilir sistem güncellemesi.

Bunun için “Windows Update“i açıp, güncelleştirmeleri kontrol etmeniz ve var olan tüm güncelleştirmeleri yüklemeniz gerekiyor.

Sonuç olarak…

Eğer hala bu hatayı almaya devam ediyor ve bir türlü çözemiyorsanız, herkesin bildiği o klasik çözümü deneyin. Hala anlamadıysanız söyleyeyim, format. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.