Hakkımda - Sinan Yorulmaz Hakkımda - Sinan Yorulmaz

Sinan Yorulmaz


Bir Yazılımcının Günlüğü

Hakkımda

Öncelikle hakkımda bazı şeyleri merak edip bu sayfayı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim. Lafı çok da fazla uzatmadan kendimden bahsetmek istiyorum.

5 Nisan günü gece 4 civarı İstanbul’da Dünya’ya gelmişim. Aslen Erzincan’lı olup, Erzincan’da doğmasam bile hayatımın her alanında memleketimi vurgulamayı çok seviyorum. Memleketim olan Erzincanspor’un ve Galatasaray’ın maçlarını kaçırmadan takip ederim. Futbol oynarken çok iyi olmasam da iyi bir izleyiciyimdir. Ayrıca çok iyi gitar çalarım. (Ah bir de ses olsa…) Boş zamanlarımda ise genelde yazılım üzerine kitapları okumayı tercih ederim. (Boş zamanım olursa tabi!) Yabancı dizi izlemek, çekirdek çitlemek, yemek yemek hayatımın vazgeçilmezleri arasındadır.

Eğitim

Bahçelievler Erkan Avcı E.M.L.’de lise eğitimimi “Elektrik-Elektronik Teknolojisi” bölümünde “Haberleşme Sistemleri” üzerine bitirdikten sonra Namık Kemal Üniversitesi’nde “Elektronik Teknolojisi” bölümünden mezun oldum.

Bilgisayar & Web

Ağabeyimin de bilgisayar işleri ile uğraşmasından dolayı 6 yaşımda ilk kez bilgisayar ile tanıştım. Çok iyi hatırlıyorum kocaman beyaz bir bilgisayardı. Ve ben bilgisayarda hiç oyun oynamadım. Sürekli bilgisayarı kurcalar, merak eder ve incelerdim. Çoğu zamanda bozardım. 🙂 Sonuç olarak bir süre sonra sanırım ağabeyimden özenmiş olacağım ki daha 3. sınıfa giderken ufaktan web sitesi yapma merakı beni sarmıştı. Tabi o zamanlar böyle TTNET yok. Ekolay.net sayesinde 15 saat kesintisiz internet için tam 1.000.000 TL veriyorduk. Bundan dolayı internet bağlantımız çok değerliydi ve bu zamanı da iyi değerlendirmek gerekiyordu. Ağabeyimden bana sıra kalırsa bir kaç saat hazır web sitesi yapma araçlarına bakınır, kendimce web siteleri yapmaya çalışırdım.

Bu süreç hızlıca ilerledi ve liseye başlamadan WordPress ile tanıştım. Tabi artık HTML ve CSS kodlama konusunda oldukça iyiydim ve WordPress’in bize sunduğu blog sistemini incelemeye başlamıştım. Çok iyi hatırlıyorum o zamanlar blogculuk çok iyiydi. En iyi blogcular ile bu işe yeni başlamış blogcular hep iç içeydi ve yardımlaşıyorlardı. Böylece blogculuk alanında hızlı bir gelişim sergileniyordu. Bende bu gelişim içerisinden payıma düşeni alıp artık kendi temalarımı yapma kararı almıştım. Yeni şeyler öğrenme isteği bana sürekli bir şeyler kattı ve sonunda artık kendi temalarımı yapabiliyordum.

Lise 2’den itibaren bu işten para kazanmaya başladım ve eşe dosta web sitesi yapmaya başladım. O zamanlar 100 TL’ye web sitesi yapınca o kadar sevinirdim ki, bilemezsiniz. HTML, CSS, PHP, SQL ve WordPress alanında kendimi artık uzman seviyesinde görmeye başladıktan sonra mesleğim olan elektrik-elektronik sistemlerine merak sardım ve C programlama dilini öğrenme kararı aldım. Bu dili öğrenme hevesim Lise 3’de başladı. Oldukça zorlansam da en azından lisede ve üniversitede yaptığımız projelerin yazılımlarını tamamen kendim hazırlayabilecek seviyeye gelmiştim. Daha sonra bir başka projeden dolayı C# öğrenmem gerekti ve bu dile de merak sardım. Bu dili de ihtiyaçlarımı karşılayacak kadar öğrendim ve halen üstüne katarak öğrenmeye devam ediyorum. Şimdilerde ise C++ ve C üzerine kendimi geliştirmeye devam edip, elektronik devre tasarımı, elektronik yazılımları ve otomasyon alanlarında gelişimime devam ediyorum.

Bildiklerim

HTML
CSS
Javascript
PHP
MYSQL
WordPress
Joomla
C
C#
C++
Cadsoft Eagle
Proteus
Arduino
Microsoft Office

Şimdiye kadar bir çok teknoloji, internet ve bilgisayar üzerine bloglar açmış olmakla beraber artık bu tür bloglar yazmıyorum. Blogculuk hayatıma kişisel blogumdan devam edip, kendimi yazılım üzerine projeler üretmeye ve bu alanda bilgi edinmek isteyenlere bilgi birikimimi sunmaya adayacağım.

Grana Themes isimli bir web girişiminin kurucusu olarak rol aldığım bilişim hayatımda WordPress temaları üretip/satmakla uğraşırken bir yandan da firmalara web siteleri hazırlıyoruz ve arayüz tasarımı ihtiyaçlarına karşılık veriyoruz. Tabi bu sadece yaptığımız işin çok ufak bir kısmı; Grana adı altında toplandığım yazılımcı arkadaşlarımla birlikte bir çok güzel proje taslağımız bulunmakta. Bu projeler gerek web üzerine gerekse elektronik yazılımları üzerinedir.

Yaptıklarım

  • 8. Uluslararası ODTÜ Çizgi İzleyen Robot Yarışması’nda yarışmak üzere, elektronik devre tasarımı, uygulaması ve yazılımı tarafımca hazırlanmış bir çizgi izleyen robot.
  • Maketten hazırladığımız bir ev için akıllı ev sistemi. Bu akıllı ev sisteminde C# üzerinden hazırladığım bilgisayar yazılımı aracılığı ile ev içerisindeki ışıkları, güvenlik sistemini, beyaz eşyaları vs. kontrol edebiliyor, ev ısısını ayarlayabiliyorsunuz. Elektronik devre tasarımı ve uygulaması tamamen bana ait olan bu projede mikroişlemciyi C ile programladım.
  • PICF4620 ile hazırladığım ve yine C ile programladığım bir ultrasonik mesafe ölçer devresi. Mesafe ölçümü için HC-SR04 sensörünü kullandım.
  • Arduino kullanarak ufak çaplı bir CNC makinası yaptım. Oldukça uzun çalışmalar sonucu ortaya çıkan bu proje, benim yaptığım belki de en detaylı ve kapsamlı çalışma oldu.
  • İnternet üzerinden bir odanın sıcaklığı ölçen bir projem daha oldu. Bu proje de ise PIC16F877 kullandım ve DS1820 isimli sıcaklık sensörü bana yardım etti. TCP IP konusunda kendimi oldukça geliştirdiğim bu projenin web arayüzünü ise PHP ile hazırladım.

Vakit ayırıp hakkımda bir kaç satır okuduğunuz için teşekkür ederim.

Copyright © 2015~2018. Tüm haklarım diyeceğim de; ne hak kaldı ne hukuk!