Kategoriler
iOS

iOS 11’in Developer Beta’sını Deneyimledim

Apple’ın her zaman ki gibi merakla beklenen ve beklentilerin hep çok yüksek tutulduğu yeni mobil işletim sistemi iOS 11 tanıtıldı. Tanıtımın hemen akabinde geliştiriciler için iOS 11 Developer Beta adında bir sürüm yayınlandı. Bende hemen bu sürümü yükledim ve detaylıca deneyimledim. Şimdi iOS 11’in Developer Beta’sı nasılmış, hep beraber bakalım…

Öncelikle genel ve kısa bir özet geçmek gerekirse; sistem aşırı derecede ağır. Sürekli donmalar, takılmalar, ekranın kapanması vs. gibi durumlarla sıklıkla karşılaştım. E tabi bu daha Developer Beta, bunları maruz görmek gerekir. Ama bunu neden söylüyorum? Eğer aktif kullandığınız bir iPhone’a yükleyecekseniz, en azından bir kaç sürüm sonraki Beta’yı bekleyin. Şuan ki hali ile kullanılabilir durumda pek değil. Öte yandan, tasarımda yaptıkları ovalleşme hareketi benim çok hoşuma gitmeye başladı. Bir önceki sürüme göre biraz daha ovalliği arttıran iOS geliştiricileri, tasarımsal anlamda beni tatmin etmeyi başardı. En önemlisi ise artık “Hücresel Veri” butonu hızlı erişime eklenmiş ve aynı Android deki gibi hücresel verinizi rahatlıkla kapatabilir/açabilir siniz. Bunun yanı sıra yine ilk gözüme çarpanlardan biri de iCloud’un olmamasıydı. “Dosyalar” adında bir uygulama, iCloud’uda içine alarak yeni iOS 11 sürümünde bizi karşılıyor. Böylece artık iOS’larda dosyalar kısmının daha düzgün ve kullanışlı olacağını düşünmekteyim. Yine bu kısmı da şimdilik sevdim.

Sadece bu kadar mı peki? Tabi ki hayır. Yine çok sevdiğim ve iOS 11’e gömülü olarak gelen ekran kaydı özelliği, on numara beş yıldız olmuş. Hemen aşağıda izlediğiniz videoyu da direkt olarak bu özelliği kullanarak kaydettim. Eğer olur da Beta sürümünü yükler ve ekran kaydediciyi bulamazsanız, Ayarlar’dan Denetim Merkezi’ne uğrayın ve oradan “Screen Recording“i aktif edin.

Ayrıca kilit ekranında bildirim sınıflandırması sayesinde bildirimleri ekranı sola kaydırarak rahatça görebiliyoruz. Buda yine güzel bir özellik olmuş diyebilirim. Bunun yanı sıra yeniden tasarlanan “Saklama Alanı” ve “iCloud Alanı“, iPad kullanıcıları için klavyede yeni fonksiyonlar ve kullanılmayan uygulamaların otomatik olarak silinmesi gibi bir çok özellik de iOS 11 ile gelmiş durumda. Özellikle şu kullanılmayan uygulamaların sistem tarafından otomatik olarak silinmesi, kapasitesi düşük telefonlar için çok iyi bir özellik olacaktır. Uygulamayı silse bile uygulamaların veri dosyalarını silmiyor. Yani siz sonradan o uygulamayı tekrar yüklediğinizde kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Korkmadan bu özelliği de aktif edebilirsiniz. 🙂

iPad içinde bir çok yeniliği içeren iOS 11’in Developer Beta’sında gözüme çarpan diğer bir sıkıntı ise, video görüntüleme konusunda sistemin aşırı zorlandığı ve çoğu zaman sadece sesin gelip, görüntünün ilerlelemesi durumu. Bu da sorunda ilerleyen Beta’larda düzelecektir elbette. Bunun yanı sıra Fotoğraflar uygulamasında ciddi kayıklık ve bozukluklar, ana kilit ekranında saçma sapan grafiklerin çıkması, Bluetooth gibi bazı butonların çalışmaması gibi durumlarda yine bu ilk Beta’da sizi bekleyen sorunlar arasında. (En azından benim gördüklerim.)

Yazımızı bitirdikten sonra sıra geldi görsel olarak göstermeye. Hemen aşağıda iOS 11’in yeni ekran kaydetme özelliğinden yararlanarak kaydettiğim videoyu izleyerek de iOS 11’i inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.