Kategoriler
Tanıtım Yazıları

Kaliteli ve Verimli Bir SEO Süreci İçin SEO Uzmanı İle Çalışın!

Hemen hemen her yazımda teknolojinin ne kadar hızlı ilerlediğini ve bu hıza bir türlü adapte olamadığımızdan bahsediyorum; peki neden? Teknolojinin hızla ilerlemesi hayatımıza farklı terimler, farklı iş dalları ve farklı stratejiler sokuyor. Biz daha CEO’ya alışamadan SEO diye bir şey duyuyoruz. Haliyle kafamız karışıyor. İşte bu yazımda sizlere SEO’yu, ne kadar önemli olduğunu ve verimli bir SEO süreci için nasıl bir yol izlememiz gerektiğinden kısaca bahsedeceğim.

Öncelikle öğrenelim bakalım neymiş bu SEO!? SEO, “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerini almış ve “esiyo” diye okunan, Türkçeye “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak çevirebileceğimiz ve diğer bir deyişle arama motorlarındaki listelenen sonuçlarda web sitelerimizi daha üst sıralara çıkartmak için yapılan çalışmalara verilen addır. Peki bu SEO neden bu kadar önemli? Bildiğiniz üzere günümüz teknolojisi bizi dijital bir çağda yaşamaya mecbur bıraktı. Dijital diyoruz çünkü artık önceden yaptığımız bir çok şeyi (bir çok şey diyorum çünkü gerçekten hemen hemen her şeyi) dijital platformlar üzerinden gerçekleştiriyoruz. Buna çok ufak bir örnek vermek gerekirse; artık ekmek almaya bile fırına gitmiyoruz da mobil cihazlarımız üzerinden bir takım uygulamalara girip evimize kadar getirilmesini sağlıyoruz. Hadi bu çok mu absürt oldu? O zaman boyacı aradığınızı varsayalım? Önceden ne yapardık? Çıkıp mahalledeki boyacılarla konuşur anlaşırdık. Şimdi öyle mi? Giriyoruz arama motorlarına, “boyacı” diye yazıyoruz ve karşımıza çıkan sonuçlardan bize en uyana tıklayıp iletişime geçiyoruz. Peki bu durumda o boyacılar arama motorlarına bize gözükmek için ne yapmaları lazım? Heh işte şimdi asıl konumuza geldik. Hani az önce dedim ya neden bu kadar önemli bu SEO, işte bu yüzden. 🙂

SEO, doğru ve bilinçli bir şekilde yapılırsa gerek bir kişi olun gerekse kurum, her halükarda web sitelerinizi arama motorlarında üst sıralara çıkartarak ziyaretçi kitlenizi arttırmanızı sağlar. Böylece size ulaşan ve her biri potansiyel bir müşteri olan ziyaretçilerinize kendinizi tanıtıp ürünlerinizi satma fırsatı bulursunuz. Tabi bu sürecin başarılı bir satışla sonlanması için sadece üst sıralarda çıkmak yeterli olmayabiliyor. Arama sonuçlarında üst sıralarda gözükecek sitenize çektiğiniz ziyaretçiyi, siteniz içerisinde en doğru şekilde yönlendirerek ve ilgilendiği ürünü en doğru şekilde sergileyerek onu ikna etmeniz gerekmektedir. İşte yazımın başından beri sürekli vurguladığım doğru ve bilinçli SEO burada öne çıkıyor. SEO, o kadar ucu açık bir konu ki, biraz bilgi edinen hemen herkes web sitelerine SEO çalışmaları uygulamaya başlıyor ve doğru teknikleri  uygulayamadıkları için web sitelerine faydadan çok zararları dokunuyor. Bu aşamada size en iyi tavsiyem bir SEO uzmanı ile çalışmanız olacaktır.

İşinin ehli bir SEO uzmanı, web sitenizin reklam giderlerini büyük oranda azaltarak çok daha az bir giderle en doğru SEO çalışmasını sizlere sunabilir. Hatta reklam giderlerini azaltmak bir bakıma, komple ortadan kaldırabilir. Çünkü yapılan araştırmalara göre artık işletmelerin sokaklara, radyolara ve televizyonlara verdikleri reklamlardaki dönüşler, web sitelerine verdikleri reklamlara göre daha az geri dönüş sağlıyor. Buda internet üzerinde, özellikle de günümüzde bilgiye en hızlı ulaşma yolu olan Google gibi arama motorlarına üst sıralarda gözükmenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Sizde web sitenizi Google gibi arama motorlarında üst sıralarda çıkartmak istiyorsanız işinin ehli bir SEO uzmanı ile çalışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.