Android 5 Lollipop Sürümlerine Sahip Cihazlarda Chrome’un Tema (Sekme) Rengini Ayarlamak - Sinan Yorulmaz Android 5 Lollipop Sürümlerine Sahip Cihazlarda Chrome'un Tema (Sekme) Rengini Ayarlamak - Sinan Yorulmaz

Sinan Yorulmaz


Bir Yazılımcının Günlüğü

04 Mart 2016
Android 5 Lollipop Sürümlerine Sahip Cihazlarda Chrome’un Tema (Sekme) Rengini Ayarlamak

Android 5 Lollipop
4 Mart 2016 HTML 1.253 Okuma 4 Yorum

Bugün sizlere son zamanlarda çok sık rastladığımız bir olayın nasıl yapıldığını anlatacağım. Yazımın uzunca başlığından da anlayacağınız gibi Android 5 Lollipop sürümünü kullanan cihazlarda, Google Chrome’un sekmelerinin bulunduğu kısmı, girilen siteye özgü bir renge bürünebiliyor.

Chrome’un 39. sürümüyle birlikte sunulmaya başlanan bu özellik ile çok daha hoş bir görsel sunum gerçekleştirebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken hemen aşağıdaki kodu web sitenizin <head> ve </head> etiketleri arasına eklemek:

Bu kod içerisinde yer alan “content” kısmı, Google Chrome’un bürüneceği rengi belirtmektedir. “#db5945” kısmına dilediğiniz renk kodunu yazabilirsiniz. İşte örnek bir sonuç:

Android 5 Lollipop

Ayrıca Google, bu özelliği ile birlikte artık çok daha kaliteli Favicon gösterimi sağlayacağını da duyurdu. Google’ın önerilerine göre 192×192 piksel çözünürlükte ve PNG formatında bir Favicon’a sahip olmanız gerekiyor. Favicon’unuzu sitenize eklerken ise şu kodu kullanabilirsiniz:

Bu etiket dizimi içerisindeki “href” kısmında bulunan “favicon.png”, ikonunuzun bulunduğu adrestir ve kendinize göre düzenlemeniz gerekiyor.

Ayrıca bu anlattığım olayı denemek için bloguma telefonunuzdan girebilirsiniz. 🙂

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Benzer içerik bulunamadı!

Yapılan 4 Yorum

 1. Blogum için hemen denedim ve çok beğendim. Bence başarılı olmuş. Teşekkürler Sinan.

  Cevapla
 2. Hoşuma gitti bu özellik, eyvallah 🙂

  Cevapla
 3. Sürüm olarak Android 5.0 ve üstü diyebiliriz herhalde Sinan abi :). Android 6.0 (Marshmallow) üzerinde de çalışmakta.

  Cevapla
 4. Güzel bir özellik olmuş. Uygularım ben bunu 🙂

  Cevapla

Yorum Yap

Copyright © 2015~2018. Tüm haklarım diyeceğim de; ne hak kaldı ne hukuk!