CSS (Style) Dosyasına PHP Kodu Eklemek - Sinan Yorulmaz CSS (Style) Dosyasına PHP Kodu Eklemek - Sinan Yorulmaz

Sinan Yorulmaz


Bir Yazılımcının Günlüğü

25 Haziran 2016
CSS (Style) Dosyasına PHP Kodu Eklemek

PHP
25 Haziran 2016 CSS, PHP 2.674 Okuma 4 Yorum

Oldukça fantastik ve gereksiz gibi gözükse de geliştirdiğim Colyper temasında çok fazla kullandığım ve artık hemen her işimde kullanmaya başladığım bir yöntem; CSS dosyasında PHP kodları ile çalışmak. Aslında CSS içerisinde yaptığımız PHP işlemlerini daha mantıklı ve farklı yollardan da yapabiliriz fakat buda bir yöntem olması açısından göstermek istedim.

Eğer WordPress temanıza uygulayacaksanız, “style.css” dosyanızı koruyun ve içerisinde şu tema tanımlama bölümü kalsın:

Aksi takdirde WordPress, temanın stil dosyası eksik diyerek çalıştırmayacaktır.

Bu dosyayı koruduktan ve içerisindeki stil kodlarını aldıktan sonra “style.php” diye bir dosya oluşturun ve stil kodlarınızı içerisine yapıştırın. (Eğer WordPress sitenizde uygulamayacaksanız yukarıdaki tema tanımlama kısmını tutmanıza gerek yok, direkt style.css dosyanızı style.php olarak değiştirebilirsiniz.)

Ardından “style.php” dosyanızın en üstüne şu kodları ekleyin:

Eğer siteniz WordPress değilse 4, 5 ve 6. satırdaki kodları yazmanıza gerek yok. Eklediğimiz bu kod sayesinde ayrıca stil dosyamızı da sıkıştırmış ve daha hızlı çalışmasını sağlamış oluyoruz.

Son olarak header’inizdeki stil dosyasının tanımlandığı satırı da şu şekilde güncelleyin:

Örnek bir “style.php” dosyası göstermek gerekirse:

Burada hem linklerin üzerine geldiğinde değişecek rengi hemde options_4 değişkeninin değeri “hayir“a eşitse, #sidebar‘ı gösterme şeklinde çalışan bir komut girdik.

Sizde bu ve bunun gibi sorgulamalarınızı CSS ile çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Yapılan 4 Yorum

 1. mehmet emre

  aynı yöntem aklıma geldi ama tarayıcı uyumluluğu ve standartlara uygun bir iş olmadığına kanaat getirdim. legal bir yol değil yani. dikkat ederseniz öğeyi denetle dediğinizde sizin css verilerini style.php nizden çekmiyor. Aksine sayfanıza gömülü kodlaması yapılmış gibi görüyor tarayıcılar.

  Cevapla
  • Sinan Yorulmaz
   (Yönetici)

   Yanlışın var! Tarayıcı uyumluluğu ile de alakası yok. 🙂 Ayrıca sayfaya gömülü olarak da görmüyor. “style.php” olarak görüyor ve kodları oradan çekiyor.

   Cevapla
 2. PHP konusunda kendimi geliştirme amacıyla bir blog scripti yapıyordum, tam olarak böyle bir şeye ihtiyacım vardı, güzel oldu buna denk geldiğim, teşekkürler Sinan 🙂

  Cevapla
 3. Merhabalar, yazınız gerçekten bana çok yardımcı oldu, internet aleminde teksiniz. Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  Cevapla

Yorum Yap

Copyright © 2015~2018. Tüm haklarım diyeceğim de; ne hak kaldı ne hukuk!